Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Mercedes C200 Kompressor

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό dorys » Τρί 18 Ιουν, 2013 22:17

kostaspan έγραψε:Αλλαχτηκε και ο αισθητηρας Λ σημερα.....ολες οι βλαβες διορθωθηκαν λοιπον αλλαχτηκε η πλεξουδα , μπηκε λαδοπαγιδα, αλλαχτηκε ο Λ ......ουτε βγαζει καμια βάβη το αυτοκινητο ουτε check engine...
Τωρα ειναι η ωρα του υγραεριου να αποδειξει οτι ολα θα λειτουργουν αψογα απο εδω και περα....
Αναμενω......


Τελικά ποια είναι η συνέχεια στην ιστορία αυτή φίλε μου; και εγώ ήθελα να εγκαταστήσω το PRIS στην QGas αλλά δεν το αποφάσισα τελικά μετά από μεγάλο ψάξιμο. Σε αυτή την απόφαση με βοήθησαν και οι γνώσεις μου στην μηχανολογία. Οδηγώ ένα αυτόματο CLK200K 163HP του 2004.
dorys
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ, 2013 14:15

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 18 Ιουν, 2013 22:31

dorys έγραψε:
kostaspan έγραψε:Αλλαχτηκε και ο αισθητηρας Λ σημερα.....ολες οι βλαβες διορθωθηκαν λοιπον αλλαχτηκε η πλεξουδα , μπηκε λαδοπαγιδα, αλλαχτηκε ο Λ ......ουτε βγαζει καμια βάβη το αυτοκινητο ουτε check engine...
Τωρα ειναι η ωρα του υγραεριου να αποδειξει οτι ολα θα λειτουργουν αψογα απο εδω και περα....
Αναμενω......


Τελικά ποια είναι η συνέχεια στην ιστορία αυτή φίλε μου; και εγώ ήθελα να εγκαταστήσω το PRIS στην QGas αλλά δεν το αποφάσισα τελικά μετά από μεγάλο ψάξιμο. Σε αυτή την απόφαση με βοήθησαν και οι γνώσεις μου στην μηχανολογία. Οδηγώ ένα αυτόματο CLK200K 163HP του 2004.




θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο αναλυτικος?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό dorys » Τετ 19 Ιουν, 2013 00:39

hlias έγραψε:
dorys έγραψε:
kostaspan έγραψε:Αλλαχτηκε και ο αισθητηρας Λ σημερα.....ολες οι βλαβες διορθωθηκαν λοιπον αλλαχτηκε η πλεξουδα , μπηκε λαδοπαγιδα, αλλαχτηκε ο Λ ......ουτε βγαζει καμια βάβη το αυτοκινητο ουτε check engine...
Τωρα ειναι η ωρα του υγραεριου να αποδειξει οτι ολα θα λειτουργουν αψογα απο εδω και περα....
Αναμενω......


Τελικά ποια είναι η συνέχεια στην ιστορία αυτή φίλε μου; και εγώ ήθελα να εγκαταστήσω το PRIS στην QGas αλλά δεν το αποφάσισα τελικά μετά από μεγάλο ψάξιμο. Σε αυτή την απόφαση με βοήθησαν και οι γνώσεις μου στην μηχανολογία. Οδηγώ ένα αυτόματο CLK200K 163HP του 2004.




θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο αναλυτικος?


Είμαι μηχανολόγος μηχανικός και έχω ένα πλεονέκτημα γνώσεων και εμπειρίας στα μηχανικά συστήματα και την λειτουργία τους. Πάνω σε πιο συγκεκριμένο θέμα να γίνω πιο αναλυτικός;
dorys
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ, 2013 14:15

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 19 Ιουν, 2013 01:00

μετα απο το ψαξιμο (σαν μηχανολογος μηχανικος σιγουρα κατανοεις καποια τεχνικα θεματα) στους λογους που σε απετρεψαν απο να βαλεις υγραεριο τι το μεμπτο ειδες?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό dorys » Τετ 19 Ιουν, 2013 01:49

hlias έγραψε:μετα απο το ψαξιμο (σαν μηχανολογος μηχανικος σιγουρα κατανοεις καποια τεχνικα θεματα) στους λογους που σε απετρεψαν απο να βαλεις υγραεριο τι το μεμπτο ειδες?


Ηλία στο φόρουμ αυτό μιλάμε απλά (απλοϊκά) σε επίπεδο καταναλωτή. Αν και μέσω του φόρουμ γίνεται προώθηση & υποστήριξη από τους εγκαταστάτες για τις μετατροπές, εντούτοις δεν χρειάζεται πολύ για να καταλάβει κάποιος καταναλωτής ότι είναι σχετικά ξεκρέμαστος αρκεί να διαβάσει τις περιγραφές προβλημάτων, με τις οποίες το φόρουμ είναι γεμάτο.
dorys
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ, 2013 14:15

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 19 Ιουν, 2013 08:35

dorys έγραψε:
hlias έγραψε:μετα απο το ψαξιμο (σαν μηχανολογος μηχανικος σιγουρα κατανοεις καποια τεχνικα θεματα) στους λογους που σε απετρεψαν απο να βαλεις υγραεριο τι το μεμπτο ειδες?


Ηλία στο φόρουμ αυτό μιλάμε απλά (απλοϊκά) σε επίπεδο καταναλωτή. Αν και μέσω του φόρουμ γίνεται προώθηση & υποστήριξη από τους εγκαταστάτες για τις μετατροπές, εντούτοις δεν χρειάζεται πολύ για να καταλάβει κάποιος καταναλωτής ότι είναι σχετικά ξεκρέμαστος αρκεί να διαβάσει τις περιγραφές προβλημάτων, με τις οποίες το φόρουμ είναι γεμάτο.



σε ενα φορουμ ειναι λογικο να υπερισχυουν τα προβληματα απο τα αλλα θεματα και αυτο γινετε ευκολα αντιληπτο απο τα νεα μελη, συνηθως το 1ο ποστ ειναι "εχω προβλημα τι κανω".
το ποσοστο των προβληματικων εγκαταστασεων ειναι πολυ μικρο σε σχεση με τις απροβληματιστες, αλλιως αυτο το φορουμ θα ειχε πανω απο 50000 μελη.
αν στο καθε αυτοκινητο γινει ενας ελεγχος πριν την εγκατασταση, επιλεγει το καταλληλο συστημα και γινει σωστη εγκατασταση τοτε δεν υπαρχουν προβληματα, αλλα σε αυτη την περιπτωση δεν μπορει το 1ο κριτηριο του καταναλωτη να ειναι η τιμη.
ξεκρεμαστος εισαι μονο απεναντι σε κακο επαγγελματια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 19 Ιουν, 2013 10:03

Σωστός ο Ηλίας!
Αν διαβάσει κάποιος όλα τα Post στο τμήμα των προβλημάτων θα καταλήξει στο γεγονός ότι τα προβλήματα προκύπτουν κατά κύριο λόγο από :
1. Πρόχειρη ή ελλιπής εγκατάσταση, λάθος ρύθμιση του συστήματος.
2. Τοποθέτηση συστήματος χαμηλής ποιότητος ή 2ης διαλογής.
3. Πρόβλημα στον κινητήρα πριν την εγκατάσταση, όπου με το υγραέριο ήρθαν στην επιφάνεια ελαττωματικά μπουζί, καλώδια, πολλαπλασιαστές κλπ.

Αν οποιοσδήποτε αυτοαποκαλείται ειδήμων, μηχανολόγος, μηχανικός με εμπειρία κλπ ας μας αναφέρει ένα παράδειγμα ιδιοκτήτη που ταλαιπωρήθηκε με την υγραεριοκίνηση αφού εγκατέστησε το σύστημα όχι με βάση την τιμή αλλά με βάση την τεχνογνωσία του εγκαταστάτη και την ποιότητα του συστήματος.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό kostaspan » Σάβ 02 Νοέμ, 2013 20:04

Καλησπερα και παλι...μετα απο πολυμηνη απουσια λογω ελλειψης χρονου και συνεχων ταξιδιων σε επαρχια επανερχομαι με διαπιστωσεις για το συστημα υγραεριου.
Μετα απο 10.000 χλμ λοιπον σε ταξιδια κυριως αλλα και μεσα στην Αθηνα εχω να πω τα εξης.
1.Το αυτοκινητο δεν εβγαλε καμια βλαβη εκτος απο ενα check engine μετα απο πολυ καιρο το οποιο ομως βγηκε μετα απο ρυθμιση λογω αυξημενης καταναλωσης
2.Το προβλημα ειναι οτι υπαρχει μεγαλη καταναλωση ( 50% ) περιπου παραπανω απο τη βενζινη , (υγραεριο βαζω 9 το πρωι με 10 bar πιεση αντλιας και φουλαρω με 64 λιτρα) .
ενδεικτικα αναφερω 16.7 λιτρα ανα 100 χλμ εντος πολης κινουμενος σε δρομους εκτος κεντρου ( κινηση κατω απο ιδιες συνθηκες και οδηγηση εως 3.000 στροφες ) οταν με βενζινη για την ιδια διαδρομη καταναλωνει 11.2 λιτρα ανα 100 χλμ....και σε ταξιδι με 3.400 στροφες 12.8 λιτρα ανα 100 χλμ με υγραεριο ....οταν για βενζινη θελω 8.8 λιτρα..!!!!
γι αυτο και εγιναν ρυθμισεις απο τον εγκαταστατη για τη διορθωση του προβληματος αλλα στην πρωτη ρυθμιση εβγαλε το check engine αν και με αυτη τη ρυθμιση η καταναλωση επεσε σε ανεκτα επιπεδα.
3. Εγινε νεα ρυθμιση οπου τωρα δεν αναβει το λαμπακι της μηχανης αλλα η καταναλωση ανεβηκε παλι στο 50% παραπανω απο τη βενζινη.
4. Νεα ρυθμιση νεο γεμισμα τεποζιτου και περιμενω αποτελεσματα της καταναλωσης παντα συγκρινοντας μετα απο 2 γεμισματα με υγαεριο και 2 γεμισματα βενζινης ωστε να εχω μετρο συγκρισης.
5. Υπαρχει πολυ καλη συνεργασια με το συνεργειο QGas ωστε να πετυχουμε τις σωστες ρυθμισεις τις οποιες ευχομαι να πετυχουμε ωστε να απολαμβανω την οικονομια που δινει η χαμηλη τιμη του υγραεριου.
kostaspan
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιαν, 2013 13:03

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 02 Νοέμ, 2013 20:26

kostaspan έγραψε:Καλησπερα και παλι...μετα απο πολυμηνη απουσια λογω ελλειψης χρονου και συνεχων ταξιδιων σε επαρχια επανερχομαι με διαπιστωσεις για το συστημα υγραεριου.
Μετα απο 10.000 χλμ λοιπον σε ταξιδια κυριως αλλα και μεσα στην Αθηνα εχω να πω τα εξης.
1.Το αυτοκινητο δεν εβγαλε καμια βλαβη εκτος απο ενα check engine μετα απο πολυ καιρο το οποιο ομως βγηκε μετα απο ρυθμιση λογω αυξημενης καταναλωσης
2.Το προβλημα ειναι οτι υπαρχει μεγαλη καταναλωση ( 50% ) περιπου παραπανω απο τη βενζινη , (υγραεριο βαζω 9 το πρωι με 10 bar πιεση αντλιας και φουλαρω με 64 λιτρα) .
ενδεικτικα αναφερω 16.7 λιτρα ανα 100 χλμ εντος πολης κινουμενος σε δρομους εκτος κεντρου ( κινηση κατω απο ιδιες συνθηκες και οδηγηση εως 3.000 στροφες ) οταν με βενζινη για την ιδια διαδρομη καταναλωνει 11.2 λιτρα ανα 100 χλμ....και σε ταξιδι με 3.400 στροφες 12.8 λιτρα ανα 100 χλμ με υγραεριο ....οταν για βενζινη θελω 8.8 λιτρα..!!!!
γι αυτο και εγιναν ρυθμισεις απο τον εγκαταστατη για τη διορθωση του προβληματος αλλα στην πρωτη ρυθμιση εβγαλε το check engine αν και με αυτη τη ρυθμιση η καταναλωση επεσε σε ανεκτα επιπεδα.
3. Εγινε νεα ρυθμιση οπου τωρα δεν αναβει το λαμπακι της μηχανης αλλα η καταναλωση ανεβηκε παλι στο 50% παραπανω απο τη βενζινη.
4. Νεα ρυθμιση νεο γεμισμα τεποζιτου και περιμενω αποτελεσματα της καταναλωσης παντα συγκρινοντας μετα απο 2 γεμισματα με υγαεριο και 2 γεμισματα βενζινης ωστε να εχω μετρο συγκρισης.
5. Υπαρχει πολυ καλη συνεργασια με το συνεργειο QGas ωστε να πετυχουμε τις σωστες ρυθμισεις τις οποιες ευχομαι να πετυχουμε ωστε να απολαμβανω την οικονομια που δινει η χαμηλη τιμη του υγραεριου.



χιλιομετρα αυτοκινητου? αυτοματο σαζμαν ή οχι? αν εισαι με μηχανικο σαζμαν 6αρι η καταναλωση και σε βενζινα νομιζω οτι ειναι αρκετα υψιλη. εχει γινει καποιος ελεγχος στο αυτοκινητο για πατηναρισμα (αν εχεις μηχανικο σαζμαν) φρεναριστο τροχο, σταυρους κεντρικου αξονα? συμπιεση?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Mercedes C200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό dorys » Παρ 20 Δεκ, 2013 11:23

Με τα σημερινά δεδομένα (που αναμένεται να χειροτερέψουν εις βάρος της τιμής του LPG), κάνω περί τα 15.000 χλμ τον χρόνο με κόστος βενζίνης περί τα 1,950 €. Εάν βάλω LPG θα έχω κέρδος περί τα 600 € τον χρόνο. Δηλαδή ένα καλό σύστημα θα κάνει απόσβεση σε 2,5 με 3 χρόνια, όταν η τιμή του LPG θα απελευθερωθεί (εάν δεν την φτάσουν κοντά στην τιμή της βενζίνης ωστόσο - αφού θα έπρεπε τώρα να είχε γύρω στα 0,8 €/λτ και όχι 0,93 €/λτ). Αυτά εφ' όσον δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα με υπερκαταναλώσεις LPG, πήγαινε-έλα στο συνεργείο για ρυθμίσεις και εφ' όσον θα καταναλώνω συνεχώς LPG και όχι βενζίνη (-λόγω προβλημάτων). Επειδή στατιστικά υπάρχουν προβλήματα που συνεπάγονται τα ανωτέρω, δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ απόσβεση. Αυτά έχω να πω για όποιον θέλει να εγκαταστήσει σύστημα LPG σε ΙΧ. Εάν όμως πρόκειται για επαγγελματικό αυτοκίνητο που κάνει 50,000 χλμ τον χρόνο τότε τα πράγματα είναι πιο ευνοϊκά. Συμπέρασμα: Ξεχάστε τις εγκαταστάσεις LPG στα IX!
dorys
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ, 2013 14:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mercedes

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες