Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Χωρητικότητα δεξαμενής

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Δεξαμενή 38 λίτρων γέμισε με 40 λίτρα!!!

Δημοσίευσηαπό khatzi » Τρί 19 Ιουν, 2012 20:43

Σε πρατήριο Coral Gas στην Καλαμπάκα (είναι το μοναδικό που προμηθεύει υγραέριο στην περιοχή): Σε δεξαμενή 38 λίτρων σταμάτησα το γέμισμα στα 40 λίτρα μετά από δική μου προτροπή. Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει. Για λόγους ασφαλείας από εδώ και πέρα θα βάζω συγκεκριμένη ποσότητα υγραερίου!!!
khatzi
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 04 Μάιος, 2012 01:23

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό vitara » Κυρ 24 Ιουν, 2012 10:53

Επανερχομαι.. εχτες εκαψα τα 85 λιτρα που ειχα γεμισει??? την προηγουμενη φορα (σε ενα απο τα ΝΕΑ πρατηρια στην ΑΤΤΙΚΗ). γυρισε στην βενζινη και ο χιλιομετρητης εγραφε 479 χλμ. Πηγα αμέσως στο πρατήριο που βαζω χρονια (ΜΠΗΡΜΠΟΣ) του ζητησα να αφησει την αντλια να σταματησει μονη της και σταματησε στα 74,22 λιτρα.Θυμιζω οτι εχω 80αρα δεξαμενη.Θα αφησω να αδειασει τελειως θα σημειωσω τα χλμ που θα εχω κανει και μετα θα ξαναπαω στο ΝΕΟ πρατηριο και θα κανω την ιδια διαδικασια..
vitara
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ, 2012 16:04
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: Δεξαμενή 38 λίτρων γέμισε με 40 λίτρα!!!

Δημοσίευσηαπό tkgas » Κυρ 24 Ιουν, 2012 14:05

khatzi έγραψε:Σε πρατήριο Coral Gas στην Καλαμπάκα (είναι το μοναδικό που προμηθεύει υγραέριο στην περιοχή): Σε δεξαμενή 38 λίτρων σταμάτησα το γέμισμα στα 40 λίτρα μετά από δική μου προτροπή. Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει. Για λόγους ασφαλείας από εδώ και πέρα θα βάζω συγκεκριμένη ποσότητα υγραερίου!!!

Ένα είναι στην Καλαμπάκα, οπότε για το ίδιο μιλάμε. Στη θέση σου θα κοίταγα την εγκατάσταση στο αυτοκίνητο. Βάζω πάρα πολύ συχνά από αυτόν και ποτέ δεν πέρασε τα όρια. Μάλιστα κάποιες φορές προσπάθησα με το παιδί εκεί, να το ζωρήσουμε αλλά και πάλι στα όριά μου είμαι.

UPDATE: Η τελευταία φορά που έβαλα εκεί ήταν Τρίτη 19 Ιουνίου το μεσημέρι. Από τότε δεν χρειάστηκε να ξαναβάλω, οπότε μιλάω μέχρι και εκείνη την μέρα. Αύριο θα ξαναβάλω, οπότε και θα αναφέρω τα νεότερα.
Τελευταία επεξεργασία από tkgas και Κυρ 24 Ιουν, 2012 14:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
tkgas
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Δευτ 23 Απρ, 2012 14:20

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό glamor » Κυρ 24 Ιουν, 2012 14:14

stargazer έγραψε:Παιδιά όσες φορές γέμιζα Βουλγαρία η δικιά μου δεξαμενή ονομαστικής 52Lt έπερνε 37.2-37.4 στην Ελλάδα πάντα πάνω 38 αυτό τα λέει όλα για μένα...


επειδή ανεβαίνω συχνά, αυτό το έχω παρατήρηση και εγώ, πάντως έχω αρχίσει να κρατάω αρχείο με τα διανυθέντα χιλ και ποσότητα ανά γέμισμα, και πόσο μου έκαψε ανά 100km
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό tsakozzz » Δευτ 25 Ιουν, 2012 00:02

εγω αυτό το έπαθα πρίν καιρό στην αλίμου!!!!

Για αυτο πάντα πλέον βάζω 40 λίτρα!
στην 60αρα μου δεξαμενη!!!
εκτος κ αμα δεν έιμαι άδειος τότε λεω "΄ένα 20αρικακι "
Άβαταρ μέλους
tsakozzz
 
Δημοσιευσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ 14 Μάιος, 2012 16:09

Re: Δεξαμενή 38 λίτρων γέμισε με 40 λίτρα!!!

