Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Απ: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό tsakozzz » Δευτ 08 Απρ, 2013 22:43

Καλησπερα παιδιά! Εχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρο οτι καμια φορα εκει που ειμαι ρελαντι κ ειμαι σταθερα στις 700 στροφες αρχιζει κ πεφτει στις 600 και να παίζει αναμεσα στις 600 κ στις 700! Μολις το γυρναω στην βενζίνη ολα πανε ρολόι! Τις περισσοτερες φορές το ρελαντί δουλευει κανονικα! Τι σκατα το πιανει ωρες ωρες δεν μπορω να καταλαβω τι φταίει!

Στάλθηκε από το XT910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsakozzz
 
Δημοσιευσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ 14 Μάιος, 2012 16:09

Re: Απ: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 09 Απρ, 2013 16:08

tsakozzz έγραψε:Καλησπερα παιδιά! Εχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρο οτι καμια φορα εκει που ειμαι ρελαντι κ ειμαι σταθερα στις 700 στροφες αρχιζει κ πεφτει στις 600 και να παίζει αναμεσα στις 600 κ στις 700! Μολις το γυρναω στην βενζίνη ολα πανε ρολόι! Τις περισσοτερες φορές το ρελαντί δουλευει κανονικα! Τι σκατα το πιανει ωρες ωρες δεν μπορω να καταλαβω τι φταίει!

Στάλθηκε από το XT910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2



Ειναι πολύ πλουσιο μερικες φορες και δεν μπορει να το καψει καθαρα θεμα ρυθμισης.
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Απ: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 09 Απρ, 2013 18:58

tsakozzz έγραψε:Καλησπερα παιδιά! Εχω παρατηρήσει τον τελευταίο καιρο οτι καμια φορα εκει που ειμαι ρελαντι κ ειμαι σταθερα στις 700 στροφες αρχιζει κ πεφτει στις 600 και να παίζει αναμεσα στις 600 κ στις 700! Μολις το γυρναω στην βενζίνη ολα πανε ρολόι! Τις περισσοτερες φορές το ρελαντί δουλευει κανονικα! Τι σκατα το πιανει ωρες ωρες δεν μπορω να καταλαβω τι φταίει!

Στάλθηκε από το XT910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2



Μπορεί να χρειάζονται και καθάρισμα ή service τα μπεκ του υγραερίου.
Πόσα χλμ έχεις κάνει με το σύστημα?
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Απ: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό tsakozzz » Τρί 09 Απρ, 2013 21:37

15.000

Στάλθηκε από το XT910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsakozzz
 
Δημοσιευσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ 14 Μάιος, 2012 16:09

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 04 Ιαν, 2017 09:03

Καλησπέρα, έχω διανύσει ακριβώς 47.000 χιλιόμετρα με αέριο.
Τώρα τελευταία μου κάνει σαν "βυθίσματα" όταν είναι στο ρελαντί πάει να σβήσει αλλά δέν σβήνει δέν το κάνει συνέχεια , πιο έντονο στη λειτουργία του LPG.
Ο εγκαταστάτης είναι πρόθυμος το κοιτάξαμε , το πρόβλημα διορθώνεται για λίγο διάστημα και μετα πάλι τα ίδια.
Μου πρότεινε καθαρισμό της πεταλούδας γκαζιού και να το ξαναδούμε.
Μήπως οφείλεται καθαρά σε θέμα ρύθμσης του αερίου, γιατί το παρουσίαζει και στην βενζίνη όχι όμως τόσο σύχνα.
Ευχαριστώ
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 04 Ιαν, 2017 21:44

meletis έγραψε:Καλησπέρα, έχω διανύσει ακριβώς 47.000 χιλιόμετρα με αέριο.
Τώρα τελευταία μου κάνει σαν "βυθίσματα" όταν είναι στο ρελαντί πάει να σβήσει αλλά δέν σβήνει δέν το κάνει συνέχεια , πιο έντονο στη λειτουργία του LPG.
Ο εγκαταστάτης είναι πρόθυμος το κοιτάξαμε , το πρόβλημα διορθώνεται για λίγο διάστημα και μετα πάλι τα ίδια.
Μου πρότεινε καθαρισμό της πεταλούδας γκαζιού και να το ξαναδούμε.
Μήπως οφείλεται καθαρά σε θέμα ρύθμσης του αερίου, γιατί το παρουσίαζει και στην βενζίνη όχι όμως τόσο σύχνα.
Ευχαριστώ

ανεβασε λιγο την πιεση μιση στροφη και δες το...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 04 Ιαν, 2017 22:56

manoliss έγραψε:
meletis έγραψε:Καλησπέρα, έχω διανύσει ακριβώς 47.000 χιλιόμετρα με αέριο.
Τώρα τελευταία μου κάνει σαν "βυθίσματα" όταν είναι στο ρελαντί πάει να σβήσει αλλά δέν σβήνει δέν το κάνει συνέχεια , πιο έντονο στη λειτουργία του LPG.
Ο εγκαταστάτης είναι πρόθυμος το κοιτάξαμε , το πρόβλημα διορθώνεται για λίγο διάστημα και μετα πάλι τα ίδια.
Μου πρότεινε καθαρισμό της πεταλούδας γκαζιού και να το ξαναδούμε.
Μήπως οφείλεται καθαρά σε θέμα ρύθμσης του αερίου, γιατί το παρουσίαζει και στην βενζίνη όχι όμως τόσο σύχνα.
Ευχαριστώ

ανεβασε λιγο την πιεση μιση στροφη και δες το...

Καλησπερα εννοεις την πιεση του πνευμονα που ρυθμιζεται με κατσαβιδι ?
Το εχω δει στον εγκαταστατη που το εχει φτιαξει 1-2 φορες.
Αυτες τις ημερες θα παω το αμαξι για αλλαγη φιλτρων - ρυθμιση βαλβιδων - καθαρισμο πεταλουδας γκαζιου(μου το προτεινε ο εγκαταστατης του LPG)
Το προβλημα ειναι οτι το διορθωνουμε ,δουλευει σωστα 2-3 εβδομαδες και μετα το ξανα παρουσιαζει. Εχουμε ελενξει ολο το συστημα σωληνωσεις κ.λ.π δεν εχει βρεθει κατι. Ο εγκαταστατης μου ειπε να του καθαρισω την πεταλουδα και να του το αφησω να το δει.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 05 Ιαν, 2017 18:04

δες και τα ρευματα πολ/τες καλωδια μπουζι και επι την ευκαιρια δοκιμασε να δεις σε βενζινα αν σου κανει και εκει εσυω και καποιο μικρο βυθισμα σε στροφες αν σου κανει και εκει αλλα λιγοτερο μαλλον πρεπει να ψαχτεις στο αμαξι..μηπως τραβει πουθν αερα?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό dimitrisc4vts » Κυρ 05 Φεβ, 2017 16:34

Καλησπερα! Για να μην ανοίγω νέο θεμα γραφω εδω! Citroen c4 2λιτρο! Αντιμετωπίζω το εξής προβλημα εδω και 10.000χλμ! Οταν το δουλευω με αεριο για αρκετή ωρα μεσα σε κινηση σε πορεία κτλ με το που το γυρίσω απο αεριο σε βενζίνη η στροφές στο ρελαντί σκορτσάρουν το αμαξι τρέμει και καμια φορα οταν παταω συμπλέκτη στο φανάρι σβήνει! Αυτα για κανενα μισαωρο μετα ολα καλα! Την στιγμη που σκορτσαρει ολο το αυτοκινητο εαν το γυρίσω σε αεριο ξαφνικα ολα εξαφανίζονται και δουλευει τελεια! Δεν βγαζει κανενα σφάλμα εχω καθαρίσει πεταλουδα παιρνει μπροστα κανονικα και παντα εκατοστάρα βενζίνη! Ειμαι αθηνα για κανενα 3μηνο ακομα δεκτές και προτάσεις για συνεργεία!
dimitrisc4vts
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 29 Μαρ, 2015 14:27

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 06 Φεβ, 2017 03:31

dimitrisc4vts έγραψε:Καλησπερα! Για να μην ανοίγω νέο θεμα γραφω εδω! Citroen c4 2λιτρο! Αντιμετωπίζω το εξής προβλημα εδω και 10.000χλμ! Οταν το δουλευω με αεριο για αρκετή ωρα μεσα σε κινηση σε πορεία κτλ με το που το γυρίσω απο αεριο σε βενζίνη η στροφές στο ρελαντί σκορτσάρουν το αμαξι τρέμει και καμια φορα οταν παταω συμπλέκτη στο φανάρι σβήνει! Αυτα για κανενα μισαωρο μετα ολα καλα! Την στιγμη που σκορτσαρει ολο το αυτοκινητο εαν το γυρίσω σε αεριο ξαφνικα ολα εξαφανίζονται και δουλευει τελεια! Δεν βγαζει κανενα σφάλμα εχω καθαρίσει πεταλουδα παιρνει μπροστα κανονικα και παντα εκατοστάρα βενζίνη! Ειμαι αθηνα για κανενα 3μηνο ακομα δεκτές και προτάσεις για συνεργεία!

Δεν γραφεις το σημαντικοτερο.τι συστημα εχεις τοποθετημενο.Εαν και με διαβασμα στις θεματικεε ενοτητες θα διαβασεις τα σχολια για τα συνεργεια και θα κρινεις μονος σου.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 34 επισκέπτες





cron