Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

προβλημα με vialle

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό lyggas » Τετ 05 Σεπ, 2012 01:09

nickp έγραψε:Να σας πω και γω το προβλημα μου πριν το παω στην αντιπροσωπεια.
Εχω βαλει εδω και 2000 χλμ στην τογιοτα αγγελος το συστημα της vialle.Γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο την καταναλωση και γενικα τη συμπεριφορα.Σημερα ομως μου εκανε το πρωτο "περιεργο".
Ενω και οι δυο δεξαμενες καυσιμου εχουν καυσιμο αρκετο ξαφνικα γυρναει σε βενζινη ο κινητηρας και σβηνει το λαμπακι του υγραεριου (εντελως.Δεν αναβοσβηνει).Η φαση ειναι οτι και το λαμπακι της βενζινης δεν ειναι σταθερο οπως οταν καιει βενζινη αλλα αναβοσβηνει.Δεν εχω βρει πουθενα κωδικους λαθους για το συστημα και αναρωτιομουν αν γνωριζει κανεις τι μπορει να εχει γινει.

Ευχαριστω
Νικος


Μήπως είναι βλάβη στην αντλία υγραερίου; :-?
SUZUKI GV 1.6 (60.000 χλμ. με ICOM JTG)
lyggas
 
Δημοσιευσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 20:58

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό nickp » Τετ 05 Σεπ, 2012 10:21

Τι να πω.Η φαση ειναι οτι οταν εβησα τη μηχανη και μετα την αναψα δεν το εκανε για καμια 60-70 χλμ.Μετα παλι.Παλι σβηνω-ξεκινω τιποτα.Τωρα εχω γεμισει και περιμενω να δω αν θα το ξανακανει γιατι μου προτειναν απο την τογιοτα να το δω μηπως ειχε κανα σκουπιδακι ή κατι τετοιο.Απλα μου κανει εντυπωση που δε μπορω πουθενα να βρω τους κωδικους λαθους.Δηαλδη τι σημαινει οταν αναβνοσβηνει το λαμπακι της βενζινης?
Auris 2008 42000 km vialle lpi
nickp
 
Δημοσιευσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 15 Αύγ, 2012 12:55

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό rogerius » Τετ 05 Σεπ, 2012 18:38

nickp έγραψε:Τι να πω.Η φαση ειναι οτι οταν εβησα τη μηχανη και μετα την αναψα δεν το εκανε για καμια 60-70 χλμ.Μετα παλι.Παλι σβηνω-ξεκινω τιποτα.Τωρα εχω γεμισει και περιμενω να δω αν θα το ξανακανει γιατι μου προτειναν απο την τογιοτα να το δω μηπως ειχε κανα σκουπιδακι ή κατι τετοιο.Απλα μου κανει εντυπωση που δε μπορω πουθενα να βρω τους κωδικους λαθους.Δηαλδη τι σημαινει οταν αναβνοσβηνει το λαμπακι της βενζινης?

Balate diagnostiko Vialle gia na deite sfalmata?
Mporei o Aisthytiras pieshs h to kalodio tou na exoun vlavh kai na mhn diavazei sosta thn piesh sthn deksamenh .
H na xanei piesh apo kapou kato apo to kapaki deksamenhs. Anoikse-to me parkarismeno/svismeno avtokinito kai mirise h vale sapounada.
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό nickp » Πέμ 06 Σεπ, 2012 18:22

Ακομα η αληθεια ειναι οτι δεν καταφερα να το παω στο συνεργειο να το δουμε.Σκεφτηκα κατι.Οπως ειναι γνωστο ειδικα σε μεγαλες στροφες το vialle δινει σημα για ψεκασμο βενζινης σε καποια αναλογια 1:8 .Μηπως επειδη ειχα πολυ λιγη βενζινη αυτο προσπαθουσε να πεταξει και εγινε εκει καποια ιστορια? Και αυτο το σκεφτηκα γιατι σε κοντινες αποστασεις δε μου τοχει ξανακανει εδω και αρκετα χιλιομετρα
Auris 2008 42000 km vialle lpi
nickp
 
Δημοσιευσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 15 Αύγ, 2012 12:55

Re: προβλημα με vialle

Δημοσίευσηαπό rogerius » Πέμ 06 Σεπ, 2012 18:53

nickp έγραψε:Ακομα η αληθεια ειναι οτι δεν καταφερα να το παω στο συνεργειο να το δουμε.Σκεφτηκα κατι.Οπως ειναι γνωστο ειδικα σε μεγαλες στροφες το vialle δινει σημα για ψεκασμο βενζινης σε καποια αναλογια 1:8 .Μηπως επειδη ειχα πολυ λιγη βενζινη αυτο προσπαθουσε να πεταξει και εγινε εκει καποια ιστορια? Και αυτο το σκεφτηκα γιατι σε κοντινες αποστασεις δε μου τοχει ξανακανει εδω και αρκετα χιλιομετρα

Avto me tis megales strofes kai 1:8 den to gnorizo.
Pantos vale venzina kai des an to ksanakanei.Apla.
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 125 επισκέπτες