Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό tasosonic » Παρ 11 Φεβ, 2011 22:03

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.. Εγω προχθες το πηγα το αμαξακι μου (opel astra G 1.4 του 98') για μετατροπή Απλά με προβληματισε το θέμα με τη δεξαμενη γιατι ο εγκαταστάτης μου είπε οτι η μεγαλυτερη δεξαμενη που μπορει να μου βάλει στο χόρο της ρεζέρβας είναι 55lt και γεμιζει με 45 οποτε τωρα που θα πάω να το παρω θα του ζητησω να μου πειραξει το φλοτερ να παιρνει παραπανω απο 45lt ! και βεβαια δεν φοβάμε γιατι ντάξει πόσες πιθανότητες εχεις να γινει ατυχημα (πχ ενα τρακαρισμα )την ωρα που εχεις φουλάρει το ρεζερβουαρ;;;
Opel Astra G 1.4cc του 98', BRC 4ης Γενιάς, χωρίς λαδιέρες!
tasosonic
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν, 2011 14:33

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 12 Φεβ, 2011 00:56

tasosonic έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.. Εγω προχθες το πηγα το αμαξακι μου (opel astra G 1.4 του 98') για μετατροπή Απλά με προβληματισε το θέμα με τη δεξαμενη γιατι ο εγκαταστάτης μου είπε οτι η μεγαλυτερη δεξαμενη που μπορει να μου βάλει στο χόρο της ρεζέρβας είναι 55lt και γεμιζει με 45 οποτε τωρα που θα πάω να το παρω θα του ζητησω να μου πειραξει το φλοτερ να παιρνει παραπανω απο 45lt ! και βεβαια δεν φοβάμε γιατι ντάξει πόσες πιθανότητες εχεις να γινει ατυχημα (πχ ενα τρακαρισμα )την ωρα που εχεις φουλάρει το ρεζερβουαρ;;;


Αν μιλάμε για το συστημα της icom, περνει ρεζερβα(της icom εννοείται) 62lt 100% με την διαφορα οτι θα σηκωθει κατα 4 με 5 εκατοστα, κατι που δεν θα σε πηραξει καθολου.Καλητερα να βαλεις μεγαλητερη για να εχεις και καλητερη αυτονομια. Εμενα μου βγαζει 700 με 750χλμ στο φουλαρισμα. Αν εχεις αλλο συστημα,δεν εχει μεγαλητερη ρεζερβα να βαλει και θα πειράξεις το φλοτερ - να ξερεις οτι περα απο το γνωστο ρισκο που περνεις, υπαρχει περιπτωση να σου βγαλει προβληματακια οπως να σου κολησει το φλοτερ ή τα λαμπακια να μην δειχνουν σωστα κτλ
Οταν το παρεις, κανε ενα ποστ να μου πεις τις εντυπωσεις σου π.χ. αποκρηση στο γκαζι, με ενδιαφερει
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό tasosonic » Σάβ 12 Φεβ, 2011 18:42

astragjtg έγραψε:
tasosonic έγραψε:Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.. Εγω προχθες το πηγα το αμαξακι μου (opel astra G 1.4 του 98') για μετατροπή Απλά με προβληματισε το θέμα με τη δεξαμενη γιατι ο εγκαταστάτης μου είπε οτι η μεγαλυτερη δεξαμενη που μπορει να μου βάλει στο χόρο της ρεζέρβας είναι 55lt και γεμιζει με 45 οποτε τωρα που θα πάω να το παρω θα του ζητησω να μου πειραξει το φλοτερ να παιρνει παραπανω απο 45lt ! και βεβαια δεν φοβάμε γιατι ντάξει πόσες πιθανότητες εχεις να γινει ατυχημα (πχ ενα τρακαρισμα )την ωρα που εχεις φουλάρει το ρεζερβουαρ;;;


Αν μιλάμε για το συστημα της icom, περνει ρεζερβα(της icom εννοείται) 62lt 100% με την διαφορα οτι θα σηκωθει κατα 4 με 5 εκατοστα, κατι που δεν θα σε πηραξει καθολου.Καλητερα να βαλεις μεγαλητερη για να εχεις και καλητερη αυτονομια. Εμενα μου βγαζει 700 με 750χλμ στο φουλαρισμα. Αν εχεις αλλο συστημα,δεν εχει μεγαλητερη ρεζερβα να βαλει και θα πειράξεις το φλοτερ - να ξερεις οτι περα απο το γνωστο ρισκο που περνεις, υπαρχει περιπτωση να σου βγαλει προβληματακια οπως να σου κολησει το φλοτερ ή τα λαμπακια να μην δειχνουν σωστα κτλ
Οταν το παρεις, κανε ενα ποστ να μου πεις τις εντυπωσεις σου π.χ. αποκρηση στο γκαζι, με ενδιαφερει


Όχι δεν βαζω συστημα της icom αλλα ενα της brc οποτε δυστυχώς θα βαλω την 55αρα δεξαμενη γιατι δεν εχει μεγαλύτερη :( Την παρασκευη θα το παραλαβω με το καλό κ θα σας πω εντυπώσεις
Opel Astra G 1.4cc του 98', BRC 4ης Γενιάς, χωρίς λαδιέρες!
tasosonic
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν, 2011 14:33

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό VasiliS3 » Σάβ 12 Μαρ, 2011 01:19

Μπράβο ρε, τι άπαιχτη δουλειά είναι αυτή, που το πέρασες?
:lol: :lol: :lol:
AUDI S3 600Ηp ICOM
Citroen C4 Picasso 1.6 VTI 110x.x. LOVATO
Jeep Cherokee 4.0 AC Stag
VasiliS3
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 12 Μαρ, 2011 00:25
Τοποθεσία: Σαλονίκ

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό dathens » Σάβ 12 Μαρ, 2011 01:43

Μην τρελαινεστε κιόλας τι σημαίνει έκρυψε την σωλήνα σε πλαστικό λουκι τι είναι ηλεκτρολόγος οικοδομής ? θα βγάλω φωτο αύριο απο κάτω τη δική μου και αν δείτε σωλήνες η καλώδια να με φτυσετε όλα κρυμμένα στα καπακια του αμαξιου δεν φαινετε τίποτα απο κάτω ούτε η έξοδος απο τη δεξαμενη είναι κρυμμένη στη πίσω ποδιά ούτε η είσοδος απο κάτω στη μηχανή με το πνευμονα και τον εγκέφαλο.

Να μην τρελαθούμε τελιως αλλα ο σωστός μάστορας πρέπει να είναι γάτα και η σωστή εγκατάσταση είναι να μην καταλαβαίνεις ότι υπάρχει αυτο που λέμε εργοστασιακου τύπου.

Φιλικά dathens
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 12 Μαρ, 2011 11:43

Μετα απο πολυ καιρο και πηγαίνοντας να φουλαρω lpg, μου τελειωσε το καυσημο και αναγκαστηκα να δουλεψω βενζινη... :(( :lol:

Η εντυπωση μου μετα απο 15χλμ με βενζινη ηταν ....απογοητευτική. Ο λογος ειναι οτι τοσο καιρο με υγραεριο το ποδι μου εχει συνηθίσει σε αλλο ροπιασμα του κινητηρα, με αποτελεσμα να γινει αμεσως εμφανές οτι με τη βενζινη χανει λιγο αλλα διακριτά, σε ροπη-με ολες τις ταχυτητες σε σχεση με το lpg !!!
Ειδικα χαμηλα οπως εχω ξαναπει, με το lpg ειναι αμεση η διαφορα με το ανοιγμα του κινητηρα να ειναι πιο αμεσο...

Σημερα μετα το φουλαρισμα, σκεφτομουνα το ποσο στρωτά δουλευει ο κινητηρας, την αποδοση του συστηματος και την οικονομια που κανω πλεον, και έπλεα σε πελαγη ευτυχιας.... :D :D :D :thumbup:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 11 Μάιος, 2011 15:30

Γύρισα επαρχια μετα απο ενα 2ημερο στην πρωτεύουσα. Πριν ξεκινησω φουλαρισα στον Φαρμακη στον Λουρο, και αναχωρησα.

Δεν υπηρχε και πολυ κινηση στο δρομο και οι ταχυτητες ηταν οι εξης : Πρεβεζα-Πατρα με 80 εως 140χλμ.-----Πατρα-Κορινθος με 100 εως 120χλμ-----και Κορινθος-Αθηνα με 120 εως 140χλμ.

Η αποκρηση στον δρομο αψογη. Ουτε διακοπες, ουτε κλωτσηματα ούτε τιποτα και απο ανοιγμα...να το ευχαριστιεσαι.
Η διαμονη μου ηταν στο Ιλιον και ειχα υπ'οψην το πρατηριο lpg που ειναι εκει κοντα για να φουλαρω παλι και να συγκρίνω ποιοτητα καυσημου μιας και δεν ειχα ξαναβαλει στην πρωτεύουσα ξανα.

Εβαλα περι τα 32 λιτρα με 3bar πιεση(αφου το κουνησα και λιγο και πηρε 3 επιπλεον-ετσι κανω παντα) εκανα τον υπολογισμο με τα χλμ που εκανα για να δω την καταναλωση μου. Κανοντας την πραξη εμεινα μακακας γιατι δεν το περιμενα αυτο... Το αποτελεσμα ηταν ακριβως 7lt/100χλμ !!! Λεω, δεν γινεται κατι λαθος θα εκανα...αλλα κανοντας παλι υπολογισμους το ιδιο εβγαινε καθως και τα λαμπακια συνηγορουσαν στο ιδιο. Αντε λεω, να μη πηρε ολα τα λιτρα που επρεπε λογο αντλιας και προσθεσα 5 lt ακομη(και πολλα εβαλα)...αλλα και παλι εβγενε περιπου 7,5/100χλμ. Να σημειωσω οτι με τη βενζινη, σε αντιστοιχες συνθηκες θα επρεπε να καψει περι τα 8,5lt/100χλμ.

Το καλο ομως ηταν στην επιστροφη... Στην αρχη εδειχνε οτι το μιγμα ειναι καλης ποιοτητας αλλα οταν εβαλα μπροστα το πρωι της επομενης, με το που αλλαξε σε lpg εσβησε.... Να σημειωσω οτι η εξωτερικη θερμοκρασια ηταν 20 C... και κατι τετοιο μου συνεβει μονο 1 φορα το χειμωνα σε χαμηλες θερμοκρασιες. Το κερασακι ηταν ομως στη διαδρομη που μου εκανε(αραια και ξεκαρφωτα)ψιλοδιακοπες αλλα το κυριοτερο ηταν που εβλεπα τα λαμπακια του δεικτη καυσημου να σβηνουν το ενα μετα το αλλο και οχι κοντα στα χλμ που με εχουν συνηθησει...
Τελος υπολογιζω την καταναλωση, στην ιδια διαδρομη, ακομη και με λιγο χαμηλοτερες ταχυτητες κοντα στα 8,5 με 9lt/100χλμ !!! με το γεμισμα απο το πρατηριο στο Ιλιον...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 12 Μάιος, 2011 11:07

Δεν το πιασα ακριβώς το θέμα τι κατανάλωση είχες με Φαρμάκη και τι με το μειγμα του ηλιον ;

το 7, 5 με μειγμα Φαρμάκη στην εθνικη είναι λογικό για μενα διότι όπως ξαναεχω γράψει μαλιασε το iPad μου , η διάφορα στο γέμισμα με το μειγμα Φαρμάκη για μένα είναι πάνω απο 100 χιλομετρα αποδεδειγμένα στη διαδρομη αθηνα Ναύπακτος αθηνα 5 -6 φορές και 2 φορές αθηνα Γιάννενα αθηνα το θηρίο ML απο τα γιαννενα στην αθηνα έκαιγε 12 λιτρα τα 100 με Υγραεριο παρακαλώ όταν με βενζίνη ήθελε 10, 7 λιτ /100.

Με μειγμα Αθηνών το ίδιο αμαξι θέλει 15 -16 λίτρα /100 στην ίδια διαδρομη στην πόλη θέλει 19-20

Όταν οι εδω εγκαταστατες λένε + 20% κατανάλωση που μπορει να φτάσει και στο + 30 έχει λογική λόγω του μειγματος που έχουμε στο μπ...λο που λεγετε αθηνα εάν λοιπόν οι τεχνικοί αυτοί είχαν μειγμα fgas θα λεγαν 10-15 % παραπάνω εάν καταλαβαίνει βουλγκαρο εγκαταστατη πρώτο μάστορα
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 12 Μάιος, 2011 12:54

Ακριβως οπως το ειπες. Υπολογιζω 2 λιτρα πιο πανω καταναλωση με το lpg απο το πρατηριο στο Ιλιον και 100 χλμ λιγοτερα....

Καποιοι φιλοι μου επιμενουν οτι ο Φαρμακης δεν εχει καλο μιγμα. Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι το αμαξι μου με το lpg του δουλευει οχι μονο απροβληματιστα, οχι μονο ''πεταει'' αλλα κανω και πολλα χλμ... ΕΥΓΕ !!!
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 12 Μάιος, 2011 23:42

Δυστυχώς ανακάλυψα μετα απο επιμονή και ερωτήσεις περιπου τι παίζει το καλύτερο μειγμα για απόδοση και πολλα χιλιόμετρα δεν είναι το πολυ προπανιο οπως με μπερδεύουν οι Αθηναίοι πρατηριουχοι οταν τους λεω για τον φαρμακη, αλλα το περισσοτερο βουτανιο και πίεση στη δεξαμενη η βυτιο μάξιμουμ 3,5 bar.

το βουτανιο ειναι πιο ακριβο και κατεβάζει την πίεση στις δεξαμενές, απο το προπανιο που ειναι πιο φθηνο , διορθωστε με αν κανω λαθος και το μειγμα απο τα διυλιστήρια μπορει να φεύγει σωστά ή στη σωστή αναλογια κάτι παθαίνει στο δρόμο ή στη δεξαμενη των πρατηρίων του βάζουν λίγο παραπάνω προπανιο για να φθουραει που λένε στο χωριό μου ....

Θα μου πείτε όλοι συνεννοημενοι είναι ; Μάλλον τους φοράνε οι εταιρίες ότι θέλουν το γαργαλανε και αυτοί λίγο ενω ο άλλος στα Γιάννενα το διατηρεί όπως πρέπει εξου και δεν αλλάζει τιμές συχνά και πολλα χιλ. κάνουμε και καλύτερα παει το αμάξι ...
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες