Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ανέβασμα θερμοκρασίας

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Ανέβασμα θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό FilostoyBenzina » Κυρ 01 Μάιος, 2011 19:01

Καλησπέρα παιδιά εγκατέστησα και εγώ ένα κιτ της lovato σε ένα Hyundai accent 1.3 όλα καλα για τα πρώτα 60 χλμ.Δυστηχώς όμως όλα τα καλά κρατούν λίγο.Ξαφνικά και ενώ ήμουν σε λίγη κίνηση το αμάξι ανέβασε τρελή θερμοκρασία.Σταμάτησα και έβγαζε καπνούς ο κινητήρας από τις πλευρές εγκατάστασης του υγραερίου .Υποψιν την εγκατάσταση την έκανα στον Κωνσταντίνου στην ποσειδώνος.

Έχετε καμία ιδέα ως προς τη να έφταιξε?Αν μου έχει κάψει το ψυγείο λόγω του υγραερίου φταίω εγώ?ή θα μου το αντικαταστήσει αυτός ?γιατι την εγκατάσταση την εχω ούτε μια βδομάδα!

Σημειωτέο το αμάξι είχε κανονική συμπεριφορά και δεν το είχα πιέσει καθόλου!
FilostoyBenzina
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 01 Μάιος, 2011 18:52

Re: Ανέβασμα θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό dim63 » Κυρ 01 Μάιος, 2011 19:09

ελπιζω να μην ειναι τιποτα σοβαρο.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΜΕΣΩς ΣΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΣΟΥ
καποια στραβη εχει γινει απο εκει που παιρνει νερα για το lpg
το ψυγειο παντος δεν καιγετε ολα τα αλλα μπορει
μην δεχτεις τιποτα λιγοτερο απο τα παντα test drive εκεινη την ωρα και αστο και ρελαντι να ανεβαση θερμ.στο μαγαζι του, να ανοιξει βεντιλατερ να κλειση και να ξανα ανοιξει και μετα βολτα.
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Ανέβασμα θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 01 Μάιος, 2011 19:24

Μήπως έχασες τα νερά του ψυγείου σου λόγω διαρροής από κάποιο κολάρο; Ο πνεύμονας συνδέεται με τα νερά της μηχανής και γίνονται οι σχετικές ενώσεις. Αν δεν είχες καμία διαρροή μπορεί να χρειαζότανε εξαέρωση το κύκλωμα του νερού σου στο ψυγείο. Μπορεί να σου συμπληρώσανε αντιψυκτικό και να φαινότανε γεμάτο αλλά να ήθελες εξαέρωση (να φαινότανε η στάθμη οκ αλλά να είχες αέρα στο κύκλωμα). Ελπίζω να το πρόλαβες και να μην θες φλάντζα κεφαλής.
ΥΓ Αυτά ισχύουν αν υποθέσουμε ότι κάτι έγινε λόγω της μετατροπής. Υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο μιας άλλης βλάβης που θα συνέβαινε ούτως ή άλλως όπως π.χ. αντλία νερού.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Ανέβασμα θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό FilostoyBenzina » Κυρ 01 Μάιος, 2011 19:55

Παιδιά ευχαριστώ για τις απόψεις και εγώ ελπίζω να μην θέλω φλάτζα.Δεν παίζει να είναι από το αμάξι γιατι φλάτζες και ψυγειο άλλαξα πριν απο 20000 χλμ.Είναι όλα καινούρια.Υπάρχει περίπτωση να μην είναι τα νερά και να έχει κάνει σοβαρότερη ζημιά?Υπάρχει περίπτωση να τα εφτυσε το αμάξι τόσο γρύγορα από την μετατροπή σε υγραέριο γιατι το έχω προσέξει πολύ με όλα του τα service.
FilostoyBenzina
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 01 Μάιος, 2011 18:52

Re: Ανέβασμα θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό FilostoyBenzina » Δευτ 02 Μάιος, 2011 17:54

Καλησπέρα παιδιά το πήγα σήμερα και στην αρχή μου έλεγε ότι δεν παίζει να φταίει το υγραέριο και άλλα τέτοια.Τελικά το πήρε μέσα και μου το έδωσε λέγοντας ότι ήθελε εξαέρωση και μου έβαλε 2 λίτρα νερό.Δυστυχώς δεν κατάφερα να το πάω μεγάλη βόλτα αλλά το αφησα να ζεσταθεί και με υγραέριο και δεν ανέβηκε η θερμοκρασία!Θα δείξει ελπίζω να μην έπαθε κάτι άλλο πιο σοβαρό.
FilostoyBenzina
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 01 Μάιος, 2011 18:52

Re: Ανέβασμα θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό gakost » Δευτ 02 Μάιος, 2011 22:37

Νερό βάζεις όχι αντιψυκτικό; Το νερό ως γνωστό βράζει στους 100 και παγώνει στους 0 βαθμούς κελσίου. Το αντιψυκτικό βράζει σε λίγο παραπάνω που είναι καλύτερά αλλά το σημαντικότερο είναι ότι παγώνει σε χαμηλότερη θερμοκρασία (για Ελλάδα - 25 είναι καλά εκτός αν μένεις στο βουνό :) ). Έχουν οι μηχανικοί ένα από εργαλείο που το μετράνε ένα γυαλάκι. Μπορεί να σου φαίνεται λεπτομέρεια κυρίως τώρα το καλοκαίρι αλλά αν το ξεχάσεις τον χειμώνα και παγώσουν τα νερά έχεις μεγάλο πρόβλημα. Παλιότερα θυμάμαι βάζαν οινόπνευμα στο ψυγείο όταν περιμένανε παγωνία. Το ότι συμπλήρωσες νερό αν είχες το υπόλοιπο αντιψυκτικό μικρό το κακό απλά αραιώθηκε λίγο καλυμμένος είσαι πάλι αλλά μέτρα το καλού κακού. Αν έχεις μόνο νερό, αλλαγή με αντιψυκτικό πριν τα πρώτα κρύα. Δεν είναι ακριβό αν θυμάμαι καλά κανα δυο ευρώ το λίτρο.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Ανέβασμα θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό FilostoyBenzina » Τρί 03 Μάιος, 2011 16:06

Οκ θα το ψάξω και θα το κάνω ευχαριστώ για την συμβουλή.!
FilostoyBenzina
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 01 Μάιος, 2011 18:52


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες