Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό ogigis » Τρί 01 Μάιος, 2012 15:33

πηγα στον εσκιαδη...μου ειπε οτι μου κολλησανε τα δυο σωληνακια των μπεκ που χανανε...το αμαξι συνεχιζει ρεταρει στο ρελαντι...μπουζοκαλωδια μπουζι καινουργια, πεταλουδα καθαρισμενη...δεν ξερω τι αλλο να κανω με αυτους...περα απο auto calibration δεν ειδα να τους νοιαζει να κοιταξουνε τεχνικα το αμαξι μηπως θελει κατι αλλο...και την idle valve εγω πηγα να μου τη καθαρισουνε...ηταν μαυρη...Τι αλλο μπορει να φταιει;
ogigis
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 00:12

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό ogigis » Τρί 15 Μάιος, 2012 18:36

PIN
1-2= 1,5 (1.8)
1-3= 1 (1.3)
1-4= 1 (1.3)
2-3= 1 (1.3)
2-4= 1 (1.3)
3-4= 0,6 (0.8)

ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ
8.0 (7,3)

Προσπαθωντας να βρω το πρόβλημα που εχω στην αστάθεια του ρελαντί...και αφού (υποτίθεται) μου κολλήσανε τα σωληνάκια των μπεκ που "χανανε αερα", μέτρησα τον πολλαπλασιαστή μου
PIN
1-2pin = 1,5 (1.8)
1-3 = 1 (1.3)
1-4 = 1 (1.3)
2-3 = 1 (1.3)
2-4 = 1 (1.3)
3-4 = 0,6 (0.8)

ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΗΣ
8.0 (7,3)

Αριστερά είναι οι εργοστασιακές και στην Παρένθεση είναι οι μετρήσεις μου. Μπορεί να οφείλεται σε αυτό ή αστάθεια του ρελαντί; δλδ ότι είναι 7.3 αντι 8 κτλ; Στη βενζίνη λειτουργεί κανονικά...αν και γνωρίζω οτι το υγραεριο έχει άλλες απαιτήσεις..μπορεί κάποιος τεχνικός να μου απαντήσει; ή είναι απλά λάθος ρυθμίσεις;
ogigis
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 00:12

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό tsakozzz » Τετ 16 Μάιος, 2012 19:04

Έχω 3 μέρες που έβαλα αέριο στο αυτοκίνητο SEAT Cordoba 1.400cc 2004 το σύστημα που φοράει είναι WentGas
όταν αλλάζει απο βενζίνη σε αέριου ο κινητήρας από 700 στροφές πέφτει σε 500 και μετά ανεβαίνει στις 700 πάλι!!!
Παρατήρησα ότι ενώ είναι ζεστός ο κινητήρας κ σταματάω σε κανά φανάρι πεζει το ρελαντί απο 500 εώς 700 και κάτι στροφές!!!
Μου έσβησε κ κανα δύο φορές κατα το παρκάρισμα!!!
Τι παίζει??? :?:
εχω κάνει 150 χιλίομετρα!!!
Άβαταρ μέλους
tsakozzz
 
Δημοσιευσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ 14 Μάιος, 2012 16:09

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό LPGas » Πέμ 17 Μάιος, 2012 14:06

Αν δεν κάνει παρόμοιο πρόβλημα στη βενζίνη, πρέπει να το πας στον εγκαταστάτη σου να το ρυθμίσει
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό bpel86 » Παρ 18 Μάιος, 2012 02:00

Αν βρεις ποτε τι φταιει ενημερωσε μας. Υπαρχουν πολλα ibiza cordoba με αυτο το προβλημα. Το παθαινω κι εγω εδω και ενα χρονο που εχω αεριο, λυση δεν εχουμε βρει ακομα
bpel86
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:21

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 18 Μάιος, 2012 05:40

Απορω με την υπομονή σας δεν δουλεύει κάτι σωστα ; Απαιτηστε αντικατάσταση ή επιστροφή !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό tsakozzz » Παρ 18 Μάιος, 2012 20:03

Εν τέλει βρήκαμε τι έφταιγε για το ρελαντί! Αλλάξαμε τον 3ο πολλαπλασιαστή άφου των 1ο τον άλλαξα πρίν 3 μήνες που το είχα με βενζίνη το αυτοκίνητο ακόμα!!!!
Μόλις Βάλαμε καινούργιο πολλαπλασιαστή μάρκας BERU 40ΕΥΡΟΥΛΑΚΙΑ το αυτοκίνητο δουλεύει ρολόι !!!!
Εν το μεταξύ του έιπα πως και τον χειμώνα με το κρύο το αυτοκίνητο αναβόσβηνε το λαμπακι της μπαταριας!!! και μάλλον παώ και για πολλαπλασιαστή!!!! δέν βγάζει το απαιτούμενο ρεύμα!!!και ίσως να πάιζει κ αυτό ρόλο!!!!
Άβαταρ μέλους
tsakozzz
 
Δημοσιευσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ 14 Μάιος, 2012 16:09

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 18 Μάιος, 2012 22:17

Η συντήρηση του αυτοκινητου το Α και το Ω για μια σωστη εγκατασταση υγραεριου, καλο θα ηταν να αλλαξεις ολους τους πολαπλασιαστές και τα μπουζι σου με Lpg μπουζί για καλύτερη καυση και συμπεριφορα .
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό samspade » Σάβ 19 Μάιος, 2012 05:16

kαλησπέρα για να ρωτήσω και γώ κάτι.Μάλον θα πω κάτι που απο ότι έχω διαβάσει στο φόρουμ είναι πρόβλημα στο 90%των αυτοκινήτων που έχουν βάλει υγραέριο.Εχω ένα ε46 εξακύλινδρο και έχω κάνει την τοποθέτηση εδώ και 10 μέρες και αντιμετωπίζω το κοινό πρόβλημα όλων αστάθεια στο ρελαντί σκαμπανεβάσματα και μερικές φορές σβησίματα.Φοράει πνεύμοτα τομασέτο το μεγάλο τον αρκτικ και ο εγκαταστάτης ισχυρίζεται ότι πρέπει να κάνω κάποια χιλιομετρα 1000 περίπου για να μου κάνει τις τελικές ρυθμίσεις και να απαλαγώ απο τα ανωτέρω προβλήματα.Καταρχήν ισχύει αυτό η είναι παπατζια για να κερδίσει χρόνο πριν αρχίσω εγώ τις αρυθμίες απο τα νεύρα μου?? η με το που παραλάβεις το αυτοκίνητο αυτό πρέπει να δουλεύει και σωστά?2ον το να αποφασίσεις που θα βάλεις υγραέριο είναι δίκοπο μαχαίρι καθότι πριν καταλήξω μετά απο 20 και βάλε εγκαταστάτες όλοι κόβαν το .............ι τους ότι αυτοί ειναι οι καλύτεροι και το συστημάτους το ποιο εξελιγμένο οπότε τι συζυτάμε ρε παιδια εδώ μιλάμε για γόρδιο δεσμό.Γιατί ενώ το αυτοκίνητο δουλευε μια χαρά τώρα κάνει αυτά μήπως τα συστήματα υγραερίου ναι μεν αλλα ακόμα έχουμε μαυρα μεσάνυχτα στην τοποθέτηση και ρύθμιση και βρήκαν οι έλληνες μηχανικοι που βαράγανε μυγες μέχρι τώρα τα εύκολα θύματα για γρήγορο παραδάκι?Γιατί δεν ενημερώνουν εκ το προτέρω ότι πιθανόν να αντιμετωπίσεις κάποια προβληματα αλλα στη πορεία το παιζουν ανηξεροι ενώ βλέπω ότι σχεδόν όλοι οι φίλοι στο φόρουμ έχουν όλοι κοινά προβλήματα?Γιατί έπρεπε να μάθω μετά την εγκατάσταση ότι θέλω πχ και μπουζί υγραερίου ενώ έπρεπε κανονικά να περιλαβάνονταν στο κιτ του κάθε αμαξιου?Δεν ξέρω ρε παιδια πολύ μεγάλο θέμα και άκρη δεν βλέπω γιατί όλα αυτά που το χρήμα το κυνηγάμε με το ντουφέκι.???????
samspade
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Δευτ 14 Μάιος, 2012 17:17

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 19 Μάιος, 2012 08:08

ειπες μια μεγαλη αληθεια ο μαστορας ειναι ολη η δουλεια.....

6.000 χλμ ΔΕΝ εχω αλλαξει μπουζι με αεριου... μαλιστα οταν εβαλα το αεριο ειχαν ΗΔΗ 15.000

Κ Α Ν Ε Ν Α προβλημα ρεταρισμα οπως θες πεστο.

την ημερα της εγκαταστασης ο μηχανικός με προειδοποιησε οτι πιθανον να αντιμετοπισω ρεταρισματα μεχρι ο εγκεφαλος να "ερθει στα ισα του"

παρολα αυτα δεν ειχα προβλημα εντονο ΠΑΡΑ τον καμμενο Λ....

μετα απο 2 εβδομαδες ξανατρεξαμε την ρυθμιση ( αφου αλλαξα τον Λ ) και εφυγε κι ενα "μπουκωμα" που ειχε στο φρεναρισμα με το μοτερ.
παρολο τον καμενο Λ το ειχε ρηθμισει κι ηταν 99% πληρως "περπατησιμο"...
Εκτοτε εχει λειτουργησει απο -15 εως +30 ( προς το παρον..)
εχει κανει offroad με αεριο εχει περασει ποταμια κροκαλες λασπες κι αναχωματα..
και 235.000 εχει σημερα επισημα ( + 80 με 100.000 υπολογιζουμε γιατι οταν το πηρα ο μαντρας πειραξε το κοντερ...)
χωρις να πειραχτει ξανα η ρυθμιση ( παιζω με διαφορες αλλα τελικά ξαναριχνω την ιδια..)

κι ολα αυτα απο ενα συστημα που δε το ξερει ουτε η μανα του....
ενα απλο μοτερ με ενα απλο συστημα παντρευονται μια χαρα...
και το 4λιτρο+ Gran του κολλητου μου κι αυτο δουλευει αερα πατερα με πνευμονα... και δε το παει και ηρεμα....
και βεβαια ΧΩΡΙΣ να ψεκαζει βενζινα ΠΟΥΘΕΝΑ
κι αυτος επεισεις ΔΕΝ εχει ξανα ασχοληθει με το συστημα του...
ουτε ειδικά μπουζι ουτε ειδικές παπατζες....
ενα μαστορα της προκοπης να βρητε και στο 90% θα ξεχασετε πως τον λενε....
απλά ειναι σωστα συντηρημενα μοτερ..
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 134 επισκέπτες