Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

40 ευρω ελεγχος & πιστοποιητικο

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

40 ευρω ελεγχος & πιστοποιητικο

Δημοσίευσηαπό BARMPARIS » Παρ 17 Μαρ, 2017 20:50

Καλησπερα.

Σας μεταφερω την δικη μου εμπειρια.
Εκλεισα τις προαλλες ραντεβου για ΚΤΕΟ. Κοστος σε ιδιωτικο φορεα 45 ευρω. Διπλα ακριβως απο το ΚΤΕΟ υπαρχει εγκαταστατης αεριου στον οποιο πηγαινεις και σου βγαζει το πιστοποιητικο αν θες αλλιως τους το φερνεις απο καποιον αλλο εσυ. Αν θυμαμαι καλα ειχα δωσει πριν 2 χρονια 10 ευρω. Ρωτωντας τις κοπελες του ΚΤΕΟ για το κοστος του πιστοποιητικου μου ειπαν οταν ερθετε απο εδω θα μιλησετε με την διευθυντρια για το θεμα του πιστοποιητικου κανοντας τις κινεζες για την υπαρξη ακριβως διπλα του εγκαταστατη με τον οποιο εχουν συνεργασια σαν να μην υπαρχει δηλαδη.
Για καλη μου τυχη σε εναν απο τους εγκαταστατες αεριου που ειχα αλλαξει στο παρελθον κατι φιλτρα ειχαν κρατησει την ημερομηνια που περναω ΚΤΕΟ στο συστημα τους και πριν απο λιγο μου τηλεφωνησαν να μου το υπενθυμισουν και μου προτεινουν να μεσολαβησουν αυτοι για να περασει ΚΤΕΟ το αμαξι με κοστος μονο 40 ευρω. Θα μας φερετε το αμαξι μου ειπαν και σε 1-2 ωρες θα το εχετε ετοιμο. Επειδη ειναι ψιλοαπατεωνες οι τυποι και δεν εμεινα ποτε ικανοποιημενος απο την δουλεια τους αρνηθηκα.
Πηρα ομως αμεσως τηλεφωνο ξανα στο ΚΤΕΟ να ρωτησω ακριβως ποσο θα μου κοστισει ολο το πακετο μαζι με το πιστοποιητικο. Για μια ακομα φορα εκαναν τις Κινεζες οι υπαλληλοι και μου αναφεραν ξανα πως θα κρατησουν το ονομα μου και Δευτερα πρωι πρωι θα μου τηλεφωνησει η διευθυντρια για να μου κανει μια διευκολυνση μεσολαβωντας στον γειτονα εγκαταστατη αεριου για καλυτερη τιμη. Απλα θα ηθελα τους λεω να ξερω το τελικο κοστος γιατι με πηρε τηλεφωνο ο εγκαταστατης που κανω την συντηρηση του αεριου και μου ανεφερε ενα πολυ χαμηλο κοστος και θελω να ξερω αν με συμφερει να ερθω σε εσας. Μολις το λεω αυτο μου απαντα η κοπελα: - Α ετσι ε? Παρακαλω δωστε μου 5 λεπτα και θα σας καλεσει η διευθυντρια να σας δωσει μια προσφορα.
Μιλαμε παντα για την ιδια διεθυντρια η οποια ηταν απουσα και θα με καλουσε τη Δευτερα.
Μετα απο 5 λεπτα οντως μου τηλεφωνησε και μου ειπε πως για εμενα ο ελεγχος θα κοστισει 40 ευρω, ο υπαλληλος θα παρει το αμαξι να το παει στον γειτονα εγκαταστατη (αυτον που δεν ηξεραν νωριτερα οτι εχουν γειτονα) και θα βγαλει για εμενα το πιστοποιητικο.

Ολοι λοιπον αποδεικνυουν οτι ειναι απλα απατεωνες. Κατι τετοιες πρακτικες με κανουν να μη εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν.
Οριστε λοιπον ενας τροπος να περασετε ΚΤΕΟ με μονο 40 ευρω μαζι με το πιστοποιητικο.
Απλα οταν κλεινετε το ραντεβου πειτε τους οτι ο εγκαταστατης σας ειναι συμβεβλημμενος με αλλο ΚΤΕΟ που κανει ολη την δουλεια με μικροτερο κοστος και ως δια μαγειας θα πεσει η τιμη.
BARMPARIS
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 06 Μαρ, 2017 21:29

Re: 40 ευρω ελεγχος & πιστοποιητικο

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 17 Μαρ, 2017 23:07

Αν κατάλαβα καλά 45 + 40 = 85 ευρώ...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: 40 ευρω ελεγχος & πιστοποιητικο

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 18 Μαρ, 2017 00:27

40€ ΚΤΕΟ και πιστοποιητικο το λέει και στη προτελευταία παράγραφο.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: 40 ευρω ελεγχος & πιστοποιητικο

Δημοσίευσηαπό anikologr » Σάβ 18 Μαρ, 2017 07:56

tedd έγραψε:40€ ΚΤΕΟ και πιστοποιητικο το λέει και στη προτελευταία παράγραφο.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δηλαδή λιγότερα από ένα χωρίς υγραέριο...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: 40 ευρω ελεγχος & πιστοποιητικο

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 18 Μαρ, 2017 12:02

Έτσι το κατάλαβα όπως το έγραψε. Τι να πω .. και εμένα περίεργο μου φαίνεται... αλλά Ελλάδα είναι εδώ, όλα τα απίθανα ειναι δυνατά.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: 40 ευρω ελεγχος & πιστοποιητικο

Δημοσίευσηαπό BARMPARIS » Σάβ 18 Μαρ, 2017 17:19

40 ευρω μαζι με το πιστοποιητικο.
BARMPARIS
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 06 Μαρ, 2017 21:29

Re: 40 ευρω ελεγχος & πιστοποιητικο

Δημοσίευσηαπό anton » Σάβ 18 Μαρ, 2017 18:07

Εκτος απο ΚΤΕΟ για το αυτοκινητο πρεπει να εχουμε και πιστοποιητικο εγκαταστατη καθε δυο χρονια;
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: 40 ευρω ελεγχος & πιστοποιητικο

Δημοσίευσηαπό george7009 » Σάβ 18 Μαρ, 2017 19:10

anton έγραψε:Εκτος απο ΚΤΕΟ για το αυτοκινητο πρεπει να εχουμε και πιστοποιητικο εγκαταστατη καθε δυο χρονια;

Το πιστοποιητικό το παίρνεις για να περάσεις το όχημα σου ΚΤΕΟ .
Μόνο για τον έλεγχο του ΚΤΕΟ χρειάζεται .
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: 40 ευρω ελεγχος & πιστοποιητικο

Δημοσίευσηαπό anton » Σάβ 18 Μαρ, 2017 20:58

ενα πιστοποιητικο δεν παιρνουμε μετα την τοποθετηση και το περναμε ΚΤΕΟ; Ε μετα καθε φορα που παμε ΚΤΕΟ ισχυει το ιδιο χαρτι; Ή φτου ξανα απο την αρχη με αλλο πιστοποιητικο;
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: 40 ευρω ελεγχος & πιστοποιητικο

Δημοσίευσηαπό george7009 » Σάβ 18 Μαρ, 2017 22:10

Παίρνουμε το πιστοποιητικό εγκατάστασης την 1η φορά για να περάσουμε ΚΤΕΟ και να γίνει η αλλαγή της αδείας κυκλοφορίας του οχήματος , έτσι ώστε να αναγράφεται και το υγραέριο .
Εαν μετά τον αρχικό έλεγχο υγραερίου και σε διάστημα 6 μηνών περνάς περιοδικό έλεγχο οχήματος δεν χρειάζεται καινούργιο πιστοποιητικό καλής λειτουργείας .
Μετά τους 6 μήνες πας στον εγκαταστάτη σου ή σε κάποιον άλλον και σου δίνει πιστοποιητικό καλής λειτουργείας και περνάς το όχημα σου περιοδικό έλεγχο .
Στο πιστοποιητικό αναγράφουν τα serial number των εξαρτημάτων , την μάρκα και την έγκριση τύπου .
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Επόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 38 επισκέπτες