Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

προβλημα με vialle

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό j0hnkyr » Τετ 11 Ιαν, 2012 10:11

.
Τελευταία επεξεργασία από j0hnkyr και Κυρ 04 Μαρ, 2012 18:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
j0hnkyr
 
Δημοσιευσεις: 52
Εγγραφή: Παρ 05 Αύγ, 2011 19:50

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό ovelixx » Τετ 11 Ιαν, 2012 21:18

giannisvialle έγραψε:μου ειπαν απο την vialle να βαλω ενα νουμερο μεγαλυτερα μπεκ υγραεριου v17(φοραει συμφωνα με τον καταλογο v15)ειναι δυνατον αυτο σε προρυθμισμενο lpi..?


Πριν 4-5 μήνες σε συζήτηση που είχα με τον Στάθη, μου είπε ακριβώς το ίδιο, δηλ. ότι η VIALLE του είπε στα lpfi, όπου δίνετε η δυνατότητα για διαφορετικά μεγέθη μπεκ, να τοποθετηθεί το μεγαλύτερο. Κουφό μου φάνηκε.
Πάντως η όλη υπόθεση μου φαίνεται λαχείο. Εμένα με έβαλε V20 αντί V15. Εδώ και 6 μήνες που το τοποθέτησα, έχω κάνει 25000 χλμ. και δεν έχει κάνει ούτε κιχ. Ούτε μία διακοπή. Με αυτά που διαβάζω εδώ, εύχομαι η τύχη να συνεχίσει να είναι μαζί μου!!!
Οpel astra H 1,8 - LPG Vialle Lpfi + Vialle valve protector
ovelixx
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 21 Απρ, 2011 15:03

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό giannisvialle » Τετ 11 Ιαν, 2012 23:04

Το προβλημα ειναι οτι εχω το lpi και δεν ειναι συμβατα απολυτα με μεγαλυτερα μπεκ
πριν 4 μηνες ο σταθης μου εβαλε μεγαλυτερα μπεκ και ειχα τα εξης προβληματα
1ον εκαιγε πολυ παραπανω απο 15%-20% σε σχεση με την βενζινη τουλαχιστον τις τρεις μερες που τα ειχα πανω..
2ον καποια στιγμη το ρελαντι ανεβηκε στις 1500..
3ον δεν τραβουσε τοσο καλα
4ον παγωσαν τα μπεκ βενζινης στην κυριολεξια με αποτελεσμα να παει το αμαξι με οδικη βοηθεια στο συνεργειο αφου δεν επαιρνε εμπρος με τιποτα ..
μαλλον αυτο λυνεται με τον ανταπτορα...
το μονο καλο ηταν οτι δεν ανβε κανενα λαμπακι..
παντως τωρα τελευταια δεν εχω προβλημα με ρεταρισμα στα ψηλα
με την βενζινη οπως ειχα αναφερει

με το υγραεριο κλασικα ανα βει το λαμπακι στα ψηλα και οι καταναλωσεις εκτοξευονται εκει μετα τις 5800...
ρωτησα τον μηχανικο μου 150 φορες μηπως φταινε οι λαμδα αλλα μου ειπε οχι
εχει κανεις καμια ιδεα?
giannisvialle
 

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό giannisvialle » Δευτ 13 Φεβ, 2012 23:57

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΥΘΗΚΑΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ
ΟΛΑ ΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΩΣ
giannisvialle
 

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό nikoathsun » Τρί 14 Φεβ, 2012 00:35

:-? Μαλών #-o τα μάστορia τα είχαν κάνει σαλάτα 8-} .τέsπα join the club :ymapplause: .Ο VD έχει bmw και έχει εκπαιδευτεί στο εργοστάσιο της,κρίμα που σε ταλαιπώρησαν,γιατί κατά τα αλλά υποθετικά έχεις το κορυφαίο κιτ.Μερικές φορές πιστεύω ότι το κιτ είναι καλλίτερο από το αυτοκίνητο.Πάντα καλά όλα για όλους O:-)
nikoathsun
 
Δημοσιευσεις: 34
Εγγραφή: Τετ 21 Σεπ, 2011 20:53

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό miatas » Τρί 14 Φεβ, 2012 02:18

