Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λαμπακι μηχανης

Δημοσίευσηαπό outlander » Τετ 30 Μαρ, 2011 21:01

καλησπερα ..σημερα μετα απο 1500 χιλιομετρα και ενω ολα ηταν τελεια σταματαω να γεμισω θεσ/νικη στο φοινικα πισω απο το καρφου,,(πρωτη φορα στο συγκεκριμενω) 450 χιλιομετρα 45 λιτρα τοσε χωρεσε ο τυπος ..........εγω χαρα λιγοτερα 10 λιτρα απο'τι εκαιγα με βενζινη :clap: :clap:
με το που κανω να φυγω λαμπακι μηχανης πρωτη φορα το εβλεπα :?: :?: αλλα στο αυτοκινητο ολα δουλευαν ρολοι,,,, βουρ στον εγκαταστατη.............αφου μου το εσβησε μου εξηγησε οτι εφταιγε η χαμηλη πιεση της αντλιας προφανως στο συγκεκριμενο βενζιναδικο γι'αυτο δεν καταφερε να γεμισει και με την καταληλη ποσοτητα τη δεξαμενη (πηρε αλλα 10 λιτρα στο δερβενη)
οποτε αν δεν εχουμε τιποτα αλλο το συγκεκριμενω βενζιναδικο για μενα :thumbdown: :thumbdown:
outlander
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Τρί 08 Μαρ, 2011 18:54

Re: Λαμπακι μηχανης

Δημοσίευσηαπό psir10115 » Κυρ 10 Απρ, 2011 23:54

Kαλησπέρα σε όλους

Λαμπάκι μηχανής για 2η φορά αμέσως μετά απο αδικαιολόγητη ένδειξη έλλειψης υγραερίου..έσβησε και άναψε αμέσως πάλι η ένδειξη..σταμάτησε να λειτουργεί με υγραέριο και ξαναξεκίνησε αμέσως για 3 φορές..

Αύριο στον εγκαταστάτη αλλά ρε μάγκες αρχίζει να με κουράζει...

Υπάρχει κανείς με ανάλογο πρόβλημα;

ΥΓ την ππρώτη φορά που άναψε λαμπακι μηχανής έδειξε ένδειξη τρόμπας βενζίνης...
psir10115
 
Δημοσιευσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ 03 Μαρ, 2011 15:34

με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό theeo » Τρί 26 Απρ, 2011 22:15

καλησπερα, εχω lovato easyfast σε Terios με κινητηρα K3-VE. Στα 42.000 χιλιομετρα απο την εγκατασταση μια βαλβιδα μου εσπασε κατα το ενα τριτο (σαν ενα κομματι απο πιτσα) (απο το υγραεριο;). Τωρα εχω φτασει τα 58.000 χιλιομετρα. Σχεδον απο την αρχη μου αναβει το τσεκ με κωδικο : Ρ0133 αργη αποκριση αισθητηρα λαμδα 1. Οταν καιω βενζινη δεν αναβει. Εχω παρει ενα διαγνωστικο και το σβηνω αλλα μετα απο λιγο ξανα αναβει. Εχω παρατηρησει οτι αναβει πιο συχνα το χειμωνα λιγοτερο το καλοκαιρι. Πως θα το κανω να μην ξανααναψει;
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό xtrailas » Τρί 26 Απρ, 2011 22:35

φίλε μου το ίδιο πρόβλημα με λαμπάκι κινητήρα και ρετάρισμα κυλίνδρων σε xtrail T30.Μετά από σωστή ρύθμιση μίγματος υγραερίου και ρύθμιση βαλβίδων το λαμπάκι δεν έχει ανάψει ξανά. Μετράω όμως περί τα 6500 χλμ με υγραέριο, το λαμπάκι άναβε όπως το περιγράφεις στα 2500. Είμαι και εγώ της γνώμης ότι το σύστημα είναι ευπαθές στο κρύο - ζεστό και το πρόβλημα εκκίνησης επηρεάζεται απο την εξωτερική θερμοκρασία ( fuel trims και τα σχετικά...)
xtrailas
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Τετ 09 Μαρ, 2011 16:05

Re: με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό theeo » Τετ 27 Απρ, 2011 10:17

Δεν εχω κανενα προβλημα στη λειτουργια του κινητηρα, αναβει κανονικα λειτουργει κανονικα σβηνει κανονικα ξανααναβει κανονικα. Ουτε ρεταρει ουτε κανει κατι παραξενο. Μονο η σπασμενη βαλβιδα, αν οφειλετε στο υγραεριο, και το λαμπακι με κωδικο Ρ0133-αργη αποκριση αισθητηρα λαμδα 1
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό theeo » Παρ 29 Απρ, 2011 21:13

μπορει καποιος να εξηγησει αυτο τον κωδικο; Ρ0133-αργη αποκριση αισθητηρα λαμδα 1
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό georged30 » Κυρ 01 Μάιος, 2011 12:12

theeo έγραψε:μπορει καποιος να εξηγησει αυτο τον κωδικο; Ρ0133-αργη αποκριση αισθητηρα λαμδα 1

Causes

A code P0133 may mean that one or more of the following has happened:

* The oxygen sensor is faulty
* The wiring to the sensor is broken / frayed
* There is an exhaust leak
Possible Solutions

The simplest thing to do is to reset the code and see if it comes back.

If the code comes back, the problem is more than likely the front Bank 1 oxygen sensor. You will likely wind up replacing it but you should also consider these possible solutions:

* Check and fix any exhaust leaks
* Check for wiring problems (shorted, frayed wires)
* Check the frequency and amplitude of the oxygen sensor (advanced)
* Check for a deteriorating / contaminated oxygen sensor, replace if necessary
* Check for inlet air leaks
* Check the MAF sensor for proper operation
SKODA OCTAVIA TOUR LPG
TARTARINI SEQUENTIAL
georged30
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 03 Απρ, 2011 21:59

Re: με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό theeo » Κυρ 01 Μάιος, 2011 15:12

μια διευκρινηση, το λαμπακι αναβει μονο με το υγραεριο οχι με βενζινη, οποτε ο αισθητηρας ειναι ενταξει, τα καλωδια ειναι ενταξει ..... Μπορει να οφειλετε στο μειγμα; και αν ναι ειναι φτωχο, ειναι πλουσιο, ειναι τι;;
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό dti » Κυρ 01 Μάιος, 2011 15:45

Μήπως δεν είναι συνδεδεμένος σωστά στον αισθητήρα λ ο "εγκέφαλος" του συστήματος υγραερίου;
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό theeo » Κυρ 01 Μάιος, 2011 17:29

απο το προγραμμα που ρυθμιζει τον εγκεφαλο του υγραεριου αλλα και με συνδεση OBD ο λαμδα δειχνει να λειτουργει σωστα
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 90 επισκέπτες





cron