Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Σβήσιμο κινητήρα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Σβήσιμο κινητήρα

Δημοσίευσηαπό brasidas12 » Σάβ 19 Νοέμ, 2022 23:01

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα.
Καινούργιος στο φόρουμ και στον κόσμο της υγραέριο κίνησης μιας κ αγόρασα ένα ford ka του 2012 με σύστημα tartarini.
Αυτό που μου παρουσιάζει είναι πως όταν δουλεύει στο αέριο και όχι στην βενζίνη και σταματάω στο φανάρι και βάλω νεκρά μου σβήνει.
Να επισημάνω πως επειδή είχε έντονο τρέμουλο κάναμε επισκευή καπάκι κινητήρα και βάλαμε και βαλβίδες ενισχυμένες για υγραέριο.
Ο μάστορας μου είπε πως συνεργάζεται με έναν που έρχεται στο μαγαζί και το κοιτάει και έτσι λέω ας τον φωνάξουμε να το δούμε.
Περίμενα έναν μήνα μέχρι να έρθει και σήμερα επιτέλους πήγα από εκεί να το δει και ήλπιζα πως θα το έφτιαχνε.
Αντί αυτού έκανε το θεϊκό.
Ανοίγω καπώ και με το που το βλέπει μου λέει "άστο δεν αξίζει να ασχοληθείς. Άχρηστο σύστημα, όλο προβλήματα. Πήγαινε πάρε ένα της BRC και Έλα να το βάλουμε."
Ούτε καν να το βάλει στον υπολογιστή να δει πως δουλεύει ούτε τίποτα.
Επειδή δεν ήθελα να τσακωθω λέω οκ και έφυγα.

Και ρωτάω τώρα εγώ ο άσχετος. Είναι όντως τόσο σκάρτα αυτά τα συστήματα που δεν αξίζει να προσπαθήσω να το φτιάξω;;;
Θα δοκιμάσω να το γεμίσω σε ένα καλό πρατήριο μήπως φταίει και το αέριο και βλέπουμε.
Το σύστημα πληροφοριακά είχε τοποθετηθεί το 2014 και δεν έχω δει στο βιβλίο σέρβις ποτέ είναι η τελευταία φορά που το έκανε.
Πάντως με ξενέρωσε η άρνηση του να το ψάξει έστω και λίγο.
Ευτυχώς που δεν ζήτησε και χρήματα γιατί θα τα άκουγε
brasidas12
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2022 22:11

Re: Σβήσιμο κινητήρα

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 21 Νοέμ, 2022 12:04

Είναι όντως από τα πρώτα συστήματα .
Για υποστήριξη δε ξέρω που θα βρεις .
Πάντως το πιθανότερο είναι να είναι θέμα ρύθμισης του συστήματος .
Καθάρισε και τη πεταλούδα γκαζιού εάν δε το έχεις κάνει ήδη .
Εάν αλλάξεις το εμπρος σύστημα δηλαδή ( εγκέφαλο - πλεξούδα - μπεκ - μειωτηρα) δες και τη δεξαμενή σου πότε λήγει .

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Σβήσιμο κινητήρα

Δημοσίευσηαπό brasidas12 » Τρί 22 Νοέμ, 2022 16:53

meletis έγραψε:Είναι όντως από τα πρώτα συστήματα .
Για υποστήριξη δε ξέρω που θα βρεις .
Πάντως το πιθανότερο είναι να είναι θέμα ρύθμισης του συστήματος .
Καθάρισε και τη πεταλούδα γκαζιού εάν δε το έχεις κάνει ήδη .
Εάν αλλάξεις το εμπρος σύστημα δηλαδή ( εγκέφαλο - πλεξούδα - μπεκ - μειωτηρα) δες και τη δεξαμενή σου πότε λήγει .

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το σύστημα μπήκε το 2014 από την προηγούμενη ιδιοκτήτρια άρα είναι 8 χρονών.
Ξέρω άτομα που εχουν υγραέριο πολύ παραπάνω χρόνια χωρίς προβλήματα υποστήριξης. Τωρα αν για την συγκεκριμένη μάρκα δεν υπάρχει κάποιος δεν ξέρω.

Να αλλαχτεί δεν υπάρχει περίπτωση γιατί δεν μου χρειάζεται στην ουσία μιας και το αμάξι το πήρα για την γυναίκα η οποία δεν κάνει πολλά χλμ αλλά αφού υπάρχει είπαμε να το εκμεταλλευτούμε.
Αν δεν βρεθεί κάποιος να το κάνει να δουλέψει απλά το βγάζω και το δουλεύω βενζίνη.

Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν ήθελε να ασχοληθεί ο τύπος.
brasidas12
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2022 22:11

Re: Σβήσιμο κινητήρα

Δημοσίευσηαπό socratesb » Πέμ 24 Νοέμ, 2022 11:21

Στην θέση σου θα τηλεφωνούσα στην ΤΕΤΟΜΑ Α.Ε. (3ο χλμ Ε.Ο. Θεσσαλονίκης Αθήνας Τ.Κ 54628) Τηλ. 2310 755111 να μου υποδείξει τους συνεργάτες τους τους που είναι όσο πιο κοντά σου. Ψάξτο και θα βρεις άκρη νομίζω.
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Σβήσιμο κινητήρα

Δημοσίευσηαπό brasidas12 » Πέμ 24 Νοέμ, 2022 12:40

socratesb έγραψε:Στην θέση σου θα τηλεφωνούσα στην ΤΕΤΟΜΑ Α.Ε. (3ο χλμ Ε.Ο. Θεσσαλονίκης Αθήνας Τ.Κ 54628) Τηλ. 2310 755111 να μου υποδείξει τους συνεργάτες τους τους που είναι όσο πιο κοντά σου. Ψάξτο και θα βρεις άκρη νομίζω.


Αυτός είναι ο αντιπρόσωπος της tartarini στην Ελλάδα;; Θα τους κάνω ένα τηλέφωνο να δούμε.
Ευχαριστώ
brasidas12
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2022 22:11

Re: Σβήσιμο κινητήρα

Δημοσίευσηαπό bouboulis » Κυρ 27 Νοέμ, 2022 01:42

Καλησπέρα.
Είχα κι εγώ σύστημα υγραερίου της Tartarini σε δυο αυτοκίνητα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν το πολύ μικρό δίκτυο συνεργείων που εξυπηρετούσαν αυτά τα συστήματα. Αν βρίσκεσαι κοντά στη Θεσσαλονίκη έχω να σου προτείνω καλό συνεργείο.
Δυστυχώς στην Αθήνα δεν βρήκα συνεργείο που να μπορεί να με εξυπηρετήσει και γι’ αυτόν τον λόγο άλλαξα εγκέφαλο (με την ευκαιρία και τις σωληνώσεις).
Το πρόβλημα που περιγράφεις πιθανόν να διορθωθεί με ρύθμιση. Το θέμα είναι ότι οι εγκέφαλοι Tartarini διαβάζονται μόνο από επισήμους συνεργάτες, γιατί το πρόγραμμα θέλει κλειδί για να δουλέψει.


Sent from my iPad using Tapatalk
bouboulis
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 09 Μαρ, 2015 22:16

Re: Σβήσιμο κινητήρα

Δημοσίευσηαπό brasidas12 » Τετ 30 Νοέμ, 2022 11:18

Δυστυχώς είμαι Αθήνα και ακόμα ψάχνω κάποιον που να ασχολείται για να το κοιτάξω. Θέλω να πιστεύω πως κάπου θα βρω τι στο καλό. Θα ρωτήσω και την κοπέλα που το έβαλε μπας και πάω εκεί
brasidas12
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2022 22:11

Re: Σβήσιμο κινητήρα

Δημοσίευσηαπό brasidas12 » Παρ 09 Δεκ, 2022 21:38

Για την ιστορία, σήμερα πήγα σε ένα μαγαζί που μου πρότειναν και αφού του εξήγησα τι μου κάνει, το συνδέει στον υπολογιστή και δεν έβγαλε κανένα σφάλμα.
Αλλάζουμε φίλτρο, ρίχνει και ένα καθαριστικό και το αμάξι αφού κάναμε βόλτα μπριζομενο για να βλέπει όλες τις πληροφορίες που ήθελε ο μάστορας δουλεύει μια χαρά.
Το μόνο που θα χρειαστεί κάποια στιγμή,αλλά δεν επείγει, είναι να αλλάξω τα μπεκ γιατί έχουν αρκετά χλμ.
Όλα καλά λοιπόν και ελπίζω να μην χρειαστεί κάτι άλλο και να διαψεύσει κάποιους που μου λέγαν να το πετάξω
brasidas12
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2022 22:11


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 17 επισκέπτες