Δημοσίευσηαπό tkgas » Δευτ 25 Ιουν, 2012 19:16

khatzi έγραψε:Σε πρατήριο Coral Gas στην Καλαμπάκα (είναι το μοναδικό που προμηθεύει υγραέριο στην περιοχή): Σε δεξαμενή 38 λίτρων σταμάτησα το γέμισμα στα 40 λίτρα μετά από δική μου προτροπή. Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει. Για λόγους ασφαλείας από εδώ και πέρα θα βάζω συγκεκριμένη ποσότητα υγραερίου!!!


Ξαναέβαλα εκεί και ισχύει αυτό που σου είπα. Σε εμένα δεν έφτασε καν στο μέγιστο επιτρεπτό. Υπολόγισα να έχει μέσα 2-3 λίτρα και η αντλία σταμάτησε να βάζει 4 λίτρα πριν το μέγιστο επιτρεπτό (80% της δεξαμενής)
tkgas
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Δευτ 23 Απρ, 2012 14:20

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό Batfalcon » Τρί 26 Ιουν, 2012 00:30

Την άποψή σας παρακαλώ:

Η ποσότητα που θα απογεμίσει κανεις μια μισογεμάτη δεξαμενή, έχει να κάνει με την πίεση που θα στέλνει η δεξαμενή του πρατηρίου;
Προσωπικά πιστεύω πως όχι, δεδομένου ότι αυτό που μετριέται είναι υγρό και τα υγρά ΔΕΝ συμπιέζονται. Άρα ανεξάρτητα αν μου στέλνει με 10 bar η με 5, η δεξαμενή θα πάρει τα ίδια λίτρα για να γεμίσει με υγρό.
Δεν εξετάζω τον χρόνο που θα κάνει να γεμίσει. Θεωρητικά και μόνο, τον όγκο που θα πάρει.
Fiat Panda 4x4 Powered by LPG Lovato
Batfalcon
 
Δημοσιευσεις: 76
Εγγραφή: Τρί 17 Ιαν, 2012 12:28

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό vitara » Τετ 27 Ιουν, 2012 12:39

Αυτο εχω μαθει και εγω τοσα χρονια...Φουλαρουμε με υγρο οποτε ειναι αδυνατον σε μια δεξαμενη χωρητικοτητας 80 λιτρων (σαν την δικια μου) να εχει φτασει 84.5 λιτρα (και ακομα να βάζει αν δεν του ελεγα να σταματησει) οσα BAR και να εχει..
vitara
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ, 2012 16:04
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 27 Ιουν, 2012 13:32

vitara έγραψε:Αυτο εχω μαθει και εγω τοσα χρονια...Φουλαρουμε με υγρο οποτε ειναι αδυνατον σε μια δεξαμενη χωρητικοτητας 80 λιτρων (σαν την δικια μου) να εχει φτασει 84.5 λιτρα (και ακομα να βάζει αν δεν του ελεγα να σταματησει) οσα BAR και να εχει..

με τα 84.5 λιτρα εκανες τα ιδια χιλιομετρα η παραπανω?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: χωρητικοτητα δεξαμενης..

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 27 Ιουν, 2012 16:40

Να σας εφιστησω την προσοχη στο εξης. Η χωρητικότητα που αναφερετε ειναι η ΟΛΙΚΗ ή το 80% ?
Αν ειναι η ολικη, σιγουρα σας κλεψανε. Αν ομως μιλαμε για υπερβαση του 80% της πληρωτητας της δεξαμενης, ειναι κατι το συνηθες και μην βιαστητε να αναθεματισετε, απλα μετρηστε πρωτα χλμ που σας εβγαλε ΟΛΟ το ρεζερβουαρ απο γεμισμα σε γεμισμα ΜΟΝΟ ετσι. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που επηρεάζουν οπως : διαφορα πιεσης απο αντλια σε αντλια, εσωτερικες πιεσης ρεζερβουαρ lpg(αναλογα με το ποσο lpg εχει ακομα μεσα), θερμοκρασια περιβαλοντος, ποσο ευαισθητο ειναι το φλοτερ σας, κλιση οδοστροματος(διαφορετικο στο ενα πρατηριο απ'το αλλο) και πολλα ακομα που δεν τα'χω αυτη τη στιγμη στο μυαλο μου.
Μην το υπολογιζετε οπως με τη βενζινη.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες