Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 07 Μαρ, 2017 15:15

Μια πισω στη δεξαμενη και μια στον πνευμονα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό BARMPARIS » Τετ 08 Μαρ, 2017 10:25

hlias έγραψε:Μια πισω στη δεξαμενη και μια στον πνευμονα.

Αυτες αφιαρουνται και καθαριζονται ή χρειαζονται αντικατασταση?
BARMPARIS
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 06 Μαρ, 2017 21:29

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό BARMPARIS » Δευτ 03 Απρ, 2017 19:34

Τελικα το προβλημα λυθηκε οριστικα.
Την λυση μου την εδωσε ενας εγκαταστατης εξειδικευμενος στα BRC που βρισκεται στον Πειραια. Ασχοληθηκε σχεδον 3 ωρες με το αυτοκινητο. Συνδεοντας το αυτοκινητο στον υπολογιστη και κανοντας το μια πρωτη βολτα, η ενδειξη που του εμφανισε αφορουσε μια στιγμιαια διακοπη της πιεσης, πατι που οδηγουσε στο να γυριζει αυτοματα στην βενζινη. Αλλαξε πρωτα τον αισθητηρα στις ηλεκτροβαλβιδες αλλα το προβλημα εμφανιζοταν ξανα. Στην συνεχεια αλλαξε την βαλβιδα παροχης-διακοπης αεριου και αμεσως το αυτοκινητο λειρουργησε κανονικα. Παρολο που σε εναν εγκαταστατη που ειχα παει και μου την ειχε καθαρισει την βαλβιδα αυτη, δυστυχως δεν ηταν αρκετο μιας και προφανως ηθελε αντικατασταση.
BARMPARIS
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 06 Μαρ, 2017 21:29

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 04 Σεπ, 2017 06:34

Και εμένα χτες γυρίζοντας από ταξείδι με πέταξε δύο φορές σε βενζίνα.
Τη δεύτερη λόγω και υπερβολικά ζεστού αέρα-μεγάλων θερμοκρασιών στην ατμόσφαιρα το άφησα βενζίνα για τη μεγαλίτερη διαδρομή.
10-15 χιλ. πριν φτάσω (είχε πέσει και η θερμοκρασία) το γύρισα υγραέριο και δε με ξαναπέταξε.
Τις δύο τελευταίες φορές έβαλα υγραέριο από άλλο πρατήριο γιατί ο δικός μου ήταν κλειστά λόγω διακοπών.

Θα το καταναλώσω , θα ξαναβάλω στο δικό μου και θα δούμε.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 04 Σεπ, 2017 08:05

Ποιες υψηλες θερμοκρασιες ειχαμε ? οι καυσωνες περασαν εδω και εβδομαδες. Ειτε εχεις φτωχο μειγμα ειτε το υγραέριο που εβαλες ηταν γτπ. Αφου βαλεις σε εμπιστο πρατηριο, αν στο ξανακανει κατι παιζει. Παντως ενας προληπτικος έλεγχος των φιουελ τριμς δεν θα εβλαπτε οπως και να εχει. Απο ebay με 5-10 € βρισκεις ανταπτορα , απλα περιμενεις κανα μηνα να το παραλαβεις. Δεν ειναι φυσιολογικο να γυρναει σε βενζινη κάπου υπαρχει θεματακι. Αν προληφθεί εγκαιρως γλινωνεις και κοπο και χρονο και χρημα. Με το ελεγχο τους σε συνεργειο δεν θα βγαλεις ακρη, γιατι θα το κουμπωσουν για 5 λεπτα θα δουν τι τιμες γραφει στο ρελαντι τι στις 3000 στροφες και τελος. Καμμια σχεση με τις πραγματικες συνθηκες οπου οδηγας. Και σε εμενα οταν το πηγαινα στο σερβις καλα τα βρισκανε ολα, οταν μετρησα εγω βρηκα οτι ειχα λιγο φτωχο μειγμα γυρω στις 5-7 μοναδες.
Για τη πιεση που δινει ο πνευμονας ελεγχος μπορει να γινει μονο σε συνεργειο


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 05 Σεπ, 2017 08:12

Φίλε tedd
Αν και τα χέρια μου πιάνουν γενικά, δεν τόχω με ξένα σάιτ και εξειδικευμένα νέα εργαλεία λόγω μη γνώσης Αγγλικών.

Χτες με πέταξε πάλι 2 φορές πέρασα από τον εγκαταστάτη αλλά ακόμη δεν είχαν επιστρέψει πλήρως όλοι.Έκλεισα ραντεβού για αύριο
και μέχρι τότε στη βενζίνη.
Πάντως γενικά το αμάξι δεν έχει πρόβλημα στο δρόμο ούτε στο υγραέριο ούτε στη βενζίνα το δε γύρισμα από υγραέριο σε βενζίνα είναι
τελείως ομαλό και το καταλαβαίνω από το σφύριγμα που κάνει μέχρι να κλείσω το κουμπάκι.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 05 Σεπ, 2017 09:13

Ευχομαι να πανε ολα καλα και να ειναι καμμια ψιλοχαζομαρα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 05 Σεπ, 2017 16:49

Παππού ελπίζω όλα καλά. Ο εγκαταστάτης σου πιστεύω Θα βρει τι έφταιγε. Ενημέρωσέ μας όταν λυθεί να μαθαίνουμε!
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 06 Σεπ, 2017 21:04

Πήγα το πρωί στον εγκαταστάτη. Στο δρόμο δοκιμαστικά το έβαλα υγραέριο και σε 5-6 χιλιόμετρα γύρισε δύο φορές βενζίνη.
Από ένα πρώτο έλεγχο δεν διαπιστώθηκε κάτι εμφανές.

Αλλάξαμε φίλτρο (είχε κάνει 35.000 χιλ) :mrgreen: ασφαλειοθήκη και κάποια καλώδια τα οποία είχαν κάποια προβληματάκια οι
επαφές , έγινε έλεγχος - ρύθμιση στο δρόμο όπου διαπιστώθηκε και φτωχό μίγμα το οποίο διορθώθηκε και 7-8 χιλιόμετρα
πορεία που έκανε ο εγκαταστάτης με συνοδό δεν εμφάνισε ξανά το πρόβλημα.
Μου είπε ότι κάπου σε αυτά τα τρία ήταν η πιθανή αιτία να το δοκιμάσω και αν υπάρξει πρόβλημα τα ξαναλέμε.
Πλήρωσα 40 ευρώ (άφησα και 10 για καφέδες) και έφυγα. :thumbup:

Το απόγευμα έβαλα το ασκέρι μέσα και φύγαμε για βόλτα - δοκιμή.Μετά από 50 χιλιόμετρα συνεχούς πορείας ανεβάσματα-
κατεβάσματα κανένα πρόβλημα όλα άψογα και καλίτερα από πριν ειδικά στο ξεκίνημα γιατί πιθανόν έφταιγε το φτωχό μίγμα.

Συμπέρασμα.Καμιά φορά φταίμε και εμείς και τα ρίχνουμε στο υγραέριο , γιατί ξεχνάμε να κάνουμε έναν έλεγχο,
έστω ένα φίλτρο στα 15.000 χιλ. και όχι στα 35.000 που είχα εγώ.Ντράπηκα όταν μου το είπε γιατί το είχε σημειωμένο
από προηγούμενο σέρβις.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 06 Σεπ, 2017 23:29

Τέλος καλό, όλα καλά και συνεχίζεις ακάθεκτος! :thumbup:
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 40 επισκέπτες





cron