Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

προβλημα με vialle

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό thodoris123 » Σάβ 17 Δεκ, 2011 23:43

Γεια σας,

Εγκατέστησα κι εγώ το vialle σε Toyota Yaris μοντέλο του 2009 στην Ford Στάθης - Στάθης Σ. & Ν. στη Χρυσαυγή Λαγκαδά. Αρχικά είχα προβληματιστεί από τα αρνητικά σχόλιά σας ως προς τον εγκαταστάτη, ωστόσο η πρώτη μου εντύπωση (σήμερα που το πήρα έκανα 200 χλμ) είναι ότι η τοποθέτησή είναι πολύ προσεγμένη, καθώς το αυτοκίνητο δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα ως προς την συμπεριφορά του.

Ως προς την συμπεριφορά τους ήταν ευγενικότατοι, η εγκατάσταση έγινε σε 2 μέρες και μου το παρέδωσαν περασμένο από κτεο και πλυμένο. Πληροφοριακά το κόστος της εγκατάστασης ανήλθε σε 1900 €, συμπεριλαμβανομένου και του kit εκτός του κτεο.

Όσο για την κατανάλωση υγραερίου σε σχέση με την προηγούμενη κατανάλωση βενζίνης, δεν την έχω ακόμα υπολογίσει, αλλά θα επανέλθω μόλις το κάνω.

Είμαι στην διάθεσή σας για τυχόν απορίες.
thodoris123
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ 17 Δεκ, 2011 22:54

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό mik » Κυρ 18 Δεκ, 2011 11:38

thodoris123 έγραψε:Γεια σας,

Εγκατέστησα κι εγώ το vialle σε Toyota Yaris μοντέλο του 2009 στην Ford Στάθης - Στάθης Σ. & Ν. στη Χρυσαυγή Λαγκαδά. Αρχικά είχα προβληματιστεί από τα αρνητικά σχόλιά σας ως προς τον εγκαταστάτη, ωστόσο η πρώτη μου εντύπωση (σήμερα που το πήρα έκανα 200 χλμ) είναι ότι η τοποθέτησή είναι πολύ προσεγμένη, καθώς το αυτοκίνητο δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα ως προς την συμπεριφορά του.

Ως προς την συμπεριφορά τους ήταν ευγενικότατοι, η εγκατάσταση έγινε σε 2 μέρες και μου το παρέδωσαν περασμένο από κτεο και πλυμένο. Πληροφοριακά το κόστος της εγκατάστασης ανήλθε σε 1900 €, συμπεριλαμβανομένου και του kit εκτός του κτεο.

Όσο για την κατανάλωση υγραερίου σε σχέση με την προηγούμενη κατανάλωση βενζίνης, δεν την έχω ακόμα υπολογίσει, αλλά θα επανέλθω μόλις το κάνω.

Είμαι στην διάθεσή σας για τυχόν απορίες.

κανεις δεν ειπε οτι η εγκατασταση δεν ειναι σωστη η οτι θα σου παρουσιαστουν προβληματα(κανε 5000 χιλ. γιατι τα 200 ειναι λιγα)
απλα μερικοι που εβαλαν ειχαν θεματα με τις ρυθμισεις και σε εναν εβγαλε προβλημα
Το θεμα ειναι να λυνονται τα προβληματα γρηγορα και με καλη διαθεση και απο τις 2 πλευρες.
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Δευτ 19 Δεκ, 2011 14:56

Καλα βεβαια αγαπητε mik η αληθεια είναι ότι έβγαλε σε όλους πρόβλημα και ίσως όχι σε έναν.Και εγώ το πιστεύω ότι κάνει πολύ προσεγμένη δουλειά,όπως έκανε και σε μένα οπτικά.Από εκεί και πέρα το ουσιατικό που είναι η ρύθμιση και η καλή λειτουργία μη μου πείτε ότι πάει και αέρα..Καταρχάς ακούστηκαν στα forum τουλάχιστον 10 εγκαταστάσεις με πρόβλημα.Δεύτερον δεν μας είπε ποτέ ότι βάζει το lpfi.Σε όλους λέει ότι είναι προρυθμισμένο και αμέσως την ίδια ώρα το παίρνει μόνος του μια βόλτα και το ρυθμίζει σε 2 λεπτά.Τα μπεκ που βάζει είναι πραγματικά στην τύχη.Εμένα μου βαλε 2 τύπους μεγαλύτερα και μετά μου τα άλλαξε σε 1 τύπο μεγαλύτερα.Στους μισούς ανάψαν λαμπάκια και στους άλλους δημιουργήθηκαν άλλα θέματα.Και αυτά είναι αυτά που βλέπουμε με την άπειρη ματιά μας.Ακόμη και αυτοί που λεν πάει καλά μπορεί απλά να βολεύτηκαν σε μια μέτρια απόδοση.Γιατί ένα σύστημα δεν ρυθμίζεται τέλεια με 2 λεπτά ρύθμιση όπως και να το κάνουμε.Εμένα που πήγα 15 φορές είδα και 15 διαφορετικές αποδόσεις στο σύστημα μου και μόνον η τελευταία με άφησε ικανοποιημένο πλήρως.Αλλά ίσως και αυτή δεν είναι η τέλεια ρύθμιση και μια ακόμη να το έκανε ενδεχομένως καλύτερο.Το θέμα είναι ότι όλοι εμείς που δώσαμε κοντά € 2.000 δεν τα δώσαμε γιατι δεν ξέραμε τις τιμές που κυμαίνονται τα κιτ.Τα δώσαμε για να έχουμε το καλύτερο σύστημα,χωρίς προβλήματα και με πολύ σωστή λειτουργία.Οπότε καλό θα είναι να έχουμε και τις ανάλογες απαιτήσεις και να μην τον χαϊδεύουμε στα φορουμ.Να λέμε απλά την αλήθεια.Κι εγώ τονισα την ευγένεια του,και την πολύ όμορφη δουλεια που κάνει,αλλά θα πω χωρίς επιείκεια τα ελλατώματά του.Όταν δει την κίνηση να πέφτει μπορεί να μας αντιμετωπίσει πιο επαγγελματικά.
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό mik » Τρί 20 Δεκ, 2011 10:42

genos2000 έγραψε:Καλα βεβαια αγαπητε mik η αληθεια είναι ότι έβγαλε σε όλους πρόβλημα και ίσως όχι σε έναν.Και εγώ το πιστεύω ότι κάνει πολύ προσεγμένη δουλειά,όπως έκανε και σε μένα οπτικά.Από εκεί και πέρα το ουσιατικό που είναι η ρύθμιση και η καλή λειτουργία μη μου πείτε ότι πάει και αέρα..Καταρχάς ακούστηκαν στα forum τουλάχιστον 10 εγκαταστάσεις με πρόβλημα.Δεύτερον δεν μας είπε ποτέ ότι βάζει το lpfi.Σε όλους λέει ότι είναι προρυθμισμένο και αμέσως την ίδια ώρα το παίρνει μόνος του μια βόλτα και το ρυθμίζει σε 2 λεπτά.Τα μπεκ που βάζει είναι πραγματικά στην τύχη.Εμένα μου βαλε 2 τύπους μεγαλύτερα και μετά μου τα άλλαξε σε 1 τύπο μεγαλύτερα.Στους μισούς ανάψαν λαμπάκια και στους άλλους δημιουργήθηκαν άλλα θέματα.Και αυτά είναι αυτά που βλέπουμε με την άπειρη ματιά μας.Ακόμη και αυτοί που λεν πάει καλά μπορεί απλά να βολεύτηκαν σε μια μέτρια απόδοση.Γιατί ένα σύστημα δεν ρυθμίζεται τέλεια με 2 λεπτά ρύθμιση όπως και να το κάνουμε.Εμένα που πήγα 15 φορές είδα και 15 διαφορετικές αποδόσεις στο σύστημα μου και μόνον η τελευταία με άφησε ικανοποιημένο πλήρως.Αλλά ίσως και αυτή δεν είναι η τέλεια ρύθμιση και μια ακόμη να το έκανε ενδεχομένως καλύτερο.Το θέμα είναι ότι όλοι εμείς που δώσαμε κοντά € 2.000 δεν τα δώσαμε γιατι δεν ξέραμε τις τιμές που κυμαίνονται τα κιτ.Τα δώσαμε για να έχουμε το καλύτερο σύστημα,χωρίς προβλήματα και με πολύ σωστή λειτουργία.Οπότε καλό θα είναι να έχουμε και τις ανάλογες απαιτήσεις και να μην τον χαϊδεύουμε στα φορουμ.Να λέμε απλά την αλήθεια.Κι εγώ τονισα την ευγένεια του,και την πολύ όμορφη δουλεια που κάνει,αλλά θα πω χωρίς επιείκεια τα ελλατώματά του.Όταν δει την κίνηση να πέφτει μπορεί να μας αντιμετωπίσει πιο επαγγελματικά.


δεν διαφωνω μαζι σου.
Και εγω τα ιδια πιστευω με σενα. Εφοσον εχω δωσει τοσα λεφτα εχω και τις αναλογες απαιτησεις.
Απλα οπως ειχα γραψει και σε αλλο θεμα πιστευω οτι το κανει λογω οτι δεν ξερει ακομα και το συστημα και το καθε αμαξι για το πως θα δουλεψει σωστα.
Τα ιδια ακριβως γινονται και στην subaru και χειροτερα μην σου πω που ειναι και η επισημη αντιπροσωπεια της vialle. Για μενα ο ενλογω εγκαταστατης πρεπει να κραταει το αμαξι 1-2 μερες παραπανω να το τεσταρει τουλαχιστον 4-5 ωρες σε δρομο διαφορων ταχυτητων ωστε να βλεπει πως παει και να ρυθμιζει συνεχως, ωστε οταν το παραλαβεις να ειναι σχεδον ετοιμο απο πλευρα ρυθμισης.
επισης θα επρεπε λογω αυτων των θεματων να ριξει την τιμη και να σου αναγνωριζει πιθανον βλαβη που προκυψει χωρις κουβεντα
Ευτυχως σε μενα δεν εχω καποιο προβλημα ακομα(εκτος της ρυθμισης για τα καυσιμα).
Βεβαια δεν εχω και ιδιαιτερες απαιτησεις απο το αμαξι και γενικα δεν τρεχω ωστε να δω προβληματα.
Να ρωτησω και κατι
Για να δω αμα το αμαξι εχει κοψει πρεπει να το βαλω σε δυναμομετρηση η υπαρχει και κανενας αλλος τροπος να το ελεγξω(πχ. με ιδιες εκκινησεις- κινησεις βλεποντας το torque πρεπει να βγαζει ιδιους ιππους?
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Τρί 20 Δεκ, 2011 22:28

Θεωρητικά μπορείς να πάρεις μια καλή ιδέα μετρώντας ρεπρίζ σε διαφορετικές κλίμακες στροφών μία με βενζίνη και μία με υγραέριο.Οι μετρήσεις βέβαια θα είναι στο περίπου και πρέπει να φροντίσεις να γίνονται στις ίδιες ακριβώς συνθήκες.Θα καταλάβεις τουλάχιστον αν η διαφορά είναι σημαντική κάτι που νομίζω σε ενδιαφέρει κυρίως.Για εμένα πάντως φίλε μου θα έπρεπε να είναι ξεκάθαρος και να μη λέει ότι αντλεί το software από τη vialle για κάθε αμάξι χωριστά.Έπειτα εννοείται πως σε κάθε περίπτωση θα έπρεπε να παραδίδει το προϊόν έτοιμο και να μην πειραματίζεται στον πελάτη κάθε φορά που αλλάζει αυτοκίνητο.Η τιμή νομίζω ότι είναι πολύ καλή αν αναλογιστείς ότι το αμάξι το παραδίδει κούκλα καθώς το περνάει και από ταπετσέρη και επίσης το κιτ το παίρνει από τη subaru και όχι από τη vialle απευθείας.Νομίζω πως για τον ίδιο βγαίνει εν τέλει πολύ μικρό κέρδος.Επίσης,τουλάχιστον σε μένα,δε μου ζήτησε ποτέ λεφτα επιπλέον.Οπότε αν αναλογιστείς τις εργατοώρες που πληρώνει για κάθε πελάτη που ξαναπηγαίνει 15 φορές νομίζω τελικά βγαίνει και ο ίδιος ζημιωμένος με την τακτική που ακολουθεί.Συμπέρασμα??Θα ήταν καλύτερο για όλους μας να αναθεωρήσει τον τρόπο που δουλεύει!Αν θέλει ο ίδιος να βασανίζεται ΔΕΝ θέλουμε εμείς!!
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό mik » Τετ 21 Δεκ, 2011 11:33

σε αυτο εχεις δικιο
αυτος χανει συνεχεια και απο τις εργατοωρες αλλα κυριως την δυσφημηση που γινεται προς το μαγαζι του
οσο για το τι πουλαει δεν ξερω γιατι εγω πριν βαλω ηξερα οτι εβαζε το lpfi μιας και ειχα διαβασει το φορουμ αν θυμαμαι καλα αλλα ειναι μεγα λαθος αμα λεει οτι βαζει το lpi και φτανει στα οριο της εξαπατασης η οποια εχει και ποινικες ευθυνες.
τελος παντων μακαρι να βαλει μυαλο και να διορθωσει τα κακως κειμενα της εγκαταστασης του.
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό giannisvialle » Σάβ 31 Δεκ, 2011 15:18

εψαξα τα παντα μπεκ βενζινης αιρθητηρες λαμδα τιποτε το προβλημα συνεχιζεται
εχω προβλημα και στο υγραεριο και στην βενζινη
το ιδιο προβλημα
ρεταρισμα στα ψηλα στις 5800 ειτε με βενζινη ειτε με υγραεριο
και περιστασιακα με υγραεριο και σε αλλες στροφες
το βασικο προβλημα για μενα ειναι οτι σε υψηλο φορτιο και 5500-6000 στροφες η καταναλωση βενζινης συμφωνα με τον υπολογιστη ταξιδιου εκτοξευεται(δεν το εκανε πριν 4000χλμ)
εκει που ειναι με τεταρτη και 160 στιγμιαια καταναλωση στο υγραεριο 30λ/100 παει 32..34..36.38..40 πλησιαζοντας τον κοφτη
η πλακα ειναι οτι ακριβως τα ιδια τα κανει και με βενζινη
στο διαγνωστικο βλεπωντας τους αισθητηρες λαμδα στο δρομο ολα ειναι τελεια μεχρι τις 5500 περιπου τελειο μιγμα
αλλα μετα βγαζουν φτωχο μιγμα(5800 περιπου) ολα αυτα με 3η 4η 5η και 6η ταχυτητα δηλαδη μεγαλη ταχυτητα
καποιος με συμβουλεψε να βγαλω το συστημα εκτος βγαζοντας τις ασφαλειες
το αποτελελεσμα ειναι να μην εχω κανενα προβλημα με την βενζινη
δηλαδη οσο εχω το συστημα υγραεριου και γυρισμενο σε βενζινη επιρεαζει τον κινητηρα
επιρεαζονται τα ηλεκτρονικα
οσες φορες το εβαζα στο γνησιο διαγνωστικο μου εβγαζε διακοπες αναφλεξης τυχαια σε ολους τους κυλινδρους
καποιες φορες προβλημα στους δευτερους αισθητηρες λαμδα
αλλα τελικα δεν εβγαζε καμια βλαβη για να αλλαξω κατι
καμια ιδεα?
giannisvialle
 

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό giannisvialle » Σάβ 31 Δεκ, 2011 15:24

α ξεχασα να πω οτι δεν περνει ευκολα εμπρος ζεστο
και το πρωι μπουκωνει με την βενζινη στο αποτομο πατημα του γκαζιου
στο διαγνωστικο δεν βγαζει τιποτε
οταν δοκιμασα να βγαλω τον αισθητηρα MAF ολε τελεια και με υγραεριο και με βενζινη
εβαλα καινουργιο και παλι τα ιδια
giannisvialle
 

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό mik » Σάβ 31 Δεκ, 2011 20:13

Μια ερωτηση
τωρα τελευταια αρχισε να μου παρουσιαζει και σε μενα καποια μικρα ρεταρισματα(στιγμιαια κοψιματα σε ασυναρτητους χρονους) σε σταθερη ταχυτητα πχ. στις 3000 στροφες με 110-120 χιλιομετρα αλλα και σε μεγαλυτερες
οπως επισης και σε αποτομες επιταχυνσεις
πριν πιασουν τα κρυα δεν ειχα διαπιστωσει τετοια θεματα
Μηπως λογω αλλαγης μιγματος θελει και αλλες ρυθμισεις πλεον η παιζει ρολο το καυσιμο?
οταν θα παω για σερβις θα κανω την αναβαθμιση και θα ζητησω να ρυθμιστει ξανα για να δω μηπως αλαξει κατι
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 31 Δεκ, 2011 20:48

mik έγραψε:Μια ερωτηση
τωρα τελευταια αρχισε να μου παρουσιαζει και σε μενα καποια μικρα ρεταρισματα(στιγμιαια κοψιματα σε ασυναρτητους χρονους) σε σταθερη ταχυτητα πχ. στις 3000 στροφες με 110-120 χιλιομετρα αλλα και σε μεγαλυτερες
οπως επισης και σε αποτομες επιταχυνσεις


Αυτο συμβαινει συχνα και σε μερικους με icom. Αν δεν σταματησουν τα κοψιματα (για να ριξουμε το φταίξιμο στο σκαρτο lpg) ειναι καθαρα θεμα ρύθμισης.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 61 επισκέπτες