Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντιψυκτικό...

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Αντιψυκτικό...

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 29 Οκτ, 2011 17:13

Sakisxxx έγραψε:Το καινουργιο πηρα…το 1000αρι….Ειχα παραγγειλει το εργοστασιακο αλλα τελικα δεν γινεται η εισαγωγη του στην χωρα μας,οποτε πηρα τηνεκδοση με βενζινη και εβαλα υγραεριο….επισης την σταθμη του υγρου την ελεγχω ανα 2 μερες….

Λέτε να είδαν το πάρτυ που γίνεται εις βάρος μας με την τιμή του υγραερίου και να άλλαξαν γνώμη; γιατί αν συνεχίσει έτσι με τα καρτέλ τους το ενδιαφέρον για το υγραέριο πάει περίπατό, Γιατί να μην πάει κάποιος σε λύση ντίζελ την στιγμή που από το 2013 κάπου πήρε το μάτι μου οτι η ΕΕ αίρει το περιορισμό της πετρελαιοκίνησης ούτως ή άλλως
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Αντιψυκτικό...

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 29 Οκτ, 2011 18:24

Sakisxxx έγραψε:Το καινουργιο πηρα…το 1000αρι….Ειχα παραγγειλει το εργοστασιακο αλλα τελικα δεν γινεται η εισαγωγη του στην χωρα μας,οποτε πηρα τηνεκδοση με βενζινη και εβαλα υγραεριο….επισης την σταθμη του υγρου την ελεγχω ανα 2 μερες….


Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες οτι δεν γίνεται η εισαγωγή του. Πώς είναι δυνατόν να διαφημίζεται κάτι που τελικά δεν εισάγεται; :shock:
Μήπως δεν ήταν διαθέσιμο στην αντιπροσωπεία που πήγες και βρήκαν μια δικαιολογία της πλάκας; Ή μήπως έτσι κερδίζει περισσότερα η αντιπροσωπεία αφού κάνει η ίδια τη μετατροπή;
Κι εσύ γιατί δεν έβαζες κάποιο σύστημα υγρού ψεκασμού (αφού αυτό προτείνει και το εργοστάσιο);
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Αντιψυκτικό...

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 29 Οκτ, 2011 18:33

gakost έγραψε:Λέτε να είδαν το πάρτυ που γίνεται εις βάρος μας με την τιμή του υγραερίου και να άλλαξαν γνώμη; γιατί αν συνεχίσει έτσι με τα καρτέλ τους το ενδιαφέρον για το υγραέριο πάει περίπατό, Γιατί να μην πάει κάποιος σε λύση ντίζελ την στιγμή που από το 2013 κάπου πήρε το μάτι μου οτι η ΕΕ αίρει το περιορισμό της πετρελαιοκίνησης ούτως ή άλλως


Στη συγκεκριμένη περίπτωση το μεγάλο πλεονέκτημα που υπάρχει με το εργοστασιακά εγκατεστημένο σύστημα υγραεριοκίνησης (πέρα από την 7ετή εγγύηση, ειδικά μελετημένο σύστημα υγρού ψεκασμού, πιθανότατα αυξημένης αντοχής βαλβίδες, έδρες, κλπ.) είναι οι εξαιρετικά χαμηλοί ρύποι, σε επίπεδα υβριδικού αυτοκινήτου, με αποτέλεσμα να μην πληρώνει τέλη κυκλοφορίας.
Ενώ το βενζινοκίνητο μοντέλο πληρώνει κανονικά, έστω και λίγα. Υπάρχουν βέβαια και πετρελαιοκίνητα μοντέλα, άλλων κατασκευαστών με μηδενικά τέλη κυκλοφορίας, αλλά προς το παρόν, για όσους κινούνται στην Αθήνα ή στη Θεσσαλονίκη και δεν έχουν άκρες (ή δεν είναι τρόϊκα... :thumbdown: ) δεν επιτρέπεται να τα αποκτήσουν...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Αντιψυκτικό...

Δημοσίευσηαπό Sakisxxx » Σάβ 29 Οκτ, 2011 18:50

dti έγραψε:
Sakisxxx έγραψε:Το καινουργιο πηρα…το 1000αρι….Ειχα παραγγειλει το εργοστασιακο αλλα τελικα δεν γινεται η εισαγωγη του στην χωρα μας,οποτε πηρα τηνεκδοση με βενζινη και εβαλα υγραεριο….επισης την σταθμη του υγρου την ελεγχω ανα 2 μερες….


Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες οτι δεν γίνεται η εισαγωγή του. Πώς είναι δυνατόν να διαφημίζεται κάτι που τελικά δεν εισάγεται; :shock:
Μήπως δεν ήταν διαθέσιμο στην αντιπροσωπεία που πήγες και βρήκαν μια δικαιολογία της πλάκας; Ή μήπως έτσι κερδίζει περισσότερα η αντιπροσωπεία αφού κάνει η ίδια τη μετατροπή;
Κι εσύ γιατί δεν έβαζες κάποιο σύστημα υγρού ψεκασμού (αφού αυτό προτείνει και το εργοστάσιο);



Μου ειπαν και καλα οτι υπαρχει καποιο θεμα με τον ελεγχο και στην συντηρηση του…. :shock: :shock: :shock: :shock: Επισης οταν τον ρωτησα γιατι δεν μου εβαλε 5ης γενιας,μου ειπε οτι επειδη ο κηνητηρας ειναι euro 4,το καταλληλο ειναι 4ης γενιας….. :o :o :o :o Γενικα δεν εισαγεται στην Ελλαδα το εργοστασιακο υγραεριο….Ρωτησα και σε αλλη αντιπροσωπεια...
Sakisxxx
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 29 Οκτ, 2011 11:43

Re: Αντιψυκτικό...

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 29 Οκτ, 2011 20:38

Sakisxxx έγραψε: Επισης οταν τον ρωτησα γιατι δεν μου εβαλε 5ης γενιας,μου ειπε οτι επειδη ο κηνητηρας ειναι euro 4,το καταλληλο ειναι 4ης γενιας….. :o :o :o :o


Φαντάζομαι μιλάμε για το καινούργιο Picanto μιας και μιλάμε για υγραεριοκίνητο και πίστεψες τέτοια μπαρούφα; :^o :crazy: :crazy: :crazy: Αντιπρόσωπος και σου είπε ότι είναι Euro 4; Καινούργιο αυτοκίνητο με 99 γρ/χλμ Co2 και μιλάμε για euro 4; Καλά αν είναι όπως τα περιγράφεις δεν λέω τίποτα άλλο γιατί δεν θα είναι όμορφο :silent: .

http://www.kia.co.uk/new-cars/range/com ... ation.aspx

Να μην σου πω ότι με βάση την νομοθεσία απαγορεύεται να πωλούνται καινούργια αυτοκίνητα που δεν είναι Euro5+ από 1/1/2011.

Ασχέτως με τα παραπάνω δεν σημαίνει ότι το αερίου ψεκασμού σύστημα δεν θα δουλέψει ή ότι δεν είναι καλό και δεν σχολιάζω αυτό απλά σε παραμύθιασαν με το Euro4. Αλήθεια η αντιπροσωπεία που πήγες περνάει άραγε υγρού ψεκασμού; :?:
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Αντιψυκτικό...

Δημοσίευσηαπό tgi » Σάβ 29 Οκτ, 2011 21:53

tgi έγραψε:μπα.....
το έχω ελέγξει και δεν είδα καμία διαρροή!!!
άπλα το ρωτάω αν έχετε και εσείς το ίδιο πρόβλημα


ξέχασα να ενημερώσω το φορουμ ότι τελίκά λύθηκε το πρόβλημά μου!
δεν ήταν στο υγραέριο αλλα ούτε στην υψηλή θερμοκρασία!!
το πρόβλημα ήταν καθαρά στην αντλία όπου είχε μια ρογμή και εχανε από εκεί πολύ λίγο αντιψυκτικό!!!
Αλλαγή αντλίας στο μεγάλο service (60.000 km) και τώρα είναι μια χαρά!
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Αντιψυκτικό...

