Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απόσβεση....

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό geopaeg » Πέμ 13 Σεπ, 2012 10:54

tgi έγραψε:Γεια χαρά σε όλους σας,
Σήμερα 27/12/2010 έκανα απόσβεση!!!!
Έβαλα το σύστημα υγραερίου υγρού ψεκασμού (5ης γενιάς) κάπου στο Αγ.Ιωάννη Ρέντη πριν από 17 μήνες περίπου και έκανα 21200 χιλιόμετρα.
Μου κόστισε 1600 ευρώ.
Σήμερα γέμισα το ρεζερβουάρ του υγραερίου και είδα ότι το σύνολο των χρημάτων που έχω για να γεμίζω με υγραέριο την ρεζέρβα μου είναι 1607 ευρώ!
Αν είχα κάνει τα ίδια χιλιόμετρα με βενζίνη θα είχα δώσει περίπου τα διπλάσια χρήματα για βενζίνη. :( :(
οπότε.................................

ΑΠΟΣΒΕΣΑ την εγκατάσταση.... :D :D

Τώρα βγάζω καθαρό κέρδος!
Τώρα χρήματα στην τσέπη μου!


Εχεις υπολογισει τα 60 ευρω που ζητανε για σερβις 15.000 χιλ. Και τα 35 ευρω που ζητανε για καθε πιστοποιητικι κτεο?
Εγω που τα πληρωσα σημερα, δεν τα ειχα υπολογισει και νομιζα οτι εκανα αποσβεση. (Σημερα, Τσοπελογιαννης, Μεταμορφωση
Geopaeg :o
geopaeg
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 13 Σεπ, 2012 10:11

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό tgi » Πέμ 13 Σεπ, 2012 11:28

geopaeg έγραψε:
tgi έγραψε:Γεια χαρά σε όλους σας,
Σήμερα 27/12/2010 έκανα απόσβεση!!!!
Έβαλα το σύστημα υγραερίου υγρού ψεκασμού (5ης γενιάς) κάπου στο Αγ.Ιωάννη Ρέντη πριν από 17 μήνες περίπου και έκανα 21200 χιλιόμετρα.
Μου κόστισε 1600 ευρώ.
Σήμερα γέμισα το ρεζερβουάρ του υγραερίου και είδα ότι το σύνολο των χρημάτων που έχω για να γεμίζω με υγραέριο την ρεζέρβα μου είναι 1607 ευρώ!
Αν είχα κάνει τα ίδια χιλιόμετρα με βενζίνη θα είχα δώσει περίπου τα διπλάσια χρήματα για βενζίνη. :( :(
οπότε.................................

ΑΠΟΣΒΕΣΑ την εγκατάσταση.... :D :D

Τώρα βγάζω καθαρό κέρδος!
Τώρα χρήματα στην τσέπη μου!


Εχεις υπολογισει τα 60 ευρω που ζητανε για σερβις 15.000 χιλ. Και τα 35 ευρω που ζητανε για καθε πιστοποιητικι κτεο?
Εγω που τα πληρωσα σημερα, δεν τα ειχα υπολογισει και νομιζα οτι εκανα αποσβεση. (Σημερα, Τσοπελογιαννης, Μεταμορφωση
Geopaeg :o

Εγώ μια χαρά τα υπολόγησα!!!
δεν πληρωσα ούτε ευρώ για service (μονο για μια βλάβη στο "ματάκι πλήρωσης" 40 ευρώ) και φυσικα κανένα ευρώ στο πιστοποιητικό!
Δεν έχω λαδιέρα, ξυδιέρα, φρυγανιέρα, αλατιέρα, πιπεριέρα...

οπότε... η ημερομηνια απόσβεσης ήταν ακριβής!


Καλη απόσβεση σε όλους σας
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό konos » Πέμ 13 Σεπ, 2012 17:14

Μόλις σήμερα έγραψα 60.000 χλμ με LPG σε 23 μήνες χρήσης (16 Οκτωβρίου 2010). 60 ευρώ πάνω, 60 ευρώ κάτω στο φινάλε θα τα βρούμε, για να παραφράσω ένα παλιό τραγούδι του μακαρίτη του Καζαντζίδη...

http://www.youtube.com/watch?v=PRHp-FcuA0U

Δώστε βάση στο αρχικό κουπλέ, τα λέει όλα και το ρεφρέν ολοκληρώνει τη φιλοσοφία
konos
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 13 Αύγ, 2011 08:55

Re: Απ: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό maevius » Πέμ 13 Σεπ, 2012 17:22

22.000 χλμ με lpg στο opel insignia και η αποσβεση ειναι παρελθον
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό lancialybra » Πέμ 13 Σεπ, 2012 19:33

Επειδή πολλές φορές, για να υπολογίσεις την αναμενόμενη απόσβεση ή θα πρέπει να κρατάς λεπτομερείς σημειώσεις ή θα πρέπει να φτιάξεις ένα εξελάκι με αρκετές παραμέτρους.

Μία αποτελεσματική μέθοδος είναι να δεις το τι έχει καταγράψει η ECU του υγραρερίου.

Συνήθως αναγράφουν τις συνολικές ώρες που έχει διανύσει το αυτοκίνητο (από εγκατάσταση) σε βενζίνη καθώς και σε υγραέριο.
Η αναλογία ωρών υγραερίου/βενζίνης, σε συνάρτηση με τα συνολικά χιλιόμετρα δίνει εύκολα ένα μέσο όρο χρημάτων που έχουμε δώσει για καύσιμα και η τυχόν απόσβεση υπολογίζεται ευκολότερα και σωστότερα.

Θα μου πείτε ότι για να έχουμε αυτήν την πληροφορία, χρειαζόμαστε το ειδικό interface και το λογισμικό του κιτ.
Συμφωνώ, αλλά μπορείτε να τα έχετε και από το συνεργείο τοποθέτησης, είτε στις περιοδικές αλλαγές των φίλτρων είτε στην έκδοση βεβαίωσης λειτουργίας για το ΚΤΕΟ που παρέχει.
Lancia Lybra 1.8LX '00 - BRC "Plug & Drive"
http://lancialybra.mlemo.gr
lancialybra
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ, 2012 13:45

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό tommygun » Παρ 14 Σεπ, 2012 00:00

konos έγραψε:... 60 ευρώ πάνω, 60 ευρώ κάτω στο φινάλε θα τα βρούμε...


+1.000 :thumbup:
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό LefterisGiannitsa » Πέμ 18 Οκτ, 2012 21:10

καλησπερα απο ενα νεο μελος! Εγω παντως μετα απο 9 μηνες περιπου, το εβαλα τελη Ιανουαριου μεχρι στιγμης εχω κανει 34000 χιλιομετρα και εχω κανει αποσβεση προ πολλου αφου η διαφορα στην καταναλωση ειναι μηδενικη εως ελαχιστη αφου με 40lit. ρεζερβουαρ βενζινης και με 40 αεριου καθαρα βγαζω σχεδον τα ιδια χλμ. μερικες φορες και περισσοτερα με το αεριο, φυσικα με οικονομικη οδηγηση και καθημερινα εκτος πολης και σε επερχιακο δρομο!!!!!
LefterisGiannitsa
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ, 2012 20:08

Re: Απ: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Παρ 19 Οκτ, 2012 08:54

LefterisGiannitsa έγραψε:καλησπερα απο ενα νεο μελος! Εγω παντως μετα απο 9 μηνες περιπου, το εβαλα τελη Ιανουαριου μεχρι στιγμης εχω κανει 34000 χιλιομετρα και εχω κανει αποσβεση προ πολλου αφου η διαφορα στην καταναλωση ειναι μηδενικη εως ελαχιστη αφου με 40lit. ρεζερβουαρ βενζινης και με 40 αεριου καθαρα βγαζω σχεδον τα ιδια χλμ. μερικες φορες και περισσοτερα με το αεριο, φυσικα με οικονομικη οδηγηση και καθημερινα εκτος πολης και σε επερχιακο δρομο!!!!!


Αυτό δεν παίζει με την καμία φίλε. Θα σου καεί κ βενζίνη παράλληλα. Πες μας ποιο σύστημα έβαλες για να σου απαντήσουν οι σοφοί του φόρουμ τι παίζει με την περίπτωση σου.

Στάλθηκε από το HTC Desire HD A9191 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό LefterisGiannitsa » Παρ 19 Οκτ, 2012 18:51

ναι σιγουρα καει και βενζινη. Αλωστε τα ζορικα χιλιομετρα π.χ. ανηφορες μποτιλιαρισματα τα δουλευω με βενζινη.Παντως αποσβεση σιγουρα εχω κανει, μιλαω καθαρα για χρηματα. φοραω bartolini.
LefterisGiannitsa
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 18 Οκτ, 2012 20:08

Re: Απ: Απόσβεση....

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Σάβ 20 Οκτ, 2012 10:03

Σε πιστεύω ότι έκανες απόσβεση γιατί τα χιλιόμετρα είναι πολλά κ γιατί το σύστημα προφανώς δεν θα σου κόστισε μια περιουσία, όπως το δικό μου που στοίχισε 1600 ευρώ. Πάντως να ξέρεις ότι το υγραέριο σαν καύσιμο δεν καταλαβαίνει ούτε από φορτία ούτε από ανηφόρες. Είναι καθαρά θέμα συστήματος που φοράς. Εγώ με αλλά 2 άτομα μέσα, φουλ πορτπαγκαζ ΚΑΙ aircondition, κ έπιασα τα 200 στην εθνική... Και δεν έκανε κιχ το υγραέριο.

Στάλθηκε από το HTC Desire HD A9191 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 86 επισκέπτες