Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Πέμ 12 Σεπ, 2013 20:39

Λοιπον μεχρι στιγμης δεν εχω ασχοληθει σοβαρα αλλα απο τοτε που πηγα κ εσβησα το check στον εγκαταστατη τυνγχανει να μου τελιωνει κ το αεριο και δεν εχω γεμισει ακομα δουλευω μονο βενζινη να δω τι σκατα θα γινει θα ξανααναψει??
Μεχρι στιγμης τιποτα κ χαιρομαι...
Αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω...σιγουρα κατι πεζει με καταλυτη,αισθητηρα Λ κτλ.
Απο που να αρχισω?να παω να βγαλω την μουφα και να ξαναβαλω γκαζι κ να δω?
Να παω να ελενξω ολη την εξατμιση μηπως ειναι τρυπια?
Να αλλαξω τους Λ και τους 2 ??
:ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug:
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Πέμ 12 Σεπ, 2013 23:51

Menios έγραψε:Λοιπον μεχρι στιγμης δεν εχω ασχοληθει σοβαρα αλλα απο τοτε που πηγα κ εσβησα το check στον εγκαταστατη τυνγχανει να μου τελιωνει κ το αεριο και δεν εχω γεμισει ακομα δουλευω μονο βενζινη να δω τι σκατα θα γινει θα ξανααναψει??
Μεχρι στιγμης τιποτα κ χαιρομαι...
Αλλα δεν ξερω απο που να αρχισω...σιγουρα κατι πεζει με καταλυτη,αισθητηρα Λ κτλ.
Απο που να αρχισω?να παω να βγαλω την μουφα και να ξαναβαλω γκαζι κ να δω?
Να παω να ελενξω ολη την εξατμιση μηπως ειναι τρυπια?
Να αλλαξω τους Λ και τους 2 ??
:ymhug: :ymhug: :ymhug: :ymhug:


Λοιπόν βγάζεις την μούφα τοποθετείς τον Λ κανονικά στην θέσει του , το γυρνάς σε βενζίνα το δουλευεις σε βενζίνπερίπου 100χλμ και βλέπεις , πρώτα κοίτα να είναι σωστό στην βενζίνη !!! μετά στο αέριο !! :thumbup: :thumbup:
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 13 Σεπ, 2013 08:51

Menios έγραψε:Μανολις δεν σε καταλαβαινω δλδ τι προτεινεις να τσεκαρω αν εχει χαλασει ο Λ
Κ αν εχει χαλασει να τον αλλαξω αλλα ολα αυτα πριν το παω στον εγκαταστατη?μπερδευτικα
Αφου το προβλημα που εχει το αυτοκινητο τουλαχιστον αυτο που μου λεει γιατι στομα δεν εχει να μιλησει παρα μονον τα λαμπακια στο καντραν, ειναι ο κωδικος P0420 ο οποιος εχει να κανει με τον καταλυτη.... #-o
Ενας αλλος πιο πριν μου λεει να βγαλω τελειως την μουφα απ τον Λ να τα επαναφερω ολα και να παρω απ την αρχη τα σφαλματα και τους κωδικους πρωτα στη βενζινη αν εχει κ μετα στο γκαζι...τι σκατα να κανω...τουλαχιστον εδω μεσα εχει να μου συστησει κανεις καποιον που ομως να ειναι σιγουρα αστερι στο LPG???

θα σου εξηγησω με λαθος μιγματα υπαρχει πιθανοτητα να εχουμε υπερθερμανση καυσαερων με αποτελεσμα οχι παντα και την καταδτροφη του λ ο συγκεκριμενος αισθητηρας μπορεις να δεις εαν διορθωνει η οχι μεσω ενος διαγνωστικου εαν μετα τον ελεγχο ο λ δουλευει καλως τοτε πρεπει να ψαχτεις με τα μιγματα στο υγραεριο με την προυποθεση οτι το αμαξι σου στην βενζινα δουλευει οκ τωρα για το θεμα των αποστατων δεν το γνωριζω αλλα θεωρω οτι το αμαξι θα πρεπει να δουλευει αψογα ακομα και στο υγραεριο.....
με χαλασμενο λ πως μπορεις να κανεις αυτοπρογραμματισμο και στην συνεχεια ελεγχο του αυτοκινητου στο δρομο?
και πιστευω οτι το προβλημα σου βασικα σε πρωτη φαση ειναι να δεις το λ σου το ξαναλεω γιατι εαν εχεις ακαυστο μιγμα πιθανον να καταστρεψεις τον καταλυτη και στην συνεχεια να δεις το θεμα του υγραεριου.....εαν ολα καλα με το λ μετα ν δεις και γενικα ολη την εγκατασταση ισως και καπου αλλου ...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Παρ 13 Σεπ, 2013 09:26

Οκ αυτο θα κανω,θα ξεκινησω με τον Λ
Θα αφαιρεσω τον αποστατη θα ξαναβαλω τον Λ στη θεση του,θα το δουλεψω το αμαξι μονο με βενζινα για 100 χλμ κ αν δεν βγαλει βλαβη βαζω υγραεριο και συνεχιζω χλμ και απο κει κ περα τσεκαρω και τους 2 Λ και τον καταλυτη και γενικα ολη την εξατμιση.
Ευχαριστω για τις συμβουλες!!
Καλημερα
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 15 Σεπ, 2013 23:15

h εξατμιση δεν εχει θεμα στο υγραεριο μονο γενικα στα καυσαερια εαν εχεις καπου τρυπα και τραβει οξυγονο
εννοω την εγκατασταση του αεριου απο ηλ/κα εως και τοποθετηση μπεκιερας μηκος στα σωληνακια και φυσικα προγραμματισμος και βολτα στο δρομο...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Δευτ 23 Σεπ, 2013 08:56

Καλημερες!!λοιπον παιδια πηγα κ εβγαλα τον αποστατη την προηγουμενη βδομαδα και πραγματικα τον ειχε διαλυσει το υγραεριο τον ειχε ανοιξει σαν μαρουλι απ τις θερμοκρασιες.
Κατηργησα λοιπον τον λ και το δουλεψα το αμαξι για 100-150 χλμ με βενζινη και το αποτελεσμα ειναι οτι χθες μου ξανααναψε το check κ στη βενζινα.
Τωρα αυτο τι σημαινει?
Εγω πιστευω οτι ειναι ο λ και απο κει θα ξεκινησω να παω να τον μετρησω,γιατι ο εξατμισας που πηγα κ εβγαλα τον αποστατη μου τσεκαρε την εξατμιση κ το καταλυτη κ μου ειπε οτι εισαι ΟΚ! Σημειωτεον ο καταλυτης αλλαχθηκε πριν 1,5 χρονο κ εχει μπει πανω 300αρις μεταλλικος.
Περιμενω απαντησεις συμβουλες!!ευχαριστω κ καλη βδομαδα να χουμε!!
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Τρί 24 Σεπ, 2013 12:57

Λοιπον σημερα μετα απο επισκεψη στον εγκαταστατη μου κ σε συνεργειο η ετυμηγορια ειναι εξης.αισθητηρας Λ αλλαγη και οι 2
Ο μπροστα παιζει αλλα οχι οπως πρεπει και ο πισω αλλαγη οπωσδηποτε γιατι ειναι κολλημενος στα 0.440 O2
Η αλλη λυση μου ειπαν να φουλαρω το ντεποζιτο 100αρα βενζινα και να του πιω το αιμα μπας και ξυπνησει ο Λ.
Οσο για τον καταλυτη αφου τον εχω αλλαξει πριν 1,5 χρονο και εχω πανω μεταλλικο δεν δικαιολογειτε να τα χει παιξει. :ymhug:
Αυτα...
Τωρα ειδομεν
Λεφτα δε παιζουν για λ προς το παρον γιατι στη σεατ που ρωτησα μου παν 230€ ο ενας!!!!!
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 24 Σεπ, 2013 14:03

bosch εμποριου παρε, στα μισα λεφτα το ιδιο ανταλλακτικο ειναι.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Menios » Τρί 24 Σεπ, 2013 14:19

Οκ εγινε ευχαριστω!!!
Menios
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 11 Σεπ, 2013 14:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό stamatisss » Τρί 05 Νοέμ, 2013 17:56

Καλησπερα..εχω ενα yaris 2000 μοντελο και εβαλα πριν 1000 χιλιομετρα υγραεριο..οταν το εβαλα μ ειχε αναψει λαμπακη μηχανης..το ειπα στν εγκαταστατη μ ειπε οτι επειδη μπηκε κατι καινουργιο στο αμαξι στο δειχνει το λαμπακι..μετα απο 800 χιλιομετρα με ειπε να το παω να κανει καποιες ρυθμισεις και να το σβησει το λαμπακι..το πηγα εκανε τν ρυθμισει εσβησε και το λαμπακι και την επομενη μερα μου ξανααναψε το λαμπακι..τι μπορει να ειναι μπορει καποιος να βοηθησει???
stamatisss
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 05 Νοέμ, 2013 17:41

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες