Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Re: CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Δημοσίευσηαπό strmantz » Τετ 10 Ιούλ, 2019 07:22

καλημέρα σας. Εχω και εγω ενα crv 2003 gen 2 με το K20a4 μοτερ! το αμαξι έχει 275000χλμ και παει σαν καινουριο αλλα τρωει ολο του το φαγητο και με το παραπανω! οποτε σκεφτομαι να του βάλω αέριο και μάλιστα κλείνω προς την prins. Ποια η γνώμη σας για το αέριο σε αυτο το αμαξι τελικα? βγάζει προβλήματα στις βαλβίδες?
strmantz
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 30 Αύγ, 2015 15:38
Τοποθεσία: athens

Re: CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 10 Ιούλ, 2019 08:10

strmantz έγραψε:καλημέρα σας. Εχω και εγω ενα crv 2003 gen 2 με το K20a4 μοτερ! το αμαξι έχει 275000χλμ και παει σαν καινουριο αλλα τρωει ολο του το φαγητο και με το παραπανω! οποτε σκεφτομαι να του βάλω αέριο και μάλιστα κλείνω προς την prins. Ποια η γνώμη σας για το αέριο σε αυτο το αμαξι τελικα? βγάζει προβλήματα στις βαλβίδες?
Είχα Honda Accord με υγραεριο.
Λοιπόν ειτε βάζεις prins δηλαδή αερίου ψεκασμού ή βάζεις συστήμα με πνευμονα.
Σίγουρα βάζεις συστήμα με obd υποστήριξη και μπεκ βενζινης.
Λίπανση με μικροψεκασμους βενζίνης στο φορτιο και στις στροφές.
Έλεγχος και ρύθμιση διακενων ανά 30000
χιλιόμετρα.
Πριν το υγραέριο το αμάξι πρέπει να δουλεύει άριστα στη βενζίνη.
Εάν σε ενδιαφέρει έχω άτομο που ασχολείται με Honda και βάζει και υγραεριο .Βρίσκεται εντός Αθηνών.
Με σωστή ρύθμιση του συστήματος δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα, θα κάνεις >150000 χιλιόμετρα με υγραεριο

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Τετ 10 Ιούλ, 2019 08:16

Έχω 350000 χλμ εκ των οποίων 200000 με υγραέριο. Έχω κάνει 2 αλλαγές στο καπάκι διότι δεν τρώγεται η βαλβίδα αλλά η έδρα της. καταναλωση 10 λ στα 100 ανά 20000 χλμ υποχρέωτικα ρυθμισμα βαλβίδων και συχνά ζημιές σε περιφερειακα σωληνάκια όχι μόνο του αερίου αλλά του κινητήρα γιατί ο κινητήρας αυτός έχει άπειρες πιέσεις υποπιεσεις. Άποψη μου θα μπλέξεις άσχημα αν το κανεις αλλα αν το κάνεις να ξέρεις ότι ανά 6 μηνό βαριά θα είσαι στο συνεργείο με ότι αυτό συνεπάγεται.το αέριο στο συγκεκριμένο αμάξι είναι θέμα σοβαρό.
Αν αποφασίσεις και το βάλεις ζητά εγγύηση χλμ στο μαστορα με χαρτί και όχι προφορικά να δεις ότι κανένας δε θα σου εγγυηθεί τίποτα. Ελπίζω να μην παρεξηγηθω αλλά είμαι παθών.
sarakats85
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ, 2014 14:58

