Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Επιλογή κατάλληλου αυτοκινήτου για τοποθέτηση lpg.

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Επιλογή κατάλληλου αυτοκινήτου για τοποθέτηση lpg.

Δημοσίευσηαπό Panpsp » Παρ 29 Απρ, 2022 19:25

Γεια χαρά!
Ψάχνω πιο ειναι το καταλληλότερο αυτοκίνητο για να πάρω ώστε να το μετατρέψω σε lpg.
Δεν με νοιάζουν καθόλου οι επιδόσεις χώροι και λοιπές ανέσεις,αν μπορώ να πηγαίνω με 120 χλμ και να έχω αλλά 20 αβαντζο είμαι οκ. Το αυτοκίνητο θα κάνει καθημερινά 120 χλμ στην εθνική οδό. Με νοιάζει γενικά να είναι μοντέλο που αποδεδειγμένα τα πάει καλά με την μετατροπή,να είναι "σκύλος",με ελαφρύ πόδι και πάντα κοντά στις 2500-3500 στροφές να έχει μια λογική κατανάλωση (8-9 ανά 100) και να κοστίζει περίπου 3500.
Έχετε τίποτα κατά νου ,η ζητάω πολλά;
Panpsp
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 29 Απρ, 2022 19:12

Re: Επιλογή κατάλληλου αυτοκινήτου για τοποθέτηση lpg.

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 29 Απρ, 2022 19:34

Panpsp έγραψε:Γεια χαρά!
Ψάχνω πιο ειναι το καταλληλότερο αυτοκίνητο για να πάρω ώστε να το μετατρέψω σε lpg.
Δεν με νοιάζουν καθόλου οι επιδόσεις χώροι και λοιπές ανέσεις,αν μπορώ να πηγαίνω με 120 χλμ και να έχω αλλά 20 αβαντζο είμαι οκ. Το αυτοκίνητο θα κάνει καθημερινά 120 χλμ στην εθνική οδό. Με νοιάζει γενικά να είναι μοντέλο που αποδεδειγμένα τα πάει καλά με την μετατροπή,να είναι "σκύλος",με ελαφρύ πόδι και πάντα κοντά στις 2500-3500 στροφές να έχει μια λογική κατανάλωση (8-9 ανά 100) και να κοστίζει περίπου 3500.
Έχετε τίποτα κατά νου ,η ζητάω πολλά;


Αφού κοιτάζεις μετ/σμενο μη τρέξεις μόλις το πάρεις να βάλεις υγραέριο. Να του κάνεις μια συντήρηση αρχικά και να το παρακολουθήσεις πως δουλεύει στο κύριο καύσιμο - βενζίνη.
Τι κατηγορία κοιτάζεις ; Για πόλη βρίσκεις hyundai getz , Opel Corsa C ή D .Cintroen C2 , C3 . Εγώ που ήμουν σε ανάλογη θέση μετά από αρκετό καιρό και ψάξιμο κατέληξα σε Corsa C . Θα ακούσεις και θα δεις πολλά.
Τώρα από σύστημα υγραερίου εάν βάλεις εμεσου ψεκασμού , βρίσκεις είτε Ιταλικό η Πολωνικό με obd σύνδεση (προτίμησε) και μπεκ τύπου βενζίνης. Ξεκινάνε από 750€ , εγκατάστατη βρες να το ρυθμίσει σωστά .

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Επιλογή κατάλληλου αυτοκινήτου για τοποθέτηση lpg.

Δημοσίευσηαπό Panpsp » Κυρ 01 Μάιος, 2022 12:10

Να σαι καλα ! Ενας εγκαταστάτης που μίλησα μου ειπε να παρω αποκλειστικά και μόνο yaris. Τσεκάροντας το είδα όμως οτι το κόστος αγοράς για κάποιο σχετικά τιμια συντηριμενο αυτοκίνητο ηταν κάπου στα 4000.
Για αυτο τσεκαρω και τις αλλες επιλογές που εχω σε αποδεδειγμενα συμβατα μοτερ. Χρηση σε εθνικη οδο 120 χλμ καθε μερα.
Οποτε εχουμε και λεμε :
Opel corsa C η D
Citroen c2 η c3
Getz
Για ποιας χρονολογίας μοντέλα μιλάμε?
Panpsp
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 29 Απρ, 2022 19:12

Re: Επιλογή κατάλληλου αυτοκινήτου για τοποθέτηση lpg.

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 02 Μάιος, 2022 00:51

Panpsp έγραψε:Να σαι καλα ! Ενας εγκαταστάτης που μίλησα μου ειπε να παρω αποκλειστικά και μόνο yaris. Τσεκάροντας το είδα όμως οτι το κόστος αγοράς για κάποιο σχετικά τιμια συντηριμενο αυτοκίνητο ηταν κάπου στα 4000.
Για αυτο τσεκαρω και τις αλλες επιλογές που εχω σε αποδεδειγμενα συμβατα μοτερ. Χρηση σε εθνικη οδο 120 χλμ καθε μερα.
Οποτε εχουμε και λεμε :
Opel corsa C η D
Citroen c2 η c3
Getz
Για ποιας χρονολογίας μοντέλα μιλάμε?
Από 2004 είναι τα παραπάνω. Ότι βρεις πιο καθαρό σε αυτά τα χρήματα που δίνεις. Άτομο να το δει ή συνεργείο δικό σου έχεις ;
Πάντως για yaris που σου πρότεινε ο μηχανικός που ρώτησες ,ο κινητήρας 1NR-FE 1,33 στα yaris είχαν θέματα με κατανάλωση λαδιού , είχε δώσει οδηγία για επισκευή , ψαξτο κιόλας .
Ότι και να πάρεις , υπολόγισε αρχικά ένα γενικό service , να το παρακολουθήσεις για λίγο καιρό και μετά προχώρησε στο υγραέριο- εγκατάσταση του.

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Επιλογή κατάλληλου αυτοκινήτου για τοποθέτηση lpg.

Δημοσίευσηαπό Panpsp » Δευτ 02 Μάιος, 2022 21:47

Όχι ,δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο συνεργείο. Για εγκαταστατη μετά από αρκετό διάβασμα εδώ μέσα σκέφτομαι τον Καλογριτσα στα Γλυκά Νερά. Επίσης μου προτάθηκε έντονα και το accent 1,3 2001-2004 και βάση των τιμών που παίζουν είναι μια ακόμα επιλογή
Panpsp
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 29 Απρ, 2022 19:12

Re: Επιλογή κατάλληλου αυτοκινήτου για τοποθέτηση lpg.

Δημοσίευσηαπό Panpsp » Σάβ 28 Μάιος, 2022 18:30

Opel corsa C η D
Citroen c2 η c3
Getz
Seicento
Accent
Atos

Για πειτε καμια γνωμη για αυτα οποιος ξερει
Panpsp
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Παρ 29 Απρ, 2022 19:12


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες





cron