Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό zgouriazmenos » Τρί 02 Οκτ, 2012 16:13

Όταν λέω με άφησε, εννοώ ότι εκεί που πήγαινα κανονικά με υγραέριο, γύρισε στη βενζίνη και όσες φορές και αν προσπάθησα δεν ξαναγύρισε στο υγραέριο. Επίσης δεν ακουγόταν το χαρακτηριστικό "κλακ" της αντλίας όταν πατούσα το κουμπί. Ήταν η παλιά αντλία αυτή που είχα. Η καινούρια είναι εντελώς αθόρυβη.
zgouriazmenos
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 16 Αύγ, 2011 11:26

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 02 Οκτ, 2012 17:23

zgouriazmenos έγραψε:Όταν λέω με άφησε, εννοώ ότι εκεί που πήγαινα κανονικά με υγραέριο, γύρισε στη βενζίνη ...

Φαντασου να ησουν σε προσπεραση και να ειχες απομονωσει με διακοπτακι (αυτα κανουν μερικοι..)την αντλια της βενζινης για να μη καει... Θα επαιζες πρεφα με τον Αγιο τωρα...(μακρια απο μας)
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό chrisd » Τρί 02 Οκτ, 2012 18:19

zgouriazmenos έγραψε: Η καινούρια είναι της Bosch

Μηπως ηθελες να πεις WALBRO?εμενα η καινουρια που μου βαλανε παντος ηταν Walbro.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό gianis1971 » Τρί 02 Οκτ, 2012 18:40

έχει ξεπεράσει κανείς τα 40000 χλμ με τη νέα βελτιωμένη αντλία,
και αν έχει πρόβλημα σαν το δικό μου που όταν ζεσταθεί,μετά από μία ώρα, σε 33 βαθμούς εξωτερικούς, κομπιάζει και δεν ξεκινά με την πρώτη γκαζιά με 1η ταχύτητα,
μετρήσανε την αντλία όλα καλά λένε, ουφ
gianis1971
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ, 2010 19:55

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 02 Οκτ, 2012 19:13

gianis1971 έγραψε:έχει ξεπεράσει κανείς τα 40000 χλμ με τη νέα βελτιωμένη αντλία,
και αν έχει πρόβλημα σαν το δικό μου που όταν ζεσταθεί,μετά από μία ώρα, σε 33 βαθμούς εξωτερικούς, κομπιάζει και δεν ξεκινά με την πρώτη γκαζιά με 1η ταχύτητα,
μετρήσανε την αντλία όλα καλά λένε, ουφ

Η αντλια ή δινει την πιεση που πρεπει ή δεν τη δινει και εχει προβλημα. Αν ειναι ολα καλα με την πιεση της αντλιας θα συνιστούσα να ψαξεις αλλη αιτια.
Το αμαξι με βενζινη παει κανονικα ? Μηπως ειναι κανενας λ ή πολλ/στης ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό gianis1971 » Τρί 02 Οκτ, 2012 19:31

με βενζίνη όλα καλά, το υγραέριο λέει πολλαπλασιαστή , ο ηλεκτρολόγος αντίθετα κάνει λόγο για μεγαλύτερα μπεκ υγραερίου,
το καλό είναι πως τώρα το χειμώνα με χαμηλές θερμοκρασίες θα το ξεχάσω αφού δεν το παρουσιάζει
gianis1971
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ, 2010 19:55

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 02 Οκτ, 2012 20:17

gianis1971 έγραψε:με βενζίνη όλα καλά, το υγραέριο λέει πολλαπλασιαστή , ο ηλεκτρολόγος αντίθετα κάνει λόγο για μεγαλύτερα μπεκ υγραερίου,
το καλό είναι πως τώρα το χειμώνα με χαμηλές θερμοκρασίες θα το ξεχάσω αφού δεν το παρουσιάζει

Μηπως ο ρυθμιστης πιεσης ειναι ΠΟΛΥ κοντα σε υψηλες θερμοκρασιες ? Εχει ξανασυμβει και με αλλαγη της θεσης αυτου διορθωθηκε. Ειναι οντως περιεργο ομως...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Τρί 02 Οκτ, 2012 23:30

astragjtg έγραψε:
zgouriazmenos έγραψε:Όταν λέω με άφησε, εννοώ ότι εκεί που πήγαινα κανονικά με υγραέριο, γύρισε στη βενζίνη ...

Φαντασου να ησουν σε προσπεραση και να ειχες απομονωσει με διακοπτακι (αυτα κανουν μερικοι..)την αντλια της βενζινης για να μη καει... Θα επαιζες πρεφα με τον Αγιο τωρα...(μακρια απο μας)



Aρα λοιπών το πρώτο σημείο που την τρώει απο τη χρήση αεριου είναι η ντρόπμπα βενζίνης??Οπότε οι κυνηγοί π.χ η αυτοί πόυ ταξιδέυουν θα πρέπει να έχουν και μιά αντλία βενζίνης μαζι τους ,μαζι μας :lol: πλακα μου κάνεις τώρα το διακοπτάκη σε πείραξε,ασ μπορουσαμε να β'αλουμε στα νέα αυτοκίνητα μοντέλα απο 2001 και μετα και θα σου έλεγα εάν έβαζα!! :P Απλώς δέν έχει κάτσει σε κανέναν να έχει μικρα παιδία και να παέι καμιά εκδρομή και να μήνει στη μέση του πουθενά..Οι αντλίες την τρώνε ποιο πολι όταν ταξιδέυουμε,όχι τόσο μέσα στην πόλη.Απο ότι είδα σε λίγω θα ταλαιπωρήσει και άλλους ...
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 02 Οκτ, 2012 23:42

BMW1796 έγραψε:Aρα λοιπών το πρώτο σημείο που την τρώει απο τη χρήση αεριου είναι η ντρόπμπα βενζίνης??

Απο τα γραφομενα μου, που λεει κατι τετοιο ?
BMW1796 έγραψε:Απλώς δέν έχει κάτσει σε κανέναν να έχει μικρα παιδία και να παέι καμιά εκδρομή και να μήνει στη μέση του πουθενά..

Ακριβως για το λογο του οτι εχεις-βαζεις τα παιδια σου μεσα οπως και γω, δεν θα εβαζα διακοπτακι να με πληρωνανε. Που να καει 10 φορες η ξεκ..λιαρα αντλια...
Αν ειχε εκτακτη εκκινηση το συστημα σου άλλα θα λεγαμε τωρα φιλε μου.

Και για να ληθει τυχον παρεξηγηση, δεν αναφερομουνα σε σενα αλλα γενικα σε οσους το σκεφτονται.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Τετ 03 Οκτ, 2012 00:16

astragjtg έγραψε:
BMW1796 έγραψε:Aρα λοιπών το πρώτο σημείο που την τρώει απο τη χρήση αεριου είναι η ντρόπμπα βενζίνης??

Απο τα γραφομενα μου, που λεει κατι τετοιο ?
BMW1796 έγραψε:Απλώς δέν έχει κάτσει σε κανέναν να έχει μικρα παιδία και να παέι καμιά εκδρομή και να μήνει στη μέση του πουθενά..

Ακριβως για το λογο του οτι εχεις-βαζεις τα παιδια σου μεσα οπως και γω, δεν θα εβαζα διακοπτακι να με πληρωνανε. Που να καει 10 φορες η ξεκ..λιαρα αντλια...
Αν ειχε εκτακτη εκκινηση το συστημα σου άλλα θα λεγαμε τωρα φιλε μου.

Και για να ληθει τυχον παρεξηγηση, δεν αναφερομουνα σε σενα αλλα γενικα σε οσους το σκεφτονται.


Καμία παρεξηγησεί απλως είναι μια λύσει ,[την οποια σκέφτηκα αλλά δεν μπορω να υλοποιησω] απο την στιγμή που το σύστημα δεν έχει εκτακτου ανάγκης..Σκεφτομαι να στείλω email σε Ολλανδια είναι η τελευταία μου λύση....!!!
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 94 επισκέπτες