Γεια σας και από εμένα,
δύστυχος σας ανακάλυψα λίγο αργά,

είμαι κάτοχος ενος suzuki jimny 1300k.e και πριν 3 μήνες έβαλα και εγω το σύστημα της Vialle,
πλέον εχω διάνυσα 6000 χιλ με το σύστημα.
Μια μέρα ενώ έβαλα προς το αμάξι και διάνυσα μόλις ένα χιλ, άναψε το λαμπάκι του κινητήρα και σε ούτε ένα λεπτό άρχισε να λειτουργεί με τρεις κυλίνδρους.
Πήρα τηλ. στο Συνεργείο που έκανε την εγκατάσταση και ο Στέλιος μου είπε οτι είναι από τα μπουζια.
Την επόμενη μέρα για να μην τρέχω 150 χιλ στο συνεργείο πήγα σε ένα τοπικό να μου ελενξει τα μπουζια, το ένα από αυτά δεν εβγενε καθόλου και ολα τα άλλα ήταν κατάμαυρα.
Ειπα τον μάστορα να το αφήσει και το μετέφερα με οδική βοήθεια στον λανκαδα οπου το ανέλαβε ο Σταθης ο εγκατάστασης του συστήματος.
Μετα απο μια μερα στο συνεργείο με τηλεφωνική επηκινονια με τον Στελιο μου είπε ότι είναι το μπουζί και θα χρειαζόταν να μήνη το αμάξι κανα 2 μερες για να φτιαχτή.
Η 2 μερες γίνανε μιάμιση βδομάδα γιατί τα ανταλλακτικά θα ερχόταν απο την αντιπροσωπία που ήταν στην Αθηνά .
Κατα την διαρκια της εβδομαδας στο τηλέφωνο μου έλεγε ότι έσπασε το μπουζί και δεν ήταν τίποτα σοβαρό και δεν ανέφερε ουτε μια φορά αν η ζημιά προήλθε απο το υγραέριο και ποσό θα στοίχιζε.
Όταν τελικά παρέλαβα το αμάξι και τον ρώτησα τη εργασίες γίνανε και γιατί άργησε τόσο εφόσον δεν ειταν τιποτα σοβαρό,
μου απάντησε οτι έσπασε το μπουζί και τρύπησε τον κύλινδρο , κατέβασαν την μηχανή και την κάνανε ρεκτιφιέ τοποθέτησαν χιτώνιο στον έναν κύλινδρο και καινούριο κύλινδρο και βαλβιδες.
Να αναφέρω πως το αμάξι δεν είχε πότε πρόβλημα και έχει διανισι 116000 χιλ. με όλα του τα service.
Με πήγε μετά στο γραφείο και μου ειπε οτι η ζημια και τα εργατικά στοιχίζουν 770 ευρο :-o :-o έμεινα μαλάκας...
Του λεω και γιατί δεν επηκινονιση μαζί μου να με ρωτηση αν ήθελα τελικά να φτιαχτή εφόσον η ζημιά ειναι τόσο μεγάλη ??? /:) :-?
φυσικά τα χρήματα δεν τα ειχα και απ οτι κατάλαβα ουτε αυτος δεν περιμενη να τα εχω ευ οσον δεν μου τα ανεφερε ποτε.
Εμεινα Μαλακας :-o :-o :-o
μετα αρχισε να με ρωτάει ποτε άλλαξα τελευταία φορά τα μπουζια?
Δηλ, ενκατεστησε ένα σύστημα με 2300 ευρώ και δεν είδε καν τα μπουζια του κινητήρα δεν έκανε καν έναν ελενχω τον κηνητιρα ?
Ένας μεταχειρισμένος κινητήρας κοστίζει περί 800 ευρώ με λίγα χιλ και 2 χρονιά εγγύηση.
Του ζήτησα να μου δόση τον κύλινδρο τον όπιο πήγα σε 3 μάστορες και ολη μου ανέφεραν κατευθείαν ότι προήλθε από κακή καύση η ζημιά. :-o
Δηλ από το σύστημα που έκανε εγκατάσταση και δεν ρύθμισε σωστά.
Οταν τελικά παρέλαβα το αμάξι και το οδήγησα στεναχωρήθηκα πάρα πολλή η δουλειά που έκανε ήταν χάλια,
ο κινητήρας ρεταρη κουνιέται σαν τρελός η ιμάντες τρίζουν και ακούγετε λες και σπάει παξιμάδια.
Το έχω μετανιώσει πάρα πολύ.

τα 2 χρονιά εγγύηση που δίνει για που είναι για την μπαταρία του αυτοκίνητου ?
Η Vialle ενκρυνη την τοποθετησει σε κινητήρα Jimny M13A ? η είναι black list άλλα αν πέσουν τα λεφτά μπαίνει τελικά παντού ?
Τελικά ξέρει να ρυθμίζει συστήματα η έκανε αλχημείες πάνω στο αμάξι μου ?
Απ οτι ξερό δεν πρέπει να κάνει ρύθμιση βαλβίδων πριν ενγκαταστειση το σύστημα.
Και αν τελεικα λέμε οτι ήταν τα μπουζια που έκαναν την ζημιά δεν γνωριζει οτι υπαρχουν ειδηκα για το υγραεριο που αντεχουν σε πιο μεγαλες θερμοκρασιες ?
και γιατη δεν τα εβαλε τη τσινκουνεφτικε τα 80 ευρο που κανουν ?
2300 κανει το συστημα που βαζει !!!!

Θα ήθελα την γνώμη σας,,,
και τη θα μπορούσα να κάνω ώστε να λειτουργιση το αμαξάκι μου οπός παλιά...
Σκεφτούμε την χρησιμοποίηση της νομική βοήθειας.
Ευχαριστο.
miatas
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 10 Φεβ, 2012 20:07

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Τρί 14 Φεβ, 2012 02:57

Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία.

Προφανώς, για βλάβη σε αυτοκίνητο με υγραέριο, πάντα φταίει "κάτι άλλο".

Ανέβασε καμιά φωτογραφία από τα εξαρτήματα που έπαθαν ζημιά να δούμε τι ακριβώς έγινε.
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό miatas » Τρί 14 Φεβ, 2012 04:00

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
miatas
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 10 Φεβ, 2012 20:07

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Τρί 14 Φεβ, 2012 15:47

Το μπουζί από τον κύλινδρο που έπαθε τη ζημιά έμοιαζε με κάποιο από αυτά;

Εικόνα


Τα μπουζί στους υπόλοιπους κυλίνδρους ήταν στην ίδια ή σε διαφορετική κατάσταση;
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό miatas » Τρί 14 Φεβ, 2012 19:06

Απο το 3 μέχρι το 6 .
miatas
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 10 Φεβ, 2012 20:07

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες