Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 15 Οκτ, 2012 19:21

ppapadim1 έγραψε:καλησπέρα σε όλους !
έχω ένα hyundai tucson και έχω κάνει 16000 με σύστημα zavoli χωρίς λαδιερα πωσ ο κατασκευαστής προτείνει , το αυτοκίνητο όταν του έβαλα το υγραέριο στα 3000 km άναψε λαμπάκι με βλάβη στον αισθητήρα λ , όλα αυτά τα χιλιόμετρα τα έχω κάνει σχεδόν ανά 1000 km στο συνεργείο να κοιτάνε το λαμπάκι τι είναι να το "επαναπρογραματιζουν" k να μου λένε ένταξη, την εγκατάσταση την έκανα στον Τσαπαλο στην καλλιθεα, .τώρα που πήρα μετάθεση πήγα σε έναν άλλο του aytogas theodoroy στην Κομοτηνή k ο άνθρωπος μου έκανε καινούργια ρύθμιση από την αρχή όχι με ayto calibration αλλα στον δρόμο με τον υπολογιστή και το αμάξι πηγαίνει πολύ πολύ καλύτερα, τραβάει πολύ περισσότερο, αλλα και πάλι το λαμπάκι στα ίσια χλμ peripoy μου άναψε το ξανά πήγα έκανε ξανά μικροδιορθώσεις k μετά από αλλα τόσα περίπου το λαμπάκι ξανά άναψε με την ίδια πάντα βλάβη αισθητήρα , τώρα τελικά θα παν στην hyundai στην Αλεξανδρούπολη για σέρβις και θα τους πω να δουν τον αισθητήρα k αυτοί k να τον αλλάξουν !! λέτε όντως να φταίει αυτό ? αυτοσ στην κομοτηνή μου είπε ότι δεν πιστεύω να είναι κάποια ρύθμιση το αμάξι το έχουμε ρυθμίσει με τρελή ακρίβεια σε όλες τις τιμές διαστημάτων κατανάλωσης και στροφών οι μετρήσεις που δίνει είναι συνεχώς μέσα στα όρια !! λέτε να τον αλλάξω τσάμπα τον αισθητήρα k να μην φταίει αυτό ???


Ποτε σου αναβει το λαμπακι? Σε καποιεσ συγκεκριμενες συνθηκες οδηγησης? Ας πουμε οταν το πατας πανω απο καποιες στροφες?
Ποσα κμ εχει συνολικα το αμαξι? Σου παρουσιαζει καποια δυσλειτουργεια οταν σου αναβει?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό ppapadim1 » Δευτ 15 Οκτ, 2012 19:39

συνήθως μου ανάβει όταν είναι με μεγάλη ταχύτητα χαμηλές στροφές k δεν κάνω κατέβασμα αλλα του δίνω k άλλο γκάζι k μένει αναμμένο μετά , αλλα μονο αφού έχουν ξεπεραστεί 800 με 1000 xm αλλα μπορεί να είναι k τυχαίο gt μου έχει ανάψει και με ευθεία με 3000 στροφές k 100 , έχει κάνει 97600 χλμ το αυτοκίνητο , το αμάξι δεν έχει καμια διαφορα στην συμπεριφορά k μάλιστα νομίζω την τελευταία φορα μου άναψε ενώ τελειωσε το υγραέριο k γύρισε στην βενζίνη αφού έκανε κάποια χλμ, το αμάξι με το αέριο το αισθάνομαι ότι τραβάει καλύτερα από ότι με την βενζίνη, k όταν ανάψει το λαμπάκι δεν αισθάνομαι καμια απόλυτος διαφορα στην συμπεριφορά t !
ppapadim1
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 07 Ιουν, 2011 23:37

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 15 Οκτ, 2012 19:46

Πιθανον να την εχει ακουσει ο λαμδα. Εχει κοστος περιπου 80 ευρω. Εγω θα το αφηνα εφοσον δεν δημιουργει προβλημα. Μιλαμε παντα για τον δευτερο λαμδα μετα τον καταλυτη ετσι?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό ppapadim1 » Δευτ 15 Οκτ, 2012 19:57

ακριβώς,είναι ο δεύτερος, αλλα είναι σπαστικό k επειτα δεν ξέρω κάθε φορα αν άναψε από αυτό η είναι tpt άλλο k έχω κάποιο άλλο πρόβλημα, θα τον αλλάξω k ελπίζω να ησυχάσω!!!
ppapadim1
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 07 Ιουν, 2011 23:37

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 15 Οκτ, 2012 20:18

Μονο μην σε γδαρουν στην αντιπροσωπεια...σου ειπα περιπου που κυμαινεται το κοστος σαν ανταλακτικο...και δεν εχει καποια δυσκολια στην τοποθετηση. Πριν πας αντιπροσωπεια ρωτα καλου κακου σε μαγαζι με ανταλλακτικα χιουνται να δεις τιμη.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό georgekia » Τετ 21 Νοέμ, 2012 00:55

οταν σου ξαναανάψει βγάλε για 2 λεπτά τον θετικό πόλο της μπαταριας και ξαναβαλτον...ετσι θα σβησει
georgekia
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 21 Νοέμ, 2012 00:53

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό ginakos » Τετ 21 Νοέμ, 2012 11:23

Πριν τον αλαξεις δουλεψετο με βενζινη να δεις αν θα σου αναψει,να μην δωσεισ τζαμπα λεφτα.
ΑΦΟΙ ΧΑΪΔΟΥ Ο.Ε. - HLGAS
16ο χλμ. Λ.Λαυρίου, Παιανία
τηλ.: 210 6643490
ginakos
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Δευτ 16 Μάιος, 2011 11:07

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 21 Νοέμ, 2012 12:10

Γιατί δεν ρωτάς τον ακριβή κωδικό βλάβης που βγάζει? Αν μας τον αναφέρεις θα μπορέσουμε να βοηθήσουμε πολύ περισσότερο.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό tompa » Παρ 30 Νοέμ, 2012 23:42

theeo έγραψε:μια διευκρινηση, το λαμπακι αναβει μονο με το υγραεριο οχι με βενζινη, οποτε ο αισθητηρας ειναι ενταξει, τα καλωδια ειναι ενταξει ..... Μπορει να οφειλετε στο μειγμα; και αν ναι ειναι φτωχο, ειναι πλουσιο, ειναι τι;;


καλησπερα καi απο μενα συμφορουμιτες..
Μazda 3 λοιπον..με 30Κ χλμ..καινουργιο φυσικα.
το προβλημα μου ειναι οτι αναβει καθε δευτερη μερα το γουρουνακι -κινητηρας.Εδω και δυο περιπου μηνες εχω βαρεθει να επισκεπτομαι το συνεργειο για να σβησουμε τα alarms P171 k P172 αντιστοιχα..δλδ πλουσιο κ φτωχο μειγμα...
Τι κανω μετα...θεωρω οτι αυτα τα αλαρμς μπορει να προκαλεσουν σοβαρη βλαβη στον κινητηρα.
Βεβαια ο εγκαταστατης καταβαλλει φιλοτιμη προσπαθεια στη διορθωση της χαρτογραφησης....αλλα πλεον εχει γινει εκνευριστικο..
ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.... plz :silent:
tompa
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 30 Νοέμ, 2012 23:12

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 01 Δεκ, 2012 00:01

Τι σύστημα ;
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 31 επισκέπτες