Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό pro » Τετ 27 Ιούλ, 2011 15:04

Λοιπόν χωρίς παρεξήγηση ξαναλέω: έχει νέο εγκέφαλο και ειδικό πρόγραμμα για κάθε αυτοκίνητο.
(αυτό φυσικά μπορώ να το δω μέσω του κωδικού, δεδομένου ότι δεν ξέρω τον παλαιό εγκέφαλο) Αυτό δεν σημένει ότο το πρόγραμμα είναι περασμένο όπως έρχεται απο ιταλία (εδώ μάλον έγινε η παρανόηση). Δεν λέω ότι δεν ξέρεις Ελληνικά. Απλά από αυτά που γράφω εσύ έκανες μια υπόθεση , αυτό όμως είναι διαφορετικό απο το συμπέρασμα.



Επίσης δεν είπα ότι άλλα κιτ δεν κάνουν το ίδια η και καλύτερα πράγματα (θα ήταν πολύ καταθλιπτικό να δούλευε μόνο ένα)! Είπα πως αυτο Δουλεύει! Σίγουρα κάποια δεν δουλεύουν και αυτό φαίνεται απο τα προβλήματα που γράφει τόσος κόσμος .
Δέν είμαι ούτε μηχανικος ούτε ειδικός στο υγραέριο είμαι απλά ιδιοκτήτης ενός συστήματος που δουλεύει (προς το παρόν τουλάχιστον). Φαντάζομαι πως θα υπάρχουν και άλλα που δουλεύουν άλλά σίγουρα και πολλά που δεν δουλεύουν..


Πάντως εγώ έγραψα την εμπειρία μου απο αυτό το σύστημα που έτυχε να βάλω με σκοπό να βοηθήσω .
ΥΓ
(ΔΕΝ νομιζω να ήμουν εριστικος, τώρα σε αυτό το επίπεδο των εύκολων συμπερασμάτων που βγάζεις και της ωραιότατης γλώσας δεν θα πέσω . Μάλον καποιο υψηλο μορφωτικό-πανεπ. επίπεδο θα σου δίνει αυτή την συμπερασματολογία )
pro
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 13:31

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό pro » Τετ 27 Ιούλ, 2011 15:08

Λοιπόν χωρίς παρεξήγηση ξαναλέω: έχει νέο εγκέφαλο και ειδικό πρόγραμμα για κάθε αυτοκίνητο.
(αυτό φυσικά μπορώ να το δω μέσω του κωδικού, δεδομένου ότι δεν ξέρω τον παλαιό εγκέφαλο) Αυτό δεν σημένει ότο το πρόγραμμα είναι περασμένο όπως έρχεται απο ιταλία (εδώ μάλον έγινε η παρανόηση). Δεν λέω ότι δεν ξέρεις Ελληνικά. Απλά από αυτά που γράφω εσύ έκανες μια υπόθεση , αυτό όμως είναι διαφορετικό απο το συμπέρασμα.



Επίσης δεν είπα ότι άλλα κιτ δεν κάνουν το ίδια η και καλύτερα πράγματα (θα ήταν πολύ καταθλιπτικό να δούλευε μόνο ένα)! Είπα πως αυτο Δουλεύει! Σίγουρα κάποια δεν δουλεύουν και αυτό φαίνεται απο τα προβλήματα που γράφει τόσος κόσμος .
Δέν είμαι ούτε μηχανικος ούτε ειδικός στο υγραέριο είμαι απλά ιδιοκτήτης ενός συστήματος που δουλεύει (προς το παρόν τουλάχιστον). Φαντάζομαι πως θα υπάρχουν και άλλα που δουλεύουν άλλά σίγουρα και πολλά που δεν δουλεύουν..


Πάντως εγώ έγραψα την εμπειρία μου απο αυτό το σύστημα που έτυχε να βάλω με σκοπό να βοηθήσω .
ΥΓ
Προσπαθόντας να κρατήσω επίπεδο καλής συζήτησης και σεβόμενος την φιλοξενία θα συμφωνήσω με τον παραπάνω φίλο ότι ο σκοπός εδώ είναι να μή μας την λένε οι εγκαταστάτες και όχι να την λέμε μεταξύ μας.
Εύχομαι σε όσους έχουν προβλήματα να τα λύσουν γρήγορα και να ευχαριστηθούν όσο προλαβαίνουνε την οικονομική οδήγηση!
pro
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 13:31

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό pro » Τετ 27 Ιούλ, 2011 16:17

απλά το λέω 6ης γενιάς γιατί έτσι το ζητάς εδώ στον συγκεκριμένο αντιπρόσωπο.
Ουσιαστικά είναι το νέο μοντέλο της εταιρίας.
Τώρα το ότι ψεκάζει βενζίνή δεν έχει να κάνει με γενιά σύμφωνα με άλλον εγκαταστάτη που έχει ορίσει αλλιώς τις γενιές.
Πράγματι οι γενιές δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να συγκρίνουμε μοντέλα διαφορετικών εταιριών (απο ότι κατάλαβα) αφού ο κάθε ένας ορίζει ως γενιά ότι θέλει. Μάλον θα ήταν πιο έξυπνο να μηλάμε για μοντέλα με χρονολογίες.
Οσο για να βγάλεις άκρη , σίγουρα δεν θα βγάλεις απο εμένα μιας και δεν έχω καθόλου εμπειρία απο υγραέριο. Εύχομε να μην αποκτήσω μιας και θα προτημήσω να δουλεύει απροβλημάτιστα και ας μείνω χωρίς τις εμπειρίες των προβλημάτων. Βλέπεις κάποτε έχασα 50000 σε μετατροπές και έγινα ειδικός στα quatro (400hp++) , αλλά τα καλά μαθήματα πληρώνονται! (αυτός είναι ο λόγος που πήγα σε επώνημη εταιρία με μεγάλο δύκτιο γιατί κάποτε ψάχναμε τον προγραματσή που έκανε καιτσέρφ και εμένα μου είχε σπάσει το μοτερ με όλα τα μέταλα απο αμερική....)
Εγώ το μόνο που μπορώ να σε βοηθήσω είναι στο ότι έχω ένα αμάξι 1 εβδομάδας που λειτούργησε άψογα με την πρώτη. Τώρα αν θέλεις μπορείς και να το δεις και με τις γνώσεις σου βγάσεις τα συμπερασματά σου. Δυστηχώς ή ευτυχως δεν έχω εμπειρία απο άλλα συστήματα.
Γνωρίζω όμως φίλους με άλλα συστήματα που δουλεύουν καλλά (όχι όλα). Συνήθως όμως με πολλές ρυθμίσεις...(απο ότι ξέρω). Έχω όμως φίλους που έβαλαν υγραέριο φθηνό και το έβγαλαν!
strofimios έγραψε:Αφου λες οτι καθε εταιρεια βαφτιζει το συστημα της οτι γενιας θελει (πραγμα που ειναι αληθεια) τοτε γιατι αναφερεις οτι ειναι 6ης γενιας;
Καλυτερο ειναι να μας πεις εαν ειναι αεριου ή υγρου ψεκασμου για να βγαλουμε ακρη.Επισης το οτι ψεκαζει βενζινη καποιες στιγμες δεν εχει να κανει με τη "γενια".Το lpg σε τι μορφη το ψεκαζει,αερια ή υγρη;Δεν ειμαστε εδω για την λεμε ο ενας στον αλλο αλλα για να μης κοροιδευουν οι εγκαταστατες και οι πρατηριουχοι.Οταν εψαχνα τι θα βαλω στο δικο μου αμαξι με ειχαν φλομωσει και εμενα οι διαφοροι εκει εξω.Ευτυχως με τη βοθεια του forum βρηκα αυτο που ηθελα.
Οπως και να εχει παντως,καλωσηρθες και πολλα και απροβληματιστα χλμ να εχεις!!
pro
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 13:31

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό strofimios » Τετ 27 Ιούλ, 2011 20:00

Φιλε μου δεν ειμαστε δω για να στην πουμε,οπως σου ειπα.Απλα οταν λες 6ης γενιας με 1600€ με στελνεις.Εξηγω,ολα τα συστηματα μεχρι και 4ης γενιας ειναι αεριου ψεκασμου ενω τα 5ης ειναι υγρου,ετσι τουλαχιστον τα εχει ορισει η αγορα και ετσι τα δεχομαστε και εμεις(ασχετο οτι ειναι λιγο εως πολυ μπαρουφα αυτος ο χωρισμος).Εγω εβαλα 5ης γενιας icom υγρου ψεκασμου και εσκασα 2Κ για 4κυλιδρο μοτερ!Εσυ εβαλες σε V6 με 1600€,ακομα και χωρις την προσφορα παλι πιο φτηνο απο το δικο μου ειναι.Γι'αυτο σε ρωτησα,ασε τις γενιες κλπ.Ρωτα τον εγκαταστατη σου,εαν δεν σου το εχει πει,το συστημα αυτο ειναι αεριου ψεκασμου η υγρου;
Τελευταία επεξεργασία από strofimios και Τετ 27 Ιούλ, 2011 22:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό kolokas » Τετ 27 Ιούλ, 2011 21:05

και εγω εβαλα αεριου με 2300 τι να πει αυτο..η καταταξη ειναι μια ....eur 4 5 ολα τα αλλα αεριτζιδικα...
prin vsi , slk 200 r171 upgrade 204 hp.....
kolokas
 
Δημοσιευσεις: 172
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 17:13

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τετ 27 Ιούλ, 2011 21:15

οι γενιες δεν εχουν σχεση με το αν ειναι υγρου αεριου ξηρου ή οτι αλλο.
απλα τα υγρου απο οταν παρουσιαστικαν στην αγορα η νορμα eur 5 ηταν σε ισχυ οποτε στηθηκαν για eur 5 απο την αρχη τους

τα αεριου πχ μιας και ειναι δεκαετιες στο κουρμπετι εχουν ξεκινησει απο eur 1 και εχουν και αυτα φτασει στο eur 5

http://www.geartech.gr/index.php?option ... =3&lang=el

απλα νομιζω οτι ειναι τα πραγματα.

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ

ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΓΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑΥΤΟ :-BD :-BD :-BD :-BD :-BD :-BD :-BD
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό pro » Τετ 27 Ιούλ, 2011 21:51

Συμφορουμίτες, δεν είμαι ούτε θέλω να γίνω ειδικός και ούτε θέλω να ασχοληθώ με το υγραέριο!
Απλά λέω ότι έβαλα το τάδε μοντέλο και δουλεύει σαν να μήν υπάρχει και χωρίς ταλαιπωρία!
(αυτό δεν σημαίνει ότι είναι το μοναδικό που δουλεύει ούτε μπορεί να βγεί το σημπέρασμα ότι θα δουλεύει πάντα ούτε ότι θα δουλεψει κάπου αλλού, ότι άλλο μόνο υποθέσεις θα είναι!)
Είναι μια απλή δήλωση για την βοήθεια της συζητησή σας.
Τώρα το ότι το λέω 6ης γενιάς είναι για να καταλάβετε πιο μοντέλο του συγκεκριμένου έχω ψωνίσει . Αν αυτός το έλεγε θεία Λόλα κανένα πρόβλημα φτάνει να δούλευε.
Τα περι γενιάς είναι υποπτα και σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για σύγκριση μοντέλων διαφορετικών εταιριών.
Για φαντάσου να φτιάξη ένας άσχετος ένα μοντέλο μπούρδα και να το ονομάσει 10ης γενιάς. Τι θα σημαίνει αυτό ότι οι άλλοι θέλουν 20 χρόνια να τον φτάσουν;
(μου θυμίζει τις γυναίκες, δεν έχουν πάντα οι όμορφες όμορφο όνομα!)
Το πρόβλημα είναι αν δουλεύει και τι προσφαίρει.
Δεν πρέπει να καθόμαστε σε λεπτομέριες αν έχει πνεύμονα αν έχει τάδε μπέκ αν ψεκάζει υγρό.... ΜΟΝΟ αν δουλεύει αξιόπιστα και έχει υποστήριξη!
Για φανταστείτε να βάλεις ενα σύτημα με όλο τον τεχνολογικό εξοπλισμό αλλά να έχει προβλήματα. Για παράδειγμα κάποια εταιρία βγάζει τον πνεύμονα και βρίσκει ενα νεό μοντέλο. Κάποιος μπορεί να σκεφτεί ότι ήρθε τεχνολογική επανάσταση. Ένας άλλος όμως ότι απλά η εταιρία δεν μπορούσε να δουλέψει σωστά με τον πνεύμονα και εγκαταλείπει. Θα την εμπιστευτώ τώρα στο νέο βήμα την ώρα που άλλες εταιρίες δεν είχαν πρόβλημα με πνεύμονα; To οτι είχε αυτή πρόβλημα δεν σημαίνει ότι είχαν όλες οι άλλες!
Δηλαδή ΠΡΟΣΟΧΗ στα συμπεράσματα απο τις διαφιμίσεις!

Ευτυχώς δεν είμαι στην κατηγορία αυτών με τα προβλήματα για να παίρνω τον εγκαταστάτη να τον ρωτάω διάφορα. Αν δεν μουδούλευε δεν θα με ενδιέφερε τι γενιά το έχει ονομάσει αλλά αν έχει καλό δύκτιο σέρβις ή αν θα μου το έπερνε πίσω (κάτι που μου το εγκυήθηκε ο εγκαταστάτης στην ελευσίνα) ή αν θα τον έβρισκα για να τον δείρω!
Συγκεκριμένα ακόμα δεν τον έχω πληρώσει <<λόγω σιγουριάς του , μου είπε, παρε το αυτοκίνητο κάντο μερικές βόλτες και αν δεν σου αρέσει στο βγάζω!>>



Τώρα αστειευόμενος και με ιδέα που ήρθε απο τον παραπάνω συμφορουμίτη αυτό που έβαλα είναι η γενιά που δουλεύει! (για να μην παρεξηγούμε σε εμένα τουλάχιστον και για μία εβδομάδα τουλάχιστον)

Σας χαιρετώ να ετοιμαστώ για gas-εκδρομή !
Καλά μπάνια!
pro
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 13:31

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό strofimios » Τετ 27 Ιούλ, 2011 22:28

Οκ σας μπερδεψα θελοντας να το κανω πιο απλο.Η ερωτηση μου ειναι,εχει η zavoli συστημα υγρου ψεκασμου με 1600€;
Ρωταω για να μην δωσω και αλλο 2χιλιαρο για το 2ο αμαξι!
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 28 Ιούλ, 2011 00:44

Μάλλον δεν έχει αλλα και αυτο άσχετο είναι γιατί να μην βάλεις αερίου ; Εξαρτατε το αμάξι και τι του ταιριάζει , αν έχεις ιταλικο πάντως βαλε ιταλικο σύστημα γνώμη μου έχουν αρκετές δοκιμές στη πλάτη τους ,

αν έχεις γερμανικό βαλε το νέο prins VCI 2 με πνεύμονα στα 500 hp μπεκ keihil και ρύθμισεις αβανς ακόμα και για σκατοφιαγμενα evo κτλ !!

Αν έχεις fsi tsi βαλε liquid max υγρού αμμεσου ψεκασμού !!

Αν έχεις cayenne βαλε ...

Και παει λέγοντας

Το θέμα είναι ότι έχεις την αίσθηση ότι ο υγρος ψεκασμός είναι καλύτερος του αερίου μπορει αλλα και με υγρο έχουμε κατεστραμενους κινητηρες και πολλα προβλήματα βλέπε icom vialle κτλ και με τον αέριο όλα είναι θέμα εγκαταστατη και το τι παει που δεν μπορείς να βάλεις σε ντεσεβω αμμεσου ψεκασμού σύστημα !! Το ίδιο σύστημα δεν σημαίνει οτι θα δουλέψει το ίδιο καλα με τον ίδιο εγκαταστατη σε διαφορετικά αυτοκίνητα
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: zavoli 6ης γενιάς σε toyota lc 3400

Δημοσίευσηαπό strofimios » Πέμ 28 Ιούλ, 2011 00:58

Αυτο με το prins μου αρεσε!!Θα το τσεκαρω.
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Toyota

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες