Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 11 Ιουν, 2013 14:03

Η ποιότητα του υγραερίου δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να χαλάσει τον λ. Η λαδιέρα κάποιοι λένε ότι χαλάει αισθητήρες και καταλύτη αλλά πως μερικές σταγόνες λαδιού χαλάνε τον αισθητήρα ενώ μια κατανάλωση λαδιού που υπάρχει και σε κάποια αυτοκίνητα είναι αρκετή δεν τον επηρεάζει πάλι δεν το καταλαβαίνω. Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν δεν χαλούσαν οι αισθητήρες δεν θα τους πουλούσαν και σαν ανταλλακτικά.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τρί 11 Ιουν, 2013 16:47

Από δύο πράγματα χαλάει ο αισθητήρας, κατακάθι και υπερθέρμανση και σε βάθος χρόνου φυσιολογική φθορά. Οτιδήποτε λάδι και να καεί παράγει κατακάθι, όταν φτάσει στο σημείο να μην υπάρχει ενεργή επιφάνεια από τις επικαθίσεις στον αισθητήρα, νεκρώνει (το πιο πιθανό που έπαθε το παιδί). Μερική επικάλυψη συντελεί στο φαινόμενο μειωμένης απόκρισης του αισθητήρα. Το ξεμπούκωμα βοηθάει στο να απομακρύνεται κάπως το κατακάθι αλλά όσο περνάει ο καιρός, ειδικά αν πρόκειται για λάδι, αυτό καίγεται από τις θερμοκρασίες και γίνεται μια μάζα με τον αισθητήρα και δε φεύγει με τίποτα. Αυτοκίνητα που καίνε λάδια θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα (αρκετά) πιο σύντομα. Η λαδιέρα κάνει το ίδιο, αν δε ρυθμιστεί σωστά ρίχνει παραπάνω που γίνεται πιο γρήγορα κατακάθι. Το πόσο γρήγορα εξαρτάται από τη ρευστότητα/αντοχή στο κάψιμο του λαδιού, τη θέση του αισθητήρα κτλ. Ακόμα και το υγραέριο αν προέρχεται από ελλειπώς συντηρημένη δεξαμενή μπορει΄να περιέχει προσμίξεις (μπορεί και νόθευση) που στη καύση να βοηθήσουν στο κατακάθι αλλά οι μεγαλύτερες ζημιές γίνονται από την καύση του λαδιού.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 11 Ιουν, 2013 17:25

Είναι η αντίσταση προθέρμανσης του πρώτου λάμδα.
Είναι κλασσικό πρόβλημα στους λάμδα των Subaru, δεν ευθύνεται ούτε η βενζίνη ούτε το υγραέριο, απλά ήταν η ώρα της να καεί η αντίσταση.
Υπάρχουν τρόποι παράκαμψης αν δεν θέλεις να αλλάξεις λάμδα. Ούτος η άλλως η αντίσταση αυτή λειτουργεί για τα πρώτα 1-2 λεπτά για να ζεστάνει τον λάμδα γρηγορότερα.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τετ 12 Ιουν, 2013 17:22

Και η αντίσταση μπορεί να είναι.

A P0032 DTC trouble code may be caused by one or more of the following:
-A short in the heater circuit in the sensor
-A failed O2 sensor heater
-Wiring/connectors broken/frayed leading to sensor and/or relay
-Failed PCM/ECM

Αλλά αν ήταν η αντίσταση θα καθυστερούσε να ανταποκριθεί μέχρι να πιάσει θερμότητα λειτουργίας από τα καυσαέρια, δε θα έδειχνε νεκρό.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό elfe » Δευτ 01 Ιούλ, 2013 14:10

καλησπέρα σε όλους.θα παρακαλούσα όποιον μπορεί να με βοηθήσει γιατί έχω πελαγώσει.Εχω ένα colt Mitsubishi με AG αέριο.Πρίν λίγο καιρό μου άναψε το λαμπάκι της μηχανής.Πήγα το αμάξι σε συνεργείο αλλά μου είπανε οτι φταίει το αέριο, οτι μπλοκάρει την τροφοδοσία αλλά δεν είναι κάτι το σημαντικό και οτι θα πρέπει να το κοιτάξω.Αν σου ανάβει, μου είπαν, βγάζε για λίγο τους πόλους απο τη μπαταρία και θα επανέρχεται. Το έκανα δυο τρεις φορές αλλά επειδη δεν γίνεται να το κάνω συνέχεια, έκλεισα το αέριο και το δούλευα μόνο με βενζίνη.Αποτέλεσμα, το λαμπάκι να ανάβει και με την βενζίνη, το λαμπάκι του αερίου απο την στιγμή που το έκλεισα δεν ξανα ανάβει, και στην πόλη που βρίσκομαι (Κοζάνη) δεν υπάρχει συνεργείο που να γνωρίζει το σύστημα υγραεριοκίνησης AG. Γνωρίζει κάποιος πού μπορώ να απευθυνθώ;;Θεσσαλονίκη ή γύρω νομούς;;
elfe
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 01 Ιούλ, 2013 13:54

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Δευτ 01 Ιούλ, 2013 17:06

Αν στο κάνει και με βενζίνη, δε φταίει το υγραέριο. Για αρχή μάθε τι κωδικούς σφάλματος κατέγραψε, όταν σου ξανανάψει πάνε σε έναν με διαγνωστικό να σου πει (μη ξαναβγάλεις πόλους όμως). Με αυτά που λες δε μπορεί κανείς να σε βοηθήσει και προς θεού, βάλε-βγάλε πόλους ΔΕΝ είναι η λύση (απλά μη ξαναπάς σε αυτούς που σου το πρότειναν).
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό elfe » Τρί 02 Ιούλ, 2013 10:46

ευχαριστώ για την απάντηση.Στα συνεργεία που απευθύνθηκα μου λένε οτι το πρόβλημα προέρχεται απο το αέριο (το οποίο τωρα έχει κλείσει και δεν ανοίγει)αλλά κανείς δεν γνωρίζει αυτό το σύστημα (AG).Ψάχνω και στο ιντερνετ για συνεργείο αλλά τίποτα.καμία πρόταση για θεσσαλονίκη-κοζάνη και πέριξ;
elfe
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 01 Ιούλ, 2013 13:54

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό manousakas » Τρί 23 Ιούλ, 2013 12:22

aptera έγραψε:Φυσικά κάθε φορά που το πάω , μου σβήνει το λαμπάκι και μου αλλάζει την ρυθμιση.

Αλλά μετά πάλι τα ίδια.

Εννοώ να περιμένω πριν το πάω σε άλλο συνεργείο.

Αυριο το πάω για 5η φορά.

Είμαι στη Κρήτη και δεν έχω πολλές επιλογές.


για πες συνεργειο!!!
γιατι εχω και εγω το ιδιο προβλημα σε ενα lancer mod '95
και συστημα zavolli!!!!
μου λεει οτι ολα ειναι ενταξει αλλα το check engine δεν σβηνει ποτε!!!
μονο οταν ειναι στην βενζινη!!!!
και τωρα μου προτεινε να βαλω ενα emulator!!!
:evil: :evil:
manousakas
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 25 Ιουν, 2013 15:49

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό dimmys82 » Σάβ 27 Ιούλ, 2013 09:06

Καλημέρα απο λαρισα . Εχω ενα opel corsa 1.4 twinport με συστημα romano. Κατεληξα σε αυτο , λογω του οτι ο μαστορας ειχε πτυχιο τεχνιτη υγραεριου . 1μερα παραλαβη οχηματος με ζεστη μηχανη ολα καλα . Στα 150χλμ αναψε λυχνια καυσαεριων .Κωδικος : p 0170
Μαστορας : τπτ ανησυχυτικο θελει χλμ για να στρωσει . Μετα απο πολλα σβησηματα του κωδικου κ ελαχιστες ρυθμισεις , μολις κανει λιγα χλμ αναβει check .απο ρεταρισματα σαν τρακτερ δουλευε κρυο για περιπου 2 λεπτα οσοτου ζεσταθει (στην βενζινη) , γιατι μολις γυριζε στο αεριο δουλευε αψογα .εχουν περασει 2 χρονια κ τπτ. Μου λεει για το maf η lamda ( συνηθως αυτα χαλανε μετα την τοποθετηση του υγραεριου , απλα προ της τοποθετησης δεν το αναφερουνε διοτι ανεβαζει το κοστος κ οπελατης μπαινει σε σκεψεις ηταν 1 απο τις απαντησεις ) , αλλαζουμε το ενα κ μετα το αλλο .
μια σκεψη θα ηθελα αντιμετωπισης , πως να το ψαξω .
dimmys82
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 20 Νοέμ, 2012 13:51

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 27 Ιούλ, 2013 10:35

dimmys82 έγραψε:Καλημέρα απο λαρισα . Εχω ενα opel corsa 1.4 twinport με συστημα romano. Κατεληξα σε αυτο , λογω του οτι ο μαστορας ειχε πτυχιο τεχνιτη υγραεριου . 1μερα παραλαβη οχηματος με ζεστη μηχανη ολα καλα . Στα 150χλμ αναψε λυχνια καυσαεριων .Κωδικος : p 0170
Μαστορας : τπτ ανησυχυτικο θελει χλμ για να στρωσει . Μετα απο πολλα σβησηματα του κωδικου κ ελαχιστες ρυθμισεις , μολις κανει λιγα χλμ αναβει check .απο ρεταρισματα σαν τρακτερ δουλευε κρυο για περιπου 2 λεπτα οσοτου ζεσταθει (στην βενζινη) , γιατι μολις γυριζε στο αεριο δουλευε αψογα .εχουν περασει 2 χρονια κ τπτ. Μου λεει για το maf η lamda ( συνηθως αυτα χαλανε μετα την τοποθετηση του υγραεριου , απλα προ της τοποθετησης δεν το αναφερουνε διοτι ανεβαζει το κοστος κ οπελατης μπαινει σε σκεψεις ηταν 1 απο τις απαντησεις ) , αλλαζουμε το ενα κ μετα το αλλο .
μια σκεψη θα ηθελα αντιμετωπισης , πως να το ψαξω .


1) Αν χαλούσανε οι αισθητήρες με το που βάλεις υγραέριο δεν θα ήξερες και άλλους με το ίδιο πρόβλημα; Αλλά αν ήτανε χαλασμένοι θα δούλευε καλά στο υγραέριο αφού τους χρησιμοποιεί ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου και στην λειτουργεία του υγραερίου; Πάντως εφόσον το παραδέχεται ότι το υγραέριο στους χάλασε γιατί δεν σε αποζημιώνει; Αλλά και εσύ να τους πληρώσεις από την τσέπη σου αφού θα ξαναχαλάσουν με το υγραέριο τι θα κερδίσεις; Δεν είναι γελοίο το όλο επιχείρημα; :sick:
2) Το "στρώσιμο" πόσο διαρκεί; μέχρι να αλλάξεις αυτοκίνητο;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 93 επισκέπτες