Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Τι μέλλει γενέσθαι;

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 29 Ιαν, 2014 14:20

cyberten έγραψε:
gakost έγραψε:Δεν είναι έτσι. Υπάρχουν 3 διαφορετικοί πάροχοι ΦΑ (ΕΠΑ) οι Επα Αττικής, Θεσσαλονίκης, και Θεσσαλίας. Ο κάθε πάροχος έχει διαφορετική εμπορική πολιτική και συνεπώς διαφορετική τιμή. Ξέρω σίγουρα ότι η ΕΠΑ Θεσσαλίας έχει πραγματικά τιμές φαρμάκι, πολύ ακριβότερες από την Αττική. Επίσης η τιμή δεν είναι σταθερή όπως πχ στην ΔΕΗ ή την ΕΥΔΑΠ αλλά κυμαίνεται και απλά την μαθαίνεις όταν πάρεις τον λογαριασμό.


Φίλε μάλλον δεν είσαι σωστά ενήμερος. Θα επαναληφθώ αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. Οι ΕΠΑ αφορούν μόνο τους οικιακούς καταναλωτές. Στους βιομηχανικούς καταναλωτές που ανήκουν όλα τα πρατήρια CNG εμπλέκεται μόνο η ΔΕΠΑ. Και για να προσπαθήσω να "μπω" στο σκεπτικό σου, είναι μόνο μία εταιρεία σε όλη τη χώρα. Άρα μία τιμή Φ.Α σε όλα τα πρατήρια στην Ελλάδα!


Για να το λες θα το ξέρεις καλύτερα, δεν ξέρω για το βιομηχανικό και τα πρατήρια, αλλά αν δεις απάντησα στον qgas που λέει για συμπιεστές και παροχή από το δίκτυο του σπιτιού. Εκεί ισχύει αυτό που γράφω
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό cyberten » Τετ 29 Ιαν, 2014 20:30

gakost έγραψε:
cyberten έγραψε:
gakost έγραψε:Δεν είναι έτσι. Υπάρχουν 3 διαφορετικοί πάροχοι ΦΑ (ΕΠΑ) οι Επα Αττικής, Θεσσαλονίκης, και Θεσσαλίας. Ο κάθε πάροχος έχει διαφορετική εμπορική πολιτική και συνεπώς διαφορετική τιμή. Ξέρω σίγουρα ότι η ΕΠΑ Θεσσαλίας έχει πραγματικά τιμές φαρμάκι, πολύ ακριβότερες από την Αττική. Επίσης η τιμή δεν είναι σταθερή όπως πχ στην ΔΕΗ ή την ΕΥΔΑΠ αλλά κυμαίνεται και απλά την μαθαίνεις όταν πάρεις τον λογαριασμό.


Φίλε μάλλον δεν είσαι σωστά ενήμερος. Θα επαναληφθώ αλλά δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια. Οι ΕΠΑ αφορούν μόνο τους οικιακούς καταναλωτές. Στους βιομηχανικούς καταναλωτές που ανήκουν όλα τα πρατήρια CNG εμπλέκεται μόνο η ΔΕΠΑ. Και για να προσπαθήσω να "μπω" στο σκεπτικό σου, είναι μόνο μία εταιρεία σε όλη τη χώρα. Άρα μία τιμή Φ.Α σε όλα τα πρατήρια στην Ελλάδα!


Για να το λες θα το ξέρεις καλύτερα, δεν ξέρω για το βιομηχανικό και τα πρατήρια, αλλά αν δεις απάντησα στον qgas που λέει για συμπιεστές και παροχή από το δίκτυο του σπιτιού. Εκεί ισχύει αυτό που γράφω


Ναι σε ότι αφορά το οικιακό γέμισμα τότε θα έχεις διαφορά στην τιμή, εννοείται... Βέβαια όμως αυτές οι τιμές που προκύπτουν διαφορετικές γιατί έχουν να κάνουν με την ιδιομορφία του δικτύου και τη δυσκολία στην υλοποίησή του. Ας μην "ανοίξουμε" κι άλλο θέμα... Εγώ αναφερόμουν για τα πρατήρια ενώ εσύ για τα σπίτια, το λύσαμε, πάμε για άλλα τώρα ;) !
cyberten
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Τετ 29 Αύγ, 2012 11:44

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό hightmare » Πέμ 17 Απρ, 2014 09:43

Ρε παιδια κανα νεο μιας και το θεμα ειναι παλιο εχω ενα toyota corolla και σκεφτομαι σοβαρα την μετατροπη σε υγραεριο αξιζει να την κανω ή σε κισο χρονο θα βγει το cng και θα τραβαω τα μαλλια μου;


Sent from my iPad using Tapatalk HD
hightmare
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 16 Νοέμ, 2011 00:54

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό LPGas » Πέμ 17 Απρ, 2014 11:52

Το CNG εφαρμόζεται σε επαγγελματικά κυρίως αυτοκίνητα, λόγω του μεγάλου βάρους και όγκου των μπουκαλων. Επίσης χρειάζεται επέμβαση και στην ανάφλεξη αλλιώς θα χάσει το 20% της ίπποδύναμης του.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό jimptsog » Κυρ 07 Δεκ, 2014 22:42

LPGas έγραψε:Το CNG εφαρμόζεται σε επαγγελματικά κυρίως αυτοκίνητα, λόγω του μεγάλου βάρους και όγκου των μπουκαλων. Επίσης χρειάζεται επέμβαση και στην ανάφλεξη αλλιώς θα χάσει το 20% της ίπποδύναμης του.



Μπραβο εδω στο φιλο,,,εδω και ενα μηνα ψαχνω που θα βαλω φυσικο αεριο στο αμαξι μου..και καταλαβα τι παιζεται..
Οι εγκαταστατες,,, καποιοι,,οχι ολοι,,δε γνωριζουν πως θα ρυθμισουν το αβανς,,την αναφλεξη,,,για αυτο πετουν στον αερα οτι το αμαξι θα χασει το 20% της δυναμης του για να πεισουν το πελατη να βαλουν υγραεριο...αυτο που αυτοι ξερουν !!!

Ενας αλλος λογος,,,που το αντιπαθουν το φυσικο αεριο,,ειναι γιατι θελουν 3 μερες να το εγκαταστησουν,,,εχει δουλεια..
Ενω το υγραεριο το ξεπετουν σε ελαχιστες ωρες ...

Οποιος θελει φυσικο αεριο να ψαχτει,,,και σιγουρα θα βρει τον σωστον !!!!
jimptsog
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Δευτ 20 Οκτ, 2014 22:03

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 09 Δεκ, 2014 00:30

Το κοστος δηλαδη δεν σε πειραζει ;
Υπαρχουν κιτ στην αγορα με δεξαμενες type 4 για μικρα αυτοκινητα βαρους μερικων κιλων ολο ανθρακονημα ..ξεκινουν απο 3500 - 4000€ € το κιτ .. αναλογα με τις δεξαμενες !! Να προχωρησω σε λεπτομεριες ;

Μια type 4 εχει περιπου τα 12 κιλα στα 1200-1500 € βαλε το υπολοπο κιτ ( υποβιβαστη πιεσης μπεκ και avans prosesor κτλ )

Εγκατασταση ;

Για το οτι θα εχεις το λιτρο 55 λεπτα αντι 70 ; Με ενα χειροτερο προς το παρον καυσιμο ; Διοτι high power cng στην ελλαδα θα δουμε πολυ αργοτερα ..

Μεχρι τοτε μπορει να εχουμε LNG υγροποιημενο ΦΑ !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τρί 09 Δεκ, 2014 12:25

Qgas έγραψε:Το κοστος δηλαδη δεν σε πειραζει ;
Υπαρχουν κιτ στην αγορα με δεξαμενες type 4 για μικρα αυτοκινητα βαρους μερικων κιλων ολο ανθρακονημα ..ξεκινουν απο 3500 - 4000€ € το κιτ .. αναλογα με τις δεξαμενες !! Να προχωρησω σε λεπτομεριες ;

Μια type 4 εχει περιπου τα 12 κιλα στα 1200-1500 € βαλε το υπολοπο κιτ ( υποβιβαστη πιεσης μπεκ και avans prosesor κτλ )

Εγκατασταση ;

Για το οτι θα εχεις το λιτρο 55 λεπτα αντι 70 ; Με ενα χειροτερο προς το παρον καυσιμο ; Διοτι high power cng στην ελλαδα θα δουμε πολυ αργοτερα ..

Μεχρι τοτε μπορει να εχουμε LNG υγροποιημενο ΦΑ !!

0,87 το κιλο παρακαλω το cng ειναι περιπου 48-49 λεπτα το αντιστοιχο λιτρο υγραεριου οπου στην Θεσ/νικη η τιμη λιτρου του υγραεριου σημερα εχει τιμη 0,84 ,κοντα 45% φθηνοτερα δηλ. η κινηση με φυσικο αεριο σε σχεση με το υγραεριο,ειναι η δεν ειναι κινητρο στο να ξοδεψει κατι παραπανω και να βαλει κανεις φυσικο αεριο και οχι υγραεριο?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό jimptsog » Τρί 09 Δεκ, 2014 17:01

Qgas έγραψε:Το κοστος δηλαδη δεν σε πειραζει ;
Υπαρχουν κιτ στην αγορα με δεξαμενες type 4 για μικρα αυτοκινητα βαρους μερικων κιλων ολο ανθρακονημα ..ξεκινουν απο 3500 - 4000€ € το κιτ .. αναλογα με τις δεξαμενες !! Να προχωρησω σε λεπτομεριες ;

Μια type 4 εχει περιπου τα 12 κιλα στα 1200-1500 € βαλε το υπολοπο κιτ ( υποβιβαστη πιεσης μπεκ και avans prosesor κτλ )

Εγκατασταση ;

Για το οτι θα εχεις το λιτρο 55 λεπτα αντι 70 ; Με ενα χειροτερο προς το παρον καυσιμο ; Διοτι high power cng στην ελλαδα θα δουμε πολυ αργοτερα ..

Μεχρι τοτε μπορει να εχουμε LNG υγροποιημενο ΦΑ !!


Επειδή το ψαχνω εδώ και ένα μήνα με τις δεξαμενες,,, δεν είναι ανάγκη να βάλει κάποιος αυτή με τα ανθρακονηματα,,, μπορεί να βάλει μια βαριά,, 60-70 κιλά βάρος,, όσο ένας άνθρωπος
Έχετε φοβησει το κόσμο ότι για να έχει αυτονομία πρέπει να γεμίσει το πορτ μπαγκαζ με δεξαμενες και 500 κιλά βάρος.
Επίσης δε συμφωνώ μαζί σου για τη τιμή των καυσίμων.
Ένα κιλό φυσικού αερίου,, είναι ενεργειακά ισοδύναμο με 2 λίτρα υγραέριο, 1, 5 λίτρα βενζίνης και 1,3 λίτρα πετρέλαιο.
Χειρότερο καύσιμο εννοείς το φυσικό αέριο,, δε συμφωνώ.
Για το hight power CNG δε ξέρω τι εννοείς..
Για το υγροποιημενο πάλι τι εννοείς;;
Εγώ που θέλω να το βάλω τώρα,, το υγροποιημενο δε θα το μπορώ να το κάψω;;;
Οι αντιπροσωπίες που πουλάνε τώρα το σεατ λεον και το οκταβια, και το γκολφ με φυσικό αέριο,, δε θα μπορεί να το κάψει το υγροποιημενο;;
jimptsog
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Δευτ 20 Οκτ, 2014 22:03

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό valsam » Τρί 09 Δεκ, 2014 20:15

Βρε αστους να λενε,εχω φιλο με vw up cng και εχει σωθει ο ανθρωπος,με 8,70 ευρω γεμιζει και κανει 350-400 χιλιομετρα,ειδικα εδω στην Θεσ/νικη και ειδικα αν μενεις ανατολικα(Πυλαια,Καλαμαρια,Περαια κ.τ.λ, στα πρασινα φαναρια εχει πρατηριο!) συμφερει με τα χιλα σε σχεση με το καρτελο-υγραεριο των 84ων ακατεβατων λεπτων το λιτρο!
Ο φιλος συνεχεια με κοροιδευει που εχω(ειχα,γιατι δεν βαζω πια υγραεριο,γιατι απλα δεν με συμφερει πια!)βαλει υγραεριο και δεν πηρα και'γω καινουργιο αυτοκινητο cng,τσαμπα λεει συβνεχεια οτι του βγηκε το καινουργιο αυτοκινητο,τσαμπα μονο και μονο απο τα λειτουργικα εξοδα,τσαμπα σε σχεση με το παλιο αυτοκινητο που ειχε και τσαμπα ακομη και σε σχεση απο ενα αυτοκινητο μετατροπης σε υγραεριο!
Αν μπορει κανεις να βολευτει με τα ελαχιστα πρατηρια φυσικου αεριου που υπαρχουν(για Θεσ/νικη μιλαω παντα!) δεν συγκρινετε με το υγραεριο,αν χρειαζετε καποιος 1700 ευρω τον χρονο για υγραεριο με φυσικο αεριο θελει 980 ευρω,ειναι πολλα τα λεφτα φιλε!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Διατίθενται στην αγορά μετατροπές CNG;

Δημοσίευσηαπό jimptsog » Τρί 09 Δεκ, 2014 22:14

valsam έγραψε:Βρε αστους να λενε,εχω φιλο με vw up cng και εχει σωθει ο ανθρωπος,με 8,70 ευρω γεμιζει και κανει 350-400 χιλιομετρα,ειδικα εδω στην Θεσ/νικη και ειδικα αν μενεις ανατολικα(Πυλαια,Καλαμαρια,Περαια κ.τ.λ, στα πρασινα φαναρια εχει πρατηριο!) συμφερει με τα χιλα σε σχεση με το καρτελο-υγραεριο των 84ων ακατεβατων λεπτων το λιτρο!
Ο φιλος συνεχεια με κοροιδευει που εχω(ειχα,γιατι δεν βαζω πια υγραεριο,γιατι απλα δεν με συμφερει πια!)βαλει υγραεριο και δεν πηρα και'γω καινουργιο αυτοκινητο cng,τσαμπα λεει συβνεχεια οτι του βγηκε το καινουργιο αυτοκινητο,τσαμπα μονο και μονο απο τα λειτουργικα εξοδα,τσαμπα σε σχεση με το παλιο αυτοκινητο που ειχε και τσαμπα ακομη και σε σχεση απο ενα αυτοκινητο μετατροπης σε υγραεριο!
Αν μπορει κανεις να βολευτει με τα ελαχιστα πρατηρια φυσικου αεριου που υπαρχουν(για Θεσ/νικη μιλαω παντα!) δεν συγκρινετε με το υγραεριο,αν χρειαζετε καποιος 1700 ευρω τον χρονο για υγραεριο με φυσικο αεριο θελει 980 ευρω,ειναι πολλα τα λεφτα φιλε!


Οπως τα λες ειναι φιλε,,το καυσιμο του μελλοντος ειναι το φυσικο αεριο.. Ειναι πιο οικονομικο και απο το πετρελαιο,,τι να λεμε τωρα...
Επειδη ψαχτηκα αρκετα καταλαβα τι παιζεται..
Για οποιον δεν μπορει να παρει νεο αμαξι,,υπαρχει λυση να βαλει στο παλιο του αμαξι φυσικο αεριο.
Απο το πρατηριο του Βολου που ετοιμασαν για να πουλα φυσικο αεριο,πηρα το διαφημιστικο βιβλιο της ΔΕΠΑ -fysikon.
Θα φτιαξουν πρατηριο ανα 150 χλμ,,και οπου δεν υπαρχει αγωγος φυσικου εχουν τον τροπο να το πανε με φορτηγο να εφοδιασουν το πρατηριο.
Με μια δεξαμενη η με δυο μικρες ανετα υπαρχει αυτονομια 200+ χλμ με βαρος 50-60-70 κιλων,,,οχι παραπανω.
jimptsog
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Δευτ 20 Οκτ, 2014 22:03

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τι άλλο υπάρχει εκεί έξω;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες