Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 28 Ιαν, 2011 23:22

Και εγώ είχα μπερδεύτει με το τι ακούς σήμερα άκουσα και για 6ης γενιάς η εμπειρία μου λέει τα εξής

Έφυγα απο αθήνα για Γιάννενα αρχες Δεκεμβριου να βάλω ένα σύστημα της prins συστημενος απο φίλο μου συνεργάτη της fgas το αμάξι ένα mercedes ml350 του 2005. Οι Αθηναίοι εγκαταστατες μου με βεβαιώνουν ότι με 4ης γενιας το άμαξι θα έχει πρόβλημα ΜΌΝΟ 5ης βάζουμε εμείς σε αυτο το αμάξι. Φίλος μου στη mercedes hellas κάνει έρευνα στη Γερμανία και μου λέει βάλε ένα 4ης γενιάς στο αμάξι σου που είναι δοκιμασμένο.

Αποτέλεσμα έχω 4000 χιλ με 4ης γενιάς prins και είμαι πανευτυχης πρόβλημα ΜΗΔΈΝ 1 λεπτο να γυρίσει απο βενζίνη αέριο και πάλι καλύτερα απο βενζίνη. Αν φανταστητε ότι για τα χιλιόμετρα αυτά θα ήθελα 900 ευρώ βενζίνη και με αέριο μόνο 450 κέρδος 450 ευρω σε 2 μήνες. Έχω απο όλα κίνηση εθνική off road ότι υπάρχει.

Σχόλια το καλύτερο σύστημα είναι αυτο που δεν χαλάει και δουλεύει στο αμάξι σας σωστά και πχ είναι δοκιμασμένο πριν σε άλλους για να μην γίνετε ο κασιδης .
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό GIORGOSBMWX5 » Σάβ 26 Φεβ, 2011 15:15

giasas exo ena BMW x5 2004 3.0 exo topothetisi sistima aldesa sta giannena kai douleuei telia.to exoun topothetisi kai arketi gnosti mou kanenas den exei kapio problima,an to psaksete ligo sxedon ola ta eksartimata tis aldesa einai italika kathos kai to logismiko.
o filos me to mondeo den mas eipe an to topothetise kai an einai euxaristimenos
GIORGOSBMWX5
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ 26 Φεβ, 2011 15:01

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Τρί 01 Μαρ, 2011 17:27

Ευχαριστουμε Γιωργο, γραφουμε με Ελληνικα ομως :roll:
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό giorgos » Κυρ 06 Μαρ, 2011 19:56

Έχω διανύσει 4000 Km με το MONDEO, με Aldesa.
Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ούτε ρύθμιση χρειάστηκε, ούτε σβησίματα, τίποτε. Όλα τέλεια!
Η εγκατάσταση του συστήματος από τον εγκαταστάτη ήταν τέλεια. Οι ρυθμίσεις σωστές. Έβαλα και συσκευή λαδιού για επιπλέον ασφάλεια των βαλβίδων.
giorgos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 21:45

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Παρ 11 Μαρ, 2011 00:07

Μπορειτε πολυ ευκολα να κανετε μια παρουσιαση του αυτοκινητου σας στο Showroom.
Του συγκεκριμενο θεμα ειναι γι'αυτους που εχουν προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα.
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό yanis66 » Σάβ 09 Απρ, 2011 22:31

Τι λέτε ρε παιδιά; Πλάκα κάνετε; Πειραματιζόμαστε και ότι προκύψει; Εδώ δεν είναι κράτος είναι μπουρδέλο. Οι ίδιοι οι μηχανικοί να παραδέχονται οτι κάνουν πειραματισμούς και να μην ανοίγει μύτη. Μάγκες υγραέριο περνάνε μόνο εδώ στην μπανανία και στη Βουλγαρία. Έχουμε καταντήσει Αφρικανοί.
Ένα σας λέω, όποιοι βάλανε υγραέριο σε αυτοκίνητο νέας τεχνολογίας την έχουν πατήσει. Θα το φυσάν και δεν θα κρυώνει.Ας μου πει κάποιος πότε δοκιμάστηκε σε νέας τεχνολογίας κινητήρες (2005 και μετά) και να μου πει αν έκανε κάποιος πάνω από 20.000 χιλιόμετρα.
yanis66
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ 09 Απρ, 2011 22:15

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 10 Απρ, 2011 11:46

yanis66 έγραψε:Τι λέτε ρε παιδιά; Πλάκα κάνετε; Πειραματιζόμαστε και ότι προκύψει; Εδώ δεν είναι κράτος είναι μπουρδέλο. Οι ίδιοι οι μηχανικοί να παραδέχονται οτι κάνουν πειραματισμούς και να μην ανοίγει μύτη. Μάγκες υγραέριο περνάνε μόνο εδώ στην μπανανία και στη Βουλγαρία. Έχουμε καταντήσει Αφρικανοί.
Ένα σας λέω, όποιοι βάλανε υγραέριο σε αυτοκίνητο νέας τεχνολογίας την έχουν πατήσει. Θα το φυσάν και δεν θα κρυώνει.Ας μου πει κάποιος πότε δοκιμάστηκε σε νέας τεχνολογίας κινητήρες (2005 και μετά) και να μου πει αν έκανε κάποιος πάνω από 20.000 χιλιόμετρα.


Συστηματα υγραεριου περνανε οχι μονο σε ολη την Ευρωπη αλλα σε ολο τον κοσμο. Και ειναι αμέτρητοι αυτοι που εχουν βαλει σε ι.χ. και εχουν κανει ποοοοοοολα παραπανω απο 20.000χλμ.....

Ειπαμε, επεσες σε ''τσοπανο''.......
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό Dimitrisclio » Τρί 12 Απρ, 2011 20:19

Θελω την βοηθεια σας.
Σημερα ακουσα το εξης και θελω να μου πειτε την γνωμη σας αν φυσικα γνωριζετε,που ειμαι σιγουρος δλδ οτι ξερετε αλλα τελος παντων.
Στο κυριος θεμα τωρα.
Εμαθα λοπον οτι το υγραεριο δεν κανει να το δουλευουμε πανω απο τις 3000 rpm γιατι δεν ψυχετε σωστα ο κινητηρας.Οταν καιγεται η βενζινη αφηνει καποια υποληματα με τα οποια ψυχετε η μηχανη κατι που δεν συνβαινει με το υγραεριο με αποτελεσμα να θερμενετε παραπανω η μηχανη κατι το οποιο δεν μπορει να γινει αντιλοιπτο απο εμας, μιας και εμεις βλεπουμε την θερμοκρασια του νερου με αποτελεσμα να θελουμε αλλαγη φλατζες, καπακι μηχανης κλπ.
Ισχυει κατι τετοιο η τσαμπα μπαινω στο φοβο...
Dimitrisclio
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 31 Ιαν, 2011 21:46

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό Dimitrisclio » Τρί 12 Απρ, 2011 20:25

Μιλησα με τον μηχανικο μου και μου ειπε οτι το υγραεριο φευγει απο την μπουκαλα στους -62 βαθμους και μεσω του πνευμονα ερχετε σε υψηλοτερη θερμοκρασια και γινετε η καυση.
Επισης μου ανεφερε οτι δεν χρειαζομαι το ειδικο λαδι φλας λουμ για την καλυτερη λυπανση του κινητηρα.
Dimitrisclio
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Δευτ 31 Ιαν, 2011 21:46

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 12 Απρ, 2011 22:07

yanis66 έγραψε:Τι λέτε ρε παιδιά; Πλάκα κάνετε; Πειραματιζόμαστε και ότι προκύψει; Εδώ δεν είναι κράτος είναι μπουρδέλο. Οι ίδιοι οι μηχανικοί να παραδέχονται οτι κάνουν πειραματισμούς και να μην ανοίγει μύτη. Μάγκες υγραέριο περνάνε μόνο εδώ στην μπανανία και στη Βουλγαρία. Έχουμε καταντήσει Αφρικανοί.
Ένα σας λέω, όποιοι βάλανε υγραέριο σε αυτοκίνητο νέας τεχνολογίας την έχουν πατήσει. Θα το φυσάν και δεν θα κρυώνει.Ας μου πει κάποιος πότε δοκιμάστηκε σε νέας τεχνολογίας κινητήρες (2005 και μετά) και να μου πει αν έκανε κάποιος πάνω από 20.000 χιλιόμετρα.


Το υγραεριο τωρα το ανακαλυψαμε στη μπανανια(οπως και το πετρελαιο ακομη δεν το χωνεψαμε πληρως οτι δεν ειναι μονο για τρακτερ) Μεχρι πριν λιγο καιρο με την φθηνη βενζινη, νομιζαμε οτι το υγραεριο ειναι μονο για μαγειρεμα οταν σε ολον τον κοσμο το χρησιμοποιουν παρα πολλα χρονια! Φυσικα και οι εγκαταστατες με εμπειρια στη μπανανια ειναι πολλοι λιγοι.
Αλλα να εισαι σιγουρος οτι με σωστη εγκατασταση εχουν γινει παρα πολλα χιλιομετρα! Εγω τωρα ειμαι στα 20.000 απροβληματιστα...
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες