Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό georged30 » Τρί 05 Νοέμ, 2013 21:40

stamatisss έγραψε:Καλησπερα..εχω ενα yaris 2000 μοντελο και εβαλα πριν 1000 χιλιομετρα υγραεριο..οταν το εβαλα μ ειχε αναψει λαμπακη μηχανης..το ειπα στν εγκαταστατη μ ειπε οτι επειδη μπηκε κατι καινουργιο στο αμαξι στο δειχνει το λαμπακι ..μετα απο 800 χιλιομετρα με ειπε να το παω να κανει καποιες ρυθμισεις και να το σβησει το λαμπακι..το πηγα εκανε τν ρυθμισει εσβησε και το λαμπακι και την επομενη μερα μου ξανααναψε το λαμπακι..τι μπορει να ειναι μπορει καποιος να βοηθησει???

:shock: ελεος τι αλλο θα ακουσουμε (αντι να πει δεν ξερω να το ρυθμισω) λεει οτι του κατεβει,πες στον εγκαταστατη να σου φτιαξει το αμαξι να δουλευει χωρις λαμπακι γιατι θα παθεις καμια ζημια στο αμαξι.
SKODA OCTAVIA TOUR LPG
TARTARINI SEQUENTIAL
georged30
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 03 Απρ, 2011 21:59

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό stamatisss » Τετ 06 Νοέμ, 2013 00:59

και γω το καταλαβα οτι δεν ξερουν κ πολλα.εμπλεξα.το πηγα σημερα κ μ ειπε να το παω αυριο μεθαυριο να το βαλει στον μηχανιμα υπολογιστης τι ειναι και να μ ρυθμισει το μιγμα κατι τετοιο μ ειπε!
stamatisss
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 05 Νοέμ, 2013 17:41

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 06 Νοέμ, 2013 15:50

Δικαιολογία Ελληνάρα εγκαταστάτη!
«αφού μπήκε κάτι καινούριο στο αμάξι, γι’αυτό ανάβει το λαμπάκι… κάνε καμιά 10.000χλμ και θα σβήσει μόνο του!»
Απαράδεκτο… :sick:
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τετ 06 Νοέμ, 2013 17:36

ειστε κακοι,

ο μηχανικαρας δουλευει windows και ετσι οτι νεο βαζει αναβει το λαμπακι (να το βαλω?), τωρα την αλλη φορα που θα πας θα σου κατεβασει και τους drivers και θα ολοκληρωθει η εγκατασταση


:wave: :wave: :wave: :wave: :wave:
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό stamatisss » Τετ 06 Νοέμ, 2013 19:05

εμπλεξα σε λεω..τωρα θα παω να μου ρυθμισει το μιγμα κ βλεπουμε..πηγα ρωτησα και κανα 2 αλλους και μ ειπαν αυτο πρεπει να ειναι..να ειναι πολυ φτωχο το μιγμα..παιζει να ειναι τπτ αλλο ομως?το lovato εχω βαλει..καλη μαρκα ειναι?
stamatisss
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 05 Νοέμ, 2013 17:41

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό rover214 » Τετ 06 Νοέμ, 2013 19:52

ΜΙα χαρά σύστημα είναι αν και υπάρχουν και καλύτερα.
Και συγγνώμη αλλά θα το πω.Πρώτα το έβαλες το σύστημα και μετά ήρθες να ρωτήσεις αν είναι καλή μάρκα?Έρευνα αγοράς δεν έκανες?
Rover 214Si, Lovato Easy Fast χωρίς λαδιέρα
rover214
 
Δημοσιευσεις: 141
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ, 2013 01:32

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό stamatisss » Πέμ 07 Νοέμ, 2013 01:05

δεν ψαχτικα και πολυ γιατι και ενας φιλος εβαλε το ιδιο και δεν ειχε προβληματα και ειπα να το βαλο ηταν και φθηνο σε σχεση με κατι αλλα που ρωτησα!
stamatisss
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 05 Νοέμ, 2013 17:41

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό tsichr » Κυρ 17 Νοέμ, 2013 18:33

Καλησπέρα και από μένα,

Έχω ένα Ford CMAX 2006 με BRC και μου ανάβει το λαμπάκι μηχανής.

Το λαμπάκι ανάβει με 3η ή 4η ταχύτητα σε 3000-4000 στροφές σε ανηφόρα ή σε προσπέραση και μόνο με το LPG

Στον έλεγχο δείχνει VCT αλλά με προβληματίζει γιατί δεν το κάνει με την βενζίνη.

Γνωρίζει κανείς που μπορεί να οφείλεται?

Ευχαριστώ,
tsichr
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 17 Νοέμ, 2013 18:27

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό vlsavvas » Τρί 07 Ιαν, 2014 12:42

Έχω κάνει εγκατάσταση του Landi Renzo Evo σε Mitsubishi Outlander 2.4. Η εγκατάσταση έγινε τον Ιούνιο και μέχρι πρόσφατα δεν είχα κανένα πρόβλημα( περίπου 8000 χλμ).
Τις τελευταίες μέρες με το κρύο και με κίνηση σε μποτιλιάρισμα, ανάβει συχνά το λαμπάκι του κινητήρα. Γυρνάω σε βενζίνη και σε περίπου 20 χλμ σβήνει. Μετά με το LPG μόλις τύχει να κινηθώ στο κέντρο ή σε κίνηση σχεδόν πάντα μου ξανανάβει. Στον έλεγχο βγάζει μήνυμα για φτωχό μείγμα, ωστόσο ο τεχνικός ελέγχοντας τις ρυθμίσεις θεωρεί ότι είναι σωστά ρυθμισμένο. Η αλήθεια είναι ότι η λειτουργία του είναι πολύ καλή δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα είτε έχει λαμπάκι αναμένο είτε όχι. Επίσης όταν ο καιρός ήταν πιο ζεστός, δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα, αυτό δε ξέρω αν είναι σύμπτωση όμως. Επιπλέον μου λέει ότι έχω λίγα χλμ για να αλλάξουμε φίλτρα του LPG και επιμένει ότι εφόσον σβήνει το λαμπάκι με βενζίνη και δεν ξανανάβει με το που γυρνάω σε LPG αλλά μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ποιά είναι η γνώμη των πιο έμπειρων;
Ευχαριστώ
vlsavvas
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Τετ 05 Ιουν, 2013 14:46

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 07 Ιαν, 2014 15:46

vlsavvas έγραψε:Έχω κάνει εγκατάσταση του Landi Renzo Evo σε Mitsubishi Outlander 2.4. Η εγκατάσταση έγινε τον Ιούνιο και μέχρι πρόσφατα δεν είχα κανένα πρόβλημα( περίπου 8000 χλμ).
Τις τελευταίες μέρες με το κρύο και με κίνηση σε μποτιλιάρισμα, ανάβει συχνά το λαμπάκι του κινητήρα. Γυρνάω σε βενζίνη και σε περίπου 20 χλμ σβήνει. Μετά με το LPG μόλις τύχει να κινηθώ στο κέντρο ή σε κίνηση σχεδόν πάντα μου ξανανάβει. Στον έλεγχο βγάζει μήνυμα για φτωχό μείγμα, ωστόσο ο τεχνικός ελέγχοντας τις ρυθμίσεις θεωρεί ότι είναι σωστά ρυθμισμένο. Η αλήθεια είναι ότι η λειτουργία του είναι πολύ καλή δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα είτε έχει λαμπάκι αναμένο είτε όχι. Επίσης όταν ο καιρός ήταν πιο ζεστός, δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα, αυτό δε ξέρω αν είναι σύμπτωση όμως. Επιπλέον μου λέει ότι έχω λίγα χλμ για να αλλάξουμε φίλτρα του LPG και επιμένει ότι εφόσον σβήνει το λαμπάκι με βενζίνη και δεν ξανανάβει με το που γυρνάω σε LPG αλλά μόνο υπό συγκεκριμένες συνθήκες δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ποιά είναι η γνώμη των πιο έμπειρων;
Ευχαριστώ

Αφού ανάβει το λαμπάκι για φτωχό μίγμα έχεις πρόβλημα έστω και αν είναι σε ειδικές συνθήκες. Πρέπει να το βγάλει στο δρόμο να βρει σε ποιοες συνθήκες συμβαίνει και να το διορθώσει. Τι θα πει είναι πολύ νωρίς. Τι θα αλλάξει αργότερα Το αμάξι πρέπει από την αρχή να λειτουργεί όπως στη βενζίνη και να μην ανάβει κανένα λαμπάκι.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες