Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

vtec honda κινητηρες

vtec honda κινητηρες

Δημοσίευσηαπό bulldog » Πέμ 14 Μάιος, 2015 20:59

ξερει κανεις να μου απαντησει αν απαγορευεται να εγκαταστησεις υγραεριο σε vtec κινητηρα????.........
καπου σημερα διαβασα πως ειναι απαγορευτικο και ειναι καταστροφικο για το ιδιο το αμαξι...........ο καθενας βεβαια λεει τα δικα του....
καποιος πραγματικος γνωστης να δωσει το φως του!!!!
ευχαριστω!!!
bulldog
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιαν, 2015 23:18

Re: vtec honda κινητηρες

Δημοσίευσηαπό viallesi » Πέμ 14 Μάιος, 2015 22:15

bulldog έγραψε:ξερει κανεις να μου απαντησει αν απαγορευεται να εγκαταστησεις υγραεριο σε vtec κινητηρα????.........
καπου σημερα διαβασα πως ειναι απαγορευτικο και ειναι καταστροφικο για το ιδιο το αμαξι...........ο καθενας βεβαια λεει τα δικα του....
καποιος πραγματικος γνωστης να δωσει το φως του!!!!
ευχαριστω!!!


Για πιο μοντέλο ακριβώς μιλάς φίλε μου? Γενικότερα Honda και lpg δεν θεωρείται και ο καλύτερος συνδυασμός ειδικά σε παλιότερα μοντέλα.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: vtec honda κινητηρες

Δημοσίευσηαπό bulldog » Πέμ 14 Μάιος, 2015 22:57

viallesi έγραψε:
bulldog έγραψε:ξερει κανεις να μου απαντησει αν απαγορευεται να εγκαταστησεις υγραεριο σε vtec κινητηρα????.........
καπου σημερα διαβασα πως ειναι απαγορευτικο και ειναι καταστροφικο για το ιδιο το αμαξι...........ο καθενας βεβαια λεει τα δικα του....
καποιος πραγματικος γνωστης να δωσει το φως του!!!!
ευχαριστω!!!


Για πιο μοντέλο ακριβώς μιλάς φίλε μου? Γενικότερα Honda και lpg δεν θεωρείται και ο καλύτερος συνδυασμός ειδικά σε παλιότερα μοντέλα.



για civic 2003 1600cc vtec 125hp..............
bulldog
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιαν, 2015 23:18

Re: vtec honda κινητηρες

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 14 Μάιος, 2015 23:16

με κινητηρα d16w(5-6-7) βαζεις αφοβα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: vtec honda κινητηρες

Δημοσίευσηαπό viallesi » Πέμ 14 Μάιος, 2015 23:17

bulldog έγραψε:
viallesi έγραψε:
bulldog έγραψε:ξερει κανεις να μου απαντησει αν απαγορευεται να εγκαταστησεις υγραεριο σε vtec κινητηρα????.........
καπου σημερα διαβασα πως ειναι απαγορευτικο και ειναι καταστροφικο για το ιδιο το αμαξι...........ο καθενας βεβαια λεει τα δικα του....
καποιος πραγματικος γνωστης να δωσει το φως του!!!!
ευχαριστω!!!


Για πιο μοντέλο ακριβώς μιλάς φίλε μου? Γενικότερα Honda και lpg δεν θεωρείται και ο καλύτερος συνδυασμός ειδικά σε παλιότερα μοντέλα.



για civic 2003 1600cc vtec 125hp..............


Μια γενιά πριν απο το δικό μου. Για το μοντέλο σου δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο, απλά τον γενικό "κανόνα" που έγραψα παραπάνω. Πόσα χλμ έχεις? Έχεις πάρει προσφορές? Αν ναι σε ποια μοντέλα?
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: vtec honda κινητηρες

Δημοσίευσηαπό bulldog » Παρ 15 Μάιος, 2015 00:12

Είχα ένα 1.4 λεον 2001....του είχα βάλει lpg north Italy gas system με πνεύμονα για 190 άλογα... Ομολογώ ότι δεν είχα απολύτως κανένα προβλημα.....μετά από ένα καλό χτύπημα από πίσω και αφού σώθηκε το υγραέριο το έβγαλα και το έβαλα στο Honda που πήρα με 130χιλ χιλ........και εδώ παιδιά μια από τα ίδια....κανενα πρόβλημα.......ετρεχε το λ
όσο πήγαινε κ με την βενζίνη, χιλιόμετρα μου βγάζει αρκετά αφού το αυτοκίνητο είναι τρομερά οικονομικό (δεν το ήξερα αυτό)......αλλα τώρα μου άναψε κανα δυο φορές το engine check και μου λέει κάτι για δεξιά πλευρά ότι δεν ψεκάζει καλά......πολυ αραια ανάβει χωρίς να καταλαβαινω κάτι άλλο αφού το μοτέρ δουλεύει ρολόι...το πηγα στον μαστορα μου κ μ ειπε να μην ανησυχω επειδη ειναι πολυ εαυσθητα γ αυτο αναβει π κ π το λαμπακι. κ έτυχε να μάθω για το lpgtech και την σωστη ρύθμιση - προγραμματισμό που κάνει κ σκέφτομαι να αλλάξω μπεκ και εγκέφαλο.....μου έκαναν κ προσφοα....... Εσείς τι άποψη εχετε
bulldog
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιαν, 2015 23:18

Re: vtec honda κινητηρες

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 15 Μάιος, 2015 10:28

Πριν αλλάξεις οτιδήποτε κάνε μια ρύθμιση στα μπέκ Το NIGS έχει μπεκ ηλεκτροβαλβίδας στα οποία κάθε 30000 χλμ θέλουν ρύθμιση τα εμβολάκια τους. Είναι κάτι φθηνό, μέρος της τακτικής συντήρησης του συστήματος εκτός από τα φίλτρα και μπορεί να σου λύσει το πρόβλημα.
Τελευταία επεξεργασία από labros και Παρ 15 Μάιος, 2015 17:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: vtec honda κινητηρες

Δημοσίευσηαπό bulldog » Παρ 15 Μάιος, 2015 15:21

παιδια ευχαριστω πολυ για τα φωτα σας........!!!
εχω ομως ενα ζητημα και δεν ξερω αν μπορειτε να με καθοδηγησετε........την ιστορια του αμαξιου και του υγραεριου την γραφω πιο πανω...........το ζητημα ειναι οτι μου βγαζει πολλα χιλιομετρα το αμαξι (πραγμα θεωριτικα πολυ καλο) πχ με 40λιτρα και κανονικη οδηγηση μου βγαζει 600χιλ........η το ενα σεναριο ειναι οτι ειναι πολυ οικονομικο γιαυτο τοσα χιλιομετρα......... η το αλλο σεναριο ειναι οτι εχω φτωχο μειγμα...........οπου ρωτησα, σε φιλους και σε γνωστους λιγο πολυ γνωστες με υγραερια μου ειπαν να κοιταξω την ρυθμιση.........ειναι λενε πολλα τα χιλιομετρα.........απο το σημειο που αρχισε να αναβει και το λαμπακι (το αναφερω και αυτο πιο πανω) αφου το πηγα στον μαστορα μου και καθως το συνδεσε στο λαπτοπ.......επεσε το ματι μου στους χρονους βενζινης και χρονους υγραεριου...........ηταν μεγαλη διαφορα........κατι με βενζινη....4.....πχ και το υγραεριο 2και κατι.....ισως το αναποδο.......αυτα οπως διαβαζω εδω στο forum οι χρονοι τον δυο καυσιμων πρεπει να ειναι ιδιοι.........δεν ηταν ομως........στο λεον οταν το φορουσα θυμαμαι παλι που ειχα κοιταξει το λαπτοπ του οι χρονοι ηταν ιδιοι.....εδω δεν ειναι........
ο μαστορας μου λεει πως ολα μια χαρα ειναι.....δεν υπαρχει κανενα ζητημα στην ρυθμιση........το να πας σε αλλον μαστορα........αμεσως στο βγαζει αχρηστο......σου λεει σιγα το συστημα που εβαλες βαλε το δικο μου..............και ολα καλα να ειναι δεν σου λεει την αληθεια.....αυτο το κανουν ενα 90% των εγκαταστατων......προσπαθει να πουλησει το δικο του......αναβει που και που το engine check (για τους λογους που αναφερω πιο πανω) και δεν ξερω αν η ρυθμιση ειναι σωστη..........με εχει καρφωθει στο κεφαλι οτι κατι παιζει με την ρυθμιση...........αφου τρεχει το αμαξι πολυ καλα στο δρομο και βγαζει και χιλιομετρα............δεν ξερω τι να κανω σε αυτη την περιπτωση......λες και εχω τα χερια μου δεμενα......
εμαθα μετα για το lpg tech............πηγαν πολλα αμαξια στον συγκεκριμενο με προβληματα (φανερα) και βρηκαν την υγεια τους.......μπεκ και εγκεφαλο αλλαξαν.......ειναι φοβερη η ρυθμιση που κανει το κιτ αυτο........αντιγραφει τους χρονους βενζινης του εγκεφαλου του αυτοκινητου........και τους κανει επικολληση στον εγκεφαλο του υγραεριου......ακριβως δηλ οπως ψεκαζει η βενζινη ετσι ψεκαζει και το υγραεριο.....δηλ δεν ειναι ακριβως χειροκινητη ρυθμιση...........και κανει επιπλεον καποιες επιδιωρθωσεις αυτοματα αν χρειαστουν......ειναι πολυστροφο το αμαξι και τρομερο γκαζι.....κριμα να το χαλασω......
εδω σας θελω τι κανω????
bulldog
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιαν, 2015 23:18

Re: vtec honda κινητηρες

Δημοσίευσηαπό viallesi » Παρ 15 Μάιος, 2015 16:05

Οι χρόνοι ψεκασμού υγραερίου και βενζίνης δεν είναι αναγκαίο να είναι ίδιοι. Εξαρτάται απο το σύστημα. Τα χλμ που βγάζεις και εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά. Το check engine τι σφάλμα βγάζει? Πάρε ένα OBD και δες τα trims. Φτηνό είναι και θα σου φύγει και η ιδέα. Έτσι όπως το ακούω πρέπει να έχεις φτωχό μίγμα.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: vtec honda κινητηρες

Δημοσίευσηαπό bulldog » Σάβ 16 Μάιος, 2015 00:00

το chek engine δεν μου λεει κατι για φτωχο η πλουσιο μειγμα......μου λεει κατι για δεξια πλευρα.....φανταζομαι το βρισκει οτι δεν ψεκαζει σωστα..........ξερω γω τι να πω........που θα παει.....θα βγαλω ακρη.....
bulldog
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιαν, 2015 23:18

Επόμενο

Επιστροφή στο Honda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες