Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 30 Ιούλ, 2011 10:16

pro έγραψε:Επίσης ο χειροκίνητος προγραμματισμός σε κάνει δέσμιο του εγκαταστάτη και των ορεξεών του.
Εδώ μηλάω εκ πείρας και όχι αερολογίες όταν με ένα audi quarto το πήγαμε σε μάνατζερ αγωνιστικών αυτοκινήτων (δήθεν ο καλύτερος) και το προγραμμάτισε ο <ΑΝΔ@@@@@> και αυτός δήθεν ο καλύτερος και μετά καταστρέψαμε ένα αυτοκίνητο μαζί με τον εγκεφαλό του που έβγαζε συνέχεια βλάβες και δεν γινόταν ποτέ απολύτος μαμά! (ζημιά τεράστια)
Τώρα καταλαβαίνεις πως δεν μηλάμε για γενιές αλλά για μοντέλα νέα των εταιριών και εγώ είμαι σίγουρος με τον κωδικό του προιόντος που συμβαδίζει με αυτόν της απόδειξης και αυτόν που δίνει η Ιταλική εταιρία!

Στην υγραεριοκίνηση καμία εγκατάσταση δεν αλλάζει ή μεταβάλει το πρόγραμμα της εργαστασιακής ECU. Στις περισσότερες περιπτώσεις αντιγραφεται το πρόγραμμα της εργοστασιακής ECU σε αυτή του υγραερίου και προσαρμόζεται να δουλεύει με αέριο. Μην μπερδεύεσαι με το tunning για παραπάμω απόδοση κλπ. είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα. Αλοίμονο αν σε κάθε εγκατάσταση αλλάζανε την μαμά χαρτογράφηση........

Ερώτηση: Πόση κατανάλωση βενζίνης λ/100 χλμ έχεις κανονικά και με το υγραέριο; Επίσης τι κατανάλωση υγραερίου έχεις τώρα;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό maevius » Δευτ 22 Αύγ, 2011 19:52

Εγω έβαλα το ίδιο με τον pro σε OPEL INSIGNIA 1,8 ατμόσφαιρα (2009) (ZAVOLI αερίου ψεκασμού) με ψεκασμό βενζίνης όταν απαιτείται στον Θεοδώρου στην Θεσσαλονίκη. Μετά απο 2000 χλμ και εγνατία-κεφαλλονιά (δηλαδή δρόμοι για ζόρια) δεν έχω ακούσει η δει το παραμικρό (φτου φτου φτου) :) .
όσο για τις γενιές εγώ ήξερα τι έβαζα και ξέρω ότι με αερίου τα φέρνει εργοστασιακά και η opel. Όσο για το πιό βασικό που είναι ο εγκαταστάτης εγώ μένω Γιάννενα και το πήγα στην Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο για να αποφύγω ή αν θέλετε να μειώσω τις πιθανότητες στραπάτσου απο κομπογιαννήτη καθόσον το αμάξι είναι καινούργιο μεν η κατανάλωση του αβάσταχτη δε . Συμπέρασμα δεν πα να ναι 16ης γενεάς; Προβλήματα να μην έχουμε και προσοχή στον μάστορα (και προγραμματιστη θα έλεγα)....
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό alexpap » Κυρ 16 Οκτ, 2011 13:40

Γεια σας.
Βρίσκομαι στη φάση διερεύνησης για να βάλω υγραέριο σ' ένα ASTRA G 1400 το οποίο έχει φορτωθεί με 200χιλ χλμ, ευτυχώς τα περισσότερα σε εθνικές οδούς. Κυρίως λόγω μίας αλυσίδας εγκαταστατών που ασχολούνται με το αντικείμενο πολλά χρόνια στην Ελλάδα - προφανώς σε ταξί - σκέφτομαι να βάλω το kit της ZAVOLI 6ης γενιάς χωρίς λαδιέρα, με ψεκασμό βενζίνης όταν καταπονείται ο κινητήρας σε υψηλές στροφές. Δεν έχω καταλήξει ακόμη, όμως θα ήθελα να προχωρήσω σύντομα σε τοποθέτηση οποιουδήποτε συστήματος... Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας.

Πρωτίστως, θα ήθελα εντυπώσεις για το σύστημα της Zavoli. Το 6ης γενιάς έχει να κάνει μόνο με τα μοντέλα της εταιρίας καθώς μάλλον είναι από τις παλαιότερες στο χώρο. Πρόκειται για σύστημα αερίου ψεκασμού (επομένως 4ης τεχνολογικής γενιάς). Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω πιο συγκεκριμένα είναι αν υπάρχουν προβλήματα στη λειτουργία του αλλά και κατά πόσο η χρήση της βενζίνης επιβαρύνει το κόστος χρήσης. Παρακαλώ, όποιος φίλος έχει εγκαταστήσει το ίδιο σύστημα και έχει κάνει αρκετά χιλιόμετρα και τις ανάλογες μετρήσεις/συγκρίσεις της κατανάλωσης να με διαφωτίσει.

Δευτερευόντως, θα ήθελα τη βοήθειά σας ως προς τη σύγκριση μεταξύ των διαφόρων kits των εταιριών που διατίθενται στην Ελλάδα αλλά και μεταξύ των συστημάτων 4ης και 5ης γενιάς, δηλαδή αερίου και υγρού ψεκασμού. Το opelάκι μου είναι ατμοσφαιρικό :) οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι σκόπιμο να φορέσει κάποιο σύστημα υγρού ψεκασμού αλλά και ποιο θα ήταν το όφελος σε σχέση με τον αέριο ψεκασμό. Ιδανικά θα ήθελα κάποια σύσταση για ιστοχώρο τεχνικής φύσης που έχει κάποιου είδους συγκριτικά για συστήματα υγραερίου.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!
alexpap
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 15 Οκτ, 2011 22:01

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό pzala » Δευτ 17 Οκτ, 2011 19:28

alexpap έγραψε:Γεια σας.
Βρίσκομαι στη φάση διερεύνησης για να βάλω υγραέριο σ' ένα ASTRA G 1400 το οποίο έχει φορτωθεί με 200χιλ χλμ, ευτυχώς τα περισσότερα σε εθνικές οδούς. Κυρίως λόγω μίας αλυσίδας εγκαταστατών που ασχολούνται με το αντικείμενο πολλά χρόνια στην Ελλάδα - προφανώς σε ταξί - σκέφτομαι να βάλω το kit της ZAVOLI 6ης γενιάς χωρίς λαδιέρα, με ψεκασμό βενζίνης όταν καταπονείται ο κινητήρας σε υψηλές στροφές. Δεν έχω καταλήξει ακόμη, όμως θα ήθελα να προχωρήσω σύντομα σε τοποθέτηση οποιουδήποτε συστήματος... Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας.

Πρωτίστως, θα ήθελα εντυπώσεις για το σύστημα της Zavoli. Το 6ης γενιάς έχει να κάνει μόνο με τα μοντέλα της εταιρίας καθώς μάλλον είναι από τις παλαιότερες στο χώρο. Πρόκειται για σύστημα αερίου ψεκασμού (επομένως 4ης τεχνολογικής γενιάς). Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω πιο συγκεκριμένα είναι αν υπάρχουν προβλήματα στη λειτουργία του αλλά και κατά πόσο η χρήση της βενζίνης επιβαρύνει το κόστος χρήσης. Παρακαλώ, όποιος φίλος έχει εγκαταστήσει το ίδιο σύστημα και έχει κάνει αρκετά χιλιόμετρα και τις ανάλογες μετρήσεις/συγκρίσεις της κατανάλωσης να με διαφωτίσει.

Δευτερευόντως, θα ήθελα τη βοήθειά σας ως προς τη σύγκριση μεταξύ των διαφόρων kits των εταιριών που διατίθενται στην Ελλάδα αλλά και μεταξύ των συστημάτων 4ης και 5ης γενιάς, δηλαδή αερίου και υγρού ψεκασμού. Το opelάκι μου είναι ατμοσφαιρικό :) οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι σκόπιμο να φορέσει κάποιο σύστημα υγρού ψεκασμού αλλά και ποιο θα ήταν το όφελος σε σχέση με τον αέριο ψεκασμό. Ιδανικά θα ήθελα κάποια σύσταση για ιστοχώρο τεχνικής φύσης που έχει κάποιου είδους συγκριτικά για συστήματα υγραερίου.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας!

καλησπερα.εβαλα το ιδιο σ ενα getz.εχω κανει 2000 χιλιομετρα.ολα οκ .καμια διαφορα.στα 38 λιτρα καιει 2.50 ευρω βενζινη περιπου με οικονομικη οδηγηση.θεωρω οτι ειναο πολυ λιγο.επισης αν ειχα καταναλωση 7,τωρα εχω 7,3 περιπου.
pzala
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 16 Σεπ, 2011 14:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Toyota

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες