Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Απ: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 27 Ιούλ, 2013 11:53

Εχω το ιδιο (μοντ. 2004) με 12.000 χλμ. Κρυο στη βενζινη κανει ενα τρεμουλο για κανα λεπτο αλλα μολις ζεσταθει μετα το λεπτο ολα οκ. Ποτε λαμπακια, ολα καλα.Πιστευω οτι ειναι θεμα εγκαταστασης-ρυθμισης.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό dimmys82 » Κυρ 28 Ιούλ, 2013 16:10

Στην αρχη ειχε βαλει κατι βιδες , κ οταν επερνε μπροστα δεν εκλεινε καποιο κλαπετο εισαγωγης αερα κ γινοταν χαμος απο ρεταρισμα,το οποιο βρηκε μαστορας άλλος όπου ειχα παει για σερβις ,εβαλε χωνευτες βιδες κ δουλευε καλυτερα . Πηγα στον αερια του ειπα κ δεν εδωσε σημασια ,εσβησε το check εκανε χαρτογραφηση απτην αρχη κ εν συνεχεια μεχρι κ σημερα δουλευει πολυ καλα , ανεπαισθητο ρεταρισμα στην βενζινη οταν ειναι κρυο κ οταν γυρναει στο αεριο τζαμι . Αλλά το check παραμενει κ παρατηρησα οτι σχεδον ολες τις φορές αναψε οταν το οχημα ηταν στο ρελαντι. Υπαρχει περιπτωση να εχει θεμα ρευματος ?
dimmys82
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 20 Νοέμ, 2012 13:51

Re: Απ: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό maevius » Κυρ 28 Ιούλ, 2013 20:32

Το τσεκ αναβει γιατι κατι διαβαζει λαθος. Το να μεινει αναμμενο σιγουρα σε προειδοποιει για κατι.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Απ: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό dimmys82 » Κυρ 28 Ιούλ, 2013 21:23

maevius έγραψε:Το τσεκ αναβει γιατι κατι διαβαζει λαθος. Το να μεινει αναμμενο σιγουρα σε προειδοποιει για κατι.

Check αναψε στο υγραεριο αμεσως μετα την εγκατασταση .
Πριν 2 μηνες εκανα σερβις υγραεριου για κτεο κ εκανε παλι χαρτογραφηση , μολις εφυγα check παλι.
Κωδικος βλαβης p0170 παντα . Πιθανες αιτιες maf , lamda , πολλαπλασιαστης , ηλεκτρικο ειπε ο μαστορας , κ να τα αλλαξουμε ενα ενα . τοτε τον ζορισα κ του ειπα (μαστορας εισαι να το βρεις :shifty: εσυ κ οχι να πληρωνω εγω λεφτα δοκιμαζοντας εξαρτηματα για να βρουμε τη βλαβη )
Ειναι ρυθμισμενο τελεια το αεριο λεει κ οτι φταιει κατι αλλο , αλλά τι δε μου λέει η δεν μπορει να βρει .
Επομενη κινηση μου ειναι να δοκιμασω μπουζι ιριδιου , μηπως και. παντως το check μου γινε συνηθειο ! :D
dimmys82
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 20 Νοέμ, 2012 13:51

Re: Απ: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 28 Ιούλ, 2013 21:28

dimmys82 έγραψε:
maevius έγραψε:Το τσεκ αναβει γιατι κατι διαβαζει λαθος. Το να μεινει αναμμενο σιγουρα σε προειδοποιει για κατι.

Check αναψε στο υγραεριο αμεσως μετα την εγκατασταση .
Πριν 2 μηνες εκανα σερβις υγραεριου για κτεο κ εκανε παλι χαρτογραφηση , μολις εφυγα check παλι.
Κωδικος βλαβης p0170 παντα . Πιθανες αιτιες maf , lamda , πολλαπλασιαστης , ηλεκτρικο ειπε ο μαστορας , κ να τα αλλαξουμε ενα ενα . τοτε τον ζορισα κ του ειπα (μαστορας εισαι να το βρεις :shifty: εσυ κ οχι να πληρωνω εγω λεφτα δοκιμαζοντας εξαρτηματα για να βρουμε τη βλαβη )
Ειναι ρυθμισμενο τελεια το αεριο λεει κ οτι φταιει κατι αλλο , αλλά τι δε μου λέει η δεν μπορει να βρει .
Επομενη κινηση μου ειναι να δοκιμασω μπουζι ιριδιου , μηπως και. παντως το check μου γινε συνηθειο ! :D




με βενζινα μονο αν κανεις 200 km αναβει το τσεκ?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό dimmys82 » Δευτ 29 Ιούλ, 2013 00:17

Οχι στην βενζινη δεν ειχα προβλημα (ενα πολυ μικρο ρεταρισμα -κρυα μηχανη ). Παρατηρησα οτι καθε φορα που κανω με βενζινη σχεδον 50 χλμ πορεια , την επομενη οταν βαλω μπροστα τη μηχανη , to check εχει σβησει. Κ πριν 1 βδομαδα οπου το check ηταν αναμενο εκανα αρκετα χλμ βενζινη . Οταν εβαλα μπροστα ,το λαμπακι δεν ηταν αναμενο , το οποιο παρατηρησα κ καταλαβα οταν ξανάναψε σε κατασταση υγραεριου (παλι στο ρελαντι αναψε ).
dimmys82
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 20 Νοέμ, 2012 13:51

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 29 Ιούλ, 2013 07:38

εαν οπως λες το λαμπακι συνεχιζει και αναβει και και στην βενζινα πρεπει να δεις λαμδα και καταλυτη το λαμδα σε εγκεφαλο να δεις εαν διορθωνει ασε που το αμαξι η θα ειχε αλλη συμπεριφορα και τον καταλυτη με μετρηση καυσαεριων τουλαχιστον ετσι ξερω εγω
Εαν ομως το λαμπακι συνεχιζει και αναβει μονο στο υγραεριο και στην βενζινα σβηνει τι καταλαβαινεις?
εγω καταλαβαινω οτι το αμαξι στην βενζινα εφοσον και ειναι ολα καλα δεν εχεις τα προαναφερομενα προβληματα
τοτε φιλε μου κατι παιζει με τα μιγματα του υγραεριου τραβα στον εγκαταστατη να δεις τι γινετε που και εκτος απο τον προγραμματισμο πρεπει να δεις και ενα σωρο αλλες παραμετρους μηκος σωληνακια καθαρη πεταλουδα μπουζι μαπ σενσορ καθαρος και αλλες λεπτομερειες που ξερει ο εγκαταστατης σου εαν τις ξερει δηλαδη....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό dimmys82 » Δευτ 29 Ιούλ, 2013 17:25

Λαθος παραβολη . Εχοντας αναμενο check , αν κυκλοφορησω αποκλειστικα με βενζινη για καμια 50 χλμ , την επομενη μερα οταν βαλω μπροστα τη μηχανη το check εξαφανιζεται . Με βενζινη δεν εχει αναψει ποτε. Μαφ αλαγμενος (μεταχειρισμενος) ,πεταλουδα καθαρισμενη , μπουζι καινουρια (απλα) .
dimmys82
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 20 Νοέμ, 2012 13:51

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Δευτ 29 Ιούλ, 2013 23:41

Δες σε πρώτη φάση τα short & long trim. Με αυτά που λες πρέπει να έχουν πάει στο θεό. Πιθανές αιτίες ανάμεσα σε άλλα, λάθος μίγμα υγραερίου & χαλαρές συνδέσεις ή καμιά μικροσκοπική τρυπίτσα που τραβάνε αέρα από κάπου (vacuum leak) στη συνδεσμολογία του LPG. Δες το 2ο πρώτα αφού δε βγάζεις άκρη.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό dimmys82 » Πέμ 01 Αύγ, 2013 17:13

Καλησπερα. Λειτουργησα 2 μερες αποκλειστικα με βενζινη , κανοντας διαδρομες 15 , 15, 15 = 45 χλμ. Το λαμπακι εσβησε . Εν συνεχεια δουλεψα κανονικα υγραεριο κ περιπου εχοντας κανει 45 χλμ διαδοχικα κ αυτα , σημερα ενωδουλευε στο υγραεριο , σταματαω καπου κ σε κατασταση ρελαντι τσουπ πεταχτηκε το check . Κατι συμβαινει στην κατασταση του ρελαντι μαλλον.
dimmys82
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 20 Νοέμ, 2012 13:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 67 επισκέπτες