Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ιταλικό (OMVL) η πολωνικό (LECHO);;

Ξέρουμε ότι σας αρέσουν - τις μαζέψαμε όλες μαζί λοιπόν!

Ιταλικό (OMVL) η πολωνικό (LECHO);;

Δημοσίευσηαπό giorgosps » Πέμ 13 Φεβ, 2014 23:36

Καλησπέρα σε όλους!!
Έχω ένα δίλημμα και χρειάζομαι την βοήθεια σας,είμαι ανάμεσα σε δυο συστήματα το ένα είναι ιταλικό OMVL 4ης γενιάς και το αλο είναι ένα πολωνέζικο LECHO 4ης γενιάς και αυτό αλά εξοπλισμένο με πιο εξελιγμένο λογισμικό το οποίο κάνει αυτόματη χαρτογράφηση.
περιμένω εναγωνίως της απάντησής σας................
giorgosps
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 13 Φεβ, 2014 23:12

Re: Ιταλικό (OMVL) η πολωνικό (LECHO);;

Δημοσίευσηαπό geopapad0p » Παρ 14 Φεβ, 2014 17:42

Κανένα απο τα 2. Στα ίδια λεφτά κ ελάχιστα πιο πάνω βρίσκεις πολυ καλύτερο σύστημα με καλύτερα μπεκ κ χαρτογράφηση. Παίζει ρόλο κ ο εγκαταστατης. Μην κλείσει αύριο κ τον ψάχνεις.
D-4D...
geopapad0p
 
Δημοσιευσεις: 104
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ, 2012 10:57

Re: Ιταλικό (OMVL) η πολωνικό (LECHO);;

Δημοσίευσηαπό valsam » Σάβ 15 Φεβ, 2014 02:39

geopapad0p έγραψε:Κανένα απο τα 2. Στα ίδια λεφτά κ ελάχιστα πιο πάνω βρίσκεις πολυ καλύτερο σύστημα με καλύτερα μπεκ κ χαρτογράφηση. Παίζει ρόλο κ ο εγκαταστατης. Μην κλείσει αύριο κ τον ψάχνεις.

Σορρυ ρε φιλε αλλα και τι εγινε δηλ. αν κλεισει αυριο ο εγκαταστατης ,και εμενα γνωστου μου ο εγκαταστατης εκλεισε και πλεον το αυτοκινητο το πηγαινει σε μαστορα που ηταν 15 χρονια στην Γερμανια και ο ανθρωπος ειναι επιτημονας πανω στο υγραεριο(απ'οτι μου λεει ο φιλος),και αυτος που εκλεισε και ο Γερμανος τον χρεωνουν κανονικα για ρυθμιση και σερβις ,η μονη διαφορα οτι ο παπατζης εκλεισε και εμεινε ανοιχτος ο σωστος!
Αντε σιγα σιγα να ξεκαθαριζει η μπουγαδα!
Δηλ. θελω να πω,αν εμενα Αθηνα και εκλεινε αυριο ο δικος μου εγκαταστατης και πηγαινα στον Ηλια η στον LPGAS η στον Qgas και του ελεγα φτιαξτο μου επι πληρωμης δεν θα μου το κανει?
Γι'αυτο λεω αντε σιγα σιγα να ξεκαθαριζει η μπουγαδα!
Λιγοι νομιζεις ειναι αυτοι που εβαλαν υγραεριο σε υποτιθεμενο καλο μαστορα και πηγαν μετα σε αλλον να τους το φτιαξε- ρυθμισει?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Ιταλικό (OMVL) η πολωνικό (LECHO);;

Δημοσίευσηαπό geopapad0p » Σάβ 15 Φεβ, 2014 09:24

Αν δεν πετύχει η μπουγάδα (απο λανθασμενη επιλογη εγκαταστατη παρ´ολεσ τισ περγαμηνεσ) όπως λες να δω μετά ποιον θα πιέσεις έστω να στο ξηλώσει κ να πας σε επαγγελματία του κλάδου να κανεισ δουλεια σου. Μίλησα για τα σύστηματα κ είπα κανένα απο τα 2 σε συνδυασμό με εγκαταστατη βεβαίως.
D-4D...
geopapad0p
 
