Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό skorbillys » Σάβ 11 Ιουν, 2011 09:05

DaKancho έγραψε:
skorbillys έγραψε:
...και αυτά με τις λαδιέρες και τα σχετικά υπάρχουν πολλά βίντεο στο youtube που τα κράζουν και τα βγάζουν off με την μία.





Αυτό τώρα είναι τεκμηρίωση;



Τεκμηρίωση δεν είναι αυτό που έγραψα..
Τεκμηρίωση είναι τα video στο youtube που τα εξηγούν. :thumbup:
_
Honda CR-V 2004 - Icom 5g από Σεπτέμβρη 2010 - Χωρίς λαδιέρες - 410.000 km μια χαρά
skorbillys
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 20:32

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό valsam » Σάβ 11 Ιουν, 2011 10:12

Ο πινακας δειχνει την φθορα των βαλβιδων σε καθε κυλινδο οταν δεν χρησιμοποιηθηκε λαδιερα σε τεστ 10.000 χλμ(1ος πινακας)και την φθορα οταν το CRV ΦΟΡΟΥΣΕ λαδιερα για 20.000 χλμ.(2ος πινακας) και φαινετε ξεκαθαρα αν κανει δουλεια η οχι!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Σάβ 11 Ιουν, 2011 10:48

skorbillys έγραψε:
Τεκμηρίωση είναι τα video στο youtube που τα εξηγούν.




Τεκμηρίωση είναι να παραθέσεις την τεκμηρίωση αν δεν έχεις δυνατότητα να την εξηγήσεις ο ίδιος (εφόσον εσύ έχεις πειστεί).
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό skorbillys » Σάβ 11 Ιουν, 2011 11:58

_
Honda CR-V 2004 - Icom 5g από Σεπτέμβρη 2010 - Χωρίς λαδιέρες - 410.000 km μια χαρά
skorbillys
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 20:32

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό valsam » Σάβ 11 Ιουν, 2011 13:05


Και επειδη το λεει ο Βατσος πρεπει να το πιστεψουμε ρε φιλε?
Και γιατι λεει οτι παλαιοτερα υπηρχε μεσα στο αεριο ποσοτητα λυπαντικου που βοηθουσε τους οδηγους των βαλβιδων αλλα τοτε λεει ηταν απο μπρουτζο(δηλ. βοηθουσαν τα λυπαντικα στοιχεια τον μπρουτζο και δεν θα βοηθησουν το ατσαλι?), σημερα ειναι σχεδιασμενες για να αντεχουν την αμολυβδη που δεν εχει λυπαντικα στοιχεια αρα αφηνει να ενοηθει οτι αφου και το υγραεριο δεν εχει λυπαντικα στοιχεια ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα με την αμολυβδη και δεν θα εχουμε προβλημα αλλα γιατι δεν μας λεει οτι αλλο η καυση τις αμολυβδης και αλλο του υγαεριου?
Ας το πει στο συνεργιο που παω εγω το αυτοκινητο και εχουν παει 4 CRV με τις βαλβιδες στο χερι οτι εχουν τα περισσοτερα γιαπωνεζικα σχεδιασμενες βαλβιδες για αμολυβδη αρα και για υγραεριο!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό crv » Σάβ 11 Ιουν, 2011 13:50

Tα 4 crv που λες για τις βαλβιδες για ποιο λογο το παθανε ?? valsam !!
crv
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Τρί 07 Ιουν, 2011 13:28

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό valsam » Σάβ 11 Ιουν, 2011 15:02

Το παθανε γιατι εχουν ευαισθητες βαλβιδες(weak valves),γιαυτο οι περισσοτερες εταιριες τα εχουν στην λιστα με τα μη προτεινομενα αυτοκινητα για μετατροπη σε υγραεριο και γιαυτο και ψαχνω μπας και υπαρχει τιποτα εκει που να μπορει να προσφερει λιγη προστασια των βαλβιδων!
Ο μηχανικος μου μου ειπε οτι αν ρυθμιστη σωστα το συστημα και γινετε τακτικοτατος ελεγχος των βαλβιδων δεν θα εχω προβλημα,και γω λεω αν δηλ. μπει και λαδιερα και ψεκασμος βενζινης για ψυκτικους λογους καλυτερα δεν θα'ναι?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό skorbillys » Σάβ 11 Ιουν, 2011 15:46

Φίλε vlasam τα 4 crv που έβγαλαν πρόβλημα ήταν γιατί δεν είχαν λαδιέρα? Αυτό είπε το συνεργείο? Ξέρουμε τι συστήματα είχαν αυτά τα αυτοκίνητα? Ξέρουμε για την εγκατάσταση ότι έγινε σωστά? Και εννοώντας σωστά δεν εννοώ να μπουν όλα τα εξαρτήματα πάνω. Ακόμα και το που τρυπήθηκε η πολλαπλή (τρυπήθηκε σε σωστά σημεία? Τα μπεκ ψέκαζαν σωστά πάνω στης βαλβίδες ή στο γάμο του καραγκιόζη? όλα αυτά παίζουν σημαντικό ρόλο για την υγεία και την καλή λειτουργία του αυτοκινήτου με γκάζι. αν κάτι πήγε στραβά στην εγκατάσταση γιατί ο εγκαταστάτης δεν ήξερε ή δεν έδωσε την απαραίτητη σημασία λογικό είναι να βγάλουν βλάβη. Αλλά ούτε εγώ ούτε εσύ ήμασταν εκεί να ξέρουμε τι συνέβη.
Εγώ δεν λέω ότι το crv δεν έχει ευαίσθητες βαλβίδες. Το ήξερα και εγώ αυτό με τις βαλβίδες και ρώτησα πολλούς μηχανικούς και πήρα γνώμες. Και εγώ ρίσκο πήρα για το γκάζι και το icom όταν το έβαζα και ήμουν από πάνω του όταν το έβαζε για να βλέπω τι κάνει. Εκεί που θέλω να καταλήξω και να κλείσω την αντιπαράθεση είναι ότι το icom δουλεύει σε crv μια χαρά. Χωρίς λαδιέρα και όλα τα σχετικά.
Αν εσύ πιστεύεις ότι η λαδιέρα κάνει δουλειά και δεν είναι κοροϊδία βάλτην. Δεν μου πέφτει λόγος εμένα.

Ο φίλος “crv” ρώτησε για το ίδιο μοντέλο με το δικό μου και για το ίδιο σύστημα με το δικό μου, το icom δηλαδή και του απάντησα βασιζόμενος με το δικό μου αυτοκίνητο. :thumbup:
_
Honda CR-V 2004 - Icom 5g από Σεπτέμβρη 2010 - Χωρίς λαδιέρες - 410.000 km μια χαρά
skorbillys
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 20:32

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό ermis1964 » Σάβ 11 Ιουν, 2011 21:33

valsam έγραψε:
skorbillys έγραψε:
crv έγραψε:τεσπα ,, εγω λεω να βαλω υγρο ψεκασμο τι λετε ?? icom



φίλε δεν ξέρω, αυτή είναι μια απόφαση που θα πάρεις εσύ. εγώ σου λέω ότι το icom στο crv δουλεύει...και αυτά με τις λαδιέρες και τα σχετικά υπάρχουν πολλά βίντεο στο youtube που τα κράζουν και τα βγάζουν off με την μία.

Και ο τυπος που εκανε το παρακατω τεστ για 20.000 χλμ με και χωρις flashlube δηλ. π@π@ριες λεει?
http://www.vanmeenen.com/LPG-autogas-Vl ... a_CR-V.pdf
Δεν ξερω αλλα εχω την ταση να μην πολυπιστευω αλλο πια τους Ελληναρες μηχανικους μετα απ΄τα τοσα που ακουσα απ'αυτους!

Οι τιμές πού αναφέρει ό πίνακας αυτός τί είναι?Διάκενο βαλβίδας?Από ότι καταλαβαίνω μάλλον αναξιόπιστος είναι ό εν λόγω πίνακας.Αυτό τό λέω γιατί:1)Στής 22-01-00 οι βαλβίδες εισαγωγής είναι 15/15 και οι βαλβίδες εξαγωγής 05/05 και στής 22-02-00 είναι 25/25 καί 30/30.Το ερώτημα είναι,αφού μέτρησε βαλβίδες στής 22-01 γιατί δέν τίς ρύθμισε τότε και τίς ρύθμισε ένα μήνα μετά?2)Χωρίς χρήση τού "μαγικού υγρού",υπάρχει ομοιόμορφη φθορά,μέ τήν χρήση "μαγικού υγρού" ανομοιόμορφη προστασία.Γιατί?3)Ποιός έκανε τήν έρευνα?Γιατί νά πιστέψω τόν αλλοδαπό μηχανικό καί όχι τό Έλληνα μηχανικό?Δέν είμαι μηχανικός,απλά σκέψεις παραθέτω.Προσωπικά έχοντας πικρά πείρα δέν πιστεύω κανέναν.
ermis1964
 
Δημοσιευσεις: 24
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 19:29

Re: CRV 2005 AYTO, ΠΟΙΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑ ??

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Κυρ 12 Ιουν, 2011 00:16

ermis1964 έγραψε:
...Γιατί νά πιστέψω τόν αλλοδαπό μηχανικό καί όχι τό Έλληνα μηχανικό?...




Όταν δώσει εγγράφως και ο Έλληνας μηχανικός ανάλογες μετρήσεις σε δοκιμές ανάλογης διάρκειας φυσικά και μπορείς να τον πιστέψεις.
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Honda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες