Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό dimitrisc4vts » Δευτ 06 Φεβ, 2017 09:18

Εχεις δικαιο! Το zavoli bora εχω!
dimitrisc4vts
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 29 Μαρ, 2015 14:27

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό ogigis » Πέμ 09 Μαρ, 2017 09:34

Αν δουλευει σωστά σε βενζίνη αφήστε πολλαπλασιαστές και μπουζιά...4 χρόνια ταλαιπωρήθηκα...τα αλλαξα όλα και τελικα ο απίθανος εγκαταστατης-αντιπροσωπεια αυτοκινητων στη ΘΕσσαλονίκη μου έβαλε το 2ο μπεκ να ψεκάζει εκτός εισαγωγής...μου εσπασε το στομιο εισαγωγης και εκοψε και τη φλατζα της...τη βλαβη τη βρήκα εκτος Ελλάδας σε 15 δευτερόλεπτα κυριολεκτικά...μετά γυρίζοντας έβγαλα την εισαγωγής και έμεινα αφωνος...Οποιος εχει μονιμο προβλημα ρελαντι...ας ανοιξει την εισαγωγής να δει την εγκατάσταση....
ogigis
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 00:12

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό mhtsos34 » Πέμ 09 Μαρ, 2017 12:24

Zavoli καλό κιτ σε λάθος ανθρώπους..
mhtsos34
 
Δημοσιευσεις: 69
Εγγραφή: Δευτ 02 Σεπ, 2013 18:09

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό tedd » Πέμ 09 Μαρ, 2017 23:05

Μάλλον είχε κανει την μαλακία και μετα προσπαθώντας να λύσει το πρόβλημα έκανε ακόμη περισσοτερες και δεν θα ήθελε να παραδεχτεί-αποκαλυψει το λάθος που έκανε. Αν το πήγαινες και αλλου για το πρόβλημα σίγουρα θα το έβρισκαν. Οποτε όταν κάποιος έχει κάποιο θέμα καλο είναι να παίρνει και μια 2η γνώμη απο άλλον εγκαταστατη.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό hrcivic » Τρί 06 Ιουν, 2017 16:57

Την καλησπέρα μου σε όλους. έχω ένα Mazda 2 του 2010 με υγραεριοκινηση της imega το game. Το κυκλοφορώ με υγραέριο περιπου 1.5 χρονο. Φορουσα μπεκ απλα και αυτες τις μερες πηγα να τα αλλαξω με τυπου βενζινης. Το αμαξι εντωμεταξυ ειχε αρυθμιες στο ρελαντι σε βενζίνη και υγραέριο και λαμπακι μονιμα αναμμένο με check.Εβαλα τα μπεκ παίρνοντας μαζι και μια προειδοποίηση για τις βαλβίδες . Συγκεκριμενα μου ειπαν το αμαξι ειναι έτοιμο να παραδώσει πνεύμα. Τρελλαθηκα και αρχισα τα τηλεφωνα σε συνεργεια. Με αυτα που ακουσα τρελλαθηκα περισσοτερο. Τρελές τιμες για επισκευη μεχρι και 700ευρω . Μου ειπαν ετσι ειναι τα γιαπωνεζικα ευαίσθητα στο υγραεριο και να το επισκευασω παλι τα ιδια θα παθει. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Λογω οικονομικης δυσκολιας αργησα να το ελεγξω αλλα οχι και να μου μεινει στα χερια. Τι να κανω ρε παιδια δεν ξερω. Αν το αφησω ετσι ποσο θα με βγαλει? Να το πουλησω σκοτωνοντας τη τιμη? Να το επισκευασω αλλα τι θα κερδισω αφου παλι τα ιδια θα εχω μετα?επισκευη και ξυλωμα το υγραεριο? Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας. Η αληθεια ειναι οτι οικονομικα με βολεψε το υγραεριο αλλα αυτα που κερδισα τωρα θα τα δωσω μαζεμενα
hrcivic
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 11 Αύγ, 2016 01:15

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 06 Ιουν, 2017 17:07

hrcivic έγραψε:Την καλησπέρα μου σε όλους. έχω ένα Mazda 2 του 2010 με υγραεριοκινηση της imega το game. Το κυκλοφορώ με υγραέριο περιπου 1.5 χρονο. Φορουσα μπεκ απλα και αυτες τις μερες πηγα να τα αλλαξω με τυπου βενζινης. Το αμαξι εντωμεταξυ ειχε αρυθμιες στο ρελαντι σε βενζίνη και υγραέριο και λαμπακι μονιμα αναμμένο με check.Εβαλα τα μπεκ παίρνοντας μαζι και μια προειδοποίηση για τις βαλβίδες . Συγκεκριμενα μου ειπαν το αμαξι ειναι έτοιμο να παραδώσει πνεύμα. Τρελλαθηκα και αρχισα τα τηλεφωνα σε συνεργεια. Με αυτα που ακουσα τρελλαθηκα περισσοτερο. Τρελές τιμες για επισκευη μεχρι και 700ευρω . Μου ειπαν ετσι ειναι τα γιαπωνεζικα ευαίσθητα στο υγραεριο και να το επισκευασω παλι τα ιδια θα παθει. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Λογω οικονομικης δυσκολιας αργησα να το ελεγξω αλλα οχι και να μου μεινει στα χερια. Τι να κανω ρε παιδια δεν ξερω. Αν το αφησω ετσι ποσο θα με βγαλει? Να το πουλησω σκοτωνοντας τη τιμη? Να το επισκευασω αλλα τι θα κερδισω αφου παλι τα ιδια θα εχω μετα?επισκευη και ξυλωμα το υγραεριο? Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας. Η αληθεια ειναι οτι οικονομικα με βολεψε το υγραεριο αλλα αυτα που κερδισα τωρα θα τα δωσω μαζεμενα

Καλησπερα.Και εγω Ιαπωνικο εχω (Honda) με 60000 χλμ με υγραεριο σε 1.5 χρονο.Μερικα Ιαπωνικα ειναι ευαισθητα.Τι ειδους βαλβιδες εχεις ρυθμιζονται ή οχι;
Λαθος σου που το κυκλοφορουσες τοσο καιρο με αναμμενο λαμπακι.
Πριν το υγραεριο το αμαξι δουλευε κανονικα; Αναβε ξανα το λαμπακι;
Ας γραψει και καποιο αλλο μελος τι γνωμη του.


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τρί 06 Ιουν, 2017 17:18

hrcivic έγραψε:Την καλησπέρα μου σε όλους. έχω ένα Mazda 2 του 2010 με υγραεριοκινηση της imega το game. Το κυκλοφορώ με υγραέριο περιπου 1.5 χρονο. Φορουσα μπεκ απλα και αυτες τις μερες πηγα να τα αλλαξω με τυπου βενζινης. Το αμαξι εντωμεταξυ ειχε αρυθμιες στο ρελαντι σε βενζίνη και υγραέριο και λαμπακι μονιμα αναμμένο με check.Εβαλα τα μπεκ παίρνοντας μαζι και μια προειδοποίηση για τις βαλβίδες . Συγκεκριμενα μου ειπαν το αμαξι ειναι έτοιμο να παραδώσει πνεύμα. Τρελλαθηκα και αρχισα τα τηλεφωνα σε συνεργεια. Με αυτα που ακουσα τρελλαθηκα περισσοτερο. Τρελές τιμες για επισκευη μεχρι και 700ευρω . Μου ειπαν ετσι ειναι τα γιαπωνεζικα ευαίσθητα στο υγραεριο και να το επισκευασω παλι τα ιδια θα παθει. Μπρος γκρεμος και πισω ρεμα. Λογω οικονομικης δυσκολιας αργησα να το ελεγξω αλλα οχι και να μου μεινει στα χερια. Τι να κανω ρε παιδια δεν ξερω. Αν το αφησω ετσι ποσο θα με βγαλει? Να το πουλησω σκοτωνοντας τη τιμη? Να το επισκευασω αλλα τι θα κερδισω αφου παλι τα ιδια θα εχω μετα?επισκευη και ξυλωμα το υγραεριο? Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας. Η αληθεια ειναι οτι οικονομικα με βολεψε το υγραεριο αλλα αυτα που κερδισα τωρα θα τα δωσω μαζεμενα

Καταρχάς πες μας πόσα χιλιόμετρα έχεις με υγραέριο και πόσα συνολικά. Επίσης αν οι βαλβίδες είναι αυτό ρυθμιζόμενες και αν τις έχεις ελέγξει.

Καλώς ή κακώς αυτά τα έχουμε πει.. Ότι σε πολλά αμάξια υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να χρειαστεί επισκευή...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό hrcivic » Τρί 06 Ιουν, 2017 17:54

Οι βαλβιδες του mazda δεν ειναι αυτορυθμιζόμενες για αυτό και το καπέλο πάει τόσο ψηλά. Ίσως όντως το λάθος μου να ήταν το ότι το κυκλοφορούσα τόσο καιρό με αναμένο το τσεκ. Το αμάξι τώρα έχει 91 χιλιάδες χιλιόμετρα επάνω και εγω αντε να έχω κάνει 20000 με το υγραέριο. Πριν το υγραεριο λειτουργούσαν όλα σωστά. Δεν τις έχω ελέγξει ποτέ τις βαλβίδες στο αμάξι αυτό και ότι άκουσα μέχρι στιγμής για τις βαλβίδες ήταν μέσω τηλεφώνου. Εστω να δεχοταν μονο ρυθμιση αλλα με μια λογικη τιμη οχι 350+φπα που ζηταει στη καλυτερη περίπτωση η αντιπροσωπεία
hrcivic
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 11 Αύγ, 2016 01:15

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 06 Ιουν, 2017 19:17

Το αμάξι είναι σχεδόν καινούργιο. Και με μόνο 20,000 χιλ. με υγραέριο να βγάλει πρόβλημα;
Φοβάμαι κάτι δεν έγινε σωστά!!!
Και εγώ γιαπωνέζικο έχω (Corolla), έχω κάνει σχεδόν 100,000 χιλ. χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Και στο δικό μου δεν είναι αυτορυθμιζόμενες οι βαλβίδες. Είναι με καπελώτα. Τις έλεγξα το περασμένο καλοκαίρι για πρώτη φορά και ήταν εντάξει.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 06 Ιουν, 2017 19:46

hrcivic έγραψε:Οι βαλβιδες του mazda δεν ειναι αυτορυθμιζόμενες για αυτό και το καπέλο πάει τόσο ψηλά. Ίσως όντως το λάθος μου να ήταν το ότι το κυκλοφορούσα τόσο καιρό με αναμένο το τσεκ. Το αμάξι τώρα έχει 91 χιλιάδες χιλιόμετρα επάνω και εγω αντε να έχω κάνει 20000 με το υγραέριο. Πριν το υγραεριο λειτουργούσαν όλα σωστά. Δεν τις έχω ελέγξει ποτέ τις βαλβίδες στο αμάξι αυτό και ότι άκουσα μέχρι στιγμής για τις βαλβίδες ήταν μέσω τηλεφώνου. Εστω να δεχοταν μονο ρυθμιση αλλα με μια λογικη τιμη οχι 350+φπα που ζηταει στη καλυτερη περίπτωση η αντιπροσωπεία

Έχεις διαφορετική συμπεριφορά στο αυτοκίνητο;
Ρύθμιση σε πορεία έχει γινει στο όχημα με την εγκατάσταση του υγραερίου;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 98 επισκέπτες