Re: CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 10 Ιούλ, 2019 08:29

sarakats85 έγραψε:Έχω 350000 χλμ εκ των οποίων 200000 με υγραέριο. Έχω κάνει 2 αλλαγές στο καπάκι διότι δεν τρώγεται η βαλβίδα αλλά η έδρα της. καταναλωση 10 λ στα 100 ανά 20000 χλμ υποχρέωτικα ρυθμισμα βαλβίδων και συχνά ζημιές σε περιφερειακα σωληνάκια όχι μόνο του αερίου αλλά του κινητήρα γιατί ο κινητήρας αυτός έχει άπειρες πιέσεις υποπιεσεις. Άποψη μου θα μπλέξεις άσχημα αν το κανεις αλλα αν το κάνεις να ξέρεις ότι ανά 6 μηνό βαριά θα είσαι στο συνεργείο με ότι αυτό συνεπάγεται.το αέριο στο συγκεκριμένο αμάξι είναι θέμα σοβαρό.
Αν αποφασίσεις και το βάλεις ζητά εγγύηση χλμ στο μαστορα με χαρτί και όχι προφορικά να δεις ότι κανένας δε θα σου εγγυηθεί τίποτα. Ελπίζω να μην παρεξηγηθω αλλά είμαι παθών.


Σε ίδιο Crv ;
Ο εγκαταστάτης που σου ανέλαβε τη εγκατάστατη το είχε βγάλει σε δρόμο με αναλυτή καυσαεριων για ρύθμιση σωστή στα μείγματα;
Έχω δει και σε Honda ep3 βελτίωμενο .
Ρύθμιση βαλβίδων κάθε πόσα χιλιόμετρα έκανες;
Εγώ σε Honda Accord έιχε 450000 χιλιόμετρα εκ των οποίων τα 140.000 με υγραεριο.
Εάν δεν με είχαν χτυπήσει το αμάξι λειτουργούσε άψογα.
Είχα κάνει 4 ελέγχους διακενων βαλβίδων.
Σίγουρα κάθεται η έδρα της βαλβιδας.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Τετ 10 Ιούλ, 2019 09:39

Είναι διαφορετικο το μοτέρ του crv από το accord σε εκείνες τις χρονολογιες και αυτό συνέβαινε γιατί το accord το σπρωχνανε και προς αμερικανικές αγορές. K 20a4 είναι το μοτέρ.
Φαντάζομαι εκανε μπροστά δεν ήμουν.

λιγα χλμ είχες φίλε πάντως με υγραέριο το αμάξι το έχω ακόμα και του βάζω χέρι πλέον γιατι με τις επισκέψεις στο συνεργείο μη σου πω καλύτερα να μην το έκανα ποτέ αέριο..κανένας μάστορας δε θα του δώσει εγγύηση για 100000 χλμ γραπτή.αν δε του δώσει δεν αξίζει να το κάνει γιατί την διαφορά βενζινης θα την πληρώνει σε συνεργεία.επισης μπουζί αυστηρά ανα 30000 αλλαγή.μη τα ξεχνάμε και αυτα τα εξοδα
sarakats85
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ, 2014 14:58

Re: CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 10 Ιούλ, 2019 10:00

sarakats85 έγραψε:Είναι διαφορετικο το μοτέρ του crv από το accord σε εκείνες τις χρονολογιες και αυτό συνέβαινε γιατί το accord το σπρωχνανε και προς αμερικανικές αγορές. K 20a4 είναι το μοτέρ.
Φαντάζομαι εκανε μπροστά δεν ήμουν.

λιγα χλμ είχες φίλε πάντως με υγραέριο το αμάξι το έχω ακόμα και του βάζω χέρι πλέον γιατι με τις επισκέψεις στο συνεργείο μη σου πω καλύτερα να μην το έκανα ποτέ αέριο..κανένας μάστορας δε θα του δώσει εγγύηση για 100000 χλμ γραπτή.αν δε του δώσει δεν αξίζει να το κάνει γιατί την διαφορά βενζινης θα την πληρώνει σε συνεργεία.επισης μπουζί αυστηρά ανα 30000 αλλαγή.μη τα ξεχνάμε και αυτα τα εξοδα
Συμφωνώ ότι μετά από κάποια χιλιόμετρα βμε υγραεριο θα έχεις και φθορά.
Αλλά είναι σημαντικός παράγοντας τα μείγματα όπως και πως έχει τρυπήσει την εισαγωγή .
Τα Fuel Trims ( αναλογία αέρα/ καυσίμου) τα είχες ελενξει όσο χιλιόμετρα είχες το γκάζι επάνω;
Είναι σημαντικό να έχεις απόκλιση +-2% και να μην ειδικά φτωχό το μείγμα.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Δημοσίευσηαπό chrisg » Παρ 19 Νοέμ, 2021 09:59

Καλημέρα

Σε CRV 2003 αυτοματο μπήκε αεριο Bluetec (η καπως ετσι) πριν απο 4 χρονια. Εκανε περιπου 80.000 χλμ και το άλλαξα φετος με ενα καλο ποιοτικο γιατι όλοι μου ελεγαν οτι ειναι χαλια.
Η αλλαγη τοσο στη καταναλωση οσο και στη συμεριφορά ήταν η μερα με τη νυχτα!
Το προβλημα ηταν πως ειχε πολύ τρεμουλο ο κινητηρας και το εφερνε στην καμπινα.
Αλλαχτηκαν οι βασεις ολες ρυθμιστικαν οι βαλβιδες και εστρωσε κατα 80%
Μετα απο 6 μηνες και περιπου 25.000χλμ ξανακοπηκε η αριστερη βαση! Η μονη imitation!
Τωρα παει παλι για αλλαγη βασης και ρυθμιση βαλβιδων.
Το μοτερ παλι τρεμει πολυ ομως. Ειναι πιθανον ανα 6μηνο θα εχω τα ιδια...
Μηπως το εχει βιωσει κανεις?
chrisg
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ, 2018 09:46

Re: CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 19 Νοέμ, 2021 10:12

chrisg έγραψε:Καλημέρα

Σε CRV 2003 αυτοματο μπήκε αεριο Bluetec (η καπως ετσι) πριν απο 4 χρονια. Εκανε περιπου 80.000 χλμ και το άλλαξα φετος με ενα καλο ποιοτικο γιατι όλοι μου ελεγαν οτι ειναι χαλια.
Η αλλαγη τοσο στη καταναλωση οσο και στη συμεριφορά ήταν η μερα με τη νυχτα!
Το προβλημα ηταν πως ειχε πολύ τρεμουλο ο κινητηρας και το εφερνε στην καμπινα.
Αλλαχτηκαν οι βασεις ολες ρυθμιστικαν οι βαλβιδες και εστρωσε κατα 80%
Μετα απο 6 μηνες και περιπου 25.000χλμ ξανακοπηκε η αριστερη βαση! Η μονη imitation!
Τωρα παει παλι για αλλαγη βασης και ρυθμιση βαλβιδων.
Το μοτερ παλι τρεμει πολυ ομως. Ειναι πιθανον ανα 6μηνο θα εχω τα ιδια...
Μηπως το εχει βιωσει κανεις?

Πρώην κάτοχος Accord , για βάσεις ρώτησε και στο Βοτανικό επί της Κωσταντινουπώλεως υπάρχει μαγαζί μόνο με Honda , να προτιμήσεις γνήσια
βάση . Εκτός από τις βάσεις τί άλλο έχει αλλαχτεί στο σύστημα διεύθυνσης ;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: CRV 2005 Auto - ποιό σύστημα;

Δημοσίευσηαπό chrisg » Παρ 19 Νοέμ, 2021 16:33

meletis έγραψε:

Εκτός από τις βάσεις τί άλλο έχει αλλαχτεί στο σύστημα διεύθυνσης ;
[/quote]

σε διαστημα 2 ετων ολα απο μπιλιοφορους μεχρι σινεμπλοκ πανω και κατω.

Σήμερα το πηρα πισω και με την αλλαγη της αριστερης βασης και με ρυθμιση βαλβιδων μειώθηκαν οι κραδασμοι κατα 60%
Αυριο θα αλλαχτεί και η πίσω βαση γιατι κοπηκε και αυτη!!!
Θα περάσω απο το μαγαζί να δω για το μελλον...
Ευχαριστώ.
chrisg
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 07 Δεκ, 2018 09:46

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Honda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες