Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕ ICOM 5ΗΣ ΓΕΝΙΑΣ,ΥΓΡΟΥ ΨΕΚΑΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 12 Ιουν, 2011 17:58

kaklanis έγραψε:Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται και σε μένα(δεν παίρνει με την πρώτη ), αλλά μόνο όταν το έχω σε ακινησία πάνω από δυο μέρες.
Τις υπόλοιπες φορές δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα ,γιαυτό και δεν το έδωσα σημασία.Νόμιζα ότι είνα κάτι το φυσιολογικό.


Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ ειναι οτι σε μενα(σε αντιθεση με τους περισσοτερους) περνει καλυτερα οσο μενει σε ακινησια...
Εχω καταλήξει οτι τουλαχιστον σε μενα ειναι θεμα στεγανοποιησης των μπεκ, οπως εχουν αναφερει αναλυτικα μελη του forum, και τιποτ'αλλο. Οταν το αμαξι δουλευει με αεριο για αρκετη ωρα και σταματησω δεν περνει μετα αμεσως και αυτο λογο διαρροης καποιου απο τα μπεκ. Αν ομως μεινει αρκετα σταματημενο, το αεριο που διέρρευσε στην εισαγωγη εχει ''ξεθυμάνει'' αρκετα ετσι ωστε να μην προβληματισει την εκκινηση...

Το προβλημα ετσι οπως το αναφερετε εσεις το ειχα και γω στην αρχη(φτωχο μιγμα) αλλα μετα την ρυθμιση ''εφτιαξε''.....αν μπορεις να το πεις ετσι... :lol:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕ ICOM 5ΗΣ ΓΕΝΙΑΣ,ΥΓΡΟΥ ΨΕΚΑΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό fotisly » Δευτ 13 Ιουν, 2011 00:37

:roll: για να δω κ εγω τωρα που θα παω για ακομη μεγαλυτερο ζιγκλερ αν θα μειωθει η σταματησει??
μιας και το νοιωθω να μενει νυστικο στις ψηλες στροφες!!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕ ICOM 5ΗΣ ΓΕΝΙΑΣ,ΥΓΡΟΥ ΨΕΚΑΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 16 Ιουν, 2011 15:42

ταλικα δεν μπηκε μεγαλυτερο ζιγκλερ λογο οτι μ ειπαν ακομη μια φορα οτι ειναι ελαχιστα πιο πλουσιο το μιγμα και θα μπουκωνει αν βαλουμε μεγαλυτερο!!
δεν υπαρχει καμια νεοτερη οδηγια για το θεμα με την εκκινηση και το προβλημα παραμενει.μην πω οτι αυξανετε κιολας!!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕ ICOM 5ΗΣ ΓΕΝΙΑΣ,ΥΓΡΟΥ ΨΕΚΑΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 16 Ιουν, 2011 16:08

fotisly έγραψε:ταλικα δεν μπηκε μεγαλυτερο ζιγκλερ λογο οτι μ ειπαν ακομη μια φορα οτι ειναι ελαχιστα πιο πλουσιο το μιγμα και θα μπουκωνει αν βαλουμε μεγαλυτερο!!
δεν υπαρχει καμια νεοτερη οδηγια για το θεμα με την εκκινηση και το προβλημα παραμενει.μην πω οτι αυξανετε κιολας!!!


Βρε πες του να στα βαλει, 5 λεπτα κοπος ειναι.... Αφου με το λαπ-τοπ δεν το κοιταξε ?(ή κοιταξε μονο τον παλμο των μπεκ??) Αν δεν το ψαξει με 5βολτο λ δεν εισαι σιγουρος... Ακομα δεν σου συνεχιζει να μην ροπιαζει καλα ψηλα ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕ ICOM 5ΗΣ ΓΕΝΙΑΣ,ΥΓΡΟΥ ΨΕΚΑΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό fotisly » Πέμ 16 Ιουν, 2011 16:27

μονο τον παλμο κοιταξε αλλα επιμενει οτι θα μπουκωνει γιατι λεει ψεκαζει ηδη ελαχιστα παραπανω,ουτε κουβεντα για μεγαλυτερα κ ασ μην δινει καλα μετα της 4500!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΣΕ ICOM 5ΗΣ ΓΕΝΙΑΣ,ΥΓΡΟΥ ΨΕΚΑΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 16 Ιουν, 2011 16:52

fotisly έγραψε:μονο τον παλμο κοιταξε αλλα επιμενει οτι θα μπουκωνει γιατι λεει ψεκαζει ηδη ελαχιστα παραπανω,ουτε κουβεντα για μεγαλυτερα κ ασ μην δινει καλα μετα της 4500!!


Απο αυτον το περιμενα...βαριεται και κωλοβαραει... Απο τον παλμο περνει χοντροκομμενες ενδείξεις ειπαμε. Εσυ ομως που πληρωσες δεν απαιτεις τελειο αποτελεσμα ?

Στο ξαναλεω για να μη φοβασαι. Για να βαλεις μεγαλύτερα ζιγλερ ειναι υποθεση 5 λεπτων. Τα βαζεις και το πολυ πολυ αν δεις οτι μπουκωνει(δεν θα δεις τιποτα αλλο κατα την γνωμη μου, ισως μεγαλυτερη καταναλωση) τα αλλαζεις παλι σε 5 λεπτα με την διαφορα ομως οτι θα ξερεις οτι φταιει κατι αλλο π.χ. ισως αντλια κτλ
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό nikospap184 » Σάβ 08 Ιουν, 2013 17:14

Καλησπέρα, έχω ένα grand Vitara 2.0.Έχω εγκαταστήσει το icom jtg στη Θεσσαλονίκη στο Δερβένι εδώ και ένα χρόνο περίπου. Το αυτοκίνητο έχει πρόβλημα με την κρύα εκκίνηση χρειάζεται πολύ μιζάρισμα για να πάρει μπροστά ενώ έχω και λαμπάκι μηχανής κάθε 800 χιλιόμετρα από όταν το σβήνω. Το συνεργείο έχει κλείσει και δεν με εξυπηρετούν καλά (έρχετε ένας μάστορας από Καβάλα) έχω πάει και έχω έρθει γύρω στις 20 φορές αλλά το πρόβλημα παραμένει. Ο μάστορας τα έριξε στην βενζίνη οπότε άρχισα να ψάχνω μήπως δεν δουλεύει σωστά στην βενζίνη αλλά δεν βρήκα κάποιο πρόβλημα. Ξεκίνησα βάζοντας καθαριστικό για την βενζίνη, άλλαξα μπαταρία, μπουζί, δοκίμασα ότι ζίγκλερ υπήρχε, έλεγξα την αντλία βενζίνης, καθάρισα τα μπεκ βενζίνης και έλεγξα συμπίεση κινητήρα όλα καλά από ολα αυτά. Μήπως υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα μου?έχω αρχίσει να πιστεύω ότι φταίει η εγκατάσταση του αερίου για όλη την ταλαιπωρία που έχω υποστεί. Μπορείτε να μου πείτε κάποια λύση και κάποιων εγκαταστάτη που μπορώ να απευθυνθώ?ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
nikospap184
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ 08 Ιουν, 2013 13:02

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό rogerius » Δευτ 10 Ιουν, 2013 08:48

gyrna-to se venzinh gia ligo kairo (na kaneis peripou 10 ekkiniseis apo kryo moter, proi), na apokliseis oti einai apo to ygraerio. An s'to ksanakanei kai meta thn 10h as poume, tha ksereis oti prepei na koitakseis thn venzinh. An den to ksanakanei, tote na ypoptevtheis to ygraerio.
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 10 Ιουν, 2013 09:59

Αφού οι μηχανικοί δεν μπορούν να διαγνώσουν αν το πρόβλημα προέρχεται από τη βενζίνη, τότε δούλεψε το μερικές μέρες μόνο βενζίνη, να παρατηρήσεις τη συμπεριφορά του και αν όλα δουλεύουν ρολόι τότε πρέπει να επικεντρωθείς στη λειτουργία με υγραέριο.
Το σύμπτωμα πάντως του να μην παίρνει το πρωί εύκολα μπροστά είναι συχνότατο στα συστήματα υγρού ψεκασμού. Σε μερικές περιπτώσεις διορθώνεται με αντικατάσταση των μπεκ υγραερίου.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Πρόβλημα εκκίνησης σε ICOM 5ης γενιάς, υγρού ψεκασμού

Δημοσίευσηαπό chrisd » Δευτ 10 Ιουν, 2013 13:24

LPGas έγραψε:Το σύμπτωμα πάντως του να μην παίρνει το πρωί εύκολα μπροστά είναι συχνότατο στα συστήματα υγρού ψεκασμού. Σε μερικές περιπτώσεις διορθώνεται με αντικατάσταση των μπεκ υγραερίου.


Δεν συμφωνω.το ιδιο προβλημα ειχα και εγω στις αρχες και μιζαριζα αρκετα.καποια στιγμη τα πηρα και λεω παω Μπιρμπο επιτοπου.
Χωρις γιατι και πως μου εγκατεστησαν μια ηλεκτροβαλβιδα πανω στην μπεκιερα εκει που εισερχεται το υγραεριο στην μπεκιερα.Plug and play ηταν γιατι οι Ιταλοι ειχαν αναμονη και φισα απλα δεν ειχε μπει η βαλβιδα απο την αρχη.Απο τοτε δεν ξαναειδα το παραμικρο προβλημα.χειμωνα-καλοκαιρι μολις γυρναω το κλειδι εχει παρει μπρος.
Αντικατασταση μπεκ γινοταν μονο στις πρωτες παρτιδες Icom τωρα πλεον δεν εχουν τετοιο προβλημα.
Βγαλε μια φωτο την μπεκιερα σου να δουμε.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες