Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 01 Αύγ, 2013 17:48

σου το ξαναλεω κατι παιζει με τα μιγματα....γενικα και οχι μονο στο ρελαντι...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Πέμ 01 Αύγ, 2013 21:10

http://www.obd-codes.com/p0170
Δεν υπάρχει "κατάσταση ρελαντί". Είτε έχεις κάπου εισροή αέρα είτε χάλι μίγματα. Το ότι καθυστέρησε να σου ανάψει check παραπέμπει σε κάποια χαλαρή δισωλήνωση στο LPG που μπάζει αέρα και χαλάει τα trims και σου άναψε όταν έφτασε πέρα από τα όρια διόρθωσης των trims. άλλη διάγνωση από εδώ δε γίνεται, πήγαινε να ελέγξεις τα trims που θεωρώ ότι έχουν φτάσει στο θεό και 99% το θέμα σου είναι ότι παίρνει από κάπου αέρα το σύστημα του LPG ενώ δε πρέπει.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Απ: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Παρ 02 Αύγ, 2013 16:10

maevius έγραψε:Εχω το ιδιο (μοντ. 2004) με 12.000 χλμ. Κρυο στη βενζινη κανει ενα τρεμουλο για κανα λεπτο αλλα μολις ζεσταθει μετα το λεπτο ολα οκ. Ποτε λαμπακια, ολα καλα.Πιστευω οτι ειναι θεμα εγκαταστασης-ρυθμισης.

ακριβως το ιδιο τρεμουλο σε πρωινη εκκινηση με βενζινη συνεβαινε για τα πρωτα 1-2λεπτα πριν 17.000χλμ, αλλαξα 4πολλαπλασιαστες & 4 μπουζι εργοστασιακα και ηταν οκ δουλευε στρωτα τωρα εφτασε 17.000χλμ και αρχισε να το ξανακανει παλι θα αλλαξω παλι ενα σετ μπουζι και ελπιζω να στρωσει παλι
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 436
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Παρ 02 Αύγ, 2013 16:33

dimmys82 έγραψε:Καλησπερα. Λειτουργησα 2 μερες αποκλειστικα με βενζινη , κανοντας διαδρομες 15 , 15, 15 = 45 χλμ. Το λαμπακι εσβησε . Εν συνεχεια δουλεψα κανονικα υγραεριο κ περιπου εχοντας κανει 45 χλμ διαδοχικα κ αυτα , σημερα ενωδουλευε στο υγραεριο , σταματαω καπου κ σε κατασταση ρελαντι τσουπ πεταχτηκε το check . Κατι συμβαινει στην κατασταση του ρελαντι μαλλον.

https://www.youtube.com/watch?v=j3pa6-bbLAM
παρακολουθησε το και θα καταλαβεις, απλα αναλυτικοτατος, τα χρηματα τα σκασαμε ζεστα σε καθε αντιπροσωπεια η συνεργειο που συντηρουσαμε το αυτοκινητο μας και μας ''κοτσαρε'' και ενα κιτ υγραεριου με συμβατικα μπεκ τυπου ηλεκτροβαλβιδας ενω οι εγκαταστατες που βρισκονται εδω μεσα σου προτειναν κατα την εγκατασταση με 100-200Ε να τοποθετησουν τα μπεκ 'τυπου βενζινης'(αν το περιγραφω σωστα) hanna-keihin αυτα που δεν χρειαζονται συντηρηση, ουτε ρυθμιση, δεν εννοω οτι τα υπαρχοντα ειναι για πεταμα πιθανον καποιο-α να ψεκαζει μικροτερη-μεγαλυτερη ποσοτητα καυσιμου και εχεις αυτα τα check
υγ: ειναι η χιλιομετρικη αποσταση των 600χλμ αλλιως ξερω σε ποιον-ποιους θα πηγαινα για εγκατασταση-ρυθμιση-service και εχεις ησυχο το κεφαλι σου ;)
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 436
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό dimmys82 » Τετ 14 Αύγ, 2013 10:46

image.jpg
image.jpg (51.9 KiB) 5428 προβολές
Τελικά ενας φιλος μαστορας (περναει συστηματα σε αλλη εταιρεια) ψαχνοντας βρηκε την φωτο . Την πατεντα του αλλουνου οπου πηρε ενα κομματι χαλκοσωληνα εφτιαξε βολτες κ το βιδωσε στην πολλαπλη (επειδη εχει 1 φισα κ επρεπε να σηκωθει ψηλοτερα )με αποτελεσμα ο χαλκος ως μαλακος που ειναι να ραγισει κ να τραβαει αερα .κλειστηκε η τρυπα κ ανοιχτηκε καινουρια . Εχουμε το προγραμμα κ με λιγο ρυθμιση του μιγματος , διοτι αναψε checκ 2φορες αλλα σβηνει μονο του . Λιγο περισσοτερο ρεταρισμα βενζινη αλλα θα το δουμε αργοτερα διοτι ειμαι εκτος λαρισας καλοκαιρι.ειμαι σε καλο δρομο κ πλεον εφησυχασμενος.
Καλη Παναγιά να χουμε κ χρονια πολλα σε όλους !
dimmys82
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 20 Νοέμ, 2012 13:51

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τετ 14 Αύγ, 2013 15:07

Το αμάξι έχει λάθος μείγμα, απλά... 0170 μου έβγαζε και εμένα όταν είχε χαλάσει το ένα μπεκ και ψεκαζε φτωχό.. Συνέχεια μετά από κάποια χιλιόμετρα,. Με το που άλλαξα την μπεκιερα και έκανε νέα χαρτογράφηση ξανά ούτε 0170 ούτε τίποτα.. Προφανώς ο άνθρωπος δεν έχει ιδέα και λέει δικαιολογίες για όλα.. Τρέχα σε κάποιον άλλον γιατι έχεις και ευαίσθητο μοτέρ μην το πάρεις στα χέρια

Sent from my Novo7Fire using Tapatalk 4
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Τετ 11 Σεπ, 2013 15:17

Παιδια καλησπερα!θελω τι βοηθεια σας στο εξης θεμα.εχω βαλει υγραεριο στο αυτοκινητο μου απο το 2010 κ δεν ειχα κανενα προβλημα,αν εξαιρεσεται οτι αλλαξα καταλυτη γιατι της μανας του τρυπησε πραγμα που δεν ξερω αν οφειλεται στο lpg κ εβαλα μεταλλικο,ολα καλα λοιπον μεχρι που αναψε το check engine(κιτρινο λαμπακι).οταν το εβαλα στον εγκεφαλο εβγαλε οτι ηταν φτωχο μειγμα..δεν θυμαμαι κωδικο.μετα απο πολυ ψαξιμο και σβησιματα του check ξανααναβε με αποτελεσμα ο τεχνικος μου αφου μου εβγαλε και τους 2 Λ τις φισες και τους καθαρισε μου πε να το φουλαρω 100αρα βενζινη και να του πιω το αιμα στην εθνικη μηπως σβησει!!!
Τελος παντων δεν εσβησε ουτε ετσι,και οταν το ξαναπηγα μου πε οτι πρεπει να αλλαξω καταλυτη η αισθητηρες Λ.εγω απ την αλλη επειδη μου χουν σπασει τα νευρα γιατι ο καθενας λεει την γνωμη και θεωρησα οτι ο καταλυτης ειναι ΟΚ γιατι τον ειχα αλλαξει,εχει τωρα 2χρονια πανωκαι εκτος απ αυτο στο ΚΤΕΟ που περασα τα καυσαερια ηταν ΟΚ, ακουσα ενα φιλο που μου λεει μην πετας λεφτα σε καταλυτες κ Λ θα βαλεις μια μουφα(αποστατη) στον 1ο Λ να τον ξεγελασουμε να μην διαβαζει σωστα καυσαερια γιατι τα καυσαερια που βγαζει το υγραεριο ειναι πιο καθαρα απ της βενζινης και γι αυτο σου βγαζει σφαλμα,κ εκτος απ αυτο δεν μπορω καθε βδομαδα να πηγαινω να τσεκαρω στο διαγνωστικο τι σκατα γινεται γιατι το check ειναι μονιμως αναμμενο και αν εχω αλλη βλαβη πως θα την δω??
Λοιπον πηγα στον εξατμισα που εβαλα τοτε το καταλυτη και μου πε κ αυτος οτι αποκλειεται μεσα σε 2 χρονια να τα κλασε ο καταλυτης και οτι βαζει μουφες συχνα και μαλιστα δινει και στην Seat για τετοια προβληματα κ λεω αφου μου το λενε 2 ανθρωποι εμπειροι ας το κανω.
Εβαλα λοιπον την μουφα πριν 1,5 μηνα εσβησα και το check απ το διαγνωστικο και απο τοτε παιδια σωθηκα!!!!ουτε γατα ουτε ζημια!!!λεω αυτο ειναι!!!
Ομως δυστυχως εδω κ μια βδομαδα παω ενα πρωι να βαλω μπροστα το αυτοκινητο και μετα απο 2-3 χλμ :crazy: :crazy: ξανααναψε το check!!!σημερα το πρωι τρελαμενος παω στον εγκαταστατη μου να δω τι ειναι κ μου λεει οτι εχει βγαλει τον γνωστο [b]κωδικο P0420 ρυθμος μετατροπης καταλυτη.
Ξερει κανεις σας τι να κανω εχω κουραστει παρα πολυ με το θεμα...
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 11 Σεπ, 2013 15:40

Menios έγραψε:ταν το εβαλα στον εγκεφαλο εβγαλε οτι ηταν φτωχο μειγμα..δεν θυμαμαι κωδικο.

.........

ξανααναψε το check!!!σημερα το πρωι τρελαμενος παω στον εγκαταστατη μου να δω τι ειναι κ μου λεει οτι εχει βγαλει τον γνωστο κωδικο P0420 ρυθμος μετατροπης καταλυτη.


Από ότι περιγράφεις είχες 2 διαφορετικά προβλήματα, φτωχό μείγμα και τον άλλο κωδικό. Το φτωχό μείγμα εφόσον δεν άλλαξε κάτι ίσως να προέρχεται από κάποιο πρόβλημα στην τροφοδοσία με υγραέριο, κάποιο βουλωμένο φίλτρο μπεκ ίσως. Ο άλλος κωδικός μπορεί να εμφανίζεται ακόμη και από μια πολύ μικρή τρύπα στην εξάτμιση οπότε μπερδεύεται ο λ. Με βενζίνη σβήνει το λαμπάκι;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Τετ 11 Σεπ, 2013 15:57

Το θεμα με το φτωχο μιγμα το εχω λυσει στον τεχνικο το ξανατρεξαμε αττικη οδο με το λαπτοπ διπλα κ εφτιαξε τα τριμς και απο τοτε οκ.
Το προβλημα τωρα ειναι με το καταλυτη ξερω γω?
Προσεξε τις πρωτες φορες που ειχε αναψει και το γυρναγα μονο με βενζινη μετα απο καμια 50-60χλμ εσβηνε το λαμπακι.την τελευταια φορα πριν βαλω τη μουφα τον αποστατη δλδ που το χα ξαναδοκιμασει δεν εσβηνε ουτε στη βενζινη.αλλα σου λεω με το που εβαλα τον αποστατη και εσβησα το λαμπακι δεν ξανααναψε το μπουρδελο για 1,5 -2 μηνες ειμουν οκ.
Και το αυτοκινητο ειναι μια χαρα δουλευει ρολοι.τωρα τι να κανω?
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 11 Σεπ, 2013 23:08

Menios έγραψε:Το θεμα με το φτωχο μιγμα το εχω λυσει στον τεχνικο το ξανατρεξαμε αττικη οδο με το λαπτοπ διπλα κ εφτιαξε τα τριμς και απο τοτε οκ.
Το προβλημα τωρα ειναι με το καταλυτη ξερω γω?
Προσεξε τις πρωτες φορες που ειχε αναψει και το γυρναγα μονο με βενζινη μετα απο καμια 50-60χλμ εσβηνε το λαμπακι.την τελευταια φορα πριν βαλω τη μουφα τον αποστατη δλδ που το χα ξαναδοκιμασει δεν εσβηνε ουτε στη βενζινη.αλλα σου λεω με το που εβαλα τον αποστατη και εσβησα το λαμπακι δεν ξανααναψε το μπουρδελο για 1,5 -2 μηνες ειμουν οκ.
Και το αυτοκινητο ειναι μια χαρα δουλευει ρολοι.τωρα τι να κανω?


Δεν είμαι πολυ σίγουρος οτι το έχεις λύσει το θέμα του φτωχού μειγματος τι σύστημα φοράς ; Και τι αμάξι είνσι ; Μπορεί να βλέπει σωστα τα τριμς αλλα τι τιμες έχει στον πισω λαμδα ; Τον βλέπει απο την OBD ? εχει wide band ο εγκαταστατης σου να μετρήσει καυσαέρια ;
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 66 επισκέπτες