Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό valsam » Πέμ 09 Ιουν, 2011 00:11

crv έγραψε:θα τρελαθω [θα πηδηχτω απο το παραθυρο] :mrgreen: ο καθε εγκαταστατης τις π@π@ριες του :mrgreen: :mrgreen: !!!! 4ης η 5ης γενειας ??? με αυτα που εχω διαβασει εδω το 5ης γενειας φενεται πιο συχρονο το ζητημα ειναι ταιριαζει στο crv 2005 ??

Επειδη εχω και'γω CRV ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ(1998) και απο περυση το ψαχνω για αεριο φιλε ακρη δεν εβγαλα!
Πηγα σε ολους στην Θεσ/νικη και ο καθενας τα δικα του,4ης-5ης-6ης εχω ακουσει για ολες της γενιες,υγρου ψεκασμου,αεριου με ψεκασμο βενζινης για μερικα μιλισεκοντ για ψυκτικους λογους,brc μου προτεινε ο αλλος και η brc εχει το αυτοκινητο μου σε αυτα που δεν προτεινετε,λαδιερες,ξυδιερες,το μονο σιγουρο ειναι οτι ο καθενας προτεινει την μαρκα που δουλευει και παρουσιαζει το συστημα του σαν το καλυτερο,χοργια που ολοι το παιζουν αποκλειστικοι αντιπροσωποι ΚΑΙ εκπαιδευτες αλλων που περνουν συστηματα,καλα ξεχνα το για εγγυηση της μηχανης, εδω κανεις δεν διανοητε τετοιο πραγμα,απ'οτι καταλαβα με αυτα που εχω ακουσει βαζεις αεριο και κανεις μετα τον σταυρο σου!
Ενας πιστευω μου ειπε την μιση (την μιση, γιατι κακα τα ψεματα Ελληνες ειμαστε και δεν διακρινομαστε για την ειλικρινια μας!) αληθεια που μου ειπε οτι σε ολα τα αυτοκινητα που γινονται αεριο οι βαλβιδες και τα εδρανα εχουν τουλαχιστον 10-20% μεγαλυτερη φθορα οτι και να βαλεις!
Εγω παντως περιμενω τον π@π@ρα τον πρωθυπουργο να μας πει αν θα βαλει φορο στο υγραεριο και αν οχι θα την κανω την μετατροπη γιατι τα 13 λιτρα τα 100χλμ δεν παιζονται αλλο,βρηκα και ενα κεφαλαρι για καβαντζα με 250 ευρω και οτι γινει,γιατι να το πουλησω δεν μπορω(ουτε 3000 δεν πιανει τζιτζι και ατρακαριστο) να το κυκλοφορησω δεν μπορω, δεν γ@μιετε!
Τελευταία επεξεργασία από valsam και Πέμ 09 Ιουν, 2011 08:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 09 Ιουν, 2011 00:43

Καπως ετσι το αποφασησα και γω. Οτι και να γινει(εκτός χρεοκοπίας..)η τιμη του lpg θα εχει παντα αρκετη διαφορα σε σχεση με τη βενζινη.
Καντο
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό skorbillys » Πέμ 09 Ιουν, 2011 22:42

Εγώ έχω βάλει στο δικό μου Honda crv 2004 icom από τον Μπίρμπο. 25000 κμ και όλα καλά. Στην αρχή παιδεύτηκα όμως μέχρι να βρούμε το σωστό νούμερο για τα μπεκ. Τελικά έβαλα το d1 με τα πράσινα μπεκ που ψεκάζουν πιο γρήγορα από τα μπλε και όλα καλά. Η αλήθεια είναι πως το υγραέριο είναι περίεργο πράγμα. Πρέπει να ξέρεις ακριβώς το πώς δουλεύει το αυτοκίνητο με την βενζίνη ώστε να βοηθάς και εσύ το μηχανικό που το βάζει για να σου λύσει τα προβλήματα. Ο μηχανικός από μόνος του σου ρυθμίζει τα βασικά και μετά τον καθοδηγείς εσύ. Έτσι νομίζω εγώ.

Η μπουκάλα μου είναι τύπου ρεζέρβας 73λτ με ωφέλιμα 61 λτ. Με οδήγηση 120-140κμ μου βγάζει 450 με 480 κμ αυτονομία. Με 140-160κμ μου βγάζει λίγο πάνω από τα 400 με 430κμ αυτονομία. :thumbup:
_
Honda CR-V 2004 - Icom 5g από Σεπτέμβρη 2010 - Χωρίς λαδιέρες - 410.000 km μια χαρά
skorbillys
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 20:32

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 09 Ιουν, 2011 23:20

Τι καταναλωση εχεις τωρα lt/100 με lpg σε σχεση με τη βενζινη ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 10 Ιουν, 2011 15:36

Περνουσα σημερα για να παω στην Δελφων και βλεπω ενα μαγαζι με στιβες κουτια ΒRC,σταματω να ρωτησω και μου λεει ενας γυρω στα 35 οτι μονο ιταλικα και αγγλικα μιλαει και αφου μου εξηγει οτι ηρθε απο την ιταλια και οτι ειναι μηχανικος τις BRC εδω και 15 χρονια και γυρναει ολο τον κοσμο για να στησει μαγαζια,μιλησαμε για κανα μισαωρο και το παιδι αφου φυσικα γνωριζε οτι τα honda και γενικα ολα τα γιαπωνεζικα εχουν προβλημα μου πρωτεινε το sequent plug&drive με λαδιερα flashlube με τον εγκεφαλο που κανει 180 ευρω (οχι την απλη!)και ψεκασμο βενζινης σε ορισμενες στροφες και αν του κανω και τακτικο ελεγχο τις βαλβιδες δεν θα εχω κανενα μα κανενα προβλημα για πανω απο 100.000 χ.λ.μ ,μου ειπε χαρακτηριστικα οτι στην Πωλονια οπου εχουν στησει πολλα μαγαζια τα Γιαπωνεζικα για ψωμοτυρι αντε του λεω τωρα πες μου σε ποιον να το παω,εκει δεν μπορεσε να με βοηθησει αλλα οταν ΘΑ ΕΡΘΕΙ το αφεντικο (ο Ελληνας!) μπορει να μου προτεινει σε εναν απ'αυτους που δινει,οταν τον ρωτησα γιατι δεν δουλευει η BRC συστημστα 5ης γενιας μου ειπε οτι εχουν βγαλει εδω και χρονια και οτι σαφως και ειναι καλυτερα και πιο εξελιγμενα απο τα 4ης αλλα τα εγκατεληψαν λογο ορισμενων προβληματων που δεν μπορουν να λυσουν ακομη και σημερα οπως προβληματα στην αντλια λογο των αρνιτικων θερμοκρασιων (ετσι καταλαβα απ'τα σπαστα αγγλικα του!)
Μου φανηκε ειληκρινης το παιδι και μου φανηκε καλη η ιδεα του flashlube(με τον δικο του εγκεφαλο που δινει στα μπεκ!) αλλα και τον παραλληλο ψεκασμο βενζινης,μου ακουγετε πιο ασφαλη η διπλη λυπασνη,στον Θεωδορου που ειχα παει μου ειπε μονο για παραλληλο ψεκασμο βενζινης και δεν το σηζητουσε καν και για λαδιερα και στον Γεωργιαδη και στον AUTOSTRADA μου ειπαν μονο για λαδιερα(την απλη φυσικα!)και μου ελεγαν οτι δεν χρειαζετε παραλληλος ψεκασμος βενζινης λεγοντας μου κιολας χαρακτηριστικα οτι μονο αυξηση τις καταναλωσης θα εχω και οτι ο Θεωδορου προτεινει τον ψεκασμο βενζινης σε ορισμενα φορτια γιατι το συστημα που δουλευει δεν μπορει να ανταπεξελθει με αεριο γιαυτο το γυρναει σε βενζινη στα ζορια.
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό skorbillys » Παρ 10 Ιουν, 2011 15:43

astragjtg έγραψε:Τι καταναλωση εχεις τωρα lt/100 με lpg σε σχεση με τη βενζινη ?



Πολύ μικρή. Άντε να καίει 1-2 λίτρα στα 100κμ.
_
Honda CR-V 2004 - Icom 5g από Σεπτέμβρη 2010 - Χωρίς λαδιέρες - 410.000 km μια χαρά
skorbillys
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 20:32

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό crv » Παρ 10 Ιουν, 2011 18:19

εγω νομιζω το συστημα υγρου ψεκασμου ταιριαζει καλητερα , με τη λογικη οτι εχει σχεδιαστει ο κηνιτιρας να καιει υγρο και οχι αεριο !?? μηλισα με τον μπιρμπο και εναν συνεργατη του που βαζει , αν καταληξω μαλλον με βλεπω εκει icom 5ης γενειας υγρου ψεκασμου ,,!!
crv
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Τρί 07 Ιουν, 2011 13:28

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Παρ 10 Ιουν, 2011 19:58

crv έγραψε:

...με τη λογικη οτι εχει σχεδιαστει ο κηνιτιρας να καιει υγρο και οχι αεριο ...




Οι κινητήρες δεν καίνε υγρό, αλλά προηγείται εξαέρωση του υγρού, είτε μέσω του εξαεριωτή (καρμπυρατέρ) παλιότερα που λειτουργούσε με την υποπίεση, είτε μέσω των μπεκ τα τελευταία χρόνια που ψεκάζουν με πολύ ψηλή πίεση ώστε το υγρό να γίνει αέριο (ή όσο κοντά γίνεται σε αέριο) ώστε να αναμιχθεί με τον αέρα και να καεί γρήγορα και με ομοιογένεια.
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό valsam » Παρ 10 Ιουν, 2011 20:50

DaKancho έγραψε:
crv έγραψε:

...με τη λογικη οτι εχει σχεδιαστει ο κηνιτιρας να καιει υγρο και οχι αεριο ...




Οι κινητήρες δεν καίνε υγρό, αλλά προηγείται εξαέρωση του υγρού, είτε μέσω του εξαεριωτή (καρμπυρατέρ) παλιότερα που λειτουργούσε με την υποπίεση, είτε μέσω των μπεκ τα τελευταία χρόνια που ψεκάζουν με πολύ ψηλή πίεση ώστε το υγρό να γίνει αέριο (ή όσο κοντά γίνεται σε αέριο) ώστε να αναμιχθεί με τον αέρα και να καεί γρήγορα και με ομοιογένεια.

Αρα αν ειναι ετσι τοτε τα 5ης γενιας δεν κανουν δουλεια στο θεμα της ψυξης των βαλβιδων οπως νομιζαν πολλοι(+εμενα)!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό crv » Παρ 10 Ιουν, 2011 20:54

DaKancho έγραψε:
crv έγραψε:

...με τη λογικη οτι εχει σχεδιαστει ο κηνιτιρας να καιει υγρο και οχι αεριο ...




Οι κινητήρες δεν καίνε υγρό, αλλά προηγείται εξαέρωση του υγρού, είτε μέσω του εξαεριωτή (καρμπυρατέρ) παλιότερα που λειτουργούσε με την υποπίεση, είτε μέσω των μπεκ τα τελευταία χρόνια που ψεκάζουν με πολύ ψηλή πίεση ώστε το υγρό να γίνει αέριο (ή όσο κοντά γίνεται σε αέριο) ώστε να αναμιχθεί με τον αέρα και να καεί γρήγορα και με ομοιογένεια.

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω , για το καρμπυρατερ ενταξει δεν το συζηταω , παει πια δεν υπαρχει σε κανενα συχρονο μηχανημα ,τωρα το υγρο να γινει αεριο που λες οχι δε νομιχω στη βενζινη μειγμα ονομαζεται η αναλογη ποσοτητα αερα και σταγονιδια βενζινης με τον ψεκασμο , αλλα αερια οχι ,δεν υπαρχουν στην καυση νομιζω , αλλο σταγονιδια του ψεκασμου ,,!!!
crv
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Τρί 07 Ιουν, 2011 13:28

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Honda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες