Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αισθητηρας Λ

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Αισθητηρας Λ

Δημοσίευσηαπό mitsosvre7 » Τρί 12 Φεβ, 2013 19:46

καλησπερα σας,

εχω Βολβο 850 Τ-5 2000cc με συστημα lovato

Απο την αρχη που το εβαλα οταν το αυτοκινητο ειναι κρυο με τα 3-4 πρωτα πατηματα στο πεταλι του γκαζιου ακουγεται σαν να περνανε απο κατω απο την καμπινα στην εξατμιση κομματακια , εχω αυτην την αισθηση ... Μετα απο τα πρωτα πατηματα αυτος ο ηχος εξαφανιζεται... Επισης μετα απο καποια χιλιομετρα μου αναψε ο αισθητηρας λ στο καντραν . Ο εγκαταστατης μου εξηγησε πως αυτο συμβαινει επειδη το καυσιμο ειναι διαορετικο και οτι δεν συντρεχει κανενας λογοσ ανησυχιας γιατι το μιγμα ειναι φτιαγμενο σωστα και οχι σε επιπεδα κινδυνου για τον κινητηρα... υπαρχει λογος ανησυχιας? πρεπει να τσεκαρω το λαμπακι?

ΥΓ το λαμπακι στην αρχη μια αναβε μια εσβηνε , τελευταια δεν σβηνει ποτε.
mitsosvre7

Δημοσιευσεις: 2

Re: Αισθητηρας Λ

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 12 Φεβ, 2013 19:59

το μονο σιγουρο, ειναι οτι υπαρχει καποιο προβλημα το οποιο πρεπει να βρεθει και να ρυθμιστει ή επισκευαστει αμεσα.
κανε μια βολτα στον εγκαταστατη σου για τις απαραιτητες ενεργειες.
μην στέκεσε μπροστά σε ταύρο, πίσω από μουλάρι και δίπλα σε βλάκα.
hlias
Εγκαταστάτης

Δημοσιευσεις: 1251

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 12 Φεβ, 2013 21:17

Αυτο που θελει πολυ ευγενικα ο Ηλιας να πει, ειναι οτι ο τσοπανος ο εγκαταστατης σου ειναι απαραδεκτος. Βαλτον να στο διορθωσει και το αμαξι να δουλευει χωρις λαμπακια αναμμένα.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg

Δημοσιευσεις: 1471

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Τρί 12 Φεβ, 2013 21:57

Οτί σου είπανε οι παραπάνω δυο ,αυστηρα για διόρθωση ,δέν πρέπει να ανάβει κανένα λαμπάκι στο αμάξι σου ,εάν ανάβει λαμπάκη υπάρχει πρόβλημα !! ΜΗΝ ΤΟ ΑΜΕΛΕΙΣ !!!!!!!
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796

Δημοσιευσεις: 271

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τετ 13 Φεβ, 2013 01:52

mitsosvre7 έγραψε:καλησπερα σας,

εχω Βολβο 850 Τ-5 2000cc με συστημα lovato

Απο την αρχη που το εβαλα οταν το αυτοκινητο ειναι κρυο με τα 3-4 πρωτα πατηματα στο πεταλι του γκαζιου ακουγεται σαν να περνανε απο κατω απο την καμπινα στην εξατμιση κομματακια , εχω αυτην την αισθηση ... Μετα απο τα πρωτα πατηματα αυτος ο ηχος εξαφανιζεται... Επισης μετα απο καποια χιλιομετρα μου αναψε ο αισθητηρας λ στο καντραν . Ο εγκαταστατης μου εξηγησε πως αυτο συμβαινει επειδη το καυσιμο ειναι διαορετικο και οτι δεν συντρεχει κανενας λογοσ ανησυχιας γιατι το μιγμα ειναι φτιαγμενο σωστα και οχι σε επιπεδα κινδυνου για τον κινητηρα... υπαρχει λογος ανησυχιας? πρεπει να τσεκαρω το λαμπακι?

ΥΓ το λαμπακι στην αρχη μια αναβε μια εσβηνε , τελευταια δεν σβηνει ποτε.

αρχισαν να φευγουν κομματακια απο τον κεραμικο καταλυτη, ισως να ειναι και η αιτια για τα check
Seat Cordoba 1.4 6L2 Lovato easy fast 42.000km 6.9l/100km
antonis132

Δημοσιευσεις: 188

Δημοσίευσηαπό mitsosvre7 » Τετ 13 Φεβ, 2013 13:16

[/quote]
αρχισαν να φευγουν κομματακια απο τον κεραμικο καταλυτη, ισως να ειναι και η αιτια για τα check[/quote]

αυτο εγινε λογω του υγραεριου ?
mitsosvre7

Δημοσιευσεις: 2

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 13 Φεβ, 2013 15:21

mitsosvre7 έγραψε:

αρχισαν να φευγουν κομματακια απο τον κεραμικο καταλυτη, ισως να ειναι και η αιτια για τα check[/quote]

αυτο εγινε λογω του υγραεριου ?[/quote]
οχι δεν εχει σχεση το υγραεριο η καπου μπορει να βρηκες χωρις να το παρεις χαμπαρι εαν και εφοσον ειναι ο καταλυτης απο κατω απο το αυτοκινητο αλλα το πιο πιθανο ειναι να τα παιξε λογω παλαιοτητας....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss

Δημοσιευσεις: 237

Δημοσίευσηαπό dennis » Τετ 13 Φεβ, 2013 20:26

πολλα αυτοκινητα δεν μπορουν καταλαβουν το φτωχο μιγμα η το πλουσιο και πετα αισθητηρα λ.

Εμεις αυτο το λεινουμε βαζοντας μια βιδα στον αισθητηρα λ για να ερθει πιο εξω,εφοσον το μειγμα στο αεριο ειναι τελειο.

Δοκιμασε ενα μεταχειρισμενο να δεις
dennis
Εγκαταστάτης

Δημοσιευσεις: 51

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 13 Φεβ, 2013 22:32

[quote="dennis"]πολλα αυτοκινητα δεν μπορουν καταλαβουν το φτωχο μιγμα η το πλουσιο και πετα αισθητηρα λ.

με σωστη ρυθμιση δεν θα εχει ουτε φτωχο ουτε πλουσιο μειγμα.

Εμεις αυτο το λεινουμε βαζοντας μια βιδα στον αισθητηρα λ για να ερθει πιο εξω,εφοσον το μειγμα στο αεριο ειναι τελειο.

αφου το μειγμα ειναι τελειο, γιατι χρειαζεται να κοροιδεψουμε τον αισθητηρα λ ?

Δοκιμασε ενα μεταχειρισμενο να δεις[/quote]

και αν κανει τα ιδια τι θα καταλαβει ?
μην στέκεσε μπροστά σε ταύρο, πίσω από μουλάρι και δίπλα σε βλάκα.
hlias
Εγκαταστάτης

Δημοσιευσεις: 1251

Δημοσίευσηαπό LPGas » Σάβ 16 Φεβ, 2013 14:14

dennis έγραψε:πολλα αυτοκινητα δεν μπορουν καταλαβουν το φτωχο μιγμα η το πλουσιο και πετα αισθητηρα λ.

Δοκιμασε ενα μεταχειρισμενο να δεις

Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να γίνει αυτό στον μπροστινό λάμδα, φαντάζομαι για τον πίσω εννοείς…
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης

Δημοσιευσεις: 1049

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης