Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

προβλημα με vialle

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 31 Δεκ, 2011 20:55

mik έγραψε:Μια ερωτηση
τωρα τελευταια αρχισε να μου παρουσιαζει και σε μενα καποια μικρα ρεταρισματα(στιγμιαια κοψιματα σε ασυναρτητους χρονους) σε σταθερη ταχυτητα πχ. στις 3000 στροφες με 110-120 χιλιομετρα αλλα και σε μεγαλυτερες
οπως επισης και σε αποτομες επιταχυνσεις


Κινούμαι καθημερινά στην Αττική Οδό με παρόμοιες και μεγαλύτερες ταχύτητες, συνήθως με cruise control. Δεν έχω διαπιστώσει ποτέ τους τελευταίους 14 μήνες τέτοιο πρόβλημα.
Ομοίως, στο αυτοκίνητο της συζύγου (με LPfi), εδώ κι ένα εξάμηνο, κανένα κόψιμο!
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό giannisvialle » Σάβ 31 Δεκ, 2011 21:46

τα προβληματα με το υγραεριο τα ειχα απο τοτε που το εβαλα
παλαιοτερα ειχα κοψιματα-ρεταρισμα και σε αλλες στροφεςπχ 2000 ,3000
μετα απο τρια update εχω σχδον αποκλειστικα στις 5500-5800-6200
παντα με υψηλες ταχυτητες ποτε με πρωτη και δευτερα ταχυτητα
απλα μου κανει κοψιμο και με βενζινη
το δουλεψα σημερα 150χιλιομετρα με βενζινη
και στο τελος δεν μου εκανε κοψιματα με βενζινη ...
δεν ξερω τι εγινε...
εχω lpi δεν επιδεχεται ρυθμισεις του εγκαταστατη
περα παρα μερα μου αναβει λαμπακι μηχανης με καμια βλαβη
το διαγνωστικο λεει διακοπες αναφλεξης
και σβηνει μονο του μετα απο δυο μερες
και κατι τελευταιο επειδη κραταω αρχειο καταναλωσεν υγραεριου απο τοτε που το εβαλα 03/11
τους τελευταιους μηνες η καταναλωση ενω αρχικα ηταν αυξημενη 17% τωρα εχει παει 29%..!
αυτο το υπολογιζω σε σταθερη κινηση με cuise control με βενζινη και υγραεριο ..
giannisvialle
 

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Σάβ 31 Δεκ, 2011 23:19

Κοψίματα πλέον μου κάνει δυστυχώς κι εμένα.Μόνο σε επιταχύνσεις βέβαια και σχετικά ψηλά.Σκέφτηκα μήπως επειδή στο lpfi,όπως διάβασα στη vialle,μετά της 4.000σαλ νομίζω ψεκάζει βενζίνη και για τον λόγο αυτό κάνει το κλασσικό κλώτσημα στις μετατροπές του Στάθη.Πάντως είμαι στην ευχάριστη θέση να πω πως είναι το μεγαλύτερο διάστημα μετά από 15 επισκέψεις που δεν αντιμετωπίζω άλλο σοβαρό πρόβλημα!Καλή χρονια να έχουμε παιδιά!
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό rogerius » Κυρ 01 Ιαν, 2012 10:36

moipos na meionate to diakeno ton mpouzi sta 0.5-0.6mm?
Kalh xronia!
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό dti » Κυρ 01 Ιαν, 2012 12:28

Καλή Χρονιά σε όλους μας, με υγεία και χωρίς άλλα προβλήματα!

giannisvialle έγραψε:εχω lpi δεν επιδεχεται ρυθμισεις του εγκαταστατη
περα παρα μερα μου αναβει λαμπακι μηχανης με καμια βλαβη
το διαγνωστικο λεει διακοπες αναφλεξης
και σβηνει μονο του μετα απο δυο μερες
και κατι τελευταιο επειδη κραταω αρχειο καταναλωσεν υγραεριου απο τοτε που το εβαλα 03/11
τους τελευταιους μηνες η καταναλωση ενω αρχικα ηταν αυξημενη 17% τωρα εχει παει 29%..!
αυτο το υπολογιζω σε σταθερη κινηση με cuise control με βενζινη και υγραεριο ..



Ακόμη και το LPi να έχεις, υπό προϋποθέσεις, επιδέχεται ρύθμιση. Χρειάζεται ν' αλλάξει το calibration file του συστήματος. Στη δική μου περίπτωση το έκανε η Vialle στην Ολλανδία μετά από μετρήσεις που έγιναν εν κινήσει και συνδυάστηκε με τα μεγαλύτερα μπεκ (V28). Θα πρότεινα να μην το αφήσεις να λειτουργεί έτσι γιατί μόνο καλό για τον κινητήρα σου δεν κάνεις...


genos2000 έγραψε:Κοψίματα πλέον μου κάνει δυστυχώς κι εμένα.Μόνο σε επιταχύνσεις βέβαια και σχετικά ψηλά.Σκέφτηκα μήπως επειδή στο lpfi,όπως διάβασα στη vialle,μετά της 4.000σαλ νομίζω ψεκάζει βενζίνη και για τον λόγο αυτό κάνει το κλασσικό κλώτσημα στις μετατροπές του Στάθη.Πάντως είμαι στην ευχάριστη θέση να πω πως είναι το μεγαλύτερο διάστημα μετά από 15 επισκέψεις που δεν αντιμετωπίζω άλλο σοβαρό πρόβλημα!Καλή χρονια να έχουμε παιδιά!


Που το διάβασες αυτό; Δε νομίζω να ισχύει για το LPfi. Πιθανότατα να ισχύει για το LPxi (που απ' ότι έχω καταλάβει είναι LPfi συν κάποιο συγκεκριμένο λογισμικό για πολύ ευαίσθητους κινητήρες).

Από τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί για το συγκεκριμένο εγκαταστάτη, νομίζω τό 'χω ξαναπεί, καταλήγω στο συμπέρασμα οτι για κάποιο λόγο δεν χρησιμοποιεί το κατά περίπτωση σωστό λογισμικό. Υποθέτω οτι επειδή δεν είναι επίσημος αντιπρόσωπος, προμηθεύεται (από άλλη αντιπροσωπεία) τα συστήματα LPfi όπως έρχονται από Ολλανδία (ελάχιστα παραμετροποιημένα) και μετά ...αυτοσχεδιάζει.
Σε κάποιες περιπτώσεις πετυχαίνει, σε κάποιες άλλες όχι...
Γι αυτό και θα πρότεινα, όσοι έχετε προβλήματα μικρά ή μεγάλα με Vialle, να απευθυνθείτε αλλού, όπου υπάρχει επίσημη υποστήριξη. Θα υπάρξει πιθανότατα κόστος, καθώς όπως ίσως διαπιστώσετε, η εγγύηση δεν καλύπτει την εργασία που πρέπει να γίνει.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό giannisvialle » Κυρ 01 Ιαν, 2012 14:53

καλη χρονια σε ολους
μπορει κανεις να μου εξηγησει γιατι δεν βγαζει καποια βλαβη το αμαξι μου και βγαζει μονο διακοπες αναφλεξης
δηλαδη δεν σκαει σπινθηρας ..?
υποψην εχω βαλει καινουργια μπουζι μετα απο 15000χλμ ενω ειναι ιριδιου μανισια και κρατανε 100000
τα μπουζι οταν τα εβγαλα ηταν κοκκινωπα αλλα καθαρα..
giannisvialle
 

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό rogerius » Κυρ 01 Ιαν, 2012 15:07

giannisvialle έγραψε:καλη χρονια σε ολους
μπορει κανεις να μου εξηγησει γιατι δεν βγαζει καποια βλαβη το αμαξι μου και βγαζει μονο διακοπες αναφλεξης
δηλαδη δεν σκαει σπινθηρας ..?
υποψην εχω βαλει καινουργια μπουζι μετα απο 15000χλμ ενω ειναι ιριδιου μανισια και κρατανε 100000
τα μπουζι οταν τα εβγαλα ηταν κοκκινωπα αλλα καθαρα..

metrises diakeno?
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό giannisvialle » Κυρ 01 Ιαν, 2012 15:48

σε καινουρια μπουζι να μετρησω διακενο?
γιατι ?
οταν τα εβγαλα και εβαλα καινουρια δεν ειχαν καποια διαφορα στο διακενο παλαιοτερα οταν ειχα αλλαξει τα παλια ειχε ανοιξει το διακενο θυμαμαι με βενζινη ομως
giannisvialle
 

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό mik » Κυρ 01 Ιαν, 2012 19:41

ετσι και αλλιως θα παει το αμαξι για σερβις και πρωτα θα κοιταξουμε μαζι τα θεματα με το vialle
ευτυχως δεν ειχα εγω τα μεγαλα προβληματα που ειχαν οι αλλοι(ουτε check engine, ουτε αισθητηρες λαμδα ουτε σοβαρα ρεταρισματα)
απλα το προβληματακι παρουσιαστηκε τωρα με τα κρυα(κανενα μηνα εχει)
μπορει και να ειναι κανενα θεμα μιγματος η κατι αλλο
Παντως ελπιζω με μια ψιλορυθμιση να εκλειψει τελειως
Παντως το εχω απολαυσει το αμαξακι μου αυτες τις μερες. Μετα τα χιονια δεν εχω αφησει χιονοδρομικο και βουνο(μεσα σε 10 μερες εχω κανει καμια 1500 χιλ.) με αποτελεσμα η αποσβεση να γινεται γρηγορα
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό rogerius » Κυρ 01 Ιαν, 2012 19:59

giannisvialle έγραψε:σε καινουρια μπουζι να μετρησω διακενο?
γιατι ?
οταν τα εβγαλα και εβαλα καινουρια δεν ειχαν καποια διαφορα στο διακενο παλαιοτερα οταν ειχα αλλαξει τα παλια ειχε ανοιξει το διακενο θυμαμαι με βενζινη ομως

gia na to katevaseis 0.5-0.6mm
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 128 επισκέπτες