Δημοσίευσηαπό Sakisxxx » Σάβ 29 Οκτ, 2011 22:01

gakost έγραψε:
Sakisxxx έγραψε: Επισης οταν τον ρωτησα γιατι δεν μου εβαλε 5ης γενιας,μου ειπε οτι επειδη ο κηνητηρας ειναι euro 4,το καταλληλο ειναι 4ης γενιας….. :o :o :o :o


Φαντάζομαι μιλάμε για το καινούργιο Picanto μιας και μιλάμε για υγραεριοκίνητο και πίστεψες τέτοια μπαρούφα; :^o :crazy: :crazy: :crazy: Αντιπρόσωπος και σου είπε ότι είναι Euro 4; Καινούργιο αυτοκίνητο με 99 γρ/χλμ Co2 και μιλάμε για euro 4; Καλά αν είναι όπως τα περιγράφεις δεν λέω τίποτα άλλο γιατί δεν θα είναι όμορφο :silent: .

http://www.kia.co.uk/new-cars/range/com ... ation.aspx

Να μην σου πω ότι με βάση την νομοθεσία απαγορεύεται να πωλούνται καινούργια αυτοκίνητα που δεν είναι Euro5+ από 1/1/2011.

Ασχέτως με τα παραπάνω δεν σημαίνει ότι το αερίου ψεκασμού σύστημα δεν θα δουλέψει ή ότι δεν είναι καλό και δεν σχολιάζω αυτό απλά σε παραμύθιασαν με το Euro4. Αλήθεια η αντιπροσωπεία που πήγες περνάει άραγε υγρού ψεκασμού; :?:

Πες δεν εχω προβλημα,γιατι εχω σκοπο να ξαναπαω….Το λαθος μου ηταν οτι τους εδωσα τηλεφωνικα το οκ,να περασουν το υγραεριο χωρις να ειμαι εκει,για να δω τι παιζει με τα συστηματα που ειχουν εκει…Οταν πηγα και τα ειδα,τον ρωτησα γιατι δεν εβαλε 5ης και μου ειπε αυτην την μπαρουφα……Περναει 5ης γενιας….Ασε και που δεν ειχαν βαλει και λαδιερα και μου ειπαν οτι ειναι εξτρα και πληρωσα αλλα 80 euro... :( :( :( Απο οτι καταλαβα ο τυπος δεν το πολυ κατειχε γιατι μου ειπε οτι ο εργαστασιακος κηνητηρας που βγαινει με υγραεριο,ειναι ακριβως ιδιος με τον βενζινοκηνητηρα που εχει το δικο μου …!!!!!!!!!! :D :D :D :DΓενικα η ολη αντιμετωπιση που ειχα εκει ηταν πολυ αντιεπαγγελματικη και μπακαλιστικη…..
Sakisxxx
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 29 Οκτ, 2011 11:43

Re: Αντιψυκτικό...

Δημοσίευσηαπό dti » Κυρ 30 Οκτ, 2011 15:29

Πολύ παραμύθι η υπόθεση...
Γράψε ποια είναι η συγκεκριμένη αντιπροσωπεία για να την ξέρουμε και να την "προτιμάμε" ανάλογα... :twisted:
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Αντιψυκτικό...

Δημοσίευσηαπό Sakisxxx » Κυρ 30 Οκτ, 2011 16:01

Χαχαχαχα....Αυτά παθαινεις όταν ακούς συγγενείς....Αφου τώρα σκέφτομαι τα σέρβις να τα κάνω σε αλλη αντιπροσωπεία της κια.....αν δεν είχα και το θέμα της στάθμης του υγρού δεν θα ξανασχολιομουν μαζί τους...και κάτι τελευταίο ακόμη περιμένω το manual tτου αυτοκινήτου.....!!!!!!! :? :?
Sakisxxx
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 29 Οκτ, 2011 11:43

Re: Αντιψυκτικό...

Δημοσίευσηαπό Sakisxxx » Τρί 27 Αύγ, 2013 19:42

Τελικά ήταν ο διακλαδωτης στα κολαρα νερού που έφταιγε..ήταν πλαστικος και μου έβαλαν σιδερένιο.....
Sakisxxx
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ 29 Οκτ, 2011 11:43

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες