Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό dathens » Τρί 07 Ιουν, 2011 23:14

Νομίζω ότι είναι καθαρα θέμα εγκαταστάσης και ρύθμισης αν και είναι περίεργο !! Κοιταξτε η viale στην Ολλανδία έχει θέμα με τους συνεργάτες εγκαταστατες στην Ελλάδα σοβαρό σε σημερινή επικινωνια μου με ολλανδό συνεργάτη της εταιρίας που σκεφτετε σοβαρά να μην επιχειρήσει το βήμα της vialle Hellas που σας ανέφερα απο την έκθεση και μάλιστα να σταματήσει να προμηθεύει τους εδω εγκαταστατες με σύστηματα vialle η διατύπωση ήταν στα αγγλικά
we try to get out of the market in Greece is damaging our name and product sales is not everything !!!

Όποιος θέλει παραπάνω πληροφοριες pm .... Σε ερώτηση για τον βρεττο και Στάθη η απάντηση ήταν η ίδια !!!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 07 Ιουν, 2011 23:33

Και μετα βαζαμε χερι στον dti, γιατι πηγε εξωτερικο....

Αν δεν βαλουμε μυαλο, οχι συστηματα υγραεριου δεν θα εισαγουμε πλεον αλλα ουτε λιγο σιταρι για ψωμακι....
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τετ 08 Ιουν, 2011 09:35

astragjtg έγραψε:Και μετα βαζαμε χερι στον dti, γιατι πηγε εξωτερικο....

Αν δεν βαλουμε μυαλο, οχι συστηματα υγραεριου δεν θα εισαγουμε πλεον αλλα ουτε λιγο σιταρι για ψωμακι....


δεν βαλαμε χερι γιατι πηγε στα εξωτερικα απλα χαρας το κουραγιο του ειπαμε(γιατι για ρυθμηση ελεγχο επρεπε να ξαναπαει)
το θεμα ειναι αν η vialle αποχωρηση απο Ελλαδα τι κανουν οσοι εχουν??????????????????????????????
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 08 Ιουν, 2011 09:55

Δεν υπάρχει Vialle στην Ελλάδα αλλά αντιπρόσωπος που έχει ήδη σοβαρή και μεγάλη τεχνογνωσία. Ακόμη και αν σταματήσει η συνεργασία με τον συγκεκριμένο αντιπρόσωπο η τεχνογνωσία του παραμένει και σαν σοβαρή εταιρεία που είναι η Vialle σίγουρα τουλάχιστον δεν θα σταματήσει την προμήθεια ανταλλακτικών με κάποιον τρόπο. Άλλωστε αν διάβασες σε κάποιο ποστ λέγεται ότι υπάρχει η σκέψη να έρθει η ίδια η Vialle σαν εταιρεία και να κάνει αντιπροσωπεία
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τετ 08 Ιουν, 2011 10:27

gakost έγραψε:Δεν υπάρχει Vialle στην Ελλάδα αλλά αντιπρόσωπος που έχει ήδη σοβαρή και μεγάλη τεχνογνωσία. Ακόμη και αν σταματήσει η συνεργασία με τον συγκεκριμένο αντιπρόσωπο η τεχνογνωσία του παραμένει και σαν σοβαρή εταιρεία που είναι η Vialle σίγουρα τουλάχιστον δεν θα σταματήσει την προμήθεια ανταλλακτικών με κάποιον τρόπο. Άλλωστε αν διάβασες σε κάποιο ποστ λέγεται ότι υπάρχει η σκέψη να έρθει η ίδια η Vialle σαν εταιρεία και να κάνει αντιπροσωπεία


αν διαβαζες πιο πανω

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό dathens » Τρί 07 Ιουν, 2011 22:14
Νομίζω ότι είναι καθαρα θέμα εγκαταστάσης και ρύθμισης αν και είναι περίεργο !! Κοιταξτε η viale στην Ολλανδία έχει θέμα με τους συνεργάτες εγκαταστατες στην Ελλάδα σοβαρό σε σημερινή επικινωνια μου με ολλανδό συνεργάτη της εταιρίας που σκεφτετε σοβαρά να μην επιχειρήσει το βήμα της vialle Hellas που σας ανέφερα απο την έκθεση και μάλιστα να σταματήσει να προμηθεύει τους εδω εγκαταστατες με σύστηματα vialle η διατύπωση ήταν στα αγγλικά
we try to get out of the market in Greece is damaging our name and product sales is not everything !!!

Όποιος θέλει παραπάνω πληροφοριες pm .... Σε ερώτηση για τον βρεττο και Στάθη η απάντηση ήταν η ίδια !!!
Θελω Prins Direct LiquiMax system για να κατάργησω τη βενζίνη :-))


θα καταλαβαινες οτι σιγουρα δεν υπαρχει vialle Greece αλλα αντιπροσωποι και μαλλον λογω προβληματων τους η vialle σκεφτετε να αποχωρησει/διακοψει την συνεργασια μαζι τους με οτι αυτο σημαινει και φερνει μαζι.
και αν κατι τετοιο ειναι αληθες τοτε η αιτια ειναι μαλλον στους/απο τους αντιπροσωπους οποτε το μετα μπορει και να ειναι ζορικο.
ΕΛΠΙΖΩ ολο αυτο το θεμα να μην δημιουργησει προβλημα στους κατοχους αυτοκινητων με συστημα vialle, γιατι αυτοι δεν φταινε σε τιποτα να πληρωσουν τυχων μακακιες αλλων......................

φιλικα

ελπιζω να MHN εισαι το 'φαντασματακι' απο 4Τ (απλα το gakost μου φερνει λιγο σε gost)
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Τετ 08 Ιουν, 2011 11:48

Αν το σκεφτούμε λίγο σε βάθος το πράγμα, όταν πήγαμε σχολείο, θυμόμαστε τους συμμαθητές μας, ποιοι από αυτούς τελικά έγιναν "μάστορες"; Οι εντελώς ανεπίδεκτοι (οι αγράμματοι) που περνούσαν τις τάξεις χαριστικά, ή κάνω λάθος;

Μετά περιμένουμε από αυτούς να κατανοήσουν θέματα που απαιτούν θεωρητικό υπόβαθρο σε θετικές επιστήμες, πρώτα για να καταλάβουν τι κάνει αυτό που θα τοποθετήσουν, και μετά, αφού το τοποθετήσουν και δεν λειτουργεί όπως πρέπει να αναλύσουν τα συμπτώματα (με βάση κάποιο μοντέλο που ερμηνεύει επαρκώς τις παρατηρήσεις και που βασίζεται στο θεωρητικό υπόβαθρο που υποτίθεται οτι έχουν) και μετά να επέμβουν σύμφωνα με την ανάλυση που έκαναν, έχοντας φυσικά και την τεχνική επάρκεια για να το κάνουν αυτό.

Εδώ οι άνθρωποι δεν είναι ικανοί να διαβάσουν τις οδηγίες τοποθέτησης των κιτ (που ανέρχονται σε πολλές δεκάδες σελίδες), ενώ μου έχουν τύχει και περιπτώσεις που αγνοούσαν οτι υπάρχουν καν οδηγίες τοποθέτησης...

Τέλος, ο λόγος που σε άλλες χώρες δεν συμβαίνουν τέτοια πανηγύρια είναι οτι δεν γίνονται "μάστορες" όλοι οι ανεπίδεκτοι του εκπαιδευτικού συστήματος, και δεν αναφέρομαι μόνο στον κλάδο αυτοκινήτων, αλλά σε τεχνικούς κλάδους γενικότερα.
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 08 Ιουν, 2011 14:36

Δυστυχώς...ετσι ειναι...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 08 Ιουν, 2011 16:33

dim63 έγραψε:
gakost έγραψε:Δεν υπάρχει Vialle στην Ελλάδα αλλά αντιπρόσωπος που έχει ήδη σοβαρή και μεγάλη τεχνογνωσία. Ακόμη και αν σταματήσει η συνεργασία με τον συγκεκριμένο αντιπρόσωπο η τεχνογνωσία του παραμένει και σαν σοβαρή εταιρεία που είναι η Vialle σίγουρα τουλάχιστον δεν θα σταματήσει την προμήθεια ανταλλακτικών με κάποιον τρόπο. Άλλωστε αν διάβασες σε κάποιο ποστ λέγεται ότι υπάρχει η σκέψη να έρθει η ίδια η Vialle σαν εταιρεία και να κάνει αντιπροσωπεία


αν διαβαζες πιο πανω

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό dathens » Τρί 07 Ιουν, 2011 22:14
Νομίζω ότι είναι καθαρα θέμα εγκαταστάσης και ρύθμισης αν και είναι περίεργο !! Κοιταξτε η viale στην Ολλανδία έχει θέμα με τους συνεργάτες εγκαταστατες στην Ελλάδα σοβαρό σε σημερινή επικινωνια μου με ολλανδό συνεργάτη της εταιρίας που σκεφτετε σοβαρά να μην επιχειρήσει το βήμα της vialle Hellas που σας ανέφερα απο την έκθεση και μάλιστα να σταματήσει να προμηθεύει τους εδω εγκαταστατες με σύστηματα vialle η διατύπωση ήταν στα αγγλικά
we try to get out of the market in Greece is damaging our name and product sales is not everything !!!

Όποιος θέλει παραπάνω πληροφοριες pm .... Σε ερώτηση για τον βρεττο και Στάθη η απάντηση ήταν η ίδια !!!
Θελω Prins Direct LiquiMax system για να κατάργησω τη βενζίνη :-))


θα καταλαβαινες οτι σιγουρα δεν υπαρχει vialle Greece αλλα αντιπροσωποι και μαλλον λογω προβληματων τους η vialle σκεφτετε να αποχωρησει/διακοψει την συνεργασια μαζι τους με οτι αυτο σημαινει και φερνει μαζι.
και αν κατι τετοιο ειναι αληθες τοτε η αιτια ειναι μαλλον στους/απο τους αντιπροσωπους οποτε το μετα μπορει και να ειναι ζορικο.
ΕΛΠΙΖΩ ολο αυτο το θεμα να μην δημιουργησει προβλημα στους κατοχους αυτοκινητων με συστημα vialle, γιατι αυτοι δεν φταινε σε τιποτα να πληρωσουν τυχων μακακιες αλλων......................

φιλικα

ελπιζω να MHN εισαι το 'φαντασματακι' απο 4Τ (απλα το gakost μου φερνει λιγο σε gost)


Το ίδιο δεν λέμε; Αυτό που λέω εγώ είναι ότι και να σταματήσει η Vialle συνεργασία με κάποιον συνεργάτη κανένας δεν απαγορεύει στον συσκεκριμένο εγκαταστάτη να συνεχίζει να υποστηρίζει τα συστήματα της Vialle. Οι (όποιες ) γνώσεις (καλές οι κακές) του δεν χάνονται. Και όπως είπα σχετικά με τα ανταλλακτικά δεν νομίζω η Vialle να μην εξυπηρετήσει πελάτη της αν χρειαστεί ανταλλακτικό. ΠΧ και η Daihatsu αποχωρεί από την αγορά της Ευρώπης στο τέλος του 2013 αλλά ανταλλακτικά θα συνεχίζει να παρέχει, στην Γερμανία μέσω του δικτύου της ¨μαμάς" ΤΟΥΟΤΑ, στην Ελλάδα μέσω του ίδιου του τωρινού αντιπροσώπου της Agripan κ.ο.κ.

Καμία απολύτως σχέση ούτε με το φαντασματάκι ούτε με τους ghostbusters 8-} αλλά και γενικά με συνεργεία ή χώρο αυτοκινήτου εκτός από προσωπικό ενδιαφέρον
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Τετ 08 Ιουν, 2011 17:25

Anemar με εβαλλες σε σκεψεις γιατι κι εγω εκανα ακριβως την ιδια εγκατασταση με σενα.Το κομπιασμα αν και ελαχιστο το κανει και σε μενα με το που γυρναει σε υγραεριο.βεβαια πρεπει να παταω το γκαζι σταθερα,αλλιως δεν καταλαβαινω τιποτα.Για το θεμα αν το αμαξι σου φαινεται πιο βαρυ θελω να σου πω οτι το ιδιο αισθανομουν κι εγω και μαλιστα εγραψα στο πρωτο μου post οτι δεν ειδα το αμαξι μου σε κανενα σημειο να ειναι γρηγοροτερο.Παρολα αυτα μετα το post σου που ανεφερες το προβλημα εκανα μια δοκιμη απλη.εκανα ενα τεστ ρεπριζ με 5η 120χλμ/ωρα-150 και συγκλονιστηκα με τη διαφορα.Με υγραεριο ηταν πολυ πιο γρηγορο και αυτο ειναι κατι που δεν αποκομιζα απο την αισθηση.Κανε λοιπον κι εσυ ενα τεστ γιατι μπορει να σου συμβαινει το ιδιο.Οσο για το θεμα λαμπακι ελπιζω να μας ενημερωσεις σχετικα μετα τη ρυθμιση και να μαθουμε καποια στιγμη επιτελους αν τα συστηματα μας ειναι προρυθμισμενα ή εστω φορτωνεται προρυθμισμενο λογισμικο ή αν το ρυθμιζει ο εγκαταστατης.Σου ευχομαι να λυθουν τα προβληματακια σου γρηγορα!
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Τετ 08 Ιουν, 2011 21:45

Ειδικά για τη μετάβαση από βενζίνη σε υγραέριο (ή και αντίστροφα, εφόσον υπάρχει και εκεί θέμα), η παραμετροποίηση των συστημάτων επιτρέπει τη σταδιακή μετάπτωση ανά κύλινδρο έχοντας επιλογή και στο χρόνο που μεσολαβεί από το ένα βήμα στο επόμενο.

Παράδειγμα, σε τετρακύλινδρο κινητήρα, έχουμε λειτουργία με βενζίνη και το σύστημα θέλει να γυρίσει σε υγραέριο. Μπορεί αρχικά να κόψει μόνο το ένα μπεκ βενζίνης και να λειτουργήσει εκείνο τον κύλινδρο με υγραέριο, ενώ οι άλλοι τρεις κύλινδροι εξακολουθούν να λειτουργούν με βενζίνη, μετά από χρονικό διάστημα που επίσης ρυθμίζεται θα κόψει ακόμα ένα μπεκ βενζίνης και θα λειτουργήσει ακόμα έναν κύλινδρο με υγραέριο, ενώ οι άλλοι δυο κύλινδροι εξακολουθούν να λειτουργούν με βενζίνη κ.ο.κ. και τελικά μετά από δυο ακόμη βήματα όλοι οι κύλινδροι θα λειτουργούν με υγραέριο σε μια προοδευτική (και όχι απότομη) μετάβαση.

Φαίνεται όμως οτι είναι πιο απλό για τους μάστορες να προσπαθούν να πείσουν τον πελάτη οτι τα προβλήματα στη μετάβαση σε υγραέριο (και όχι μόνο) είναι "φυσιολογικά" από το να ασχοληθούν να το φτιάξουν σωστά (αν υποθέσουμε ότι ξέρουν και μπορούν να το φτιάξουν σωστά).
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 26 επισκέπτες