Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα εκκίνησης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: προβλημα εκκινησης........

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 09 Μάιος, 2011 20:27

chrid έγραψε:Να υποθέσω ότι όλο το θέμα για προβλήματα εκκίνησης είναι για συστήματα 5ης γενιάς που ξεκινούν με αέριο έτσι?


Δεν αφορα μονο τα 5ης ουτε μονο τον υγρο ψεκασμο το θεμα αλλα ολους.. Αλλα οι τελευταιες ερωτησεις αφορουσαν το συστημα icom jtg.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: προβλημα εκκινησης........

Δημοσίευσηαπό fotisly » Δευτ 16 Μάιος, 2011 02:12

κατοχος πλεον του συστηματος icom 5ης (μονο 100χλμ) κ εγω παρατηρω καθυστεριση στο να παρει μπρος και ειδικα το πρωινο!!
ενω κανονικα γυριζει σε βενζινη θελει μιζα παραπανω και λιγο γκαζ για να παρει!!
σε ρελαντι η ξεκινηματα δεν εχω θεμα μονο οταν το βαζω μπροστα μετα απο ωρα ή το πρωι!!
μηπως αυτο γινετε γιατι θελει καποιον χρονο μεχρι να ψεκασει βενζινη εφ οσον εχω σβησει με υγραεριο?
εχω c2 ζιγκλερ μετα απο την πρωτη δοκιμη με c1 poy den phgaine!!αρα δε νομιζω για φτωχο μιγμα!!
επισης εχω βαλβιδα αντεπιστροφης
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: προβλημα εκκινησης........

Δημοσίευσηαπό chrid » Δευτ 16 Μάιος, 2011 12:27

astragjtg έγραψε:
chrid έγραψε:Να υποθέσω ότι όλο το θέμα για προβλήματα εκκίνησης είναι για συστήματα 5ης γενιάς που ξεκινούν με αέριο έτσι?


Δεν αφορα μονο τα 5ης ουτε μονο τον υγρο ψεκασμο το θεμα αλλα ολους.. Αλλα οι τελευταιες ερωτησεις αφορουσαν το συστημα icom jtg.

Βασικά 4ης εννοούσα,από λάθος έγραψα 5ης,αλλά εσείς μιλάτε για ICOM..
SEAT LEON 1.6 ΜΟΝ.2003 ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ BRC 4ης ΓΕΝΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
chrid
 
Δημοσιευσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 19:31

Re: προβλημα εκκινησης........

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 16 Μάιος, 2011 13:06

fotisly έγραψε:κατοχος πλεον του συστηματος icom 5ης (μονο 100χλμ) κ εγω παρατηρω καθυστεριση στο να παρει μπρος και ειδικα το πρωινο!!
ενω κανονικα γυριζει σε βενζινη θελει μιζα παραπανω και λιγο γκαζ για να παρει!!
σε ρελαντι η ξεκινηματα δεν εχω θεμα μονο οταν το βαζω μπροστα μετα απο ωρα ή το πρωι!!
μηπως αυτο γινετε γιατι θελει καποιον χρονο μεχρι να ψεκασει βενζινη εφ οσον εχω σβησει με υγραεριο?
εχω c2 ζιγκλερ μετα απο την πρωτη δοκιμη με c1 poy den phgaine!!αρα δε νομιζω για φτωχο μιγμα!!
επισης εχω βαλβιδα αντεπιστροφης


Οπως λεει και ο INCTEC πιο πριν, μαλλον τα μπεκ ειναι. Δεν ειναι στεγανα οσο θα επρεπε...

Αν μου λες οτι αφου εχεις και την βαλβιδα και στο κανει παλι, μπορει να ειναι κατι αλλο.

Σε μενα το πρωι περνει κανονικα(ή οταν εχει μεινει πολυ ωρα..)αλλα οταν ειναι ζεστο θελει κανα 2 φορες μιζα για να παρει...και γιάυτο υποψιαζομαι ''πλουσιο μιγμα''....δηλαδη οτι καταλοιπα εχει αφησει το lpg στην εισαγωση-μαζι με τη βενζινη
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: προβλημα εκκινησης........

Δημοσίευσηαπό LPGas » Παρ 20 Μάιος, 2011 19:54

Δοκίμασε την επομένη φορά που θα εκκινήσεις να έχεις το μισό πεντάλ του γκαζιού πατημένο. Αν θα πάρει μπροστά γρηγορότερα, τότε σημαίνει ότι όντως έχεις μπουκώσει από υγραέριο, οπότε τα μπεκ δεν στεγανοποιούν πλήρως. Και τα μπεκ του αέριου ψεκασμού εχουν διαρροές, αλλά στου υγρού το πρόβλημα είναι ότι μια σταγόνα LPG καταλαμβάνει 200 φορές μεγαλύτερο όγκο όταν αεριοποιηθεί. Μια δηλαδή σταγονίτσα αρκεί για να μπουκώσει την εισαγωγή.

Χρήστος
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: προβλημα εκκινησης........

Δημοσίευσηαπό fotisly » Παρ 20 Μάιος, 2011 23:17

παντως εμενα με λιγο γκαζι στην εκκινηση παιρνει πιο ευκολα!!!
καθυστερη σε καθε φορα που ειναι να παρει εφ οσον εχει καθισει πανω απο 10 λεπτα το αυτοκινητο!!
πως τσεκαρουμε αν δεν ειναι στεγανα τα μπεκ?
και πως διορθωνεται αυτο?
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΣΕ HYUNDAI ACCENT

Δημοσίευσηαπό jdim » Τρί 26 Ιούλ, 2011 10:37

Καλημέρα σε όλους. Εχω εγκατεστήμενο το lovatto 4ης γενιάς με λιπαντήρα.Το πρόβλημα που μου παρουσιάζει είναι μόνο στήν εκκίνηση και αφού έχει κρυώσει ο κινητήρας.Δηλαδή αν τον σβήσω και μετά απο δύο ώρες το βάλω μπρός,δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα.Το πρόβλημα είναι το εξής.. χτυπώντας μίζα δέν πέρνει τήν πρώτη φορά,χτυπάω για δεύτερη φορά μίζα και ναι μέν πέρνει εμπρός αλλά μόλις δίνω λίγο γκάζι,σε στάση πάντα,ρίχνει τις στροφές του κινητήρα στις 500 και είτε θα σβήσει είτε σε σε 5-10 δευτερόλεπτα θα επανέλθει.αν περιμένω ένα λεπτό προτού κάνω οτιδήποτε,ξεκινάει κανονικά. Έκανα τα πειραματά μου και κατέληξα στά εξής. 1) Εαν το βράδυ που γυρνάω σπίτι το γυρισω μόνο στήν βενζίνη και κάνω 7 - 8 χιλιόμετρα και το σβήσω εχωντάς το στήν βενζίνη, τήν επόμενη μέρα ξεκινάει κανονικότατα. 2) Το παραπάνω κόλπο το έκανα 3 -4 φορές και μετά επέστρεψα πάλι στο κλασικό τρόπο λειτουργίας, έπειτα απο 1000 χλμ. μου το ξαναέκανε αυτό το πρόβλημα.
Πιστεύω πως με τήν τοποθέτηση μίας βαλβιδας αντεπιστροφής,όπως μου σύστησε φίλος,δέν θα λυθεί εντελώς το πρόβλημα και θα πρέπει τελικως όλοι μας που έχουμε υγραέριο στο αυτοκινητό μας, καλό θα ήταν ανα 1000 χλμ. να κάνουμε και καμμια δεκαριά χλμ με βενζίνη, θα ήθελα πολύ να ακούσω και τις γνώμες όλων σάς έαν το επιθυμείτε φυσικά.
Σάς ευχαριστώ πολύ γιά το βήμα που μου δώσατε να εκφράσω το προβλημά μου και ελπίζω στις σκέψεις σας και τις απόψεις σας.
jdim
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 09:40

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΣΕ HYUNDAI ACCENT

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 27 Ιούλ, 2011 18:31

Κάτι συμβαίνει με την ρύθμιση μίγματος στο ρελαντι.
Πρέπει να δεις με έναν λάμδα αν εκείνη την ώρα της εκκίνησης το αυτοκίνητο είναι φτωχό ή πλούσιο.
Είσαι σίγουρος ότι αν το δουλεύεις με βενζίνη ή το σβήνεις με βενζίνη εκκινεί κανονικά?

Χρήστος
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΣΕ HYUNDAI ACCENT

Δημοσίευσηαπό jdim » Πέμ 28 Ιούλ, 2011 08:39

Καλημέρα. Ευχαριστώ για την απαντησή σου. Από την τρίτη το μεσημέρι έκανα το εξής... Έβαλα στο ρεζερβουάρ της βενζίνης καθαριστικό για όλο το σύστημα απο όπου διέρχεται η βενζίνη,αφού είσαι τεχνικός γνωρίζεις ότι αυτό καθαρίζει απο μπεκάκια μέχρι και το ότιδήποτε εξάρτημα. Απο την τρίτη το μεσημέρι κινούμε με βενζίνη για να γινεί σωστά το καθάρισμα με το συγκεγκριμένο καθαριστικό, και δέν μου το έχει παρουσιάσει καθόλου το πρόβλημα σύν ότι το αυτοκίνητο σε μια ανηφορική κλίση στην οποία διέρχομαι καθημερινώς,με το υγραέριο με δευτέρα κατεβάζει αρκετά τις στροφές του κινητήρα,ενώ με τήν βενζίνη και παλαιότερα αλλά και τώρα που το έχω και πάλι στην βενζίνη, τραβάει κανονικότατα. ο τεχνικός που μου πέρασε το υγραέριο όταν πήγα πρίν 15 μέρες μου είπε απλά ότι έκαψε σε καποιά φάση κρύο υγραέριο αλλά αυτό δέν υπάρχει περίπτωση να οφείλεται για το πρόβλημά μου και είναι κάτι άλλο. Απο την μια πρέπει να πάω τώρα και να του πώ τι έκανα να δω τι θα μου πει.... αλλα απο την αλλη λεω γιατι να παω??? να ακουσω κι αλλες κουβεντες οτι δεν φταιει το υγραέριο?? εχουμε κανει μια πατεντα,ηταν αναμενόμενο για εμένα ότι θα έχει ψιλοπροβληματάκια, μακάρι να είναι μόνο τέτοιου τύπου. εγω θέλω να πώ σε όλους τους φιλούς ότι τζάμπα μην πληρώνεται ούτε για το " ΕΙΔΙΚΟ" λάδι για την λίπανση λόγω "ξηρας" καύσης του υγραερίου ούτε να κάθεστε να ψάχνετε τι φταίει. εγω αυτο που θα κανω είναι σε κάθε γέμισμα με υγραέριο να κάνω τα πρώτα 10 χλμ. με βενζίνη και μετά να το γυρνάω στο υγραέριο, πιστεύω ότι με αυτό θα πάψω να κάνω "μαγκα" τόν κάθε τεχνικό που βρήκε τώρα τήν ευκαιρία να βγάλει κάτι παραπάνω. Πρός θεου δέν απευθύνομαι πρός όλους τους τεχνικούς, υπάρχουν πολύ καλά παιδιά τεχνικοί που δυστύχως οι ορισμένοι αυτοί επιτήδειοι μας αναγκάζουν να τούς βάλουμε όλους στο ίδιο σακούλι, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩς ΕΤΣΙ. Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου και ελπίζω ότι δέν θα προσπαθήσεις να επιμείνεις ότι δέν φταίει το υγραέριο γιατί το πιθανότερο είναι να βάλω και εσένα στο ίδιο σακούλι. θα επανέλθω με τα νέα μου συμπεράσματα με το σύστημα που θα ακολουθήσω ανωτέρω για να σας πω τι μέλι γενέστε.
jdim
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 26 Ιούλ, 2011 09:40

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΣΕ HYUNDAI ACCENT

Δημοσίευσηαπό LPGas » Σάβ 30 Ιούλ, 2011 12:14

99% το πρόβλημα σου είναι στο υγραέριο, και σου έγραψα ότι πρέπει να τσεκάρεις τη ρύθμιση του χρόνου ψεκασμού στο ρελαντί.
Δες επίσης μήπως έχεις διαρροή αέρα από κάπου
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 91 επισκέπτες