Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό Dimos68 » Τρί 28 Φεβ, 2017 23:35

Είμαι ανάμεσα στα δύο αυτά συστήματα για το Suzuki Grand Vitara 1.6 3d 2008 mod. Το lpi με πρόσθετο σύστημα λίπανσης και προγραμματισμένο από την vialle ( άρα μικρότερο ποσοστό λάθους από τον εγκαταστάτη ) ή το liquid si με μικροψεκασμούς βενζίνης και πάλι για λίπανση, αλλά με προγραμματισμό από τον εγκαταστάτη ( με ότι αυτό συνεπάγεται ). Το lpi υποστηρίζει μικροψεκασμούς βενζίνης; Έχει ίδια συμπεριφορά με το si καθώς και σύνδεση με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου; Τιμή σίγουρα καλύτερη έχει το si αλλά αυτήν την στιγμή δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Υποψήφιος εγκαταστάτης Στάθης Στέλιος -Λαγκαδάς. ( γνώμες παρακαλώ )
Δώστε μου τα φώτα σας.
Τελευταία επεξεργασία από Dimos68 και Τετ 01 Μαρ, 2017 11:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Dimos68
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2017 12:14

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό giannis22 » Τετ 01 Μαρ, 2017 10:41

Αρα η διαφορα τους ειναι στον προγραμματισμο ? :-?
giannis22
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Τετ 23 Δεκ, 2015 13:19

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό Dimos68 » Τετ 01 Μαρ, 2017 11:15

Νομίζω πως δεν έχουν άλλη διαφορά όσο έψαξα στο net. Κάποιος με περισσότερες γνώσεις θα μπορούσε να μας πει για σίγουρα.
Dimos68
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2017 12:14

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό giannis22 » Τετ 01 Μαρ, 2017 11:54

Αν δεν κανω λαθος, παιζει ρολο οτι στο si η αντλια μπορει να προσαρμοστει σε οποιαδηποτε μαρκα μπουκαλας του εμποριου, (πχ Attiker, stako κλπ), [url]ενω[/url] το lpi εχει δική του!


Το lpi με πρόσθετο σύστημα λίπανσης...


Με ποιο τροπο? Με βενζινη ? κ πως ? Με κυκλους ?



:arrow: Δεν ειμαι σιγουρος, ας επαληθευσει καποιος γνωστης!
giannis22
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Τετ 23 Δεκ, 2015 13:19

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό Dimos68 » Τετ 01 Μαρ, 2017 12:38

Αν κάνεις αρχική εγκατάσταση γιατί να σε πειράξει αν η μπουκάλα είναι vialle;
Τώρα για την λίπανση μου είπε πως υπάρχει σύστημα της vialle-υποθέτω ηλεκτρονική λαδιέρα της vialle-, αλλά το τι γίνεται με την βενζίνη δεν ξέρω. Τι διαφοροποιήσεις υπάρχουν;
Dimos68
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2017 12:14

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό anton » Τετ 01 Μαρ, 2017 18:06

Πιστευω ιδιο ειναι. Το να το προγραμματιζει ο εγκαταστατης δεν ειναι κακο.Σωστη λιπανση θα σου ελεγα μονο με βενζινη και οχι λαδιερα. Κανονικα η εταιρια το δινει χωρις συσταση service. Install and forget.
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό Dimos68 » Τετ 01 Μαρ, 2017 21:03

Φίλε anton, βλέπω έχεις το liquid si. Πόσο ευχαριστημένος είσαι από το σύστημα;
Στα rav η Toyota νομίζω έβαζε το lpi. Πήγε καλά; Καθόλου προβλήματα;
Ακόμα δεν ξέρω γιατί να προτιμήσω το ένα ή το άλλο. Λες πως δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές;
Dimos68
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2017 12:14

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό anton » Τετ 01 Μαρ, 2017 21:38

μπες στο rav4club και ρωτα. Πολλες χιλιαδες χλμ και οχι τρομερο προβλημα με το lpdi. Παντα με ψεκασμους βενζινης και οχι λαδιερα. Το φιλτρο ειναι μεταλλικο αυτοκαθαριζομενο, δεν πας ποτε στον υγραεριτζη ξανα

Παντως ενας με 1400 auris εκαψε βαλβιδες αφου το ειχε αποσβεσει πολλαπλως. Ο μικρος κινητηρας εμπαινε και στο IQ και εχει κουτσικες βαλβιδες και αρα ευαισθητες. Ηθελε να το φτιαξει με παραπανω ψεκασμους βενζινης μετα την επισκευη αλλα οπως ειπαμε το Lpdi δεν ρυθμιζεται!

Ειμαι ευχαριστημενος, μολις βεβαια αποσβεσα με διαφορα στον πρωτο χρονο και 25.000 χλμ, μου εκανε δυσλειτουργια ο εγκεφαλος και μου τον αλλαξαν στην εγγυηση. Μετα τωρα γραφω μονο κερδος.

Απο ο,τι ψαξανε στο rav4club μαλλον όλα ιδια ειναι, εκτος τη ρυθμιση του εγκαταστατη στο liquid Si. Εμενα μαλλον συμπεριφερεται χωρις μικρο λοξυγγα που εχουν οι αλλοι επειδη η εταιρια λεει οτι το εχει φτιαξει τωρα πια να μην ειναι ευαισθητο σε ο,τι υγραεριο βαζεις. Εμενα παει καλα με τα φθηνα υγραερια, ενω στο κλαμπ επειδη ειναι παλαιοτερη γενια θελουν μονο καλη ποιοτητα: shell και πετρογκαζ.
Τελευταία επεξεργασία από anton και Τετ 01 Μαρ, 2017 21:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό anton » Τετ 01 Μαρ, 2017 21:44

για μενα μονο LiquidSi αξιζει να βαλεις. Ανεβηκε και το υγραεριο και αν πληρωσεις ανω απο 1250-1350 ευρω με τιποτε δε θα το αποσβεσεις. Ποτε με το υγραεριο το αμαξι σου δε θα ειναι εργοστασιακο και παντα κανα μικρο ή μεγαλο προβλημα θα γινει, απλα να εχεις σημαντικο κερδος ειναι το σημαντικο. Βεβαια με τους ψεκασμους βενζινης δυσκολα θα καψεις βαλβιδες. Επισης με τη λαδιερα ειναι σιγουρο οτι παρεχει προστασια; ο καταλυτης με το καμενο λαδι μηπως επηρεαζεται;
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Vialle LPI vs Vialle liquid si.

Δημοσίευσηαπό giannis22 » Τετ 01 Μαρ, 2017 22:12

... μου εκανε δυσλειτουργια ο εγκεφαλος και μου τον αλλαξαν στην εγγυηση...

Τι δυσλειτουργια σου εκανε ?

... Εμενα μαλλον συμπεριφερεται χωρις μικρο λοξυγγα που εχουν οι αλλοι ...

δηλ κατι κομπιασματα σε σταθερη πορεια ευθυνεται η ρυθμιση ? :-?
giannis22
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Τετ 23 Δεκ, 2015 13:19

Επόμενο

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες





cron