Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό Gladiator » Πέμ 07 Ιαν, 2016 09:49

@ periklas723
Με συγχωρεις, αλλα σε εμενα τουλαχιστον δεν βγαζουν νοημα αυτα που γραφεις. Δεν εχεις κρατησει λογαριασμο ποσα χρηματα εδωσες για βενζινη? Περιεργο, ενω εισαι τοσο λεπτομερης στα υπολοιπα.

Εσυ nikolo-ταδε δεν ξερω για ποιον κυριακο μιλας και δεν με νοιαζει.

Οπως εχω ηδη πει ηθελα απλα να επιβεβαιωσω τους υπολογισμους μου, διοτι ακουγα ολα αυτα τα περι "τρελης εξοικονομησης" αλλα εγω τα εβγαζα διαφορετικα.
Ολοι σας σχολιαζετε το "υφος" μου ενω αυτο που κατα βαθος σας ενοχλει ειναι οτι φαινεται κατι που σας ... χαλαει την σουπα???
Εγω εκανα τους υπολογισμους μου και πηρα την αποφαση μου. Εσεις ζηστε με την επιλογη σας.
Δεν θα σας ενοχλησω αλλο.
Gladiator
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ 02 Ιαν, 2016 19:31

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 07 Ιαν, 2016 11:14

@Gladiator
Χαιρομαι που πηρες μια αποφαση που σε κανει ΕΣΕΝΑ να "νιώθεις καλα" συμφωνα με το πως ΕΣΥ θεωρεις σωστους τους υπολογισμούς.


Όπως καναμε και εμεις αλλοστε...

Καλες - ελπιζω χωμάτινες - βολτες με το τεριος...
Τελευταία επεξεργασία από fokion και Παρ 08 Ιαν, 2016 16:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό periklas723 » Πέμ 07 Ιαν, 2016 13:40

Δικαίωμα του καθενός να επιλέξει αυτό που επιθυμεί... Εγω αυτό που ΜΕ ΚΑΙΕΙ ήταν να βρω οικονομικότερο τρόπο κίνησης από αυτόν της βενζίνης,τώρα αν είναι 30% αν είναι 28% αν είναι 35% ΛΙΓΟ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ
Έκανα απόσβεση το χιλιάρικο που έδωσα κ Συνεχιζω τις βόλτες μου...
Καλή χρόνια κ καλές διαδρομές σε όλους
Seat Cordoba Vario 1.6 101hp με Lovato.47.000χλμ σε 2,5 χρονια και συνεχιζουμε...
periklas723
 
Δημοσιευσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 19 Νοέμ, 2014 00:26

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 07 Ιαν, 2016 17:56

anikologr έγραψε:Νομιζω πως εμφανίστηκε πάλι στο πρόσωπο του μονομάχου ο φίλος κυριακος.
Αν και θεωρώ πως σε πολλά που λέει έχει δικιο αυτό το βιολί με τα πολλά ψευδώνυμα κουράζει..


Γατόνι είσαι μου φαίνεται.Πιάνης πουλιά στον αέρα. :thumbup: :thumbup:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό periklas723 » Πέμ 07 Ιαν, 2016 21:44

Τόσο μεγάλο νταλγκα έχει???? ;)
Seat Cordoba Vario 1.6 101hp με Lovato.47.000χλμ σε 2,5 χρονια και συνεχιζουμε...
periklas723
 
Δημοσιευσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 19 Νοέμ, 2014 00:26

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό maevius » Παρ 08 Ιαν, 2016 10:03

Κυριακο καλη χρονια!!!!! Το υγραεριο ακομα πολυ πιο κατω απο το ενα ευρω τα αμαξια μας δεν ανατιναχτηκαν ακομα και εσυ συνεχιζεις να προφητευεις με διαφορα nick. Σαν να μην περασε μια μερα. Αντε και του χρονου
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό george7009 » Παρ 08 Ιαν, 2016 11:28

Και αναρωτιόμουν που χάθηκε αυτή η ψυχή ...........
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 08 Ιαν, 2016 15:06