Δημοσιευσεις: 104
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ, 2012 10:57

Re: Ιταλικό (OMVL) η πολωνικό (LECHO);;

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 15 Φεβ, 2014 13:07

Το αν αξίζει κάποιο από αυτά τα 2 ή κάποιο άλλο ή και κανένα πρέπει να συμπεριλάβεις και κάποιους άλλους παράγοντες όπως:
-Τι αυτοκίνητο έχεις
-Πόσο κοστίζει η εγκατάσταση
-Αν έχεις άλλες επιλογές σε σύστημα και τι διαφορά στην τιμή έχουν

Γενικά και τα 2 είναι μια νορμάλ κατάσταση, αλλά εξαρτάται και από το αυτοκίνητο σου, κάποια είναι πιο απαιτητικά κάποια άλλα πιο εύκολά. Επίσης αν το αυτοκίνητο σου είναι παλιό και με ελάχιστη αξία μεταπώλησης τότε ίσως δεν αξίζει να δώσεις 100 ή 200 παραπάνω € για κάτι καλύτερο.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Ιταλικό (OMVL) η πολωνικό (LECHO);;

Δημοσίευσηαπό giorgosps » Σάβ 15 Φεβ, 2014 15:25

Το αμάξι είναι ένα bmw 316 1600cc του 2007.
επέλεξα των συγκεκριμένο εγκαταστατη γιατί κάνει αυτή τη δουλειά από το 2002 και έχει εγκαταστήσει εκατοντάδες συστήματα.
μου πρωτινε αυτά τα δυο με εγγύηση 2 χρονιά από
το εργοστάσιο και αλά 2 από αυτόν. και η τιμή 900 κομπλέ με κτεο και φπα
giorgosps
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 13 Φεβ, 2014 23:12

Re: Ιταλικό (OMVL) η πολωνικό (LECHO);;

Δημοσίευσηαπό kallinikios » Κυρ 16 Φεβ, 2014 01:38

Σχετικά με το σύστημα που ψάχνεις για το E46 BMW.
Στη θέση σου θα έψαχνα κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά των συστημάτων γιατί τα χρήματα είναι αρκετά και θα μπορούσες να επιλέξεις πολύ πιο καινοτόμα συστήματα. πχ και τα δύο υποστηρίζονται με μπεκ τύπου ηλεκτροβαλβίδας, δεν έχουν συνδυασμό καυσίμου και δεν καθοδηγούνται από τον εργοστασιακό εγκέφαλο.
kallinikios
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 16 Φεβ, 2014 00:59

Re: Ιταλικό (OMVL) η πολωνικό (LECHO);;

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 16 Φεβ, 2014 05:23

Σωστά αυτά που λες αλλά από την άλλη από όσο ξέρω - αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος- δεν είναι και ιδιαίτερα απαιτητικό το συγκεκριμένο αυτοκίνητο οπότε θα δουλέψει. Η τιμή όντως δεν είναι και ιδιαίτερα δελεαστική για ένα τέτοιο σύστημα αλλά από την άλλη παίζει ρόλο και τι επιλογές έχει ο άνθρωπος από εγκαταστάτη στην περιοχή του γιατί και αυτό θα πρέπει να το ζυγίσει κανείς αν είναι να τρέχει μακρυά για έναν έλεγχο ή κάποια ρύθμιση. Αν ο εγκαταστάτης είναι καλός και έχει καλά δείγματα γραφής από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν θα τα απέκλεια. Γενικά όμως θέλει σκέψη.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Ιταλικό (OMVL) η πολωνικό (LECHO);;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 16 Φεβ, 2014 23:44

Εάν ειναι το Valvetronic βάλε μονο το Prins
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Ιταλικό (OMVL) η πολωνικό (LECHO);;

Δημοσίευσηαπό taxtsom » Παρ 21 Φεβ, 2014 21:10

MAKRIA aπο OMVL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)
ΒΜW 316 ti Compact LPG by Alfa Gas
taxtsom
 
Δημοσιευσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 18:29

Επόμενο

Επιστροφή στο Συγκρίσεις συστημάτων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες