Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δε γεμίζει η δεξαμενή

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Δε γεμίζει η δεξαμενή

Δημοσίευσηαπό PANAGIOTIS73 » Παρ 20 Ιαν, 2012 18:05

Γεια χαρα σε ολους. Πριν μια εβδομαδα εβαλα αεριο (LOVATO) και εκτος του οτι εχω ενα θεμα με τις φωτεινες ενδειξεις (λαμπακια) που δεν σβηνανε με τιποτα, επειτα απο 438 χλμ και αφου αρχισε να σφυριζει και να με ειδοποιει οτι τελειωσε το αεριο πηγα να γεμισω.
Ελα που ομως δεν γεμιζε και συμπεριφερονταν σαν να ηταν φουλαρισμενη η δεξαμενη.Μπορει καποιος να μου δωσει μια λογικη εξηγηση??
Ευχαριστω εκ των προτερων.
PANAGIOTIS73
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ, 2011 11:15

Re: ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 20 Ιαν, 2012 18:27

Δοκιμασες να γεμίσεις σε αλλο πρατηριο ? Ουτως ή άλλως θελει ρύθμιση το φλοτερ και μαλλον εκει οφείλεται και το προβλημα. Πήγαινε στον εγκαταστατη σου.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ

Δημοσίευσηαπό PANAGIOTIS73 » Παρ 20 Ιαν, 2012 19:23

Δοκιμασα σε τρεις διαφορετικες αντλιες.
PANAGIOTIS73
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ, 2011 11:15

Re: ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 20 Ιαν, 2012 19:37

Αν εχει γινει σωστα η συνδεσμολογία του κιτ και με πιστοποιημενα υλικα, δεν ειναι πολλοι οι λογοι που εγινε αυτο. 1) Κατα πασα πιθανοτητα σου εχει κολλήσει το φλοτερ ,2)Κατι εχει γινει με την πολυβαλβιδα(βλαβη αλλα δυσκολο) και δεν αφηνει να γεμίσεις, και 3)ισως το μιγμα που εβαλες να ειχε αρκετο προπανιο και η πιεση μποκαρε την πολυβαλβιδα (τελειως απιθανο...).
Α...υπαρχει και η περιπτωση καποιος να εχωσε τιποτα στην παροχη lpg και εχει μπουκωσει... :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ

Δημοσίευσηαπό PANAGIOTIS73 » Παρ 20 Ιαν, 2012 21:45

Ευχαριστω!!
PANAGIOTIS73
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ, 2011 11:15

Re: ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ

Δημοσίευσηαπό geoargi » Κυρ 29 Ιαν, 2012 14:04

Αν έλυσες το θέμα καλόν είναι να μας ενημερώσεις πως.
Δε μας είπες τι είδους δεξαμενή έχεις.
Είχα και γω το ίδιο πρόβλημα.
Η δικιά μου είναι κυλινδρική και έχει τοποθετηθεί στη κλειστή καρότσα του ημιφορτηγού μου.
Είναι δε 100 λίτρων που έπρεπε να γεμίσει με 80 λίτρα. Έχασα το έδαφος από τα πόδια μου όταν στο πρώτο γέμισμα ήτα νμε 57!!!!! Νόμισα ότι η κατανάλωση σε υγραέριο ήταν χειρότερη από βενζίνη. Τι ήταν όμως;;; Ήταν ότι ο αγύρτης, άπειρος και ψεύτης μηχανικός που το εγκατέστησε, είχε τοποθετήσει σε λάθος γωνία τη δεξαμενή. Το φλότερ έπρεπε να είναι σε 30 μοίρες από το οριζόντιο επίπεδο και αυτός το είχε βάλει στα 50!!!! Για να καταλάβετε πόσο αγύρτες είναι μερικοί, όταν του είπα το πρόβλημα άρχισε να το περιστρέφει χωρίς γωνιόμετρο. Οταν του είπα πως ρε φίλε πως είσαι σίγουρος ότι είναι η σωστή γωνία. Να (λέει) βλέπω αυτή τη γραμμή ότι είναι στη σωστή θέση. Η γραμμή αυτή ήταν η βάση της μεταλλικής =)) ταμπέλας που φέρει κάθε δεξαμενή που περιγράφει τα χαρακτηριστικά της. Ο άνθρωπος δε παιζόταν. Καθόταν οκλαδόν χωρίς κανένα όργανο και έβλεπε το ''σημάδι'' =)) του και ήθελε να πιστέψω ότι ή δεξαμενή ήταν στη σωστή θέση. Προετοιμασμένος εγώ (γιατί με είχε ήδη φλομώσει στις μ@@@@κίες με άλλα θέματα) βγάζω το γωνιόμετρο μου (το επάγγελμά μου σχετίζεται με κλίσεις επιφανειών) και τον κάνω ρόμπα. Ααααα λέει το δικό μου είναι στο άλλο υποκατάστημα και το χρησιμοποιούν.
Κρίνετε παρακαλώ.
geoargi
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Παρ 23 Δεκ, 2011 12:07

Re: ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 29 Ιαν, 2012 17:43

Οταν του...''εδωσες'' το γωνιομετρο.......πόνεσε ??? :lol: :lol: :lol: :lol:
Κανονικα ετσι ηθελε...κλύσμα.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ

Δημοσίευσηαπό tgi » Κυρ 29 Ιαν, 2012 21:12

και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω αλλά με δεξαμενή donut και ICOM (καλά να πάθω)
το κακό επίσης με εμένα είναι ότι η δεξαμενή είναι από κάτω από το αυτοκίνητο (θέση ρεζέρβα) και είναι δύσκολο να βγεί και να ξαναμπεί ο ρυθμιστής πίεσης όπου κόβει την εισαγωγή και ελέγχει τα λίτρα του καυσίμου!!!
Αν έχετε να προτείνετε κάτι.... δέχομαι ευχαρίστως!

ΥΓ : υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να γίνει εξαέρωση η δεξαμενή?
μήπως έχει αέρα μέσα και δεν μπορεί να δεχτεί περισσότερο υγραέριο στην δεξαμενή?
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 30 Ιαν, 2012 15:11

Έχει κολλήσει το φλοτέρ 99,9 %.
Αρκεί να βγει η Πολυβαλβίδα από την μπουκάλα και να διαγνωστεί το λάθος.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: ΔΕΝ ΓΕΜΙΖΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 31 Ιαν, 2012 01:21

LPGas έγραψε:Έχει κολλήσει το φλοτέρ 99,9 %.
Αρκεί να βγει η Πολυβαλβίδα από την μπουκάλα και να διαγνωστεί το λάθος.

Αν δεν κανω λαθος, το icom δεν εχει κλασικο φλοτερ αλλα 1 αισθητήρα σαν κι αυτον http://www.ebay.de/itm/LPG-ICOM-JTG-80- ... 3a6ce09c5c . Αρα συμβαινουν 2 τινά. ή αυτος ο αισθητηρας δυσλειτουργει ή εχει τοσο λαθος κληση η δεξαμενη(λιγο δυσκολο να ειναι αυτο) που δεν την αφηνει να γεμίσει μεχρι τερμα.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 116 επισκέπτες