Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αλλαγή σε βενζίνη όταν σηκώνω στροφές

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Αλλαγή σε βενζίνη όταν σηκώνω στροφές

Δημοσίευσηαπό psilos » Πέμ 10 Μαρ, 2022 18:40

Καλησπερα. Αγόρασα πριν 2 χρόνια ενα Seat Ibiza του 2007 1.4 86 άλογα με zavoli kit από Θεοδώρου εγκατεστημένο το 2011, και τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα. Αρχικά το αυτοκίνητο γυρνάει κανονικά σε αέριο όταν πιασει θερμοκρασία και κρατάει σωστά ρελαντί αλλά γυρνάει σε βενζίνη μόλις πατήσω λίγο το γκάζι και περάσω τις 2.500 - 3.000 στροφές. Αυτο παρουσιάστηκε όταν σε ενα σερβισ για λάδια στο αμαξι άλλαξα και φίλτρο lpg (το οποίο από την κατασταση του φαινοταν οτι μαλλον δεν το είχε αλλάξει ποτε η προηγουμενη ιδιοκτήτρια). Από εκει και πέρα είχα το παραπάνω θέμα και μου ανάβει τακτικά το check με κωδικό p0172 για πλούσιο μείγμα. Είχα παρατηρήσει και παλαιότερα ότι στα ψηλα δεν συνέχιζε με αεριο και άλλαζε στις 4000 στροφες ανεξάρτητα ταχύτητας, αλλα μου είπαν ότι κατα πασα πιθανοτητα είναι "κόφτης" απο το προγραμμα του αερίου. Έχει αντιμετωπήσει κανεις κατι παρόμοιο ή τι μπορώ να κοιτάξω για να ελεγξω αν αυτο μου δημιουργει προβλημα? (πχ πενυμωνας κτλ)
psilos
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ, 2022 18:26

Re: Αλλαγή σε βενζίνη όταν σηκώνω στροφές

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 10 Μαρ, 2022 19:36

psilos έγραψε:Καλησπερα. Αγόρασα πριν 2 χρόνια ενα Seat Ibiza του 2007 1.4 86 άλογα με zavoli kit από Θεοδώρου εγκατεστημένο το 2011, και τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα. Αρχικά το αυτοκίνητο γυρνάει κανονικά σε αέριο όταν πιασει θερμοκρασία και κρατάει σωστά ρελαντί αλλά γυρνάει σε βενζίνη μόλις πατήσω λίγο το γκάζι και περάσω τις 2.500 - 3.000 στροφές. Αυτο παρουσιάστηκε όταν σε ενα σερβισ για λάδια στο αμαξι άλλαξα και φίλτρο lpg (το οποίο από την κατασταση του φαινοταν οτι μαλλον δεν το είχε αλλάξει ποτε η προηγουμενη ιδιοκτήτρια). Από εκει και πέρα είχα το παραπάνω θέμα και μου ανάβει τακτικά το check με κωδικό p0172 για πλούσιο μείγμα. Είχα παρατηρήσει και παλαιότερα ότι στα ψηλα δεν συνέχιζε με αεριο και άλλαζε στις 4000 στροφες ανεξάρτητα ταχύτητας, αλλα μου είπαν ότι κατα πασα πιθανοτητα είναι "κόφτης" απο το προγραμμα του αερίου. Έχει αντιμετωπήσει κανεις κατι παρόμοιο ή τι μπορώ να κοιτάξω για να ελεγξω αν αυτο μου δημιουργει προβλημα? (πχ πενυμωνας κτλ)
Πρέπει να συνδεθεί σίγουρα στο διαγνωστικό και να το δει εγκατάστατης.
Είτε μπορεί να είναι θέμα ρύθμισης να γυρίζει σε βενζίνη μετά τις συγκεκριμένες στροφές ή να γίνεται κάτι με το μειωτηρα του .
Να του αναφέρεις και κωδικό p0172 ώστε να δει όλο το χάρτη υγραερίου του εννοείται.
Στη βενζίνη το αμάξι πως συμπεριφέρεται;

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1432
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αλλαγή σε βενζίνη όταν σηκώνω στροφές

Δημοσίευσηαπό psilos » Παρ 11 Μαρ, 2022 16:44

Σε βενζίνη δεν εχω το παραμικρό προβλημα αν και σπάνια το βαζω σε βενζινη εκτος από το πρωί που είναι κρύο, μεχρι να γυρισει σε αεριο. Τώρα τελευταία επειδη ουτε προσπεραση δεν μπορω να κανω με το αεριο το γυρναω σε βενζινη και πηγαινει κανονικα δινοντας μεχρι ψηλα.
Επίσης εχω την απορία αν γινεται να ανοιξω τον πνευμωνα να δω μηπως απο τα πολλα χρόνια εχουν γίνει ολα σουπα μεσα, ή θελει να τον ανοιξει καποιος που ξερει?
psilos
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 10 Μαρ, 2022 18:26


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες