Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μυρίζει υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό cosygatos » Σάβ 18 Φεβ, 2017 16:05

spirosnik2013 έγραψε:Εγω παιδιά εβαλα Romano σε seat Leon tsi
1.4 2010 μοντελο
Μυρίζει οχι πάντα... Αλλα οταν μυρίζει ειμαι η σε στάση π.χ φανάρι... Η όταν παρκάρω μαλλον οταν το μαρσαρω λιγο παραπάνω.... Αλλά μυρίζει μόνο οταν εχω το καλοριφέρ ανοιχτό
Διαρροή το έψαξα δεν εχει πουθενά σε 2 μαστορια

Τα μαστόρια αν ήταν δικό τους το αμάξι δε θα το άφηναν έτσι. Να το ψάξεις και αλλού, εκτός και αν δεν έχεις πρόβλημα να δεις το αμάξι σου καμιά ώρα να γίνεται φλαμπέ. :oops:

Σου μυρίζει όταν είσαι σε στάση ή σε αργούς ελιγμούς επειδή σε μεγαλύτερες ταχύτητες ο αέρας που χτυπάει το αμάξι φυσάει το υγραέριο και δεν το αφήνει να μπει στις γρίλιες εισόδου του. Λογικά, όλη την ώρα έχεις διαρροή.
cosygatos
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Δευτ 08 Απρ, 2013 14:52

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό cosygatos » Σάβ 18 Φεβ, 2017 17:07

ECOKINISI έγραψε:Πλούσιο μείγμα ειναι το πρόβλημα σου . Κανει εκτόνωση ο πνεύμονας , να πας να το δει ο εγκαταστατης σου και να σου βγάλει την επιλογή που σβήνει το check engine.

Και αν είναι πλούσιο το μείγμα, τότε γιατί δεν προσαρμόζεται ο εγκέφαλος του υγραερίου; Δηλ., αεριοποιεί ενώ "ξέρει" ότι είναι πλούσιο το μείγμα και θα του περισσέψει και μετά το πετάει έξω; (σχηματικά όλα αυτά φυσικά, απλά έχω την περιέργεια τι γίνεται τελικά εκεί μέσα! :geek: Ε'ιναι που έχω και εγώ μετατροπή με OBD και αναρωτιέμαι πως δουλεύει όλο αυτό. )
cosygatos
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Δευτ 08 Απρ, 2013 14:52

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 19 Φεβ, 2017 14:53

cosygatos έγραψε:
ECOKINISI έγραψε:Πλούσιο μείγμα ειναι το πρόβλημα σου . Κανει εκτόνωση ο πνεύμονας , να πας να το δει ο εγκαταστατης σου και να σου βγάλει την επιλογή που σβήνει το check engine.

Και αν είναι πλούσιο το μείγμα, τότε γιατί δεν προσαρμόζεται ο εγκέφαλος του υγραερίου; Δηλ., αεριοποιεί ενώ "ξέρει" ότι είναι πλούσιο το μείγμα και θα του περισσέψει και μετά το πετάει έξω; (σχηματικά όλα αυτά φυσικά, απλά έχω την περιέργεια τι γίνεται τελικά εκεί μέσα! :geek: Ε'ιναι που έχω και εγώ μετατροπή με OBD και αναρωτιέμαι πως δουλεύει όλο αυτό. )


Η αεριοποίηση είναι μια μηχανική λειτουργία. Δεν ελέγχεται από ηλεκτρονικά μέρη όπως ο εγκέφαλος. Ελέγχεται από μια βίδα που είναι πάνω στον πνεύμονα και ρυθμίζει την πίεσή του και από την κατάσταση της βεμβράνης του πνεύμονα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό spirosnik2013 » Τρί 28 Φεβ, 2017 13:08

Παιδιά το έλυσα το θέμα με την μυρωδιά...δεν ερχόταν σε σωστή Θερμοκρασία το υγραέριο και μετακίνησε τιν πνεύμονα ...αλλα ρεταρει άσχημα οταν το ανάβω κρύο...
Αν το δουλέψω μια μέρα νε βενζίνη λειτουργεί κανονικά, και αν βαλω το υγραέριο την επόμενη φορά που θα το ανάψω κρύο το αυτοκίνητο ρεταρει ασχημα πάλι...
spirosnik2013
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ, 2017 13:44

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 28 Φεβ, 2017 13:19

spirosnik2013 έγραψε:Παιδιά το έλυσα το θέμα με την μυρωδιά...δεν ερχόταν σε σωστή Θερμοκρασία το υγραέριο και μετακίνησε τιν πνεύμονα ...αλλα ρεταρει άσχημα οταν το ανάβω κρύο...
Αν το δουλέψω μια μέρα νε βενζίνη λειτουργεί κανονικά, και αν βαλω το υγραέριο την επόμενη φορά που θα το ανάψω κρύο το αυτοκίνητο ρεταρει ασχημα πάλι...


σε αυτα τα μοτερ πρεπει να επιλεγοντε κιτ με εργοστασιακο εγχειριδιο εγκαταστασης και προγραμμα απο τα εργοστασια τα λεγομενα dedicated
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό spirosnik2013 » Τετ 01 Μαρ, 2017 08:33

Qgas έγραψε:
spirosnik2013 έγραψε:Παιδιά το έλυσα το θέμα με την μυρωδιά...δεν ερχόταν σε σωστή Θερμοκρασία το υγραέριο και μετακίνησε τιν πνεύμονα ...αλλα ρεταρει άσχημα οταν το ανάβω κρύο...
Αν το δουλέψω μια μέρα νε βενζίνη λειτουργεί κανονικά, και αν βαλω το υγραέριο την επόμενη φορά που θα το ανάψω κρύο το αυτοκίνητο ρεταρει ασχημα πάλι...


σε αυτα τα μοτερ πρεπει να επιλεγοντε κιτ με εργοστασιακο εγχειριδιο εγκαταστασης και προγραμμα απο τα εργοστασια τα λεγομενα dedicated[/quτελικα αλλος μαστορας μου ειπε πως δεν βγαζει η romano για seat tsi 1.4 alla gia to 1.8 ...8α παω να το ξυλωσω δεν το ροσκαρω να πα8ω ζημια
spirosnik2013
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 17 Φεβ, 2017 13:44

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 06 Μαρ, 2017 00:34

ΠΑρε τηλέφωνο αύριο 2109420594 να σου πω
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό giorgosk » Σάβ 09 Μάιος, 2020 22:43

Στο δικό μου με BRC FORD FOCUS πριν 2 μήνες δε γύριζε καν σε υγραέριο....τελικά το έφτιαξα αφού αλλάξαμε τη βαλβίδα πριν τον πνεύμονα και εγκέφαλο.

Από την επισκευή αυτή και μετά μου μυρίζει αέριο η καμπίνα όταν βάζω τον αέρα..ειδικά στο ξεκίνημα...

Προληπτικά θα αλλάξουμε δυο ελαστικά σωληνάκια και σφιγκτήρες.

Δεν ξέρω αν τελικά θα φταίει αυτό.
Όταν ανοίγω το καπό με τον κινητήρα να είναι κρύος για ώρες μου μυρίζει υγραέριο...βάζω τη μύτη μου εκεί κοντά στον πνεύμονα και στη βαλβίδα που αλλάξαμε.
Άβαταρ μέλους
giorgosk
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ, 2012 20:18

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 59 επισκέπτες