Είναι άδικο να φορτώνουμε σε κάποιον ότι είναι ο Κυριάκος επειδή μπορεί να μη γουστάρει το υγραέριο. Και εγώ τσακώθηκα μαζί του παραπάνω γιατί θεωρούσα πως δεν είχε κάτι να επιβεβαιώσει αλλά δε μπορώ να πω πως είναι κάποιος άλλος.
Να πω και την άποψή μου για το θέμα της απόσβεσης.
Όταν κάποιος δίνει 15000 και 20000 για να αγοράσει ένα αυτοκίνητο γίνεται απόσβεση;
Αν κάποιος βάλλει ζαντολάστιχα ή ηχοσύστημα γίνεται απόσβεση;
Είναι πράγματα που προστίθονται στην αρχική αξία του αυτοκινήτου για να μας προσφέρουν κάτι που ικανοποιεί τον καθένα. Έτσι βλέπω και εγώ το κόστος της εγκατάστασης. Είναι σα να αγόρασα ένα αμάξι αξίας 11000 και όχι 10000 που έδωσα αρχικά (τόσο έκανε το accent καινούργιο). Και τα έδωσα γιατί μπορούσα να τα δώσω (γιατί αν είναι να λείψουν από κάτι σημαντικότερο δεν έχει νόημα) για να κινούμαι πιο οικονομικά. Με αυτόν τον τρόπο κέρδισα και αυτά τα χρήματα (αυτό που λέμε απόσβεση) συν κέρδος που όσο ποσοστό και αν είναι είναι πολύ μεγαλύτερο από το 0,1% που δίνουν οι τράπεζες.
Και κάτι για το ποσοστό κέρδους. Από οικονομικά δεν γνωρίζω και πολλά, φυσικός είμαι, αλλά νομίζω πως σε μια επένδυση υπολογίζουμε ποσοστό κέρδους μετά την απόσβεσή της και απλώς συζητάμε για το λογικό χρόνο απόσβεσης.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό periklas723 » Παρ 08 Ιαν, 2016 16:12

Αναλογα του τι θες να κανεις και τι αμαξι εχεις...
Εμενα πχ που ειναι 15 ετων με 185.000χλμ και το υγραεριο μπηκε προπερσι με 150.000χλμ δεν το εβαλα για να ανεβασω την μεταπωλητικη του αξια,αλλα γιατι το εχω...παντρευτει και ηθελα οικονομια...Οποτε ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ μου ηταν η οικονομια και να κανω αποσβεση των χρηματων που εριξα!
Εαν το βαλεις σε ενα φρεσκο αμαξι και το πουλησεις στην 3ετια,τοτε μαλιστα...Εχει εξτρα κινητρο ο αλλος να το παρει.
Το δικο μου ομως,και ζαντολαστιχα να του βαλω και αμορτισερ KONI να του βαλω δεεεεεεεεεν προκειται να ανεβασει...
Seat Cordoba Vario 1.6 101hp με Lovato.47.000χλμ σε 2,5 χρονια και συνεχιζουμε...
periklas723
 
Δημοσιευσεις: 469
Εγγραφή: Τετ 19 Νοέμ, 2014 00:26

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό dk6 » Παρ 08 Ιαν, 2016 18:26

Να συμφωνήσω και εγώ με την σειρά μου με την εμμονή που υπάρχει εδώ πέρα με κάποιον Κυριάκο! Ναι και εγώ έκανα λάθος, με ένα άσχημο τρόπο να πω τί επαθα με την υγραεριοκίνηση αλλά σε καμία περίπτωση παιδιά δεν ήμουν ο Κυριάκος. Πάντως επειδή πρόσφατα πούλησα το αυτοκίνητο σε καμία περίπτωση πλέον το κιτ υγραερίου δεν ανεβάζει την μεταπωλητική αξία του αυτοκινήτου. Ίσα ίσα ο κόσμος είναι υποψιασμένος και μιλάει για έντονη φθορά του κινητήρα ακόμα και μετά από επισκευές πλανιαρίσματα κτλ. Η υγραεριοκίνηση δυστυχώς είναι λύση ανάγκης και όχι το μέλλον γιαυτό και δεν το εμπιστεύονται οι αυτοκινητο βιομηχανίες γιατί θα εκτεθούν από αξιοπιστία. Πρόσφατα ένα Σκόντα Φάμπια συγγενή μου κατέρρευσε από βαλβίδες μετά από χιλιόμετρα... Τουλάχιστον θα έχουν δουλειά και τα συνεργεία και ρεκτιφιέ... Εγώ όπως έχω ξαναπεί δεν πρόκειται να επενδύσω ξανά σε αυτό τον τομέα. Ελπίζω να μην αγριέψετε με τα λεγόμενά μου γιατί είμαι κατά της μετατροπής.
dk6
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ 01 Νοέμ, 2015 22:41

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες