Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αλλαγή θερμοστάτη

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Αλλαγή θερμοστάτη

Δημοσίευσηαπό Nikos544 » Τετ 16 Φεβ, 2022 22:23

Αγόρασα το αμάξι πριν ένα χρόνο με σύστημα ΒRC και 118.000 χλμ. Από την αρχή το αμάξι έπρεπε να ζεσταθεί για να δουλέψει το υγραέριο. Ξαφνικά 2 μέρες μετά από το service που του έκανα στο υγραέριο άδειασε το ψυγείο εντελώς. Γέμισα το ψυγείο και το έβαλα μπροστά. Το αμάξι ρεταριζε αλλά κατάφερα να το φτάσω στο συνεργειο. Ο μηχανικός το έβαλε στο πιεστικό να δει από που χάνει. Τελικά ήταν ο θερμοστάτης. Το αμάξι θα το παραλάβω αύριο αν όλα πάνε καλά αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα λυθεί εκεί το πρόβλημα. Έιχε ποτέ κάποιος το ίδιο πρόβλημα με μένα;
Nikos544
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 02 Φεβ, 2022 13:39

Re: Αλλαγή θερμοστάτη

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 16 Φεβ, 2022 22:42

Nikos544 έγραψε:Αγόρασα το αμάξι πριν ένα χρόνο με σύστημα ΒRC και 118.000 χλμ. Από την αρχή το αμάξι έπρεπε να ζεσταθεί για να δουλέψει το υγραέριο. Ξαφνικά 2 μέρες μετά από το service που του έκανα στο υγραέριο άδειασε το ψυγείο εντελώς. Γέμισα το ψυγείο και το έβαλα μπροστά. Το αμάξι ρεταριζε αλλά κατάφερα να το φτάσω στο συνεργειο. Ο μηχανικός το έβαλε στο πιεστικό να δει από που χάνει. Τελικά ήταν ο θερμοστάτης. Το αμάξι θα το παραλάβω αύριο αν όλα πάνε καλά αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα λυθεί εκεί το πρόβλημα. Έιχε ποτέ κάποιος το ίδιο πρόβλημα με μένα;


Δε μπορεί να χάνει λόγω θερμοστάτη.Ο θερμοστάτης αν κολλήσει ανοιχτός τότε το παραφλού κυκλοφορεί συνέχεια και δεν πιάνει ποτέ τη θερμοκρασία σωστής λειτουργίας. Αν κολλήσει κλειστός εν κινείται καθόλου και ανεβαίνει η θερμοκρασία πολύ και αν δεν το πάρεις χαμπάρι καίγεται η φλάντζα. Αυτές είναι οι βλάβες του. Το πιο πιθανό είναι να χάνει σε κάποιο από τα ταυάκια που διακλαδίζεται το παραφλού για να περάσει και από τον πνεύμονα του αερίου.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Αλλαγή θερμοστάτη

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 16 Φεβ, 2022 23:10

Nikos544 έγραψε:Αγόρασα το αμάξι πριν ένα χρόνο με σύστημα ΒRC και 118.000 χλμ. Από την αρχή το αμάξι έπρεπε να ζεσταθεί για να δουλέψει το υγραέριο. Ξαφνικά 2 μέρες μετά από το service που του έκανα στο υγραέριο άδειασε το ψυγείο εντελώς. Γέμισα το ψυγείο και το έβαλα μπροστά. Το αμάξι ρεταριζε αλλά κατάφερα να το φτάσω στο συνεργειο. Ο μηχανικός το έβαλε στο πιεστικό να δει από που χάνει. Τελικά ήταν ο θερμοστάτης. Το αμάξι θα το παραλάβω αύριο αν όλα πάνε καλά αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα λυθεί εκεί το πρόβλημα. Έιχε ποτέ κάποιος το ίδιο πρόβλημα με μένα;
Να σου πρεσαρει το κύκλωμα ψύξης ;
Μήπως έχεις αλλάξει τελευταία και τη τάπα του δοχείου; Τι αμάξι είναι ;


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1432
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 15 επισκέπτες