Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό anemar » Πέμ 09 Ιουν, 2011 16:06

anemar έγραψε: ...Τωρα σε ερωτηση μου αν θα αναβει παντα οταν θα τελειωνει το υγραεριο μου ειπε πως οχι. Αυριο θα το δω καθως μολις το παρκαρα με ενα λαμπακι υγραεριο και σβησμενο το λαμπακι κινητηρα. Αρα αυριο μετα απο 10-20 χλμ θα παει αυτοματα σε βενζινη. Αν αναψει παλι πορτοκαλι λαμπακι το ξαναπαω να δουμε τι θα γινει...


Παλι το ιδιο. Μολις τελειωνει το υγραεριο πρωτα αναβει λαμπακι κινητηρα,μετα ψιλορεταρισματα και μετα απο 1-2 χλμ μπιπ-μπιπ-μπιπ και γυρναει σε βενζινη. Το λαμπακι κινητηρα παραμενει αναμμενο(το αυτοκινητο λειτουργει κανονικα) και σβηνει μετα απο 5-6 ανοιγοκλεισιματα της μιζας. (δεν το εκανα συνεχως αλλα αναβοντας-σβηνοντας πηγαινοντας σε διαφορες δουλειες την 5η φορα εσβησε. Το ιδιο εκανε και χτες.

Τηλ. κατευθειαν και μου ειπε ο Νικος οτι πρεπει να το ρυθμισει να γυρναει ακομη νωριτερα σε βενζινη αφηνοντας παραπανω υπολοιπο υγραεριου. Αυτος το πηγαινε οριακα για να εχω οσο το δυνατον μεγαλυτερη αυτονομια.
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό anemar » Πέμ 09 Ιουν, 2011 16:07

odys2008 έγραψε:Πήγα χθες το δικό μου μετά από 4500km γιατί το αμάξι όταν γύριζε σε αέριο ρετάριζε. Η αυτοψία έδειξε όχι σωστή πίεση της αντλίας και αλάχθηκε όλη η δεξαμενή η πίσω με την αντλία. Πλέον ολα οκ. Ας ελπίσουμε να μην έχουμε θέμα, με τις αντλίες, αν και μου είπε ότι μόνο άλλη μία του έχει τύχει χαλασμένη και εκείνη από την μεταφορά της.


Οταν γυριζε σε αεριο εννοεις στην εκκινηση μετα απο τα 30-40 δευτερολεπτα?

Να σημειωσω πως παραμενει το αλλο προβληματακι στα πρατηρια κατα το γεμισμα. Δειτε στο λινκ

http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=3&t=380&p=4779#p4740
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Πέμ 09 Ιουν, 2011 17:21

Δε μας τα λεει καλα ο δικος μας!!Αντε ρε παιδια λυστε τα προβληματα γιατι αρχισα να αγχωνομαι.Μεχρι που κανονισαμε Σαμοθρακη κι εγω το δικο μου δε θα το παρω για να μη γινει καμια βλακεια και μεινω!Παντως μεχρι στιγμης το συστημα παει αψογα..
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό anemar » Παρ 10 Ιουν, 2011 15:01

Πηγα σημερα και εκανε εκ νεου μια ρυθμιση (ουτε μισο λεπτο) οπου ρυθμισε να γυρναει σε βενζινη νωριτερα. Βαζοντας τα λιτρα της δεξαμενης ρυθμιζει αυτοματα το ποτε θα γυρναει,αλλα σε μενα εκανε το προβλημα που περιεγραψα πριν οποτε το ρυθμισε να γυρναει νωριτερα. Μενει να επαληθευτει καθως τωρα εχω γεματο ντεποζιτο και πρεπει να περιμενω για να το τσεκαρω. ΕΛπιζω να τελειωσα και με αυτο το θεμα (το θεμα της πληρωσης λυθηκε με αντικατασταση του ανταπτορα)

Σημειωτεον πως πριν απο μενα περιμενε κατοχος Nissan Qashqai 2.0 4x4 με προβληματα (ρεταρισματα και λαμπακι) επισης με Vialle LPFi. Δεν ειχε παει καθολου για ρυθμιση τωρα πηγε πρωτη φορα.

Μηπως τα εχουν στην αρχη σε καποιο "safe mode" και στα 1500 που σου λενε να πας για ρυθμιση βαζουν το κανονικο λογισμικο? Δν ξερω,υποθετω. Η διαφορα στις επιδοσεις παντως ειναι φανερη σε μενα μετα την ρυθμιση.

Τωρα ξεκιναω να μετραω καταναλωσεις να δουμε που κυμαινονται. Μετα απο 500-1000 χλμ ωστε να εχω ασφαλες δειγμα θα αναφερω νουμερα.
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Παρ 10 Ιουν, 2011 15:28

anemar έγραψε:Οταν γυριζε σε αεριο εννοεις στην εκκινηση μετα απο τα 30-40 δευτερολεπτα?


Ναι, αλλά όταν πήγα πλέον δεν γύριζε καν σε αέριο, σαν να ψέκαζε αέρα, έσβηνε λες και πατούσα το κουμπί να σβήσει ο κινητήρας.

Αν ήμουν εν κινήσει με χιλιόμετρα απλά αντιλαμβανόσουν ότι το γκάζι είναι νεκρό. Πράγματι ήταν η αντλία το πρόβλημα. Ας ελπίσουμε να τέλειωσαν, γιατί κατά τα άλλα πριν εμφανιστεί αυτό δεν είχα κανένα από τα προβλήματα που αναφέρατε. Ούτε μου είχε πει να ξαναπάω για ρύθμιση, καθώς όλα δούλευαν ρολόι. Α πήγα μόνος μου μετά από 3000km γιατί με πολύ κρύο κινητήρα και τέρμα γκάζι κόμπιαζε,σαν να έκανε missfire, έκανε μια ρύθμιση 30 δευτερολέπτων και το πρόβλημα λύθηκε.

Το δεύτερο αμάξι μας είναι Qashqai 2.0 4x4, και είμασταν έτοιμοι για vialle και σε αυτό, αλλά προς τιμήν του ο στέλιος σε μένα είπε να μην το βάλουμε ακόμη γιατί είχε κάποια προβληματάκια το λογισμικό όπως μου είχε πει και περίμεναν αναβάθμιση από την vialle. Αυτά όταν έβαλα στο δικό μου, 2 μήνες πριν

h antleia sta LPfi den exei ladia...opote no fear apo xeimena ladia. Paramenei o fovos fthoras apo xrhsh, omos.

@odyss: thimase thn piesh pou eixe sto relanti?

όχι, δεν την είδα γιατί το πήγα με την υποψία ότι κολλούσε η πολυβαλβίδα, γιατί ήταν σαν να μην είχε καθόλου πίεση. Όταν πήγα να το πάρω μου είπε ότι ήταν η αντλία, οπότε και δεν τον ρώτησα περισσότερες λεπτομέριες
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Παρ 10 Ιουν, 2011 17:52

Παντως κι αλλο ενα φιλαρακι μου που βαλλαμε μαζι το συστημα εχει λαμπακι και ρεταρισματα.Μπας και δεν εχει στα χερια του το λογισμικο και κανει μια προσωρινη ρυθμιση και μετα το περναει?Γιατι ειναι περιεργο εσενα odyss που πηγαινε απο την αρχη σφαιρα και δεν ηθελε ρυθμιση ενω εμεις ολοι οι αλλοι θα παμε στα 1500 χλμ κι ας ειμαστε κανονικα στουw καταλογους της vialle!
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό dti » Παρ 10 Ιουν, 2011 19:40

Μήπως του κοστίζει κάτι παραπάνω όταν κατεβάζει το κατάλληλο λογισμικό; Γιατί έχω ακούσει κατ' επανάληψη από το Βρεττό να λέει οτι οι δικές του εγκαταστάσεις δεν χρειάζεται να κάνουν ξανά οποιαδήποτε ρύθμιση...
Από τη μια έχουμε αρκετές επισκέψεις (αν και σε γενικές γραμμές πολύ ικανοποιημένους πελάτες) κι από την άλλη δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει σε κάποιο forum παρόμοια περιστατικά για το Βρεττό (τουλάχιστον για όχι "πειραγμένα" αυτοκίνητα)...
Κι ο Στάθης είναι κάπου 10% πιο φθηνός από το Βρεττό...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Παρ 10 Ιουν, 2011 19:42

Παιδιά τι να σας πω, ότι ξέρετε ξέρω, άλλωστε τον άνθρωπο αν και γνωστός στην περιοχή μας δεν τον είχα ξαναδεί πριν βάλω αέριο στο αμάξι.
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 11 Ιουν, 2011 01:21

Ερώτηση:
Πόση διαφορά είχε να βάλεις LPI αντί για LPFI;

Όταν σε κάποιο άλλο ποστ είχα γράψει ότι το LPI είναι το "καλό" σε εισαγωγικά αυτό ενοούσα (σχετικά με τα προβλήματα) και με είχατε ψιλοπαρεξηγήσει. Πάντως όντως όταν πληρώνεις για το κορυφαίο σύστημα υγραεριοκίνησης και σε ποιότητα αλλά και σε τιμή τσιγγουνίες όσον αφορά τις αναβαθμίσεις δεν νομίζω να πρέπει να χωράνε.

Μακάρι πάντως να απαλλαγείς σύντομα από λαμπάκια και οποιοδήποτε είδους προβλήματα. Στην Vialle έχεις στείλει κανένα mail;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό paliokastritsa108 » Σάβ 11 Ιουν, 2011 19:03

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω στο ίδιο όχημα με σενα. Την βρηκα όμως την λύση. Βγάζω τον έναν πόλο της μπαταρίας για λίγο και σβήνει η ένδειξη του κινητηρα. Μου την βγάζει ανα 300 χλμ συνηθως στην αρχή στην αλλαγή από βενζίνη σε υγραέριο. Βαρέθηκα να πηγαίνω στο συνεργείο. Δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα στην οδική συμπεριφορα. Απλα έχω παρατηρησει ότι όταν η πορτοκαλί ένδειξη σβήνει δεν λειτουργεί το AUTO στα ηλεκτρικα παράθυρα ενώ όταν ξαναανάβει λειτουργούν όλα κανονικά.
paliokastritsa108
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν, 2011 18:55

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες