Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Με OBD ή είναι μούφα;

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό ilektronikos » Σάβ 18 Ιαν, 2014 02:47

hlias πως εξηγεις το γεγονος οτι το δικο μου συστημα δεν μηδενιζει το short trim αφου εχει obd συνδεση? Πως σε λειτουργια με βενζινη μηδενιζει η εστω ειναι πολυ κοντα στο μηδεν(-0.8 εως +0,8) ενω στο υγραεριο δεν μηδενιζει? Στο υγραεριο μενει μεν κατω απο +-10% αλλα δεν παει κοντα στο μηδεν παρα σε ελαχιστες περιπτωσεις(σε συγκεκριμενο φορτιο και στροφες)?
ilektronikos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν, 2013 19:22

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 18 Ιαν, 2014 05:29

Εάν στην επιλογη OBD εχεις το σκανερ σου κουμπωμένο και είσαι υγραεριο απλα δεν διορθώνει ο εγκέφαλος του αεριου διοτι του εχεις τσακισει την επικοινωνία τη διάγνωση και τη διορθωση με το σκανερ σου ..


Εάν εχεις το adaptivity ενεργό διορθώνει πάντα μέσα στα όρια του χάρτη . Τωρα για να υπόλοιπα δεν θα σχολιάσω καλο θα ηταν να πάτε στον εγκαταστατη σας ..,

Απαγορευται η χρήση OBD scsnner σε εγκεφσλο OBD δεν μπορούν να περάσουν δυο τραίνα απο μια γραμμή

Το περίεργο ειναι γιατι έβαλες μπεκ που κοστίζουν 2 φορες πιο πολυ απο υπόλοιπο το σύστημα σου ; Και γιατι θελεις να το διορθώνεις μονο σου ; Τέλος προσοχη με τα κινεζικά σκανερ καίνε γις πλάκα τους εγκεφσλους κσι του υγραεριου και του αυτοκινήτου ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Σάβ 18 Ιαν, 2014 10:44

.


Εάν εχεις το adaptivity ενεργό διορθώνει πάντα μέσα στα όρια του χάρτη . Τωρα για να υπόλοιπα δεν θα σχολιάσω καλο θα ηταν να πάτε στον εγκαταστατη σας ..,


Και γιατι θελεις να το διορθώνεις μονο σου ; Τέλος προσοχη με τα κινεζικά σκανερ καίνε γις πλάκα τους εγκεφσλους κσι του υγραεριου και του αυτοκινήτου ..[/quote]


Και μετά συζητάμε γιατί να μην κλειδώνουν οι εγκέφαλοι.
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό ilektronikos » Σάβ 18 Ιαν, 2014 12:08

Φιλε QGas θα βγαλω το scanner και θα δω τα trims απο το προγραμμα του υγραεριου. Πιστευω ετσι να δειχνει σωστα και να κανει διορθωσεις...

Τωρα φιλε Ecoknisi το γιατι θελω να ρυθμισω μονος μου το υγραεριο ειναι ενα θεμα το οποιο πολυ θα ηθελαν να το κανουν μονοι τους, για να προστατεψουν το αυτοκινητο τους απο τους ασχετους εγκαταστατες που κυκλοφορουν εκει εξω,αλλα δεν εχουν ουτε τις γνωσεις ουτε τα σχετικα καλωδια για να συνδεθουν στον εγκεφαλο υγραεριου.
Γιαυτο τον λογο θελω κι εγω να κανω μονος ρυθμισεις. Πηγα για τυπικο ελεγχο στον εγκαταστατη και βρηκε λεει το μειγμα λιγο φτωχο και εκανε μια βολτα για να το κανει πιο πλουσιο. Εγω ομως παλι το Slow trim το βλεπω θετικο. Και σε ρωταω,εσενα δε θα εμπαιναν ψιλοι στα αυτια σου?

Εβαλες συστημα με OBD για να κανει αυτοματα διορθωσεις μιγματος και να προστατεψεις οσο το δυνατον περισσοτερο τον ευαισθητο ιαπωνικο κινητηρα σου και τελικα βλεπεις οτι δεν κανει διορθωσεις γιατι αν εκανε το slow trim θα ηταν πολυ κοντα στο μηδεν. Εσυ τι θα εκανες? Δεν θα προσπαθουσες να ασχοληθεις και λιγο μονος σου να δεις τι μουφες σου εχουν πουλησει? Και αν μπορεις να τις διορθωσεις? Ειναι τοσο υπερβολικο δηλαδη? Σιγουρα δεν εχω τις γνωσεις ενος εγκαταστατη αλλα ψαχνομαι και ισως γνωριζω αρκετα περισσοτερα απο πολλους εγκαταστατες εκει εξω...Ξερεις απο αυτους που πριν ηταν ξυλουργοι και οικοδομοι...
ilektronikos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν, 2013 19:22

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Σάβ 18 Ιαν, 2014 13:32

Όταν επιλέγεις έναν εγκαταστάτη για να σου βάλει υγραέριο... είναι σαν να επιλέγεις ένα γιατρό για τον εαυτό σου....η εμπιστοσύνη είναι το ΠΑΝ...δεν νομίζω να πας στο γιατρό σου και να αμφιβάλλεις για την γνωμάτευσή του ή την αγωγή που σου χορήγησε και να την διαπραγματεύεσαι...??? Εκεί κάθεσαι με θρησκευτική ευλάβεια και τον ακούς κατά γράμμα...
Το ίδιο είναι και με το υγραέριο, επιλέγεις εγκαταστάτη που σου εμπνέει εμπιστοσύνη και του εμπιστεύεσαι το αυτοκίνητο και δεν κάθεσαι να το σκαλίζεις μόνος σου και αν μετανιώσεις για την επιλογή σου (άνθρωποι είμαστε) πας σε άλλον επαγγελματία του χώρου...
και σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί επαγγελματίες και γνώστες...διαφορετικά θα είχαμε θρηνήσει θύματα μιας και το υγραέριο δεν συγχωρεί άγνοια, αμάθεια και λάθη....Άσε τα DIY για άλλα θέματα-χομπι...φιλικά η συμβουλή μου!!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό ilektronikos » Σάβ 18 Ιαν, 2014 13:44

Μα οταν τον εμπιστευτεις για αυτα που σου ειπε πριν την τοποθετηση και εσυ μετα βλεπεις αλλα? Τοτε τι κανεις?
Εξακολουθεις και τον εμπιστευεσαι και χαλας το αμαξι σου ή πας σε αλλο να βγαλει το φιδι απο την τρυπα και να σε κοπανησει στα αυτια επειδη δεν το εβαλες σε αυτον???
ilektronikos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν, 2013 19:22

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 18 Ιαν, 2014 13:45

dimoskats έγραψε:Όταν επιλέγεις έναν εγκαταστάτη για να σου βάλει υγραέριο... είναι σαν να επιλέγεις ένα γιατρό για τον εαυτό σου....η εμπιστοσύνη είναι το ΠΑΝ...δεν νομίζω να πας στο γιατρό σου και να αμφιβάλλεις για την γνωμάτευσή του ή την αγωγή που σου χορήγησε και να την διαπραγματεύεσαι...??? Εκεί κάθεσαι με θρησκευτική ευλάβεια και τον ακούς κατά γράμμα...
Το ίδιο είναι και με το υγραέριο, επιλέγεις εγκαταστάτη που σου εμπνέει εμπιστοσύνη και του εμπιστεύεσαι το αυτοκίνητο και δεν κάθεσαι να το σκαλίζεις μόνος σου και αν μετανιώσεις για την επιλογή σου (άνθρωποι είμαστε) πας σε άλλον επαγγελματία του χώρου...
και σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί καλοί επαγγελματίες και γνώστες...διαφορετικά θα είχαμε θρηνήσει θύματα μιας και το υγραέριο δεν συγχωρεί άγνοια, αμάθεια και λάθη....Άσε τα DIY για άλλα θέματα-χομπι...φιλικά η συμβουλή μου!!




πολυ σωστα τα λες.




ilektronikos έγραψε:Φιλε QGas θα βγαλω το scanner και θα δω τα trims απο το προγραμμα του υγραεριου. Πιστευω ετσι να δειχνει σωστα και να κανει διορθωσεις...

Τωρα φιλε Ecoknisi το γιατι θελω να ρυθμισω μονος μου το υγραεριο ειναι ενα θεμα το οποιο πολυ θα ηθελαν να το κανουν μονοι τους, για να προστατεψουν το αυτοκινητο τους απο τους ασχετους εγκαταστατες που κυκλοφορουν εκει εξω,αλλα δεν εχουν ουτε τις γνωσεις ουτε τα σχετικα καλωδια για να συνδεθουν στον εγκεφαλο υγραεριου.
Γιαυτο τον λογο θελω κι εγω να κανω μονος ρυθμισεις. Πηγα για τυπικο ελεγχο στον εγκαταστατη και βρηκε λεει το μειγμα λιγο φτωχο και εκανε μια βολτα για να το κανει πιο πλουσιο. Εγω ομως παλι το Slow trim το βλεπω θετικο. Και σε ρωταω,εσενα δε θα εμπαιναν ψιλοι στα αυτια σου?

Εβαλες συστημα με OBD για να κανει αυτοματα διορθωσεις μιγματος και να προστατεψεις οσο το δυνατον περισσοτερο τον ευαισθητο ιαπωνικο κινητηρα σου και τελικα βλεπεις οτι δεν κανει διορθωσεις γιατι αν εκανε το slow trim θα ηταν πολυ κοντα στο μηδεν. Εσυ τι θα εκανες? Δεν θα προσπαθουσες να ασχοληθεις και λιγο μονος σου να δεις τι μουφες σου εχουν πουλησει? Και αν μπορεις να τις διορθωσεις? Ειναι τοσο υπερβολικο δηλαδη? Σιγουρα δεν εχω τις γνωσεις ενος εγκαταστατη αλλα ψαχνομαι και ισως γνωριζω αρκετα περισσοτερα απο πολλους εγκαταστατες εκει εξω...Ξερεις απο αυτους που πριν ηταν ξυλουργοι και οικοδομοι...




χωρις να θελω να το παιξω εξυπνος, μην εχεις την εντυπωση οτι μπορεις να ρυθμισεις το αυτοκινητο σου καλυτερα απο εναν ανθρωπο που εχει φαει αρκετα χρονια μεσα στα συνεργεια και εχει ρυθμιση μερικες εκατονταδες αυτοκινητα, καλο το νετ και αλλοι τοποι που μπορεις να μαθεις διαφορες πληροφοριες αλλα την καθημερινη τριβη με το αντικειμενο και την εμπειρια απο πολλες διαφορετικες καταστασεις τεχνικες και βλαβες κανενα νετ ή βιβλιο δεν μπορει να στις δωσει.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 18 Ιαν, 2014 14:36

Δεν μου απάντησες για τα ΚΕΙΗΙΝ ..

Όταν θα τελειώσεις να το ρυθμιζεις μπορει να εχει συμβει το μοιραίο ... Και εμεις καθε μέρα ακόμα μαθαίνουμε ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό ilektronikos » Σάβ 18 Ιαν, 2014 19:24

Tα KEIHIN ηταν κολλημα δικο μου επειδη 1ον ειναι γνησια ιαπωνικα και 2ον επειδη οποιον και αν ρωτουσα για τα KEIHIN μου ελεγε τα καλυτερα με το μειονεκτημα της τιμης. Προτιμησα λοιπον να βαλω ενα κιτ με λιγοτερα χρηματα που να υποστηριζει ομως ψεκασμο βενζινης(δεν ηθελα να βαλω λαδιερα) και τη διαφορα να τη δοσω στα μπεκ.

Στο autocalibration μου βγαζει οτι τα ρουξουνια ειναι ελαφρως μεγαλυτερα(μια παυλα στο too big). Nα ριξω λιγο την πιεση του πνευμωνα απο τα 1,2 στο 1,1 η στο 1 για να παει η ενδειξη στο correct? Παιζει να μην εχουν σωστες ενδειξεις τα trims λογω του οτι ειναι ελαφρως μεγαλυτερα τα ρουξουνια της πολλαπλης?
Τα μπεκ σε τι πιεσεις αντεχουν? Θα δουλευουν στο 1bar τι ευρος λειτουργιας πιεσεων εχουνε?

Και κατι αλλο παραξενο. Στο ρελαντι τη μια δειχνει φτωχο και την αλλη πλουσιο το short trim. Πολυ παραξενα ολα.
Και να σημειωσω οτι εβγαλα το scanner απο την OBD για να μην μπερδευει τον εγκεφαλο υγραεριου που μου ειπε ο Qgas.

Αν θελεις QGas βοηθησε με μιας και εχεις πειρα στα ΑΕΒ και στα KEIHIN και στον Τomaseto που φοραω.ΤΟν πνευμωνα τον ρυθμιζω με το αλλενακι η ρυθμιζει απο το προγραμμα?Δεν εχω δοκιμασει να πειραξω πιεσεις γιατι ηθελα πρωτα να συμβουλευτω καποιον που να ξερει...
ilektronikos
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Παρ 28 Ιουν, 2013 19:22

Re: Με OBD ή είναι μούφα;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 19 Ιαν, 2014 00:41

Mp48 OBD η 2001nc ? μονόφυσο η διφυσο ;
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 55 επισκέπτες