Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

jeep xj 2.5 lpg αποριες

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό strofimios » Δευτ 18 Απρ, 2011 17:51

Ακομα περισσοτερο μπερδεμα!
Η ορθια τοροειδης οντως δεν επιτρεπεται.Σε επικοινωνια που ειχα με πολυ εμπειρο εγακταστατη μου ειπε οτι εαν βαλω συστημα υγρης εκχυσης θα αντιμετωπισω προβλημα επειδη τα υγρης χρησιμοποιουν τα υπαρχοντα μπεκ για να ψεκασουν και α)Θα καταστραφουν τα μπεκ λογω υψηλης πιεσης και β)Το ιδιο θα παθει και το μοτερ(εμβολα κλπ.) για τον ιδιο λογο.
Οπως καταλαβατε η εταιρεια που δουλευει δεν εχει συστημα υγρης εκχυσης(δεν εχει ερθει ακομα στην Ελλαδα).
Τι γνωμη εχετε για τα παραπανω;
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 18 Απρ, 2011 18:27

strofimios έγραψε:Ακομα περισσοτερο μπερδεμα!
Η ορθια τοροειδης οντως δεν επιτρεπεται.Σε επικοινωνια που ειχα με πολυ εμπειρο εγακταστατη μου ειπε οτι εαν βαλω συστημα υγρης εκχυσης θα αντιμετωπισω προβλημα επειδη τα υγρης χρησιμοποιουν τα υπαρχοντα μπεκ για να ψεκασουν και α)Θα καταστραφουν τα μπεκ λογω υψηλης πιεσης και β)Το ιδιο θα παθει και το μοτερ(εμβολα κλπ.) για τον ιδιο λογο.
Οπως καταλαβατε η εταιρεια που δουλευει δεν εχει συστημα υγρης εκχυσης(δεν εχει ερθει ακομα στην Ελλαδα).
Τι γνωμη εχετε για τα παραπανω;


Δηλαδη αυτος ειναι εμπειρος...??? :lol: :lol: :lol:

Η υγρη εκχηση δεν εφαρμοζεται παντα απο τα μπεκ βενζινης. Γινεται είτε απο τρυπες στην εισαγωγη ειτε απο τα ιδια τα μπεκ βενζινης(μονο στα αμεσου ψεκασμου).Στο δικο σου απο την εισαγωγη. Ακομα και οταν γινεται ετσι, δεν παθαινουν τιποτα τα μπεκ, το μοτερ ή οτι αλλο απο την....''υψηλη πιεση''.
Στα κατω κατω η βενζινη πως ψεκαζεται ?
Αν ξερει κατι αλλο απο εμπειριας ο μαστορας, ας μας το πει...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 18 Απρ, 2011 18:44

strofimios έγραψε:Υπαρχει αυτο http://autotanks.co.uk/ αλλα θα μου κοστισει 500€ παραπανω και με φουλαρισμενα τα τεποζιτα βενζινης και αεριου θα εχω 60 κιλα παραπανω βαρος,απο οτι θα ειχα με το μαμα τεποζιτο φουλαρισμενο και μια ιδια μπουκαλα και αυτη φουλ αλλα φυσικα μεσα στο πορτμπαγκαζ.


Αν μπορεί να προσαρμοστεί δεξαμενή της icom σ' αυτό το συνδυασμό της autotanks.co.uk , τόλμησέ το και θα είναι η καλύτερη λύση! Με τις 2 δεξαμενές καυσίμων κάτω από το Jeep, δε θα χάσεις καθόλου χώρο από το πορτ-μπαγκάζ, το βάρος της δεξαμενής θα είναι χαμηλά (άρα καλύτερη οδική συμπεριφορά) και θα βάλεις τελικά σύστημα με υγρό ψεκασμό!
Η δεξαμενή LPG πρέπει να είναι οπωσδήποτε της icom γιατί μέσα σ' αυτήν είναι εγκατεστημένη η αντλία, κλπ.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 18 Απρ, 2011 18:50

Να προσθεσω και κατι αλλο για το προηγουμενο ποστ μου.

Ο εγκαταστατης που ρωτησες, 100% και χωρις αμφιβολια βαζει αεριου ψεκασμου(τυχαιο...δε νομιζω :lol: ) και ειναι παντελώς ασχετος οσον αφορα τα συστηματα υγρου ψεκασμου...ή λεει εσκεμμένα αναλήθειες...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό dathens » Δευτ 18 Απρ, 2011 21:32

Γιατί δεν περιμένεις αυτο θα είναι σύντομα διαθέσιμο πολυ συντομα πάντως και θα ξεκινάς με Υγραεριο χωρίς την χρήση βενζίνης υγρος ψεκασμός !!!

http://www.prinsautogas.com/articles/en ... sults.html
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό strofimios » Δευτ 18 Απρ, 2011 22:38

dti έγραψε:
strofimios έγραψε:Υπαρχει αυτο http://autotanks.co.uk/ αλλα θα μου κοστισει 500€ παραπανω και με φουλαρισμενα τα τεποζιτα βενζινης και αεριου θα εχω 60 κιλα παραπανω βαρος,απο οτι θα ειχα με το μαμα τεποζιτο φουλαρισμενο και μια ιδια μπουκαλα και αυτη φουλ αλλα φυσικα μεσα στο πορτμπαγκαζ.


Αν μπορεί να προσαρμοστεί δεξαμενή της icom σ' αυτό το συνδυασμό της autotanks.co.uk , τόλμησέ το και θα είναι η καλύτερη λύση! Με τις 2 δεξαμενές καυσίμων κάτω από το Jeep, δε θα χάσεις καθόλου χώρο από το πορτ-μπαγκάζ, το βάρος της δεξαμενής θα είναι χαμηλά (άρα καλύτερη οδική συμπεριφορά) και θα βάλεις τελικά σύστημα με υγρό ψεκασμό!
Η δεξαμενή LPG πρέπει να είναι οπωσδήποτε της icom γιατί μέσα σ' αυτήν είναι εγκατεστημένη η αντλία, κλπ.

Μπορει να ειναι χαμηλα το βαρος αλλα ειναι τερμα πισω(πολικη αδρανεια).Τεσπα,οπως και να εχει το θεμα ειναι τα παραπανω λεφτα και επισης δεν ξερω εαν εχει πιστοποιηση για να μπορεσω να περασω κτεο.Ενας εγκαταστατης αρχισε το ψαξιμο για να βρει κατι αναλογο για το αμαξι μου με πιστοποιηση.Θα δουμε.
Για το prins υγρης ρωτησα και μου ειπαν οτι διατιθεται μονο για μοτερ με αμεσο ψεκασμο.
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό strofimios » Δευτ 16 Μάιος, 2011 16:59

Τελικα εκλεισα γαι εγκατασταση του icom την επομενη Δευτερα.Κατα 90% η φιαλη θα μπει στο πλαι και κατα μηκος του πορτμπαγκαζ.Φυσικα δεν θα εχει τη χωρητικοτητα της μεγαλης που μπαινει πισω απο το πισω καθισμα αλλα ειναι ο μονος,νομιμος,τροπος να εχω λιγο χωρο για αποσκευες.
Ελπιζω να πανε ολα καλα με την εγκατασταση και να αρχισω να μετραω τα € που θα γλυτωνω απο τη διαφορα της τιμης με τη βενζινη!
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 16 Μάιος, 2011 18:55

strofimios έγραψε:Τελικα εκλεισα γαι εγκατασταση του icom την επομενη Δευτερα.Κατα 90% η φιαλη θα μπει στο πλαι και κατα μηκος του πορτμπαγκαζ.Φυσικα δεν θα εχει τη χωρητικοτητα της μεγαλης που μπαινει πισω απο το πισω καθισμα αλλα ειναι ο μονος,νομιμος,τροπος να εχω λιγο χωρο για αποσκευες.
Ελπιζω να πανε ολα καλα με την εγκατασταση και να αρχισω να μετραω τα € που θα γλυτωνω απο τη διαφορα της τιμης με τη βενζινη!


Το ξερω πως ειχες ρωτησει παλιότερα αλλα τωρα προσφατα το βρηκα. Βρηκα ροδοειδής ορθια δεξαμενη για icom αλλα δεν ξερω αν θα σε βολευει ....

Ριξε 1 ματια εδω http://www.icomitalia.it/lang1/tank.html Ειναι η τριτη σε σειρα

Και εδω 1 after market http://www.tinleytech.co.uk/acatalog/Tanks.html στο τελος.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό strofimios » Δευτ 16 Μάιος, 2011 20:33

astragjtg έγραψε:
strofimios έγραψε:Τελικα εκλεισα γαι εγκατασταση του icom την επομενη Δευτερα.Κατα 90% η φιαλη θα μπει στο πλαι και κατα μηκος του πορτμπαγκαζ.Φυσικα δεν θα εχει τη χωρητικοτητα της μεγαλης που μπαινει πισω απο το πισω καθισμα αλλα ειναι ο μονος,νομιμος,τροπος να εχω λιγο χωρο για αποσκευες.
Ελπιζω να πανε ολα καλα με την εγκατασταση και να αρχισω να μετραω τα € που θα γλυτωνω απο τη διαφορα της τιμης με τη βενζινη!


Το ξερω πως ειχες ρωτησει παλιότερα αλλα τωρα προσφατα το βρηκα. Βρηκα ροδοειδής ορθια δεξαμενη για icom αλλα δεν ξερω αν θα σε βολευει ....

Ριξε 1 ματια εδω http://www.icomitalia.it/lang1/tank.html Ειναι η τριτη σε σειρα

Και εδω 1 after market http://www.tinleytech.co.uk/acatalog/Tanks.html στο τελος.

Τη 2η την ξερω απο την αναζητηση μου για combo δεξαμενη.Το θεμα ειναι οτι,απο οσο μου εχουν πει ολοι οι εγκαταστατες που ρωτησα,η ορθια τοροειδης απαγορευεται στην Ελλαδα.Οποτε συμβιβαστηκα με την κυλινδρικη που περιεγραψα παραπανω.Επισης,η ημερομηνια για την εγκατασταση ειναι 30 Μαιου οποτε ειναι την παραλλη Δευτερα.
Jeep cherokee xj '01 2.5 με icom jtg
strofimios
 
Δημοσιευσεις: 73
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 15:07

Re: jeep xj 2.5 lpg αποριες

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 16 Μάιος, 2011 23:13

Θα κοιταξω το ΦΕΚ να δω αν οντως ισχυει αυτο που λες για την ορθια.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης