Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Τι μέλλει γενέσθαι;

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τρί 28 Ιαν, 2014 15:58

Και για να ρωτησω και κατι,αν ισχυουν αυτα που λες φιλε cyberten ποιος μου λεει εμενα οτι η ιδια η ΔΕΠΑ μιας και ειναι και μονοπωλειο δεν θα μου την κανει την μοντα στην τιμη?
Δηλ. τωρα πουλανε το φυσικο αεριο 0,96 το kg δηλ. 50-55 λεπτα το λιτρο που σε σχεση με το υγραεριο των 96-96 λεπτων το λιτρο ειναι πολυ πιο φθηνο,ειναι δηλ. δελεαρ η στροφη στο cng,και μολις λοιπον αρχισει ο κοσμακις και κανει μετατροπη τα αυτοκινητα του για να καινε cng η αρχισουν να αγοραζουν καινουργια αυτοκινητα cng (ο κουμπαρος μου ζαχαρωνει το vw up) ποιος μου λεει εμενα μιας και ζουμε στο Ελλαδισταν και εχουμε συνηθησει στην μια ουτσα πισω απο την αλλη οτι η τιμη του φυσικου αεριο δεν θα παιξει εκει ισα ισα στο να΄ναι πιο οικονομικο σε σχεση με το υγραεριο η εκει κοντα σε οτι θα εκαιγε καποιος με αυτοκινητο ντιζελ?
Εγω πιστευω οτι αυτο θα ειναι το σεναριο φιλε,μας το εκαναν με το υγραεριο,μας το εκαναν με τα πελλετ ,με τις μπριγκετες ,μας το εκαναν με τα ξυλα,μας γ@μανε απο παντου αν κανουμε την μ@λακια και θελουμε να επενδυσουμε ωστε να εξοικονομισουμε στο μελλον χρηματα ,τωρα θα αλλαξουν?
Στην Ελλαδα δυστηχος ισχυει το θα οικονομισουν ολοι οι αλλοι και στο τελος τα ψιχουλα ο μ@λάκας που εριξε τα λεφτουδακια του για να κανει εξοικονομιση!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 28 Ιαν, 2014 16:56

Δεν σε υποχρεώνει κανένας να βάλεις ΦΑ. Μπορείς να πάρεις βενζίνη και να πληρώσεις λίγα στην αρχική τιμή, και αν πέσει κάποια στιγμή η τιμή να είσαι πολλαπλά κερδισμένος. Μετά από τόσο καιρό συνειδητοποίησες ότι δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει στο μέλλον; Εδώ δεν ξέρουν οι επιχειρήσεις πως θα φορολογηθούν για την χρήση που έκλεισε, ούτε εσύ κι εγώ τι να κάνω με τις αποδείξεις φέτος, περιμένεις να προβλέψεις την τιμή των καυσίμων σε 1,2 ή 5 χρόνια;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό cyberten » Τρί 28 Ιαν, 2014 21:55

valsam έγραψε:Και για να ρωτησω και κατι,αν ισχυουν αυτα που λες φιλε cyberten ποιος μου λεει εμενα οτι η ιδια η ΔΕΠΑ μιας και ειναι και μονοπωλειο δεν θα μου την κανει την μοντα στην τιμη?
Δηλ. τωρα πουλανε το φυσικο αεριο 0,96 το kg δηλ. 50-55 λεπτα το λιτρο που σε σχεση με το υγραεριο των 96-96 λεπτων το λιτρο ειναι πολυ πιο φθηνο

Με έχεις λίγο μπερδέψει.... Δεν καταλαβαίνω!
valsam έγραψε:Εγω πιστευω οτι αυτο θα ειναι το σεναριο φιλε,μας το εκαναν με το υγραεριο,μας το εκαναν με τα πελλετ ,με τις μπριγκετες ,μας το εκαναν με τα ξυλα,μας γ@μανε απο παντου αν κανουμε την μ@λακια και θελουμε να επενδυσουμε ωστε να εξοικονομισουμε στο μελλον χρηματα ,τωρα θα αλλαξουν?

Η άποψή μου για τα καύσιμα ήταν ενίοτε να μπορώ να "γεμίζω" παντού την ίδια ποιότητα στην ίδια σταθερή τιμή και όχι στο Π. Φάληρο 35€λεπτά παραπάνω από ότι στην Καλλιθέα κ.ο.κ. Και από ότι μπορώ να αντιλαμβάνομαι αυτό κάνει το καρτέλ πρατηριούχων παίζωντας με τις τιμές ανά περιοχή. Τώρα εάν για όλη την Ελλάδα ανέβαινε η τιμή το ίδιο και παντού είχαμε σταθερή τιμή στη βενζίνη, πετρέλαιο κλπ θα τα είχαμε όλα εκτός το καρτέλ. Όμως άλλο αυτό που αφορά το καρτέλ το ίδιο και άλλο η αύξηση των φόρων του κάθε καυσίμου. Γιατί όλοι έχουμε χασούρα από αυτούς αλλά δεν μπορούμε να τα μπερδεύουμε και να τα συγκρίνουμε ως όμοια πράγματα.
cyberten
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ, 2012 11:44

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 29 Ιαν, 2014 00:00

για το ΦΑ αποφασιζει ο Ρωσος τιμη η ΔΕΠΑ προμηθεια και η κυβερνηση φορολόγηση ... ιδια τιμη παντου αν θελετε με οχι πολλα αγοραζετε τη μοναδα υποβιβασμου πιεσης στο σπιτι σας απο το δικτυο της ΔΕΠΑ
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό cyberten » Τετ 29 Ιαν, 2014 09:22

Qgas έγραψε:για το ΦΑ αποφασιζει ο Ρωσος τιμη η ΔΕΠΑ προμηθεια και η κυβερνηση φορολόγηση ... ιδια τιμη παντου αν θελετε με οχι πολλα αγοραζετε τη μοναδα υποβιβασμου πιεσης στο σπιτι σας απο το δικτυο της ΔΕΠΑ


Αυτό που περιγράφεις δενν γίνεται Qgas γιατί στα σπίτια η πίεση του Φ.Α. είναι μικρή (20-25mbar) ενώ στα πρατήρια CNG είναι στα 250bar και φυσικά για να φτάσει στα 250bar η πίεση στο πρατήριο περνάει από αρκετούς σταθμούς ανύψωσης/διατήρησης της πίεσης αυτής (φυσικά όλα αυτά δεν υπάρχουν στο δικτυο των καταναλωτών που είναι χαμηλής πίεσης και όχι μέσης-υψηλής αντίστοιχα). Και λογικά δεν ξέρω εάν επιτρέπεται ο ανεφοδιασμός στα σπίτια για λόγους ασφάλειας αλλά και προδιαγραφών σχεδίασης δικτύου Φ.Α. (άλλοι οι αγωγοί για τα δίκτυα διανομής χαμηλής πίεσης και πολλοί μεγαλύτεροι για τη βιομηχανική κατανάλωση). Επειδή όμως δεν το γνωρίζω και πολύ καλά, διατηρώ την επιφύλαξή μου γιατί μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο που εννοείς. Τώρα για την τιμή που δίνει ο Ρώσος στο Φ.Α, ναι εντάξει κανένα πρόβλημα το ίδιο όμως δεν ήταν στη βενζίνη με την τιμή πετρελαίου να καθορίζεται από όπου γινόταν η εισαγωγή; Ας περιοριστούμε λοιπόν να πούμε τιμή από ΔΕΠΑ και φόρους κυβέρνηση αλλά ως εκεί, δεν πρόκειται να μπλεχτουν πουθενά ο "πρατηριούχος της γειτονιάς" και οι "φίλοι" του.... :lol:
cyberten
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ, 2012 11:44

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 29 Ιαν, 2014 10:33

Αν εχεις 2500-3000 € γίνετε το κανουν ολοι στην ευρωπη υπαρχει ειδική μονάδα ανεφοδιασμού για μικρούς στόλους .. Θα δείτε θα κυκλοφορήσουν σύντομα στην αγορά..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 29 Ιαν, 2014 11:23

Qgas έγραψε:για το ΦΑ αποφασιζει ο Ρωσος τιμη η ΔΕΠΑ προμηθεια και η κυβερνηση φορολόγηση ... ιδια τιμη παντου αν θελετε με οχι πολλα αγοραζετε τη μοναδα υποβιβασμου πιεσης στο σπιτι σας απο το δικτυο της ΔΕΠΑ


Δεν είναι έτσι. Υπάρχουν 3 διαφορετικοί πάροχοι ΦΑ (ΕΠΑ) οι Επα Αττικής, Θεσσαλονίκης, και Θεσσαλίας. Ο κάθε πάροχος έχει διαφορετική εμπορική πολιτική και συνεπώς διαφορετική τιμή. Ξέρω σίγουρα ότι η ΕΠΑ Θεσσαλίας έχει πραγματικά τιμές φαρμάκι, πολύ ακριβότερες από την Αττική. Επίσης η τιμή δεν είναι σταθερή όπως πχ στην ΔΕΗ ή την ΕΥΔΑΠ αλλά κυμαίνεται και απλά την μαθαίνεις όταν πάρεις τον λογαριασμό.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 29 Ιαν, 2014 11:56

Qgas έγραψε:Αν εχεις 2500-3000 € γίνετε το κανουν ολοι στην ευρωπη υπαρχει ειδική μονάδα ανεφοδιασμού για μικρούς στόλους .. Θα δείτε θα κυκλοφορήσουν σύντομα στην αγορά..

Εχει δικιο ο Qgas http://www.cngnow.com/vehicles/refuelin ... -home.aspx
http://www.greencarreports.com/news/108 ... l-gas-cars
Το πρωτο κανει 4500$ αλλα λεει οτι η Eaton Corp. και η General Electric εργαζονται στο να φταιαξουν ενα τετοιο συστημα με 500$, το δευτερο αρθρο λεει οτι θα κοστιζει 500$ για να παραχθει!,και πιο κατω λεει οτι αξια θα εχει αν η τελικη τιμη του προιοντος για αγορα θα κοστιζει 1000-1500$ η και πιο λιγα!
Ωραιο πραγμα αν τελικα κοστιζει 700-800 ευρω οσο δηλ. μια εξωτερικη μοναδα θερμανσης φυσικου αεριου αλλα πολυ φοβαμαι μιας και μιλαμε για το Ελλαδισταν οτι αυτο το μαξ.1500$ θα ερθει με καπελο δηλ. 2000$ και μετα θα μετατραπει με τον γνωστο Ελληνικο τροπο απο $ σε ευρω σε 2000+ευρω!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τετ 29 Ιαν, 2014 13:02

Συμφωνα με κατι υπολογισμους που εκανα με θερμ.δυναμεις αμολυβδης-φυσικου αεριου αν τις εκανα σωστα η αντιστοιχη ποσοτητα φυσικου αεριο που ισοδυναμει σε ενα λιτρο αμολυβδης συμφωνα με τις σημερινες τιμες ειναι περιπου 55-57 λεπτα αντι 1,60 της αμολυβδης και 1,22 της αντιστοιχης ποσοτητας υγραεριου(θερμ. δυν. Υγραέριο 25.300 KJ/lt
και Βενζίνης αμόλυβδη 31.845 KJ/lt,1 λίτρο βενζίνης έχει 25,87% περισσότερη ενέργεια από 1 λίτρο υγραερίου,αρα με υγραεριο για να κινηθει σωτα και οπως με την βενζινη πρεπει να εχουμε 25,87% αυξηση καταναλωσης κια ολα τα αλλα και οτι και να λενε διαφοροι εδω μεσα για αυξηση καταναλωσης 8-10-12% μονο με υγραεριο εγω τα ακουω βερεσε!)!
Μονοδρομος λοιπον το φυσικο αεριο για οικονομικες μετακινησεις,65% φθηνοτερα απ'την βενζινη και 55% απ'το υγραεριο!!!!!!
Εγω π.χ που κανω 20.000 χλμ τον χρονο και θελω 2640 λιτρα υγραεριου δηλ. 2,481 ευρω τον χρονο(υπολογισα 2,640 λιτρα με μεση τιμη 0,94 λεπτα ,98-99 που εχει εδω και μηνες στην θεσ/νικη και 89-92 που ειχε τους καλοκαιρινους μηνες ),με φυσικο αεριο υπολογιζω λοιπον τα 10,5 λιτρα που εκαιγα με βενζινη επι 60 λεπτα(βαζω περιπου τον μεσο ορο τιμης χρονου οπως δηλ. εκανα και με το υγραεριο!)που μου κοστιζει
η αντιστοιχη ποσοτητα φυσικου αεριο που ισοδυναμει σε ενα λιτρο αμολυβδης και βγαινει το μαγικο νουμερο χρηματων που θα χρειαστω για καυσιμα στα 1197 ευρω παρακαλω!!!!!1284 ευρω λιγοτερα τον χρονο με φυσικο αεριο,βρε και η εγκατασταση βγαινει και η μπουκαλα απο ανθρακονηματα (δηλ. τροποποιηση του στο ηδη υπαρχων συστημα υγραεριου που εχω!)και του χρονου βγαινει και η ατομικη μοναδα ανεφοδιασμο για το σπιτι αν παιχθει καμια μοντα τυπου καρτελ υγραεριου στα πρατηρια και με το Φ.Α!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό cyberten » Τετ 29 Ιαν, 2014 14:16

gakost έγραψε:Δεν είναι έτσι. Υπάρχουν 3 διαφορετικοί πάροχοι ΦΑ (ΕΠΑ) οι Επα Αττικής, Θεσσαλονίκης, και Θεσσαλίας. Ο κάθε πάροχος έχει διαφορετική εμπορική πολιτική και συνεπώς διαφορετική τιμή. Ξέρω σίγουρα ότι η ΕΠΑ Θεσσαλίας έχει πραγματικά τιμές φαρμάκι, πολύ ακριβότερες από την Αττική. Επίσης η τιμή δεν είναι σταθερή όπως πχ στην ΔΕΗ ή την ΕΥΔΑΠ αλλά κυμαίνεται και απλά την μαθαίνεις όταν πάρεις τον λογαριασμό.


Φίλε μάλλον δεν είσαι σωστά ενήμερος. Θα επαναληφθώ αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. Οι ΕΠΑ αφορούν μόνο τους οικιακούς καταναλωτές. Στους βιομηχανικούς καταναλωτές που ανήκουν όλα τα πρατήρια CNG εμπλέκεται μόνο η ΔΕΠΑ. Και για να προσπαθήσω να "μπω" στο σκεπτικό σου, είναι μόνο μία εταιρεία σε όλη τη χώρα. Άρα μία τιμή Φ.Α σε όλα τα πρατήρια στην Ελλάδα!
cyberten
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ, 2012 11:44

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τι άλλο υπάρχει εκεί έξω;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες





cron