Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο σε Opel Astra 1,4 100HP Μοντέλο '14

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Υγραέριο σε Opel Astra 1,4 100HP Μοντέλο '14

Δημοσίευσηαπό gikamc » Παρ 03 Οκτ, 2014 17:51

Καλησπέρα,
Έχω ένα opel astra 1,4 100hp και σκέφτομαι να το μετατρέψω σε υγραέριο.
Έχει ούτε 5000 χλμ και πήρα την απόφαση γιατί κάνω πολλά χλμ ημερησίως.
Έψαξα αρκετά και σε τεχνικούς που τοποθετούν υγραέριο και στο ίντερνετ και έχω καταλήξει σε 2 συστήματα:

Το ένα είναι το [b]prins[/b] η πιο απλή του έκδοση (παράλληλα με το σύστημα valve care όπως μου προτείνουν) το οποίο θεωρώ ότι έχει το μειονέκτημα οτι θα μου λειτουργεί (σύμφωνα με τη ρύθμιση που μου προτείνει) συνέχεια στο υγραέριο και δεν θα κάνει κανένα κύκλο βενζίνης κατά τη διάρκεια λειτουργίας του κινητήρα.

Το 2ο είναι το [b]landi renzo[/b] που μαθαίνω ότι αυτό το σύστημα χρησιμοποιεί η general motors για τα αυτοκίνητα που βγάζει με αέριο και μου είπε ότι σε αυτό δεν θα χρειασθεί σύστημα για ηλεκτρονικό έλεγχο των βαλβίδων όπως στο prins καθώς μας καλύπτει ο κύκλος βενζίνης που γίνεται περιοδικά σε κάποιες στιγμές ή όταν αυξηθούν οι στροφές του κινητήρα πάνω από κάποιο όριο.

Ποιο από τα 2 συστήματα θα είναι πιο αξιόπιστο για το αυτοκίνητό μου?? Τι να προτιμήσω??
Ευχαριστώ προκαταβολικά..
gikamc
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 03 Οκτ, 2014 17:32

Re: Υγραέριο σε Opel Astra 1,4 100HP Μοντέλο '14

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Παρ 03 Οκτ, 2014 18:45

Με το Landi Renzo σίγουρα δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα, για μερικά OPEL βγαίνει και εργοστασιακής τοποθέτησης σύστημα Landi Renzo Omegas με τέλειο αποτέλεσμα και σίγουρη συμβατότητα με τα ηλεκτρικά και λοιπά μέρη του κινητήρα!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Υγραέριο σε Opel Astra 1,4 100HP Μοντέλο '14

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 03 Οκτ, 2014 23:31

gikamc έγραψε:Καλησπέρα,
Έχω ένα opel astra 1,4 100hp και σκέφτομαι να το μετατρέψω σε υγραέριο.
Έχει ούτε 5000 χλμ και πήρα την απόφαση γιατί κάνω πολλά χλμ ημερησίως.
Έψαξα αρκετά και σε τεχνικούς που τοποθετούν υγραέριο και στο ίντερνετ και έχω καταλήξει σε 2 συστήματα:

Το ένα είναι το [b]prins[/b] η πιο απλή του έκδοση (παράλληλα με το σύστημα valve care όπως μου προτείνουν) το οποίο θεωρώ ότι έχει το μειονέκτημα οτι θα μου λειτουργεί (σύμφωνα με τη ρύθμιση που μου προτείνει) συνέχεια στο υγραέριο και δεν θα κάνει κανένα κύκλο βενζίνης κατά τη διάρκεια λειτουργίας του κινητήρα.

Το 2ο είναι το [b]landi renzo[/b] που μαθαίνω ότι αυτό το σύστημα χρησιμοποιεί η general motors για τα αυτοκίνητα που βγάζει με αέριο και μου είπε ότι σε αυτό δεν θα χρειασθεί σύστημα για ηλεκτρονικό έλεγχο των βαλβίδων όπως στο prins καθώς μας καλύπτει ο κύκλος βενζίνης που γίνεται περιοδικά σε κάποιες στιγμές ή όταν αυξηθούν οι στροφές του κινητήρα πάνω από κάποιο όριο.

Ποιο από τα 2 συστήματα θα είναι πιο αξιόπιστο για το αυτοκίνητό μου?? Τι να προτιμήσω??
Ευχαριστώ προκαταβολικά..



Δεν γινετε συγκριση μεταξυ των δυο , μονο λογο υλικων το prins ειναι ανωτερο εγκεφαλος μπεκ και ολα τα υπολοιπα ..
Σε λιγο θα εχει και το prins ψεκασμο βενζινης αλλα οι ολλανδοι βαση εξαντλητικων δοκιμων λενε οτι δεν προσφερει τιποτα η χρηση βενζινης στη λιπανση αλλα μονο στην συμπληρωση καυσιμου σε κακης ποιοτητας υγραεριο ...

Και οτι το valve care εχει την απολυτη προαστασια στο οριο του εφικτου με παραταση ζωης πανω σπο 100.000 χιλ
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Υγραέριο σε Opel Astra 1,4 100HP Μοντέλο '14

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Παρ 03 Οκτ, 2014 23:40

Και πως εξηγείς τα "ανώτερα" Prins να έχουν τέτοια ευπάθεια με το ελληνικό υγραέριο και να ανάβουν τσεκ κινητήρα ενώ τα ιταλικά Landi Renzo (1α σε πωλήσεις παγκοσμίως και με συνεργασίες με τις μεγαλύτερες αυτοκινητοβιομηχανίες) δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα με σκάρτο υγραέριο????
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Υγραέριο σε Opel Astra 1,4 100HP Μοντέλο '14

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 03 Οκτ, 2014 23:50

dimoskats έγραψε:Και πως εξηγείς τα "ανώτερα" Prins να έχουν τέτοια ευπάθεια με το ελληνικό υγραέριο και να ανάβουν τσεκ κινητήρα ενώ τα ιταλικά Landi Renzo (1α σε πωλήσεις παγκοσμίως και με συνεργασίες με τις μεγαλύτερες αυτοκινητοβιομηχανίες) δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα με σκάρτο υγραέριο????


Ποτε αναψαν ckeck ? μηπως μπερδευεις κατι ; Οτι το αμαξι που διαβασες σε αλλο ποστ ειναι αμεσου ψεκσμσιυ σε ενα νεο συστημα το VSI 2.0 di ? και η συχνοτητα των check ειναι μηδενικη σε σχεση με τον ανταγωνισμο ;
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Υγραέριο σε Opel Astra 1,4 100HP Μοντέλο '14

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 04 Οκτ, 2014 17:46

Το καλυτερο ειναι αυτο που πλασαρει η πουλαει ο καθενας..................οπως οι ψεκασμοι βεζινης ηταν περιττοι και η λαδιερα αναγκαια μεχρι να το βαζει και τους εχει κιτ που πουλαμε.... για μενα οποιο απο τα 2 βαλεις μια χαρα....και μην ακους πολλα κερασια
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30


Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες