Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Τετ 11 Σεπ, 2013 23:19

Menios έγραψε:Το θεμα με το φτωχο μιγμα το εχω λυσει στον τεχνικο το ξανατρεξαμε αττικη οδο με το λαπτοπ διπλα κ εφτιαξε τα τριμς και απο τοτε οκ.
Το προβλημα τωρα ειναι με το καταλυτη ξερω γω?
Προσεξε τις πρωτες φορες που ειχε αναψει και το γυρναγα μονο με βενζινη μετα απο καμια 50-60χλμ εσβηνε το λαμπακι.την τελευταια φορα πριν βαλω τη μουφα τον αποστατη δλδ που το χα ξαναδοκιμασει δεν εσβηνε ουτε στη βενζινη.αλλα σου λεω με το που εβαλα τον αποστατη και εσβησα το λαμπακι δεν ξανααναψε το μπουρδελο για 1,5 -2 μηνες ειμουν οκ.
Και το αυτοκινητο ειναι μια χαρα δουλευει ρολοι.τωρα τι να κανω?


Πρώτον τον αποστάτη θα τον βγάλεις !! Με τον αποστάτη στην ουσία κοροιδέυουμε τον εγκέφαλο !!!!
Δέυτερον βλέπεις τη κωδικούς βλάβης σου βγάζει όταν δουλέυεις στο αέριο !!
Τρίτον το γυρνάς σε βενζίνη και βλέπεις εάν έχει τους ίδιους κωδικούς βλάβης !!
Τέταρτον φτιαχνεις της βλάβες ( εαν βγάζει στην βενζίνη ) και μετά πάς και σουλωπόνεις της βλάβες στο αέριο !!
ΠΕΜΠΤΟ !! Της παπαριες των μαστόρων να πάνε να κοροιδέψουν τον εγκεφαλο , με μουφες ( αποστάτες ) στα αμάξια τους :oops: :oops: !!!!! Πως ρε γαμώτο θα διωρθωσει μείγματα το αμάξι !! πώσς θα διωρθώσει τον Λ εάν εμεις σηκώσουμε τον αισθητήτρα απο την θέση του !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :o :o :o

Για να ανάβει το ΤΣΕΚ κάπου υπάρχει πρόβλημα !!!!
Τη αμάξι έχεις ???????
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 11 Σεπ, 2013 23:40

ο 2ος λ δεν διορθωνει τιποτα, μονο ελεγχο του καταλυτη κανει.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Πέμ 12 Σεπ, 2013 00:02

Το αμαξι μου ειναι ενα seat leon 1.8 20V 125 hp ατμοσφαιρα μαμα ολο!!μοντελο 2004 εχει 145.000χλμ απροβληματιστα!!
Φοραει το AG Gas ετσι λεει το πανω ο εγκεφαλος και το κουμπι με τα led μεσα ειναι σιγουρα Ιταλικο.
Ο εγκαταστατης μου σιγουρα δεν εχει να μετρησει τα καυσαερια γιατι τον ειχα ρωτησει μια φορα..
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον κ τις απαντησεις αλλα λετε να ειναι το μιγμα?
Και γιατι δεν εβγαλε κωδικο για πλουσιο η φτωχο μιγμα ρε παιδια?
Ο κωδικος που βγαζει τωρα ειναι μονο P0420 και αυτο μετα την μουφα γιατι οταν την προτοεβαλα τιποτα ολα καλα!!και το αμαξι επαναλαμβανω δουλευει ρολοι στην βενζινα και στο υγραεριο εκτος απο κατι ανεβοκατεβασματα στο ρελαντι μονο στο γκαζι κ αυτα που κ που! :ymhug: :ymhug:
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Πέμ 12 Σεπ, 2013 00:09

Menios έγραψε:Το αμαξι μου ειναι ενα seat leon 1.8 20V 125 hp ατμοσφαιρα μαμα ολο!!μοντελο 2004 εχει 145.000χλμ απροβληματιστα!!
Φοραει το AG Gas ετσι λεει το πανω ο εγκεφαλος και το κουμπι με τα led μεσα ειναι σιγουρα Ιταλικο.
Ο εγκαταστατης μου σιγουρα δεν εχει να μετρησει τα καυσαερια γιατι τον ειχα ρωτησει μια φορα..
Σας ευχαριστω για το ενδιαφερον κ τις απαντησεις αλλα λετε να ειναι το μιγμα?
Και γιατι δεν εβγαλε κωδικο για πλουσιο η φτωχο μιγμα ρε παιδια?
Ο κωδικος που βγαζει τωρα ειναι μονο P0420 και αυτο μετα την μουφα γιατι οταν την προτοεβαλα τιποτα ολα καλα!!και το αμαξι επαναλαμβανω δουλευει ρολοι στην βενζινα και στο υγραεριο εκτος απο κατι ανεβοκατεβασματα στο ρελαντι μονο στο γκαζι κ αυτα που κ που! :ymhug: :ymhug:

Δεν ξερω τι τιμες βγαζει ο πισω Λ
Ουτε ξερω αν τον βλεπει απο τον obd (τι ειναι αυτο παλι?) :((
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 12 Σεπ, 2013 00:40

Πολωνικό ειναι ρώτα τον εγκαταστατη σου τα υπολοιπα
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Πέμ 12 Σεπ, 2013 00:47

Πολωνικο????πως το ξερεις?
Κ μενα γιατι μου πε ιταλικο?
Τελοσπαντων δεν θα κολλησουμε εκει,μια χαρα ειναι η εγκατασταση του.με το κωλολαμπακι τι κανουμε??
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 12 Σεπ, 2013 01:16

Menios έγραψε:Πολωνικο????πως το ξερεις?
Κ μενα γιατι μου πε ιταλικο?
Τελοσπαντων δεν θα κολλησουμε εκει,μια χαρα ειναι η εγκατασταση του.με το κωλολαμπακι τι κανουμε??


Ψαξε στο google ρε συ φιλε agcentrum.pl αλλα μαλλον εχει κλεισει η σελιδα τους , σαν να εχει κατι η λεξη ιταλικο και ολοι τα βαπτιζουν ιταλικα ασχετα αν ειναι βουλγαρικά τουρκικά ή πολωνικά ...
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Πέμ 12 Σεπ, 2013 01:26

Ρε φιλε εχεις δικιο τωρα μπηκα στη σελιδα τους..τους μαλακες κ μου παν οτι ειναι ιταλικο...ρε εχει να πεσει πολυ ξυλο αυριο..
Παντως δειχνουν δυνατοι στο site βαζουν και CNG απ οτι ειδα..
Τι γνωμη εχεις για την μαρκα αυτη στο συγκεκριμενο μοντελο το δικο μου?
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 12 Σεπ, 2013 01:58

με τις μλκιες υπαρχει πιθανοτητα να τα εχει παιξει γρηγοροτερα ο λ εαν ειν κατεστραμενος οκ τον αλλαζεις αλλα πριν σου επισκευαζει καποιος σοβαρος ανθρωπος τυχον λαθη στην εγκατασταση και ξαναπρογραμματισμος με καινουργιο λ αλλιως παλι προβλημα θα εχεις
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Πέμ 12 Σεπ, 2013 02:08

Μανολις δεν σε καταλαβαινω δλδ τι προτεινεις να τσεκαρω αν εχει χαλασει ο Λ
Κ αν εχει χαλασει να τον αλλαξω αλλα ολα αυτα πριν το παω στον εγκαταστατη?μπερδευτικα
Αφου το προβλημα που εχει το αυτοκινητο τουλαχιστον αυτο που μου λεει γιατι στομα δεν εχει να μιλησει παρα μονον τα λαμπακια στο καντραν, ειναι ο κωδικος P0420 ο οποιος εχει να κανει με τον καταλυτη.... #-o
Ενας αλλος πιο πριν μου λεει να βγαλω τελειως την μουφα απ τον Λ να τα επαναφερω ολα και να παρω απ την αρχη τα σφαλματα και τους κωδικους πρωτα στη βενζινη αν εχει κ μετα στο γκαζι...τι σκατα να κανω...τουλαχιστον εδω μεσα εχει να μου συστησει κανεις καποιον που ομως να ειναι σιγουρα αστερι στο LPG???
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], Google Adsense [Bot] και 47 επισκέπτες





cron